Προς το περιεχόμενο

Οδηγός δημιουργίας ασύρματου & ενσύρματου δικτύου


harrys23

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 170
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

panik18 θα βάλεις σε όλους τους υπολογιστές του δικτύου την ίδια Προεπιλεγμένη πύλη.

Φίλε μου εβαλα και στα 2 pc την ιδια προεπυλεγμενη πύλη αλλα δεν γινετε...με το που βάζω την ιδια αν βγώ και ξανα μπώ να δω ποια ειναι η προεπυλεγμενη πύλη δεν υπάρχει προεπυλεγμενη πύλη... κατι αλλο ειναι μήπως ξερεις τιποτα αλλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Εχω δύο desktop συνδεδεμένα σε router το ένα ενσύρματα και το άλλο ασύρματα και έχω καταφέρει τοένα να βλέπει το άλλο στην προβολή υπολογιστών ομάδας εργασίας αλλά οταν παταώ να μπώ στον υπολογιστή για να δώ τους κοινόχρηστους φακέλους μου βγάζει το εξής

1_30.jpg

 

μήπως γνωρίζει κανεις τι πάει στραβά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πήρα σήμερα ένα ασύρματο router από την otenet το sagem 2024 και θέλω να μπορώ να βλέπω από τον σταθερό τοβ δίσκο του netbook και ανάποδα.

Προσπαθησα να κάνω ασύρματο δίκτυο από τον οδηγό αλλά κόλλησα στο βήμα 4 καθώς μετα την επανεκκίνηση όταν πηγαίνω στις συνδέσεις δικτύου στον σταθερό δεν έχει "ασύρματη σύνδεση" για να κάνω δεξί κλικ και να συνεχίσω.

 

Μπορεί να βοηθήσει κάποιος???

(Συνεχίζω εδώ)

Επεξ/σία από katerina_a_86
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:-)Ευχαριστώ πολύ φίλε για την βοήθειά σου, δεν φαντάζεσαι πόσο με βοήθησες. :rolleyes:Για να φανταστείς χτές μόλις προσπάθησα να ενώσω μέσω LAN δύο υπολογιστές με Vista και ο άλλος XP. Είσαι τέλειος και τα λες όλα πεντακάθαρα!!!;)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν παιδιά καλησπέρα, το δικό μου πρόβλημα είναι το εξής:

 

Ενω μεχρι πριν μια βδομάδα που είχα ενα δανεικό ρουτερ το δίκτυο έπαιζε μια χαρά (είχα συνδέσει το καλώδιο στο ρουτερ και από εκεί στο νετβοοκ), τώρα που συνδεσα το καλώδιο απευθείας στην κάρτα δικτύου του σταθερού υπολογιστή το δίκτυο όχι μόνο δεν παίζει, αλλά βγάζει και μήνυμα σφάλματος οτι έχει αποσυνδεθεί το καλώδιο δικτύου.

 

Αλλαξα και τις ρυθμίσεις στο tcp/ip και των δύο υπολογιστών και έβαλα και στα δύο μόνο τα

192.168.0.1 (και 2 στο δεύτερο) και 255.255.255.0 αλλα πάλι τίποτα.

Τι άλλο πρέπει να κάνω για να παίξει το δίκτυο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

ειμαι αρχαριος στο θεμα δικτυου...εχω 2 pc με ασυρματες καρτες δικτυου ,το ενα απο αυτα το εχω συνδεμενο στο ιντερνετ ενσυρματα (usb) με ενα modem της sagem.ακολουθησα βημα - βημα το οδηγο και μπορεσε τελικα να δει ο ενας υπολ.τον αλλο δικτυακα.

οταν ομως προσπαθω να μπω στο ιντερνετ απο το δευτερο pc ,μου βγαζει μυνημα οτι δεν γινεται γιατι χρησιμοποιειται η ιδια ip ..τι μπορει να συμβαινει και ποια ρυθμιση πρεπει να γινει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Να ρωτησω και εγω κατι...ενω πηγαν ολα καλα προσπαθωντας να μεταφερω ενα αρχειο απο το share folder στο σκληρο για ενα αρχειο 45Μb κανει περιπου 30 λεπτα!!!Γιατι λετε συμβαινει αυτο????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Καταρχάς συγχαρητήρια για τον καταπληκτικό και καθοδηγητικότατο οδηγό!! Με βοήθησε πάρα πολύ!!

 

Απλά να ενημερώσω πως το δοκίμασα σε PC με XP και Laptop με 7 και λειτούργησε κανονικότατα, αλλά όταν το δοκίμασα σε δύο PCs με XP και στα δύο, το δεύτερο PC δεν είχε πρόσβαση στο internet. Για να αποκτήσει κι εκείνο πρόσβαση στο διαδίκτυο, χρειάστηκε να κάνω δυναμική την IP του.

 

Ευχαριστώ και πάλι. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

παιδιά έχω το εχηϛ προβλημα:μετα από φορματ που έκανα στο παλιό μηχάνημα που εχω(windows xp), δν μπορώ να συνδεθω ενσυρματα γιατί δεν έχω καμία συνδεση στιϛ συνδέσειϛ δικτυου στον πίνακα ελεγχου,και ετσι δεν μπορώ να κάνω install το cs του connx.και βαινω ασυρματα και μου χαλάει λίγο την ταχυθτα.καταλαβατε μάλλον ότι είμαι λίγο ασχετοσ,εχετε καμία ιδεα;

 

---------- Προσθήκη στις 15:47 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 15:45 ----------

 

πωϛ θα φτιάξω εγώ μια συνδεση για να εγκατασθσω το connx και να συνδεομαι ενσυρματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...

Λοιπον, αφου διαβασα μπολικο υλικο απο αυτο το topic θελω να κανω και εγω με την σειρα μου καποιες ερωτησεις.

 

Εχω λοιπον ενα notebook acer και ο γειτονας μου παραχωρησε τον κωδικο του wi-fi του ετσι ωστε να μπορω να συνδεθω στο διαδικτυο. Αυτο που θελω ειναι να συνδεσω και το desktop μου για να μπορω να εχω προσβαση και απο εκει. Το προβλημα ειναι οτι το notebook εχει Windows 7 Starter και δεν μπορει να δημιουργησει Homework. Το desktop εχει Windows 7 Ultimate. Υπαρχει καποιος τροπος να καταφερω να συνδεθω και με τα 2 στο διαδικτυο? Εχω για LAN συνδεση ενα ρουτερ D-Link παρεπιπτωντος το οποιο μεχρι τωρα δεν με εχει απογοητευση σε προηγουμενα Lan.

 

Ευχαριστω. Αδαμ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον, αφου διαβασα μπολικο υλικο απο αυτο το topic θελω να κανω και εγω με την σειρα μου καποιες ερωτησεις.

 

Εχω λοιπον ενα notebook acer και ο γειτονας μου παραχωρησε τον κωδικο του wi-fi του ετσι ωστε να μπορω να συνδεθω στο διαδικτυο. Αυτο που θελω ειναι να συνδεσω και το desktop μου για να μπορω να εχω προσβαση και απο εκει. Το προβλημα ειναι οτι το notebook εχει Windows 7 Starter και δεν μπορει να δημιουργησει Homework. Το desktop εχει Windows 7 Ultimate. Υπαρχει καποιος τροπος να καταφερω να συνδεθω και με τα 2 στο διαδικτυο?

 

Μεχρι εδω μαλλον που το επιασα οποτε θα προχωρησω προτεινοντας σου να αγορασεις κατι τετοιο

 

Εχω για LAN συνδεση ενα ρουτερ D-Link παρεπιπτωντος το οποιο μεχρι τωρα δεν με εχει απογοητευση σε προηγουμενα Lan.

 

 

Τωρα αυτο το τελευταιο δεν το καταλαβα. Ιντερνετ απο που παιρνεις; Απο τον γειτονα ή απο το ρουτερ σου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

καλησπερα. θα ηθελα να ρωτησω το εξης , εχω 2 desktop και θελω να δημιουργησω ενσυρματο δικτυο μεταξυ τους. το modem που εχω ειναι το Comtrend CT 5611T (PSTN). Μπορω να χρησιμοποιησω ethernet καλωδιο για να συνδεσω το 1 απομακρυσμενο desktop με το modem και τον 2 desktop να τον συνδεσω με usb στο modem? θελω να εχω κοινη χρηση των αρχειων του 2 με τον 1. Μπορει να γινει αυτο έτσι ή θελει αλλη συνδεσμολογια? και μετα να ακολουθησω τον οδηγο για ενσυρματο δικτυο? οι θυρες που εχει το modem ειναι LAN , USB, LINE και τιποτα αλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρομερή δουλεια.. Ειδικα για μας που δεν εχουμε ιδεα απο αυτα ειναι σαν εργασια διδακτορικου στον κλαδο των μαθηματικων.. υπαρχει καπου αθτο για xp kai 7?? δηλαδη ενα λαπτοπ με 7 και ενα pc με xp??

 

---------- Προσθήκη στις 14:25 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 14:15 ----------

 

Τρομερή δουλεια.. Ειδικα για μας που δεν εχουμε ιδεα απο αυτα ειναι σαν εργασια διδακτορικου στον κλαδο των μαθηματικων.. υπαρχει καπου αθτο για xp kai 7?? δηλαδη ενα λαπτοπ με 7 και ενα pc με xp??

 

Τα εχω συνδεσει με ενα καλωδιο crossover και δεν εχω router..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...