Προς το περιεχόμενο

Οδηγός δημιουργίας ασύρματου & ενσύρματου δικτύου


harrys23

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για να μην ανοιγω νεο θεμα θα ρωτησω εδω για μια απλη επιβεβαιωση.

Εχω το ρουτερ και θελω να κανω 2 πραγματα.

α) Στα 20 περιπου μετρα να βαλω μια συσκευη που να λαμβανει ασυρματα και να δινει ενσυρματα σε 2-3 συσκευες που θα εχω εκει ( xbox, western digital ktl ktl ) 

Ενα απλο access point θα κανει τη δουλεια αυτη? Εχετε να μου προτεινετε καποιο οικονομικο αλλα της προκοπης? ( value for money )

β) Οπως βλεπουμε το κτιριο μου, το ρουτερ μου ειναι ισογειο τερμα δεξια.  Σχεδον ολοκληρος ο πρωτος οροφος και ενα μικρο κομματι δεξια στον δευτερο πιανουν σημα. Θελω να το επεκτεινω σε ολο το κτιριο ( Ισογειο, 1ος και 2ος οροφος ).
Δεν υπαρχει δυνατοτητα να περασω καλωδιο.

Reapeater χρειαζομαι ? Αν ναι, ιδεες? Οικονομικο και καλο?  


Ευχαριστω και συγνωμη αν ξεχασα να αναφερω κατι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 170
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα φίλοι. Θέλω να κάνω εδώ και καιρό μια εξυπηρέτηση σε ένα φίλο που έχει ένα μικρό ξενοδοχείο στις Κυκλάδες και θέλει να μοιράσει ασύρματο δύκτιο σε όλους τους χώρους του ξενοδοχείου. Η ρεσεψιόν, όπου βρίσκεται το modem/router είναι κεντρικά στο οικόπεδο το οποίο είναι παραλληλόγραμμο. Μπροστά από τη ρεσεψιόν έχει ένα μικρό κτίσμα(μπαρ/κουζίνα) και αμέσως μετά είναι ο χώρος της πισίνας(100 μέτρα max). Συνεπώς τα εμπόδια προς αυτή την κατεύθυνση περιορισμένα. Προς τα πίσω είναι 4-5 μικρά κτίσματα όπου βρίσκονται περίπου 10-12 δωμάτια(άλλα 100 μέτρα max). Φάρδος οικοπέδου περίπου 50 μέτρα. 

 

Η σκέψη η δική μου είναι να βάλω πάνω στη ρεσεψιόν μία omni-directional κεραία μαζί με ένα bullet της ubiquity και αυτό να το δίνω μέσω ethernet πίσω στο modem/router. 

 

Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:

 

1) Αυτό το στήσιμο θα έχει αρκετή ισχύ για να καλύψει αυτό το χώρο; Η κεραία θα είναι περίπου στα 2.5-3.0 μέτρα ύψος.

 

2) Υπολογίζουμε περίπου 30-40 συσκευές(μαζί με τις φορητές) ανά πάσα στιγμή. Θα χρειαστεί άλλο modem/router για τόσες συσκευές; Αν ναι ποιό?

 

3) Εναλλακτικά, θα μπορούσα να βάλω αντί για το bullet έναν ενισχυτή(ας πούμε 0,5-1 watt??) στην κεραία και να το δώσω απευθείας στο router(αν και αν έχω καταλάβει καλά, αυτό έχει απώλειες).

 

Οποιαδήποτε άλλη σκέψη/βοήθεια πάντα καλοδεχούμενη.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Στα γρήγορα:

* Eνισχυτές στα WiFi δεν βάζουμε ποτε και για κανένα λόγο

* Ένα Access Point χωράει κάπου 10 Clients

* Χρειάζεσαι mesh και παραπάνω από 1 ΑP

 

 

Tο bullet είναι μια εύκολη και φτηνή λύση, συνήθως το χρησιμοποιείτε σαν client σε κάποιο καλύτερο AP και όχι σαν ΑP το ίδιο.

 

 Για να σε βοηθήσει κάποιος πρέπει να ξέρουμε και κόστος - budget
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

εχω ενα net gear 3700V2 θελω να δωσω σημα στο σαλονι μπορει ενα thpmson tg 585 v8 που εχω να παιξε το ρολο του bridge? φανταζoμαι πρεπει να συνδεθει με ethernet ε δεν μπορει να γινει ασυρματα να αναμεταδιδει δηλαδη το wifi

edit: μαλλον χρειαζομαι repeater ποιο να παρω θελω να ειναι ασυρματη η συνδεση και να μην απαιτει ethernet

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλημερα. Θα ηθελα να κανω το εξης:
 
Σε 3οροφη πολυκατοικια που μενω υπαρχει ρουτερ στον τριτο οροφο και wifi εκει.
 
Εγω μενω ισογειο και δανειζομαι ιντερνετ για το pc με καλωδιο απο πανω εως κατω.
 
Θα ηθελα να βαλω wifi στο ισογειο που μενω. Οποτε σκεφτομαι οτι θελω μια συσκευη που να παιρνει το ιντερνετ που ερχεται με καλωδιο, να το κανει ασυρματο και να εχει ταυτοχρονα και εξοδο για να πηγαινει στο pc που εχω στο ισογειο.
 
Mπορειτε παρακαλω να μου πειτε τι εξοπλισμο χρειαζεται να παρω για να το κανω αυτο? Θα με ενδιεφερε κατι που να μην εκπεμπει πολυ ακτινοβολια οσο γινεται.
 
Εχω και μερικες φωτο απο το κουτι στον 3ο οροφο που ξεκιναει το ιντερνετ να ερχεται αλλα δεν μπορω να τις βαλω εδω φαινεται μιας και οταν παταω να βαλω εικονα μου επιτρεπει μονο απο λινκ και οχι απο το πισι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια ερωτηση εχω ενα δικτυο πχ  απο 192.168.1.2 μεχρι 192.168.1.254 εχω δωσει σε μια συσκευη static ip πχ 192.168.1.100 υπαρχει περιπτωση το ρουτερ να παει να την δωσει σε αλλη συσκευη και να εχουμε conflict?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Universal Soldier,

 

μπορεις να μου στειλεις καποιο λινκ απο σκρουτζ ισως με το μηχανημα αυτο που λες?  ''access point''

 

Επισης το ρουτερ πανω που εχω ειναι της Thompson. Πρεπει το access point που θα παρω να ειναι ιδιας μαρκας? Παιζει κατι με συμβατοτητα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ορίζεις ένα DHCP Range από 1.100 έως 1.200 για παραδειγμα και static addresses βάζεις εκτος αυτό του range για να είσαι 100% σίγουρος

ειχα την εντυπωση τοσα χρονια οτι αμα δωσεις μια static ip δεν δινεται αλλου και στο μαγαζι του πατερα μου ειχαμε conflict και απορουσα γιατι τωρα καταλαβα τι παιζει παντως δεν υπαρχουν πολλα ρουτερ που να κανουν reserved ip ειτε να σου δινουν την δυνατοτητα να το κανεις εσυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάλογα με το πως φτιάχνεις το δίκτυο σου μπορείς να αποφυγής τα conflicts και πολλά αλλα προβλήματα.

Βεβαια τώρα στα μαγαζιά σιγά πιο ασχολείται  βάζεις το modem στην πρίζα ανάβει έτοιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Έχω 2 υπολογιστές, ο ένας έχει ασύρματη κάρτα δικτύου για να συνδέεται  στο ιντερνετ. Τον άλλον αν τον ενώσω με καλώδιο ethernet στον 1ο θα μπορεί να τραβάει internet??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aμα κανεις share την σύνδεση από τα windows και κανεις bridge το Wifi με την Ethernet όσο είναι ανοιχτός ο πρώτος υπολογιστής θα έχει internet και ο δεύτερος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...