Προς το περιεχόμενο

Οδηγός δημιουργίας ασύρματου & ενσύρματου δικτύου


harrys23

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας το pc μου παίρνει internet με wifi από το modem που βρισκετε στο ισογειο και θέλω να το μεταφέρω σε άλλο pc, μέσο Ethernet καλώδιο σένα φορητό.. έχουν και τα δυο w7. Ακολουθω τις οδηγίες για sharing internet connection με DHCP αλλά δεν... Όταν είχα xp όλα καλά, τώρα κόλλησα

Καπια συμβουλή??

 

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 170
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

ωραια η εξηγηση και πολυ προσιτα τα βηματα.πολυ καλη δουλεια γενικοτερα. έχω ομως ενα προβλημα.πηγα να ελεγξω το δικτυο και να παιξω καποιο παιχνιδι μεσω του τοπικου δικτυου αλλα το αποτελεσμα μηδεν.επισης δεν ειχα προσβαση στο ιντερνετ και ετσι στο dns server που ελεγε κατω απο την προεπιλεγμενη πυλη εβαλα την ΙΡ του router.παιρνω internet χωρις ομως ο δευτερος υπολογιστης να παιρνει και προσπαθησαμε να παιξουμε στο τοπικο δικτυο αλλα δεν μπορουσαμε.να ενημερωσω οτι τα καλωδια(ethernet) μας τα εχουμε συνδεσει στον router.εχω win7 και εχει winXP.καμια ιδεα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Καλησπέρα, χρόνια πολλά με υγεία και αγάπη!!!!!!!!!!!!!

 

Θέλω και εγώ να στήσω ένα δικτυάκι 2-4 pc....το πρόβλημα είναι ότι θέλω κάποια να είναι wired και κάποια(laptops-netbooks) wirelless...

 

Τέλος, η ερώτηση που με τρώει κάνα χρόνο τώρα είναι η εξής....

 

Τελικά, γίνεται η δε γίνεται να στήσουμε δίκτυο όπου ένα pc φοράει xp, το άλλο s-vista, και το άλλο 7????????

 

Ευχαριστώ Προκαταβολικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες μετά...

Θέλω να φτιάξω και εγώ ενα ενσύρματο δίκτυο και πηγα στον οδηγό που υπάρχει στην πρώτη σελιδα αυτού του θέματος.Δε φαίνονται όμως οι εικόνες που υπάρχουν. Που υπάρχουν οι εικόνες; Που μπορώ να τις βρω; :confused:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • 1 μήνα μετά...

εγω εχω 2 υπολογιστες (λαπτοπ) και οι δυο συνδεονται με το ρουτερ ασυρματα.Ο ενας εχει 7 και ο αλλος ΧΡ.Οταν παω να ανοιξω απο το δικτυο του λαπτοπ με τα 7 τον κοινοχρηστο φακελο του αλλου μου ζητα κωδικο προσβασης.παραθετω και μια εικονα για να βοηθησει.τι μπορω να κανω σε αυτη την περιπτωση?

 

diktuo.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να καταργήσεις τον κωδικό θα πας :

Control Panel > Network & Sharing Centre > Advanced Sharing settings > Home / Work Network > Password protection > και θα το βάλεις στο off :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να καταργήσεις τον κωδικό θα πας :

Control Panel > Network & Sharing Centre > Advanced Sharing settings > Home / Work Network > Password protection > και θα το βάλεις στο off :)

 

το παραθυρο που μου ζηταει να βαλω κωδικο εμφανιζεται οταν απο το λαπτοπ με τα 7 παω να μπω στους κοινοχρηστους φακελους του λαπτοπ με τα ΧΡ.Το αντιθετο λειτουργει κανονικα...

τι ρυθμιση να κανω στο λαπτοπ με τα ΧΡ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

καλησπέρα, εγώ έχω ένα δικτυάκι που δούλευε και έβλεπε τα πάντα κανονικά χωρίς να χρειάζεται κωδικούς και τέτοια, ένα σύστημα με win7 και εξωτερικό σκληρό (ρυθμισμένο για κοινή χρήση), και ένα άλλο με xp sp3 (2 pc με μία οθόνη) συνδεδεμένα ενσύρματα με το ρούτερ, αυτή τη στιγμή χωρίς να κάνω απολύτως καμία αλαγή (απλά για ένα διάστημα είχα αποσυνδέσει όλα τα καλώδια από το pc με τα xp) είναι αδύνατον το ένα σύστημα να δει τους κοινούς φακέλους του άλλου, μόνο το radmin δουλεύει κανονικά.

Έχω δοκιμάσει όλες τις ενέργειες του θέματος καθώς και 2 διαφορετικά lan καλώδια, μέχρι και επαναφορά συστήματος έχω κάνει και στα 2 pc, χρειάζομαι πρόσβαση στον εξωτερικό δίσκο και από τα 2 pc, έχω απελπιστεί!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...

καλημερα παιδια εχω φλασακι vodafone και το εχω συνδεμενο με το πισι. πως μπορω να στελνω σημα και σε αλλες συσκευες μεσω του πισι ωστε να πιασουν και αυτες ιντερνετ??πχ σε tablet??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Πως θα δημιουργλήσω το τοπικό δίκτυο αν το desktop είναι ενσύρματα και το laptop ασύρματα συνδεδεμένα στο ίδιο router?

Μπορείτε να μου δώσετε έναν οδηγό σαν τον παραπάνω με απλά βήματα για να φτιάξω κάτι τέτοιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

παιδια καλησπερα, ηθελα να ρωτησω ποια η διαφορα UTP και FTP καλωδιου? θελω να περασω απο το router στο πισι και θα χρειαστω ~20-25 μετρα καλωδιο... τι παιρνω σε αυτη την φαση?

 

 

edit:

ειδα οτι το ftp εχει προστασια για τις παρεμβολες και οτι για χρηση στο σπιτι καλυτερα το utp ..

αρα παω για utp?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...