Προς το περιεχόμενο

Οδηγός δημιουργίας ασύρματου & ενσύρματου δικτύου


harrys23

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τελικά, δεν δούλεψε ούτε με την αλλαγή σε Satellite A110-195.

 

Έκανα δύο δοκιμές, μία με Satellite A110-195 και μία με Satellite A110.

 

Και στις δύο μου έβγαλε το ίδιο μήνυμα λάθους που μου έβγαζε και πριν, που του είχα βάλει το Satellite 5205 :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 170
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η διαδικασια ειναι ιδια και για 2 υπολόγιστες, ο ενας με xp και ο αλλος με vista? Στον υπολογιστη με xp, βλεπω το pc με vista αλλα δεν εχω προσβαση.Εμφανιζει παρομοιο μηνυμα με των παραπανω. Στο pc με vista δεν βλεπω καν το αλλο pc με τα xp...Καμια γνωμη?Το firewall δεν μπλοκαρει το δικτυο, το αλλαξα και θα επρεπε να ειναι οκ. Και στα 2 pc εχω shared folders...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Απο την forthnet μου ειπαν πως στις ρυθμησεις tcp/ip πρεπει να εχω αυτόματη αποδοση επιλεγμένη.

Αν το αλλαξω και βάλω την συγκεκριμένη ip δεν θα έχω προβλημα με την adsl ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αριστος ο τροπος με τον οποιο περιγραφεται το πως γινεται μια συνδεση δικτυου..με τον ιδιο τροπο το εχω κανει και εγω..τωρα ομως που εβαλα connex ..ερωτω ...τι ακριβως πρεπει να αλλαξω για να εχω και LAN ταυτοχρονα με το ιντερνετ ;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά και χαρά αγαπητοι φίλοι.

Εγώ τώρα πάλι θέλω να κάνω ενσύρματο δίκτυο με τρείς υπολογιστές.Ας πούμε p/c1, p/c2, p/c3, με adsl σύνδεση.Θέλω όμως απο τον δικό μου υπολογιστή p/c1 να ελέγχω τους άλλους δύο.Δηλαδή όποτε θέλω να τους δίνω περισσότερα mbps,για on line gaming και όποτε θέλω να έχω εγώ πιο πολλά.Δεν με ενδιαφέρει να τους βλέπω τα αρχεία κλπ.Με ενδιαφέρει να τους έχω τον έλεγχω μόνο για το ιντερνετ.Ταχύτητες κ.λπ. Μπορεί να μου πει κάποιος φίλος, πως μπορεί να γίνει αυτό.

Σας ευχαειστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και πάλι.Παιδιά πιστέψτε με, οτι αν ήξερα απο έρευνα αγοράς ή καλύτερα οτι αν ήμουν ειδικός σε αυτά, δεν θα σας έβαζα σε κόπο, απλά και μονο, για ταυτοποίηση των δικών μου ερευνών, σχετικά με τα προαναφερόμενα.Επειδή υπάρχουν άσχετοι πωλητές γιαυτό θέλω τη βοήθειά σας. Μόνο ένα σας λέω:Σε κατάστημα του Μενιδίου πουλήθηκε HUB για SWITCH!!!! Ο γνωστός μου και φίλος τελικά, τραβάει τα μαλλιά του.Γιαυτό και ζητώ τη βοήθειά σας.Είμαι σίγουρος, ότι ούτε το router θα καταφέρω να ρυθμίσω,αλλά σε αυτό, μπορώ να φάω τα μουτρα μου και να μάθω.!Δεν θα κοστίσει τίποτα παρά μόνο ...ουρλιαχτα και βλαστήμιες...

Σας ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά και χαρά αγαπητοι φίλοι.

Εγώ τώρα πάλι θέλω να κάνω ενσύρματο δίκτυο με τρείς υπολογιστές.Ας πούμε p/c1, p/c2, p/c3, με adsl σύνδεση.Θέλω όμως απο τον δικό μου υπολογιστή p/c1 να ελέγχω τους άλλους δύο.Δηλαδή όποτε θέλω να τους δίνω περισσότερα mbps,για on line gaming και όποτε θέλω να έχω εγώ πιο πολλά.Δεν με ενδιαφέρει να τους βλέπω τα αρχεία κλπ.Με ενδιαφέρει να τους έχω τον έλεγχω μόνο για το ιντερνετ.Ταχύτητες κ.λπ. Μπορεί να μου πει κάποιος φίλος, πως μπορεί να γίνει αυτό.

Σας ευχαειστώ πολύ

 

Αυτό που ζητάς έχει διάφορες ονομασίες, πχ : Load balancing ή traffic limit ή bandwidth limit ή traffic quotas ή bandwidth quotas ή bandwidth sharing κ.α.

και μπορεί να ρυθμίζεται για όλους τους υπολογιστές ή για καθένα ξεχωριστά.

 

Δεν το έχουν απ΄ότι έχω δει οι συνηθισμένοι routers (και πιο φθηνοί) ,

και θα πρέπει να ψάξεις να βρεις router με τέτοιες δυνατότητες.

Δεν έχω ιδέα πόσο κάνει κάποιο τέτοιο μηχάνημα....

 

Σε αυτή την περίπτωση μέσα από το controlpanel του router ,

μπορείς να ορίσεις τις παραμέτρους που θέλεις (συνήθως σε kbit / second) ώστε να μοιράζει το internet στους υπολογιστές του wifi ή του lan.

Το controlpanel του router είναι συνήθως web σελίδα

(πχ. δίνεις http:// ip του router) και μπορείς να έχεις πρόσβαση από οποιονδήποτε υπολογιστή είναι συνδεδεμένος σε δίκτυο που βλέπει τον router .

Βάζεις το username και password που θέλεις , ενώ μπορείς σε κάποιους να ορίσεις και άλλους χρήστες με καθορισμό δικαιωμάτων πρόσβασης σε συγκεκριμένες λειτουργίες στο controlpanel,

ή μπορείς να ρυθμίσεις τον router να επιτρέπει την είσοδο στο controlpanel και από το Internet (όταν είσαι κάπου αλλού με internet πρόσβαση). Αυτό είναι επικίνδυνο γιατί κάνει τον router ευάλωτο σε επιθέσεις.

 

 

Σε λογισμικό κάτι παρόμοιο έχω δει σε software firewall ή proxy (πχ kerio winroute firewall) ,

το οποίο όμως προϋποθέτει ότι ένα PC με δύο κάρτες δικτύου θα είναι η πύλη για το internet για όλα τα υπόλοιπα.

Στην μία κάρτα θα είναι συνδεδεμένος ο internet router-modem και στην άλλη θα είναι συνδεδεμένο ένα switch-hub για σύνδεση με τα υπόλοιπα pc's (εσωτερικό δίκτυο).

Έτσι το software firewall το ρυθμίζεις για τις επικοινωνίες που θα δέχεται από και προς το Internet (ports-services Κλπ.)

και για τα requests που θα δέχεται από τους άλλους υπολογιστές του εσωτερικού δικτύου (μπορείς να κόψεις sites, ports κλπ) και το traffic -bandwidth limit που θα ισχύει για αυτούς...

To pc αυτό φυσικά θα πρέπει να είναι ανοιχτό για να έχουν και τα υπόλοιπα internet (και ο internet router - modem φυσικά πρέπει να είναι ανοιχτός)..

Θα πρέπει να ασχοληθείς όμως εσύ με αυτά και να διαβάσεις αν θέλεις να το κάνεις μόνος σου.

Η ασφάλεια στο internet είναι πλέον πολύ σημαντική γιατί έχει να κάνει και με υποκλοπή προσωπικών δεδομένων, ή επαγγελματικών απορρήτων και δεν πρέπει να την αφήνεις στις συμβουλές κάποιου απ' το Internet χωρίς να έχεις ιδέα περί τίνος πρόκειται.

 

Μόνο αν βάλεις κάποιο μηχάνημα που το έχει δουλέψει κάποιος άλλος χρήστης , θα μπορέσει να σου πει αναλυτικά τις να κάνεις, αλλά και πάλι θα πρέπει να ξέρεις περί τίνος πρόκειται και να μην κάνεις κινήσεις μηχανικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ.Νά είσαι σίγουρος ότι με βοήθησες πάρα πολύ και σε υπερ ευχαριστώ για το χρόνο σου.Μια τελευταία ερώτηση μόνο.Αν δεν θέλω να τους ελέγχω,τότε είναι πιο απλό;; Συνδεόμαστε δηλαδή και οι τρείς απ' ευθείας στο switch που είναι συνδεδεμένο με το router και αυτό είναι όλο να υποθέσω;Φυσικά οι ρυθμίσεις του router θα γίνουν απο κάποιον απο τους τρεις υπολογιστές. Σωστά τα λέω;;

Σε ευχαριστω και πάλι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ.Νά είσαι σίγουρος ότι με βοήθησες πάρα πολύ και σε υπερ ευχαριστώ για το χρόνο σου.Μια τελευταία ερώτηση μόνο.Αν δεν θέλω να τους ελέγχω,τότε είναι πιο απλό;; Συνδεόμαστε δηλαδή και οι τρείς απ' ευθείας στο switch που είναι συνδεδεμένο με το router και αυτό είναι όλο να υποθέσω;Φυσικά οι ρυθμίσεις του router θα γίνουν απο κάποιον απο τους τρεις υπολογιστές. Σωστά τα λέω;;

Σε ευχαριστω και πάλι...

 

Στο προηγούμενο Post το switch ήταν υποχρεωτικό μόνο στην περίπτωση που θα έβαζες ένα pc να κάνει το software firewall ή proxy server για τα υπόλοιπα (για το bandwidth limit).

Αν είχες σκέτο router με bandwidth limit δεν θα χρειαζόσουν switch.

 

Switch χρειάζεσαι μόνο αν ο router δεν έχει τις LAN θύρες που χρειάζεσαι (συνήθως έχουν 4 LAN ).

Αν o router είναι και wifi τότε στην πράξη μπορείς να συνδέσεις με wifi μέχρι 25 υπολογιστές πάνω στο wifi (αρκεί να έχουν wifi οι υπολογιστές σου).

 

Άρα αν έχεις router δεν χρειάζεσαι switch ή hub , παρά μόνο αν χρειαστείς περισσότερες από 4 lan θύρες,

ή αν τα καλώδια σου είναι πολύ μακριά και χρειάζεσαι κάθε πχ 20 μέτρα ένα switch μόνο και μόνο για ενίσχυση σήματος του καλωδίου (αυτό θα το δεις στην πράξη, όταν συνδέσεις τα pc's και δεις τις ταχύτητες δικτύου).

 

Οπότε συνδέεις τα pc's με τον router Και καθάρισες. Στο controlpanel του router μπαίνεις από όποιο pc θέλεις, και αλλάζεις τις παραμέτρους που θέλεις για να τον φέρεις στα μέτρα σου.

Οι πιο συνηθισμένες ρυθμίσεις του router :

  • Tου δίνεις μια ip και μια subnet mask (πχ ip= 192.168.1.1 με subnet mask= 255.255.255.0) ή αφήνεις την προεπιλογή από το εργοστάσιο
    (όλα έχουν κάποια προκαθορισμένη ip από το εργοστάσιο).
    Πληροφορία:
    Το subnet mask ορίζει ποιο κομάτι της Ip του δικτύου είναι μεταβλητό για τις συσκευές που συνδέονται.
    Στην περίπτωση μας είναι μόνο το τελευταίο (δηλ. 192.168.1.χχχ) .
    Αν είχες ορίσει 255.255.0.0 θα ήταν τα δύο τελευταία (δηλ. 192.168.χχχ.χχχ)
     
    Κάθε τριψήφιο section της ip μπορεί να πάρει τιμές από 0 έως 255.

  • Τον κάνεις dhcp server (απ' αυτόν θα παίρνουν ip τα pc's στο δίκτυο) και του ορίζεις το εύρος των διευθύνσεων που θα παίρνουν οι συνδεδεμένες συσκευές (πχ από 192.168.1.2 έως 192.168.1.10 γιατί το 192.168.1.1 το έχει ήδη ο router).

  • Αλλάζεις το password του διαχειριστή του router (όλα έρχονται με κάποιο προεγκατεστημένο για να μπορείς να μπεις, αλλά αυτό πρέπει να το αλλάξεις με κάτι δύσκολο ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ)
  • Οι πιο συνηθισμένοι routers της αγοράς έχουν και firewall το οποίο μπορείς να ρυθμίσεις ώστε να ελέγχεις τις επικοινωνίες από και προς το internet (τι θα επιτρέπει προς τα έξω και τι προς τα μέσα).
    Πχ μπορείς να κόψεις τα torrents .
    Επίσης σου δίνουν τη δυνατότητα να απαγορεύεις την πρόσβαση σε sites βάσει keywords στο περιεχόμενο ή βάσει των domain names τους
  • Δεν έχω δει να έχουν και traffic - bandwidth limit αλλά δεν χάνεις τίποτα να το ψάξεις λίγο (μήπως το έχουν σε κάποια καινούργια μοντέλα της φτηνής σειράς).

Αν θέλεις να στήσεις wifi , τότε χρησιμοποίησε encryption wpa-psk με aes ή tkip για μεγαλύτερη ασφάλεια στην ασύρματη επικοινωνία και με ΔΥΣΚΟΛΟ ΚΛΕΙΔΙ για το ασύρματο δίκτυο (είναι άλλο από αυτό του router).

Για μεγαλύτερη ασφάλεια έχω απαγορεύσει και τη μετάδοση του wireless ssid (όνομα του ασύρματου δικτύου), ώστε να μην μπορούν να το δουν ξένοι routers ,

και σε όποια καινούργια συσκευή θέλω να βάλω στο wifi ,

της δίνω τις παραμέτρους σύνδεσης χειροκίνητα και όχι μέσω του connection wizard.

Επίσης έχω ορίσει στο wifi να μην επιτρέπει νέες συσκευές (άγνωστες) να μπουν στο ασύρματο δίκτυο. Ουσιαστικά κάθε υπολογιστή - κινητό που θέλω να μπει στο wifi τον έχω registράρει στο router ο οποίος έχει κρατήσει τη mac adrress του και του επιτρέπει να ξαναμπεί όταν χρειάζεται. Όλους τους άλλους τους κόβει (ακόμη και αν τα στοιχεία που δίνουν είναι σωστά).

Πληροφορία : η mac address είναι το μοναδικό id (serial number) κατασκευής της wifi κεραίας που έχει η κάθε συσκευή . Θεωρητικά καμιά mac address δεν είναι ίδια σε δύο διαφορετικές συσκευές . Το ίδιο ισχύει και για τις κάρτες δικτύου στο LAN ή και σε οποιεσδήποτε άλλες συσκευές επικοινωνίας (και όχι μόνο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΝΑ ΕΧΩ ΝΑ ΠΩ…ΜΑΚΑΡΙ ΟΛΟΙ ΣΤΑ ΔΙΑΦΟΡΑ FORUM ΝΑ ΗΤΑΝ ΣΑΝ ΚΑΙ ΣΕΝΑ…

( ΞΕΡΩ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΤΙ ΛΕΩ…)

Απλά ακόμα κάτι τελευταίο και τα…βάσανά σου(!!!) πίστεψέ με(!!!) τελείωσαν…

ΘΑ ΒΑΛΩ ΕΝΣΥΡΜΑΤΟ.

-Μου έστειλαν από τον ΟΤΕ το ενσύρματο adsl modem/router baudtec με «μια» απ’ όλα!! (1 usb και μια lan)

Άρα πρέπει μάλλον να πάρω αυτά:

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.613462

 

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.613463

 

Όλο το σκηνικό για να έχω την διαχείριση ήταν το ότιοι άλλοι δύο υπολογιστές

θα έκαναν on-line gaming κάθε Κυριακή (πιτσιρικάδες μου 14 και 16 ).Ως άπειρος σκέφτηκα να έχω εγώ την διαχείριση και να μοιράσουμε τις ταχύτητες, αφού έχουμε δεδομένο ότι η σύνδεση θα ‘ναι η 4άρα της conn-x δηλαδή: o ένας1,5 mbps το ίδιο άλλος και το 1mbps εγώ. Εντάξει δεν θα είναι αυτές, αλλά χοντρικά στο γράφω. Και αυτό για να μην πλακώνονται μεταξύ τους και να τη λέει ο ένας στον άλλο για τις ταχύτητες. Κάθομαι όμως και σκέφτομαι: Γιατί να μην συνδεθούν και τρεις στο switch που θα ‘ναι συνδεδεμένο με router (βλακεία -ξεβλακεία αυτό είναι, αργότερα βλέπουμε) και να τελειώνουμε; Αφού λόγω μαθημάτων μία Κυριακή θα κάνουν on line gaming;

Άρα ανακεφαλαιωτικά:

1)Αγοράζω τα παραπάνω(θα’θελα και εδώ τη άποψη σου)

2)Συνδέω το router με διαχωριστή στην πρίζα τηλεφώνου.( pstn έχω).

3)Το συνδέω (το router )με καλώδιο cat 6 βύσμα RJ45 στο switch.

4)Με ίδια καλώδια και βύσματα μετά συνδεόμαστε και οι τρεις στο switch.

5) κάνω τις ρυθμίσεις που μου είπες στο router ΚΑΙ…ΙΣΩΣ ΣΥΝΔΕΘΟΥΜΕ ΚΑΙ ΟΙ ΤΡΕΙΣ !!!

Πιστεύω ότι έτσι ίσως είναι καλύτερα…Τι λες ΕΣΥ σε όλα τα παραπάνω;

Η γνώμη σου και η Άποψή σου θα ΄ναι απόλυτα σεβαστή.

Με τιμή

papasofs1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά τα λες ...

 

Υποτυπώδες Load balancing κάνει και ο router στα requests που παίρνει (ώστε να μην τρώει όλο το bandwidth ένας υπολογιστής), οπότε μπορεί και να μην χρειάζεσαι traffic limit.

 

Απλά κάποιες παρατηρήσεις :

 

1) Είδα ότι θα πάρεις και κάρτες δικτύου PCI για τους υπολογιστές. Δεν έχουν ήδη ?(συνήθως όλα τα καινούργια pc's έχουν LAN onboard).

Αν δεν είναι Gigabit LAN δεν τρέχει και τίποτα . Τα 100mbps μια χαρά είναι.

Το Gigabit Lan έχει διαφορά σε μεταφορές δεδομένων μεγάλου όγκου (πχ ταινίες) από pc σε pc. Το internet έτσι κι αλλιώς είναι πιο αργό από το LAN οπότε και τα 100mbps είναι μια χαρά. Αν έχουν μην πάρεις άλλες γιατί θα μπλέξεις με τις ρυθμίσεις (θα πρέπει να απενεργοποιήσεις από το bios τις ήδη υπάρχουσες και μπορεί να μπλέξεις και με τα διαθέσιμα irq του συστήματος) .

 

2) Τσέκαρε μήπως ο router θέλει cross καλώδιο για τη σύνδεση με το switch.

Πάρε καλού καλού ένα cross και ένα κανονικό για να μην ψάχνεις καλώδια τελευταία στιγμή. Για τα pc's με το switch θέλεις κανονικό καλώδιο (όχι cross)

 

3) Cat5e και Cat6 καλώδια κάνουν για gigabit σύνδεση (όχι όμως Cat5 που ρίχνει την ταχύτητα στα 100mbps)

 

4) Λογικά στον router θα πρέπει να σετάρεις και τις adsl παραμέτρους (κάτι για το οποίο δεν αναφέρθηκα σε προηγούμενο post).

Αυτές θα τις γράφει στο βιβλιαράκι της συνδρομής του isp.

Δεν υπάρχει τίποτα φοβερό εκεί. Συνήθως πρέπει να δώσεις ένα username και ένα password , και τον τύπο adsl (ppp over Ethernet ή ppp over ATM).

Μπορεί να μην χρειάζεται να δώσεις και τίποτα (δεν έχω δουλέψει με όλους τους παρόχους)...

 

Εάν ο router υποστηρίζει dhcp service (κατά 99,9% υποστηρίζει αλλιώς δεν θεωρείται router) λογικά θα τον δουν όλα τα pc's αμέσως και θα μπορείς να μπεις στο internet χωρίς καμιά ρύθμιση.

Απλά στη σύνδεση δικτύου στα pc's, στο tcp-ip θα πρέπει να είναι όλα αυτόματα.

Αν δεν βλέπεις internet με το αυτόματο θα πας στο tcp-ip των υπολογιστών και θα βάλεις gateway την ip του router για να ξεστραβωθεί το pc!!

 

Κάνεις double click στο Local Area Connection,

πατάς Properties,

double click στο Internet Protocol (TCP/IP) ,

τα βάζεις όλα στο αυτόματο ,

πατάς advanced,

πας στο gateway και πατάς Add,

και δίνεις την ip του router.

πατάς okay σε όλα τα παράθυρα για να σώσεις τις αλλαγές.

 

Μετά κάνεις δεξί κλικ --> repair πάνω στο Local Area Connection για να κάνει ανανέωση τών παραμέτρων σύνδεσης.

 

Αυτά είναι από Win XP . Και στα vista κάπως έτσι είναι αλλά νομίζω ότι πας απο διαφορετικό μενού (πιο δυσκοίλια)...

 

5) Ο router μάλλον έχει και firewall που συνήθως by default έχει απενεργοποιημένες όλες τις incoming επικοινωνίες όπως torrent ports ή onlinegaming ports , και έχει ανοιχτές όλες τις outgoing (ή τις πιο βασικές όπως http και pop3).

Όταν δίνεις το url ενός site στον internet explorer τότε στέλνεις ένα outgoing request στην πόρτα 80 ή 8080 που είναι η τυπική πόρτα του http πρωτόκολου.

Τα torrents και onlinegaming όμως (και όχι μόνο) απαιτούν και incoming requests από τους servers, οπότε θα πρέπει να επιτραπεί στο firewall εισερχόμενη επικοινωνία σε αυτές.

Θα πρέπει να ψάξετε στις έτοιμες λίστες με ports (μπορεί να το λέει και services) του router για να επιτρέψετε την εισερχόμενη επικοινωνία σε κάποιες από αυτές , ή να βρείτε ποια ports χρειάζεται να ανοίξετε (από το google) για συγκεκριμένα παιχνίδια-εφαρμογές ώστε να τα εισάγετε στο router και να επιτρέψετε την επικοινωνία σε αυτά.

 

Το ίδιο θα πρέπει να γίνει και σε software firewalls που μπορεί να έχετε στα pc's ή και στο windows firewall των windows .

Αν και ο router παρέχει προστασία, έχω αφήσει και τα firewalls στα pc's μου, κυρίως για να με προφυλάξουν από ενδεχόμενα προγράμματα που μπορεί να ξεφύγουν της προσοχής μου (spyware-adware-phising κλπ) και να αρχίσουν να ζητούν να επικοινωνήσουν με κάποιο server στο internet.

Και τα έχω πάντα στο χειροκίνητο (να με προειδοποιούν) για να βλέπω τι προσπαθούν να κάνουν οι διάφορες εφαρμογές που είναι εγκατεστημένες στον υπολογιστή. Για κάποιους αυτό είναι σπαστικό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τις 07.30 μόλις μπήκα, πίστεψέμε.Η κολοδουλειά μου δεν έχει τελειωμό...Σε δίαβασα,αλλά δεν εχω το μυαλό να σου γράψω τις λιγοστες πια απορίες μου.Θα το κάνψω αύριο. Καλό βράδυ και να'σαι καλά.

papasofs1...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις σε ξαναδιάβασα… Η απόγνωσή μου, όπως λέει και μια παλιά, αλλά διαχρονική, τελικά, Ελληνική ταινία με τον ποιητή φανφάρα, με κάνει και λέω << και το μυαλό μου είναι θολό και δεν μπορώ και δεν μπορώ…Ολέ πλην!!!!>>

Σοβαρεύομαι και σου γράφω. Όχι τίποτε άλλο, αλλά είχα πάρει απόφαση να μην σε ξανακουράσω…Είναι η τελευταία φορά, άλλωστε και αν ξαναγίνει, αν ξαναμπώ στον πειρασμό, απλά μην μου απαντήσεις . Αλλά επειδή μπορεί να ωφεληθούν και άλλοι φίλοι εδώ μέσα δράττομαι της ευκαιρίας να δηλώσω ότι οι ιδιοκτήτες θα πρέπει να σε εκμεταλλευτούν <<με την καλή έννοια !!!>>

Θα προσπαθήσω να σου γράψω τις αποφάσεις μου και συ αν θέλεις μου απαντάς μονολεκτικά και εντελώς απλά, π.χ καλώδιο cat 5 ή cat 6, σε 1000mbps.Για να το καταλάβω εγώ ο αδαής λογικά η απάντησή σου θα πρέπει ναναι του του τύπου: cat 6 γιατί έτσι πρέπει και τέλος ή cat 6 για περισσότερη και καλύτερη ταχύτητα ή cat 6 γιατί έτσι πρέπει και κόψε το λαιμό σου. Μην με παρεξηγείς σε παρακαλώ αλλά η ημιμάθεια είναι ο θάνατος του Έλληνα. Επίσης και πίστεψε με επειδή είναι αμαρτία να μπαίνεις στον κόπο για μένα και να μου γράφεις πράγματα πλούσια και υπέροχα σχετικά με το δίκτυο και εγώ που πασχίζω τόσο καιρό να παραμένω στουρνάρι….. Λοιπόν καλέ μου φίλε μια και έξω:

1)Θα Αγοράσω τα παραπάνω που σου έγραψα ..Δηλαδή αυτά 1) Switch D-Link DGS-1005D και και τρεις ενσύρματες pci D-LINK ETHERNET CARD PCI 10/100/1000 DGE-528T και αυτό επειδή ψιθυρίζεται ότι σε λίγο καιρό θα΄χουμε αναβαθμισμένο Ethernet.

2)Οι Μητρικές στους 2 υπολογιστές είναι Asus P5VD2-MX/P5V-VM DH

και ο 3ος υπολογιστής έχει ως εξής:

<< CPU: CELERON 880

Bus Speed: 110MHZ

Mother board: 693-683A-2A6LGD4DC-00

System: info quest VT82C692BX

BIOS: Award 6.00PG

Memory: 256 (76ns)

Υ.Γ . Θα προσθέσω ακόμα 256 ram

Φυσικά θα απενεργοποιήσω από το BIOS τις on board PCI ethernet, που έχουν τα δύο σχετικά καινούργια p/c.Θα μου πεί ένας φίλος για αυτό,αλλά απο δίκτυα άστον...

Η παραπάνω μπακατέλα δεν έχει καθόλου κάρτα ethernet

Η Ερώτηση : Θα ταιριάξουν άραγες οι παραπάνω PCI με τι μητρικές. Και πιο συγκεκριμένα, θα ταιριάξει η μια από αυτές με την μητρική παλιού P/C;

3) Καλώδιο cat 6. Σωστά;

4) Έχω αποφασίσει την συνδεσμολογία που σου έχω ήδη αναφέρει…δηλαδή: Από την πρίζα του τηλέφωνο διαχωριστής στο τηλέφωνο και router με καλώδιο rj11 και μετά με καλώδιο cat 6 με βύσμα rj45 από το router στο switch και από εκεί με ίδιο καλώδιο στα 3 P/C, ασχέτως ποιο p/c θα ρυθμίσει την σύνδεση στο router.Aς πούμε ότι θα γίνει από το P/C 1.Και αυτό γιατί στην αρχή είχα αποφασίσει να έχω εγώ τον έλεγχο στα άλλα δύο p/c, αλλά το ξέχασα κιόλας γιατί φοβάμαι μην μπλέξω, βάζοντας στο δικό μου P/C που είναι το παλιό και δεύτερη PCI. Oι πιτσιρικάδες ούτως ή άλλως μια Κυριακή από 16.00-21.00 (Τέλος επιτέλους τα P/C NET) θα χρησιμοποιούν to internet για τα on line παιγνίδια τους, ε, άστους λέω τότε να μοιράζονται τη σύνδεση. Εγώ τότε θα βλέπωv καμιά μπάλα κ.λπ. Αν δεν δουλεύω(Αχ!!!!)

Η Ερώτηση : Σωστή η λογική και η συνδεσμολογία;

5) On line gaming. Υποθέτω ότι για να μπουν να παίξουν κάποιο παιγνίδι on line πρέπει να μπουν σε κάποιο server που θα πρέπει να ρυθμιστεί από το ρούτερ. Σωστα; Ο ένας μάλιστα μου το ξέκοψε.<< Εγώ μου λέει θα παίζω μόνο λανάκι >>Τώρα τι σόι παιγνίδι είναι αυτό και πως θα τα καταφέρει On line,μόνο ένας θεός το ξέρει.

Η ερώτηση: Σωστά; Από το ρουτερ δηλαδή ρυθμίζονται όλα αυτά;

6) Αdsl modem/router . Ένα BAUDTEC PSTN T263R1U-A0 ενσύρματο, δώρο από τον ΟΤΕ, όπως σου ανέφερα και όλα της μίας, από usbκαι θύρες εννοώ. Τι να κάνω. Ας το δοκιμάσουμε και ελπίζω να αντέξει. Ας ελπίσουμε ότι όταν παίζουν τα παιδιά- άλλωστε θα ΄ναι λίγο - να μην έχουμε ουρλιαχτά…

Η ερώτηση. Μπαίνω καλύτερα για τις ρυθμίσεις του, από το WEB ή από το CD του; Και για να έχουμε και τα τρία p/c internet, χρειάζονται εξειδικευμένες ρυθμίσεις; Για το on line gaming χρειάζονται άλλες ρυθμίσεις;

7) Ασφάλεια…Για να έχω πλήρη ασφάλεια τι χρειάζομαι; Πρέπει να βάλω κάποιο πρόγραμμα; Πρέπει να ρυθμίσω το router; Τι ακριβώς;

8) Και τέλος, για να συνδεθεί μετά κάποιος στο internet πρέπει και τα άλλα p/c ν α είναι απλώς ανοιχτά; Ή όποιος ανοίξει το δικό του θα μπαίνει; Το λέω αυτό, γιατί εγώ πχ, όταν ανοίγω το δικό μου p/c έχω password και δεν θέλω να το πω στα παιδιά, όταν τυχαίνει και θα απουσιάζω από το σπίτι π.χ τις Κυριακές. Ποιός ακούει και τη μάννα μετά…Υπάρχει κάποια λύση ή δεν υπάρχει πρόβλημα, αν κάποια p/c είναι κλειστά;

ΞΕΡΩ απηύδησες. Σωστά; Συγχωρεσέ το μου. Το μόνο που μπορώ να κάνω να σου υποσχεθώ, αυτή τη στιγμή είναι το ότι αν ποτέ έλθεις Κρήτη να ‘ρθεις στο Ρέθυμνο να δεις πως είναι και η φιλοξενία…Έχουμε και Ζωνιανα…

Με μεγάλη τιμή

Μιχάλης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Switch D-Link DGS-1005D και και τρεις ενσύρματες pci D-LINK ETHERNET CARD PCI 10/100/1000 DGE-528T και αυτό επειδή ψιθυρίζεται ότι σε λίγο καιρό θα΄χουμε αναβαθμισμένο Ethernet.

 

Τι εννοείς αναβαθμισμένο Ethernet ?

Το ethernet είναι το εσωτερικό δίκτυο που θα έχεις σπίτι σου μεταξύ των υπολογιστών σου και όχι η ταχύτητα του internet.

Οι ταχύτητες του internet είναι 24mbps maximum με adsl2+ γραμμή (8mbps για adsl απλή ) σήμερα, και ίσως την επόμενη δεκαετία να αναβαθμιστούν μέχρι τα 80-100 mbps , αλλά δε νομίζω ότι μπορεί να γίνει αυτό χωρίς δίκτυα οπτικών ινών.

Ενώ η ταχύτητα του ethernet (τοπικό δίκτυο) είναι 100mbps με τις απλές κάρτες ή 1000mbps . Δηλαδή δεν υπάρχει περίπτωση τα επόμενα δέκα χρόνια το internet να φτάσει τα 100mbps.

Οπότε το να στήσεις ethernet στα 1000mbps (switch και κάρτες δικτύου) χρησιμεύει μόνο αν μετακινείς τεράστια αρχεία (μεγέθους πάνω από 500megabytes) από τον ένα υπολογιστή στον άλλο. Μόνο εκεί θα δεις αξιοσημείωτη βελτίωση (και όχι πάντα γιατί τα antivirus για να ελέγξουν τόσο μεγάλα αρχεία επιβραδύνουν το σύστημα οπότε είναι μία η άλλη)

 

2)Οι Μητρικές στους 2 υπολογιστές είναι Asus P5VD2-MX/P5V-VM DH

και ο 3ος υπολογιστής έχει ως εξής:

<< CPU: CELERON 880

Bus Speed: 110MHZ

Mother board: 693-683A-2A6LGD4DC-00

System: info quest VT82C692BX

BIOS: Award 6.00PG

Memory: 256 (76ns)

Υ.Γ . Θα προσθέσω ακόμα 256 ram

Φυσικά θα απενεργοποιήσω από το BIOS τις on board PCI ethernet, που έχουν τα δύο σχετικά καινούργια p/c.Θα μου πεί ένας φίλος για αυτό,αλλά απο δίκτυα άστον...

Η παραπάνω μπακατέλα δεν έχει καθόλου κάρτα ethernet

Η Ερώτηση : Θα ταιριάξουν άραγες οι παραπάνω PCI με τι μητρικές. Και πιο συγκεκριμένα, θα ταιριάξει η μια από αυτές με την μητρική παλιού P/C;

Αν έχει PCI θύρες το συγκεκριμένο μηχάνημα (μπακατέλα) θα παίρνει την κάρτα που θα βάλεις (λογικά έχει).

Ας ανοίξει το κουτί ο φίλος να δείτε αν έχει.

Η χιλιάρα κάρτα σε αυτό το μηχάνημα θα είναι πλεονασμός γιατί το ίδιο το μηχάνημα είναι πάναργο.

Για τα άλλα δύο που έχουν κάρτες δικτύου ήδη , γνώμη μου είναι να χρησιμοποιήσεις αυτές, και να μην πάρεις χιλιάρες.

Τσάμπα τα λεφτά..

 

3) Καλώδιο cat 6. Σωστά;

Cat6 ή Cat5e , για να πιάνει ταχύτητες 1000mbps (εφόσον και οι κάρτες και το switch υποστηρίζουν 1000mbps.

Αλλιώς Cat5 (το Cat5 υποστηρίζει μέχρι 100mbps)

 

4) Έχω αποφασίσει την συνδεσμολογία που σου έχω ήδη αναφέρει…δηλαδή: Από την πρίζα του τηλέφωνο διαχωριστής στο τηλέφωνο και router με καλώδιο rj11 και μετά με καλώδιο cat 6 με βύσμα rj45 από το router στο switch και από εκεί με ίδιο καλώδιο στα 3 P/C, ασχέτως ποιο p/c θα ρυθμίσει την σύνδεση στο router.Aς πούμε ότι θα γίνει από το P/C 1.Και αυτό γιατί στην αρχή είχα αποφασίσει να έχω εγώ τον έλεγχο στα άλλα δύο p/c, αλλά το ξέχασα κιόλας γιατί φοβάμαι μην μπλέξω, βάζοντας στο δικό μου P/C που είναι το παλιό και δεύτερη PCI. Oι πιτσιρικάδες ούτως ή άλλως μια Κυριακή από 16.00-21.00 (Τέλος επιτέλους τα P/C NET) θα χρησιμοποιούν to internet για τα on line παιγνίδια τους, ε, άστους λέω τότε να μοιράζονται τη σύνδεση. Εγώ τότε θα βλέπωv καμιά μπάλα κ.λπ. Αν δεν δουλεύω(Αχ!!!!)

Η Ερώτηση : Σωστή η λογική και η συνδεσμολογία;

Σωστή. Απλά μεταξύ του switch και του router δεν χρειάζεσαι Cat6 αλλά Cat5 μια και ο router έτσι κι αλλιώς δεν υποστηρίζει 1000mbps . Ότι και να βάλεις όμως δουλεύει (απλά δες μήπως χρειάζεται cross καλώδιο).

Ρυθμίσεις στο router (εφόσον έχει web controlpanel) θα μπορείς να κάνεις από οποιοδήποτε PC είναι στο δίκτυο (αρκεί να ξέρεις το username και το password του router).

Αν δεν έχει web controlpanel αλλά πρόγραμμα για τις ρυθμίσεις , τότε το εγκαθιστάς στον υπολογιστή σου μόνο και ρυθμίζεις τον router από εκεί.

 

5) On line gaming. Υποθέτω ότι για να μπουν να παίξουν κάποιο παιγνίδι on line πρέπει να μπουν σε κάποιο server που θα πρέπει να ρυθμιστεί από το ρούτερ. Σωστα; Ο ένας μάλιστα μου το ξέκοψε.<< Εγώ μου λέει θα παίζω μόνο λανάκι >>Τώρα τι σόι παιγνίδι είναι αυτό και πως θα τα καταφέρει On line,μόνο ένας θεός το ξέρει.

Η ερώτηση: Σωστά; Από το ρουτερ δηλαδή ρυθμίζονται όλα αυτά;

"Το εγώ θα παίζω μόνο λανάκι" μάλλον σημαίνει ότι θα παίζει παιχνίδια μόνο στο εσωτερικό δίκτυο (προφανώς με εσάς τους δύο).

Αλλιώς, αν ο router έχει κλειδωμένα ports επικοινωνίας θα χρειαστούν ρυθμίσεις (για κάθε παιχνίδι είναι διαφορετικές).

Αν δεν μπορούν να κάνουν αυτό που θέλουν , τότε το ψάχνετε.

 

6) Αdsl modem/router . Ένα BAUDTEC PSTN T263R1U-A0 ενσύρματο, δώρο από τον ΟΤΕ, όπως σου ανέφερα και όλα της μίας, από usbκαι θύρες εννοώ. Τι να κάνω. Ας το δοκιμάσουμε και ελπίζω να αντέξει. Ας ελπίσουμε ότι όταν παίζουν τα παιδιά- άλλωστε θα ΄ναι λίγο - να μην έχουμε ουρλιαχτά…

Η ερώτηση. Μπαίνω καλύτερα για τις ρυθμίσεις του, από το WEB ή από το CD του; Και για να έχουμε και τα τρία p/c internet, χρειάζονται εξειδικευμένες ρυθμίσεις; Για το on line gaming χρειάζονται άλλες ρυθμίσεις;

 

Ανάλογα τι controlpanel έχει.

Συνήθως οι routers έχουν web controlpanel (είναι web σελίδες αποθηκευμένες στη μνήμη του router και όχι σε κάποιον server στο internet)

και στα CD έχουν μόνο manuals,

τώρα αν έχει και πρόγραμμα επικοινωνίας με τον router μπορείς να το εγκαταστήσεις και να μπαίνεις από αυτό. Το ίδιο είναι..

Ρυθμίσεις στο firewall για τα παιχνίδια μπορεί να χρειαστούν στον router (ανάλογα το παιχνίδι). Υπάρχει και το windows firewall (αν είναι ενεργό) ή κάποιο firewall στα PC's ως μέρος σουίτας antivirus (πχ norton ή mcafee) που να θέλουν και αυτά ρυθμίσεις ...

 

7) Ασφάλεια…Για να έχω πλήρη ασφάλεια τι χρειάζομαι; Πρέπει να βάλω κάποιο πρόγραμμα; Πρέπει να ρυθμίσω το router; Τι ακριβώς;

Το θέμα "ασφάλεια δικτύων" έχει πολύ ψωμί. Δεν είναι κάτι αυτόματο.

Επιγραμματικά :

Ικανοποιητική ασφάλεια έχεις όταν έχεις εγκατεστημένες (και ενημερωμένες) σουίτες προστασίας antivirus-antispyware-firewall στους υπολογιστές.

Όταν δεν εγκαθιστάς ότι κωλοπρογραμματάκι βρίσκεις στο internet (ή σε CD) , ή πειρατικό χωρίς να ξέρεις περί τίνος πρόκειται (τα πιο πολλά δωρεάν έχουν άλλα κρυφά προγράμματα που δημιουργούν προβλήματα ασφαλείας στον υπολογιστή σου).

Όταν δεν απαντάς "YES" μηχανικά σε όλα τα μηνύματα χωρίς να διαβάσεις τι λένε (και να προβληματιστείς από αυτό).

Όταν επιτρέπεις μόνο τις απαραίτητες επικοινωνίες με το internet , και δεν τα αφήνεις όλα χύμα ανοιχτά.

Όταν δεν μπαίνεις σε περίεργα sites (ή αν μπαίνεις προσέχεις πάρα πολύ τι κάνεις και πως απαντάς σε ερωτήσεις).

Υπάρχουν και διάφορες τεχνικές προστασίας από επιθέσεις, αλλά αυτά είναι εξειδικευμένα θέματα...

 

8) Και τέλος, για να συνδεθεί μετά κάποιος στο internet πρέπει και τα άλλα p/c ν α είναι απλώς ανοιχτά; Ή όποιος ανοίξει το δικό του θα μπαίνει; Το λέω αυτό, γιατί εγώ πχ, όταν ανοίγω το δικό μου p/c έχω password και δεν θέλω να το πω στα παιδιά, όταν τυχαίνει και θα απουσιάζω από το σπίτι π.χ τις Κυριακές. Ποιός ακούει και τη μάννα μετά…Υπάρχει κάποια λύση ή δεν υπάρχει πρόβλημα, αν κάποια p/c είναι κλειστά;

Μόνο ο router και το switch πρέπει να είναι ανοιχτά, και φυσικά ο router να είναι συνδεδεμένος στο internet (να μην έχει πέσει η adsl ).

Το κάθε pc επικοινωνεί με το internet μέσω του router και όχι μέσω κάποιου άλλου υπολογιστή.

 

Το μόνο που μπορώ να κάνω να σου υποσχεθώ, αυτή τη στιγμή είναι το ότι αν ποτέ έλθεις Κρήτη να ‘ρθεις στο Ρέθυμνο να δεις πως είναι και η φιλοξενία…Έχουμε και Ζωνιανα…

 

Ευχαρίστως, θα σας προτιμήσω :-).

Ρέθυμνο ,Χανιά δεν έχω πάει, τα κολλητηλίκια και οι κουμπαριές είναι κατά Ηράκλειο μεριά, αλλά κι εκεί έχω να κατέβω χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...