Προς το περιεχόμενο

Ο Σατανάς στην Επιστήμη, ο Μεσαίωνας στη Θρησκεία, ο Γιώργος στο Τηλέφωνο.


Φρού-Φρού

Προτεινόμενες αναρτήσεις

punky: Συμφωνω και δεν βρισκω λογο γιατι να μην προτιμησουμε το γαλλικό διαφωτισμό, η οτιδηποτε αλλο.

 

Εγω απλα πιστευω οτι την εποχη που βγηκαν οι θρησκειες αυτες, ηταν κατι σαν πιο αυστηροι νομοι.

 

ΠΧ αν κλεψεις θα πας 10 χρονια φυλακη, ελεγε ο νομος. (Στα @@ τους βεβαια οι κλεφτες)

Αμα κλεψεις θα πας στις φωτιες της κολαση αιωνια. (Εδω καποιοι μασησαν, mission accomplished)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 720
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Η επιστήμη βασίζει την ανάπτυξή της ακριβώς στην απόδειξη της μη ισχύος θεωριών και απόψεων. Μία θεωρία θεωρείται επιστημονική αν μπορεί να καταριφθεί! Δεν αλλάζει το τι είναι επιστημονικό ή τι είναι επιστήμη, αλλάζουν οι θεωρίες και απόψεις.

 

φώυερμπαχ, αν θυμάμαι σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@bchris ,Ναι αλλά δε πάει έτσι. Δηλαδή αν σε καθαρίσω εγω και μετά πω "εντάξει μωρέ, πάντα θα υπάρχουν σκοτωμοι...τόσοι και τόσοι σκοτώνονται" όλα οκ?

Το αποτέλεσμα αποδεικνύει οτι οι θρησκείες μάλλον έκαναν περισσότερο κακό από ότι καλό.Το αν έγιναν αντικείμενο εκμετάλλευσης ή οχι δεν αλλάζει το αποτέλεσμα. Και ακριβώς για να μη γίνονται αντικείμενο εκμετάλλευσης ίσως θα ταν καλύτερα να μην υπάρχουν.Ας πιστεύει κάποιος σε ότι θέλει. Ας μην υπάρχει εκκλησία-μυστήρια-γιορτές θρησκευτικές κλπ...

 

Συμφωνω κι επαυξανω.

Αλλα ετσι οδηγουμαστε στην Ουτοπικη Αναρχια (οχι των Εξαρχειων, αλλα του Παγκουνιν) και πιστευω οτι ο κοσμος δεν ειναι ακομα ετοιμος για κατι τετοιο.

 

Αλλωστε αμα καταργηθουν οι θρησκειες, γκρεμιστουν οι ναοι,

τι σε κανει να πιστευεις οτι δεν θα πορωθουν/σκοτωθουν οι ανθρωποι για την m. united?

 

Δυστυχως, παντα ο ανθρωπος θα κοιταει να βγαλει το ματι του αδερφου του.

Αυτο ακριβως δεν λεει εμμεσως πλην σαφως η ιστορια του Καιν/Αβελ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

punky: Συμφωνω και δεν βρισκω λογο γιατι να μην προτιμησουμε το γαλλικό διαφωτισμό, η οτιδηποτε αλλο.

 

Εγω απλα πιστευω οτι την εποχη που βγηκαν οι θρησκειες αυτες, ηταν κατι σαν πιο αυστηροι νομοι.

 

ΠΧ αν κλεψεις θα πας 10 χρονια φυλακη, ελεγε ο νομος. (Στα @@ τους βεβαια οι κλεφτες)

Αμα κλεψεις θα πας στις φωτιες της κολαση αιωνια. (Εδω καποιοι μασησαν, mission accomplished)

 

Δεν ξέρω ρε συ chris. Εμένα πιο πειστική μου φαίνεται η ερμηνεία που έδωσε νωρίτερα ο Μάριος, όσον αφορά το ποιους ωφέλησε η γέννηση και η διατήρηση μιας θρησκείας. Και ήταν πιο πολύ μια μελλοντική υπόσχεση για μια καλύτερη μετά το θάνατο ζωή, ως ανταμοιβή για την πίπα που θα φας στην επίγεια.

Γιατί αν ο σκοπός ήταν η επιβολή του νόμου, αυτό πάντα μπορούσε να αντιμετωπιστεί καλύτερα με κατασταλτικά μέσα, παρά με την αόριστη απειλή μιας μεταθανάτιας ζωής στην κόλαση.

Αλλά όποια κι αν είναι η ερμηνεία από τις δύο για το τότε, σήμερα σημαίνει ότι χρειάζεται μια επαναξιολόγηση των αξιών όσον αφορά τη χρησιμότητα των θρησκειών.

 

Απορίας άξιο παραμένει το γεγονός ότι ειδικά οι γυναίκες δεν προσβάλλονται από το χριστιανισμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

punky, μεγάλα θέματα ανοίγεις λίγο πριν τα ματς. Όπως και να χει εξαρτάται και από ποια σκοπιά τα βλέπεις. Για παράδειγμα οι φίλαθλοι της ΑΕΚ σήμερα πρέπει να έχουν μεγάλη πίστη στο θεό.Της Σεβίλης λιγότερη.

 

Επίσης,την ιδια απορία, όσον αφορά τις γυναίκες και το χριστιανισμό έχω και εγώ. Αλλά ποιος μπορεί να βγάλει άκρη μ αυτές?:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Απορίας άξιο παραμένει το γεγονός ότι ειδικά οι γυναίκες δεν προσβάλλονται από το χριστιανισμό.

 

Πραγματι παρόλο που ο χριστιανισμός αναφέρει πολλά προσβλητικά επίθετα γι'αυτές με άμμεσο τρόπο, χωρίς υπεκφυγές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσθετε απορίες, που τις κάνω copy paste από απαντητικό μου pm για να μην κάθομαι να τις ξαναγράφω:

 

Καλησπέρα

εγώ πες ότι δέχομαι για χάριν της κουβέντας μας, ότι υπάρχει κάτι που ξεφεύγει από την πραγματικότητα και από την ανθρώπινη λογική.

Ποιος το μεταλαμπάδευσε στο δίποδο αυτό ον που αντιλαμβάνεται την στενή πραγματικότητα και περιορίζεται μέσα στους τοίχους της ανθρώπινης λογικής; Ο Θεός ο ίδιος; Αν ναι, τότε σε ποιους; Σε κάποιους ανθρώπους; Και σε ποιους ακριβώς; Στους έλληνες; Στους εβραίους; Στους Μάγια; Σε ποιους είπε την αλήθεια; Και αυτός ο ίδιος ο Θεός είναι που όρισε την ηθική; Τους κανόνες; Τα μυστήρια;

 

Μήπως αντιθέτως όλο αυτό το δήθεν μη πραγματικό ή αντιλήψιμο από τη "φτωχή ανθρώπινη" λογική, δεν είναι παρά ένα μάτσο ανθρωπομορφισμών; Δεν είναι ανθρωποκεντρικές όλες οι θρησκείες; Δεν σε υποψιάζουν αυτά ότι είναι απόρροια ανθρώπινης ανάγκης ή σκοπιμότητας;

 

Πολύ εύστοχο το παράδειγμα με τους εξωγήινους. Πράγματι, βάσει πιθανοτήτων κάποιος μπορεί να ισχυριστεί ότι κάπου μπορεί να υπάρχει ζωή και σε κάποιον άλλο πλανήτη. Δεν ξέρω αν το περιορίζεις στα έλογα όντα και μόνο. Αν αυτό κάποτε αποδειχθεί, θα καταρρίψει αυτόματα άραγε όλες τις θρησκευτικές πεποιθήσεις; Αφού δεν θα είναι πια ο άνθρωπος το κέντρο του Σύμπαντος και ο λόγος που αυτό δημιουργήθηκε, ως ηθικό του playground για να κριθεί αν θα μπει στον παράδεισο ή όχι;

 

Και κάνε αν θες ένα πείραμα στο μυαλό σου. Βγάλε από την εικόνα την "κόντρα" άθεοι-απέναντι σε όλες τις θρησκείες, που δημιουργήθηκε σε αυτό το ποστ. Και στήσε μία κόντρα μεταξύ χριστιανών και βουδιστών. Άραγε τι ακριβώς θα είχαν να πουν μεταξύ τους για να αντικρούσει ο ένας τον άλλο; Πως όλοι δίκιο έχουν αλλά και κανείς μαζί; Δεν το νομίζω.

Προσπαθώ πάντως να σκεφτώ την μεταξύ τους επιχειρηματολογία και μου φαντάζει αδύνατο. Άραγε οι χριστιανοί θα επικαλεστούν το αναλλοίωτο πρόσωπο του Χριστού πάνω στην πετσέτα; Ή οτιδήποτε άλλο απτό, για να υποστηρίξουν την ορθότητα της πίστης τους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά, εντάξει πέρα από αυτά που σας μάθανε και μας μάθανε από συνήθεια/παράδοση ή οτιδήποτε άλλο γιατί έτυχε να γεννηθούμε εδώ και όχι στην Κορέα, πάρτε και κάνα βιβλίο Λογικής για να διαβάσετε, ώστε να μπορούμε να μιλήσουμε.

 

Ένα σωρό φορές είπα ότι δεν οφείλει να αποδείξει κάποιος τη μη ύπαρξη ενός ισχυρισμού, αλλά αυτός που τον κάνει τον ισχυρισμό.

 

Επίσης αναρωτιέμαι, άμα δεν ήμουν άθεος αλλά ήμουν Βουδιστής πως θα με πείθατε για το ορθό της δικιάς σας πίστης;

 

Το να υποστηρίζεις ότι δεν υπάρχει θεός, επειδή δεν υπάρχει απόδειξη ότι υπάρχει είναι το ίδιο λάθος με το να υποστηρίζεις ότι υπάρχει θεός επειδή δεν υπάρχει απόδειξη ότι δεν υπάρχει. Δεν χρειάζεται να ανοίξω κανένα βιβλίο λογικής για να το μάθω αυτό.

 

Επίσης η έλειψη στοιχείων για κάτι δεν αποτελεί απόδειξη ότι κάτι είναι λάθος.

Ούτε ότι είναι σωστό.

 

Ούτε εγώ πιστεύω σε κάποιο θεό. Αλλά δεν είμαι απόλυτος όπως εσύ ότι δεν υπάρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να υποστηρίζεις ότι δεν υπάρχει θεός, επειδή δεν υπάρχει απόδειξη ότι υπάρχει είναι το ίδιο λάθος με το να υποστηρίζεις ότι υπάρχει θεός επειδή δεν υπάρχει απόδειξη ότι δεν υπάρχει. Δεν χρειάζεται να ανοίξω κανένα βιβλίο λογικής για να το μάθω αυτό.

 

Επίσης η έλειψη στοιχείων για κάτι δεν αποτελεί απόδειξη ότι κάτι είναι λάθος.

Ούτε ότι είναι σωστό.

 

Ούτε εγώ πιστεύω σε κάποιο θεό. Αλλά δεν είμαι απόλυτος όπως εσύ ότι δεν υπάρχει.

 

Οκ. Βγάλε από το κείμενο σου τη λέξη "θεός" και αντικατέστησέ τη με τη λέξη "λυκάνθρωπος".

Κανονικά δεν θα έπρεπε να ακούγεται αστείο, σύμφωνα με τη δική σου λογική; Έτσι δεν είναι;

 

Επίσης, τη Λογική την έγραψα με κεφαλαίο, ακριβώς επειδή είναι ολόκληρη επιστήμη και δεν είναι απλά κάτι που γεννιόμαστε όλοι με αυτό.

 

Εξίσου διασκεδαστική πάντως είναι η στάση των περισσότερων θρησκεύομενων απέναντι σε εμάς τους μοδάτους άθεους, ότι δε χρειάζεται να διαβάσουν κάτι και να μάθουν. Βαθιά νυχτωμένοι για το πόσο μεγάλη πνευματική διαδρομή είναι το ταξίδι μέχρι την αθεΐα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...