Προς το περιεχόμενο

Ο Σατανάς στην Επιστήμη, ο Μεσαίωνας στη Θρησκεία, ο Γιώργος στο Τηλέφωνο.


Φρού-Φρού

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καίτοι είπα ότι σταματώ, μια μικρή, τελευταία επισήμανση: οι Mythbusters, με όποια επιστημονικότητα αναγνωρίζει κανείς στις εκπομπές τους, έχουν δείξει ότι το ψωμί δεν έχει "προτίμηση" στη βουτυρωμένη και αβουτύρωτη πλευρά, όταν πέφτει από το τραπέζι.

 

Παρντόν για το off topic, συνεχίστε.

 

O Murphy πάντως λέει οτι έχει σχέση με το πόσο ακριβό ειναι το χαλί. Όσο πιο ακριβό το χαλί, τόσο μεγαλύτερες πιθανότητες να πέσει απο την πλευρά του βουτύρου, μελιού, μαρμελάδας, πατέ ελιάς, χαβιάρι κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 720
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
για το τι μπορεί να κάνει κάποιος όταν του θίγουν το παιδί.

 

/me δικηγορος του διαβολου

 

ρε συ δεν βλεπω πουθενα να σου εθιξε κανεις το παιδι:confused:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αθεΐα αναφέρεται συχνά εδώ ως μόδα... Εγώ θα πω ότι ο αγνωστικισμός είναι η "μόδα" γιατί είναι η εύκολη λύση. Το να είναι κάποιος συνειδητά άθεος χωρίς να κρατάει "μία πισινή" είναι πολύ πιο δύσκολο και προϋποθέτει αρκετά περισσότερο ψάξιμο:). Προσωπικά πιστεύω ότι δεν υπάρχει θεός... Αν ανακαλυφθεί και μου το τρίψουν στη μούρη θα πειστώ, όπως θα πειστώ ότι έχουν έρθει εξωγήινοι στη γη αν έχω αποδείξεις. Αυτή τη στιγμή εγώ και μεγάλο μέρος του πλυθησμού, πιστεύω ότι δεν έχουν έρθει εξωγήινοι στη γη.

 

Επίσης το ότι σέβομαι το δικαίωμα κάποιου να πιστεύει ότι θέλει δεν σημαίνει ότι αποποιούμαι το δικαίωμα να το σχολιάσω, κριτικάρω ή απλά κοροϊδέψω. Δεν καταλαβαίνω τον βαθμό ευθηξίας που υπάρχει στο συγκεκριμένο θέμα... Η πίστη είναι προσωπικό θέμα, γιατί είναι το μόνο προσωπικό θέμα που είναι υπεράνω αμφισβήτησης ή σχολιασμού?

 

Δυστυχώς δεν υπάρχουν επιχειρήματα είτε της μίας είτε της άλλης πλευράς που θα πείσουν κάποιον που έχει θεμελιώσει την άποψή του. Είναι όπως οι πολιτικές συζητήσεις... Το μειονέκτημα για τους πιστούς είναι ότι δεν υπάρχουν λογικά στηρίγματα για αυτά που πιστεύουν και προφανώς σε μία συζήτηση ο άθεος θα στηριχτεί σε αυτή την αδυναμία και θα κάνει πάρτι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

/me δικηγορος του διαβολου

 

 

Εντάξει παιδιά γιατί το συνεχίζετε το θέμα. Αν διαβάσεις καλύτερα το ποστ του πατρινού θα καταλάβεις τι εννοεί ο πάνκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά να εκφράσω τον απέραντο θαυμασμό μου στην κέριντβεν που όταν οι άλλοι ακούνε ιστορίες, αυτή ακούει ποίηση. Είναι αν μη τι άλλο σπάνιο να βλέπει κανείς ένα τέτοιο θέμα από καθαρά αισθητική πλευρά. =ρ

 

Δευτερευόντως, θα ακουστεί κάπως σκληρό αλλά καθώς στο συντριπτικό ποσοστό μας εδώ μέσα, ΔΕΝ είμαστε φίλοι, δε μας νοιάζουν τα παιδιά σας, τα εγγόνια σας, τα φίνα γκομενάκια σας και γενικά η ζωή σας όταν αυτό δν χρησιμοποιείται σαν τεκμήριο σε μια συζήτηση. Μπορείτε λοιπόν να φανταστείτε πατρινέ και πάνκη, το ότι αντίστοιχα δε μας νοιάζει το ποιος θα γαμεύσει ποιον και για ποιανου παιδιού τα μάτια. Αν ο ένας έχει την αντιμετώπιση που είχαμε στο δημοτικό όταν μας λέγανε στη σέντρα για τις μάνες μας και ο άλλος την έγνοια να μη φανεί κοτόπουλο, ας το πείτε με κάνα πμ, να δείτε πόσο γρήγορα και ανώδυνα λύνεται, σα να μην υπήρξατε στο φόρουμ!

 

Και εν τέλει, έχουν αρχίσει και σκάνε τα πρώτα κεφαλαία, από την πλευρά των χριστιανών, μην κάνετε το σκληρό μαρκάρισμα φάουλ ε.

 

Και μιας και πέρασα, ας πω κ τη γνώμη μου αδρά και γενικευμένα:

 

Είναι δικαίωμα του καθένα να απαιτεί σεβασμό από τον απέναντι αναφορικά με την πίστη του. Το πρόβλημα είναι πως δεν είναι υποχρέωση του απέναντι να συνεργαστεί. Όπως όμως κανείς δν είναι υποχρεωμένος να μην κλάνει στο τραπέζι ή να μην ξύνει τα @@ του ενώ σου μιλάει, έτσι και με το να σέβεσαι ή όχι την άποψη του απέναντι, φανερώνεις εκείνα τα πράγματα που εκθέτουν αυτούς που δεν στα δίδαξαν.

 

Προσωπικά με ενοχλεί αφόρητα ο προσηλυτισμός και από τις 2 πλευρές και όσο δεν προσπαθεί κάποιος να μου τον επιβάλλει, σέβομαι τις απόψεις του και αν μου ζητηθεί αντιπαραθέτω τις δικές μου. Απλώς είναι έξω από τις δυνάμεις μου να μην νοιώθω οίκτο μαζί με τον σεβασμό, σαν τον παππού μου που μου διηγείται τις απόψεις του για τις γυναίκες πχ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας συμμετάσχω και εγω σε αυτη την κουβεντα αν και ξερω πως θα μετανοιωσω αργοτερα...

 

Να θεσω ενα πολυ απλο ερωτημα, ποιος δημιουργησε την οποιαδηποτε "θρησκεια"?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να προσθέσω ότι άθεος και άθρησκος είναι διαφορετικά πράγματα. Το να είσαι άθεος δεν σημαίνει ότι δεν πιστεύεις σε κάποια θρησκεία. Υπάρχουν και αθεϊστικές θρησκείες..

 

Επίσης με το να δηλώνεις άθεος δεν εξηγείς τίποτα. Είναι σαν να λες δεν υπάρχουν Power rangers. Εντάξει ας πούμε ότι δεν υπάρχουν. Εσύ πως πιστεύεις ότι δημιουργηθήκαμε ;

 

Πιστεύεις στην θεωρία της εξέλιξης; στην τύχη; υπήρχαμε από πάντα; γεννηθήκαμε μόνοι μας; από το big bang; Η αθεία ουσιαστικά είναι μια πίστη το ίδιο αναπόδεικτη όπως και οποιαδήποτε θρησκεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Αρρρ, δε με αφήνετε να αγιάσω ;)

 

Λοιπόν, λέει ο κύριος Μπαμπινιώτης: άθεος, αυτός που αρνείται την ύπαρξη θεού, που δεν πιστεί σε θεό (ανεξαρτήτως θεού, Χριστιανικού ή άλλου, η παρένθεση δική μου).

 

Επομένως, όταν κάποιος αυτοπροσδιορίζεται ως "άθεος" (αρκετοί χρήστες το έχουν κάνει σε αυτά τα fora), εκτός και αν μπερδεύει τον αθεϊσμό με τον αγνωστικισμό, λογικά είναι απόλυτα βέβαιος ότι θεός...τσου.

 

Ο αγνωστικισμός δεν είναι μόδα, τουλάχιστον όχι περισσότερο από ό,τι ο αθεϊσμός ή η δήλωση πίστης σε κάποιο συγκεκριμένο δόγμα. Δε βρίσκω κακό το να πει κάποιος "δεν ξέρω σύντροφοι άμα υπάρχει θεός, μπορεί να υπάρχει, μπορεί και όχι". Καλό μου φαίνεται να λέμε καμιά φορά πως δεν τα ξέρουμε όλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Lucifer Εννοείς να νιώθεις οίκτο για τον άλλον επειδή πιστεύει ότι υπάρχει Θεός? Δεν το πιασα απλά για αυτό ρωτάω...

 

όχι, μπορώ να καταλάβω κάποιον που πιστεύει πως υπάρχει "κάτι ανώτερο πουμαςδημιούργησε κτλ", δλδ κοίτα γύρω σου, της τσέχας γίνεται και είναι όλα τόσο όμορφα. λογικό και εύκολο.

 

απλώς λυπάμαι -με την κουρασμένη έννοια της λέξης αν με πιάνεις- αυτούς που πιστεύουν στον χριστιανικό θεό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι, μπορώ να καταλάβω κάποιον που πιστεύει πως υπάρχει "κάτι ανώτερο πουμαςδημιούργησε κτλ", δλδ κοίτα γύρω σου, της τσέχας γίνεται και είναι όλα τόσο όμορφα. λογικό και εύκολο.

 

απλώς λυπάμαι -με την κουρασμένη έννοια της λέξης αν με πιάνεις- αυτούς που πιστεύουν στον χριστιανικό θεό.

 

Ε τι να κάνουμε? Δυστηχώς ο άνθρωπος έχει αυτό το πρόβλημα και έχει την ανάγκη να βάλει σε όρια τον Θεό και να τον φέρει πιο κοντά σε αυτόν. Θες πέστον ουρανό, θεό ποτάμι, Βούδα, Αλλάχ, Όσυρις, Isis (πήρα και το τελευταίο τους, σπέρνει), δεν παύει να είναι ένα και μοναδικό αυτό το κάτι που δημιούργησε τον κόσμο και τις Τσέχες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επομένως, όταν κάποιος αυτοπροσδιορίζεται ως "άθεος" (αρκετοί χρήστες το έχουν κάνει σε αυτά τα fora), εκτός και αν μπερδεύει τον αθεϊσμό με τον αγνωστικισμό, λογικά είναι απόλυτα βέβαιος ότι θεός...τσου.

 

Γιατί απόλυτα βέβαιος? Ζω τη ζωή μου σαν να είμαι απόλυτα βέβαιος αλλά όπως είπα, άμα ανακαλυφθεί δεν θα πω "όχι ρε παιδιά αφού δεν υπάρχει". Είμαι όσο βέβαιος για το ότι δεν υπάρχει θεός όσο για το ότι δεν υπάρχουν ροζ ελέφαντες. Αν μου τον δείξεις θα πω "σρυ φίλε σφάλμα"...:)

 

Στην επιστήμη (και στη ζωή) πιστεύω δεν υπάρχει χώρος για "απόλυτες βεβαιότητες".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αθεία ουσιαστικά είναι μια πίστη το ίδιο αναπόδεικτη όπως και οποιαδήποτε θρησκεία.

 

Ρε παιδιά, εντάξει πέρα από αυτά που σας μάθανε και μας μάθανε από συνήθεια/παράδοση ή οτιδήποτε άλλο γιατί έτυχε να γεννηθούμε εδώ και όχι στην Κορέα, πάρτε και κάνα βιβλίο Λογικής για να διαβάσετε, ώστε να μπορούμε να μιλήσουμε.

 

Ένα σωρό φορές είπα ότι δεν οφείλει να αποδείξει κάποιος τη μη ύπαρξη ενός ισχυρισμού, αλλά αυτός που τον κάνει τον ισχυρισμό.

 

Επίσης αναρωτιέμαι, άμα δεν ήμουν άθεος αλλά ήμουν Βουδιστής πως θα με πείθατε για το ορθό της δικιάς σας πίστης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί απόλυτα βέβαιος? Ζω τη ζωή μου σαν να είμαι απόλυτα βέβαιος αλλά όπως είπα, άμα ανακαλυφθεί δεν θα πω "όχι ρε παιδιά αφού δεν υπάρχει". Είμαι όσο βέβαιος για το ότι δεν υπάρχει θεός όσο για το ότι δεν υπάρχουν ροζ ελέφαντες. Αν μου τον δείξεις θα πω "σρυ φίλε σφάλμα"...:)

 

Ορίστε...

 

22911_w.jpg

 

Περιμένω την απολογία σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...