Προς το περιεχόμενο

Ο Σατανάς στην Επιστήμη, ο Μεσαίωνας στη Θρησκεία, ο Γιώργος στο Τηλέφωνο.


Φρού-Φρού

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ασπάζομαι την ουσία του χριστιανισμού αλλά αδιαφορώ(για να μην χρησιμοποιήσω την λέξη σιχαίνομαι) για αυτό που έχει εμπορευματοποιήσει την πίστη κ δημαγωγεί και αποκαλείται Εκκλησία.

 

Ώπα, μισό ρε μάγκες, γιατί αναμασάτε συνέχεια αυτή την καραμέλα της διάκρισης χριστιανισμού-εκκλησίας. Και είστε αναγκασμένοι να το κάνετε βέβαια, γιατί είστε νέοι άνθρωποι και ολίγον υποψιασμένοι και ξέρετε πως αν αυτά τα δύο τα συνδέσετε τότε πάει περίπατο όλη η ιστορία και η επιχειρηματολογία σας. Σύνδεση όμως που την κάνουν πολλοί ομοϊδεάτες σας, είτε ηλικιωμένοι είτε θαμώνες της εκκλησίας.

 

Εσάς δηλαδή ποιος σας το μεταλαμπάδευσε το δόγμα;

Σας επισκέφθηκε ο ίδιος ο Θεός και σας ανέλυσε όλο το master plan του εμπιστευτικά;

Έχετε καβαντζωμένες κάτω από το κρεβάτι σας τις δέκα εντολές, υπογεγραμμένες από τον ίδιο "με αγάπη στον Προκόπη, Θεός"?

Ποιος είπε ότι τον λένε Χριστό τον εσταυρωμένο και όχι Καλκαντέρα;

Ποιοι γράψαν τις γραφές και τις επιστολές;

Ποιος το όρισε το δόγμα;

Ποιος όρισε τα "μυστήρια"?

Όλο το gossip τριγύρω από τα "θαύματα"?

Η γιαγιά σας; Ή η εκκλησία;

 

Η διάκριση θρησκείας-εκκλησίας είναι απλά αστήριχτη. Η εκκλησία είναι η θρησκεία. Χωρίς το δημιουργό και το θεματοφύλακα της ιδέας, δεν θα φτάνατε 2000 χρόνια μετά να πιστεύετε στα ίδια πράγματα.

 

Δηλαδή για εσάς ένας θρησκευόμενος είναι ''στριμωγμένος'' στα όρια και τις αντιλήψεις της κάθε θρησκείας που πιστεύει, ενώ κάποιος in fashion-άθεος έχει πιο καθαρό μυαλό και πιο ελεύθερη βούληση?

 

Life is a bitch

 

Εσείς γιατί απορρίπτετε αμέσως σαν trash και να κοροιδεύετε την ιδεολογία κάποιου που πιστεύει????

 

Ok, όπως ανέφερα και στα πρώτα ποστ, κάποιοι πιστεύουν ότι η γη είναι κούφια και μέσα κατοικούν τα Βριλ.

How do you feel about it?

Είναι στα θέματα που σε ταλανίζουν με αμφιβολίες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 720
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Κατ'αρχήν πρέπει να γίνει ξεχωρισμός του τι εννοούν όταν λένε άθεος .

Γιατί πιστεύουν σε κάτι κ με το άθεος εννοούν οχι Χριστιανός .

 

Π.χ. Μίλαγα κάποτε με κάποιον στο μσν κ έθιξα κάτι που έχει πολυ πάνω στην υποληψή του .

Η αντίδραση του ήταν ακαριαίο μπλοκάρισμα .

Εγώ να έχω μείνει κόκκαλο με την αντιδράση .

Δλδ εγώ σαν Χριστιανή να πρέπει να ανέχομαι οτι πει ο κάθε ''infashion άθεος'' που λέει ο Σελλερς αλλά να μη θίγω τα πιστεύω του κάθε άθεου .

Τα δικά σου δικά μου κ τα δικά μου δικά μου ενα πραμα .

 

Κ βασικά , δεν με νοιάζει να τα θίξω .

Αυτή είναι η ουσία .

Οτι εγώ δεν κόβω φλέβα να πω εκείνο ΄ή το άλλο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσο κοινωνικά αμόρφωτος μπορει να είναι κάποιος για να κοροιδεύει τα πιστεύω του άλλου?Οι περισσότεροι από όσουσ βρίθουν ειρωνείας για την όποια θρησκεία εδώ μέσα γενικότερα και για το χριστιανισμό ειδικότερα με μαθηματική ακρίβεια θα καταλήξουν σε καμια 30αρια χρονάκια να μην χάνουν Κυριακάτικη λειτουργεία....Και δεν είμαι καμιά φανατική χριστιανή(Δεν πηγαίνω στην εκκλησία παρά μόνο το Πάσχα)...Αλλά δεν πιστεύω πως κάποιου από εσάς εδώ μέσα (που φυσικά και το απεύχομαι)θα κινδυνεύεικάποιο κοντινό του πρόσωπο και δε θα πει"θεέ μου βοηθα τον/την"..Πρέπει να βγάλετε τις παρωπίδες...Δεν αρνούμαστε την πίστη στο οποιοδήποτε ανώτερο ον επειδή θέλουμε να μπούμε στο μάτι της μαμάς ή του μπαμπά...Ο άνρωπος πρέπει να ψαχτεί πολύ εσωτερικά για να καταλήξει στο τι θα πιστεύει και για να μην είμαι άδική μόνο για έναν από εδώ το πιστεύω και μπορώ να παραβλέψω τυχόν ειρωνείες του....Αν κάποιος αποφασίσει οτι θέλει να πιστεύει στη ντομάτα το σεβόμαστε γιατι η πίστη του αποτελεί την πηγή της δυναμής του..Και το ότι δε το έχετε ψάξει και πολύ το θέμα φαίνεται από το ότι μόνο στο χριστιανισμό εξαπολύετε ειρωνείες..Ας μην είμαστε μισαλλόδοξοι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Life is a bitch

 

I don't see your point...

 

 

 

Απαγορεύεται να μου αρέσουν αυτά που λέει ο Χριστιανισμός και να τον ασπάζομαι χωρίς να έχω πάρε-δώσε (όχι τον moderator που θα κλειδώσει το θέμα) με παπάδες και εκκλησίες? Γιατί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσο κοινωνικά αμόρφωτος μπορει να είναι κάποιος για να κοροιδεύει τα πιστεύω του άλλου?

 

Οπότε καταλήγουμε ότι τα πιστεύω του οποιοδήποτε, είναι αδιακρίτως σεβαστά.

Μάλιστα.

Πριν μια βδομάδα μου έστειλαν ένα βιβλίο πάνω από 100 σελίδες με τον τίτλο "Zombie Survival Guide". Προφανώς ο συγγραφέας όχι μόνο πίστευε στην ύπαρξη των ζόμπι, αλλά είχε κάνει τόσο ενδελεχή έρευνα που πλέον ήξερε και πως να μας διδάξει να προφυλαχθούμε από αυτά. Ομολογώ ότι από κοινωνική αμορφωσιά και κακεντρέχια πήγα να γελάσω, αλλά μετά σκέφτηκα πόσο ποταπό θα ήταν να χλευάσω τις ιδεοληψίες κάποιου.

 

Οι περισσότεροι από όσουσ βρίθουν ειρωνείας για την όποια θρησκεία εδώ μέσα γενικότερα και για το χριστιανισμό ειδικότερα με μαθηματική ακρίβεια θα καταλήξουν σε καμια 30αρια χρονάκια να μην χάνουν Κυριακάτικη λειτουργεία....

Αλλά δεν πιστεύω πως κάποιου από εσάς εδώ μέσα (που φυσικά και το απεύχομαι)θα κινδυνεύεικάποιο κοντινό του πρόσωπο και δε θα πει"θεέ μου βοηθα τον/την"..

 

Speak for yourself tzinaki.

Η απόγνωση μπροστά στον κίνδυνο ενός αγαπημένου προσώπου είναι ένα σαχλό επιχείρημα και όχι απόδειξη ύπαρξης θεού.

Και δεν τον επικαλέστηκα ποτέ στις στιγμές που αγαπημένα μου πρόσωπα βρέθηκαν σε δεινή θέση.

 

Δεν αρνούμαστε την πίστη στο οποιοδήποτε ανώτερο ον επειδή θέλουμε να μπούμε στο μάτι της μαμάς ή του μπαμπά...

 

btw εγώ είμαι μπαμπάς. και έχω από χρόνια απογαλακτιστεί.

 

Συνοψίζοντας λοιπόν, ένας άθεος που βρίσκει αστεία την ιδέα ύπαρξης θεού, είναι κοινωνικά αμόρφωτος, κακεντρεχής και έχει πιθανόν πρόβλημα με τους γονείς του και καλό είναι να βγάλει το σκασμό για να μην ξυπνήσει όσους κοιμούνται και ονειρεύονται τις άρπες να παίζουν ή τα ουρί του παραδείσου.

 

I don't see your point...

 

Εννοώ ρε συ ακριβώς αυτό που είπε και ο helm. Ότι οφείλεις να ζεις και να φέρεσαι όπως υποτίθεται πρεσβεύουν οι ιδέες σου. Εγώ δεν υπάγομαι σε κάποια αυστηρή νόρμα συμπεριφοράς όπως ένας χριστιανός πχ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά κρασιά φίλε punky...Βλέπεις πολύ καλά τη διαφορά μεταξύ του αντικειμένου της συζήτησης μας(αφορά 6000000000 ανθρώπους) και των Βρυλ (αφορά 6000 ανθρώπους)και πετάς το πιο γελοίο αντικείμενο συζήτησης για να πεις ότι κάποιος θρήσκος δεν έχει επιχειρήματα...

 

Σοβαρά τώρα...Έχεις κάτσει να διαβάσεις την καινή διαθήκη έστω μια φορά? Γιοκ. Κάθεσαι και μιλάς για το αν ο Θεός επισκέφθηκε κάποιον και του ανέλυσε το masterplan, τη στιγμή που το masterplan βρίσκεται σε κάθε βιβλιοπωλείο του κόσμου και τη στιγμή που το Internet είναι γεμάτο κυρήγματα κάθε απόχρωσης..

 

Και όταν σου μιλάει κάποιος για ΤΗΝ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ σου να σεβαστείς (ΟΧΙ ΝΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΕΙΣ) ΝΑ ΣΕΒΑΣΤΕΙΣ τη γνώμη του , μας πετάς ένα life is a bitch και καθάρισες....Γαμώ τα επιχειρήματα ρε φίλε μας άνοιξες τα μάτια...

 

Το πρόβλημα σου είναι ότι....

 

ΕΝΩ ΜΑΣ ΤΟ ΠΑΙΖΕΙΣ ΑΝΟΙΧΤΟΜΥΑΛΟΣ ΚΑΙ ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΟΣ ΣΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΕΙΣΑΙ ΑΝΙΚΑΝΟΣ ΝΑ ΣΕΒΑΣΤΕΙΣ ΜΙΑ ΑΠΛΩΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΓΝΩΜΗ

 

Τελικά είσαι πιο σκοταδιστής από εμένα....:-DΠοιός θα το περίμενε....Πιο σκοταδιστής από έναν χριστιανό????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά κρασιά φίλε punky...Βλέπεις πολύ καλά τη διαφορά μεταξύ του αντικειμένου της συζήτησης μας(αφορά 6000000000 ανθρώπους) και των Βρυλ (αφορά 6000 ανθρώπους)και πετάς το πιο γελοίο αντικείμενο συζήτησης για να πεις ότι κάποιος θρήσκος δεν έχει επιχειρήματα...

 

Σοβαρά τώρα...Έχεις κάτσει να διαβάσεις την καινή διαθήκη έστω μια φορά? Γιοκ. Κάθεσαι και μιλάς για το αν ο Θεός επισκέφθηκε κάποιον και του ανέλυσε το masterplan, τη στιγμή που το masterplan βρίσκεται σε κάθε βιβλιοπωλείο του κόσμου και τη στιγμή που το Internet είναι γεμάτο κυρήγματα κάθε απόχρωσης..

 

Και όταν σου μιλάει κάποιος για ΤΗΝ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ σου να σεβαστείς (ΟΧΙ ΝΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΕΙΣ) ΝΑ ΣΕΒΑΣΤΕΙΣ τη γνώμη του , μας πετάς ένα life is a bitch και καθάρισες....Γαμώ τα επιχειρήματα ρε φίλε μας άνοιξες τα μάτια...

 

Το πρόβλημα σου είναι ότι....

 

ΕΝΩ ΜΑΣ ΤΟ ΠΑΙΖΕΙΣ ΑΝΟΙΧΤΟΜΥΑΛΟΣ ΚΑΙ ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΟΣ ΣΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΕΙΣΑΙ ΑΝΙΚΑΝΟΣ ΝΑ ΣΕΒΑΣΤΕΙΣ ΜΙΑ ΑΠΛΩΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΓΝΩΜΗ

 

Τελικά είσαι πιο σκοταδιστής από εμένα....:-DΠοιός θα το περίμενε....Πιο σκοταδιστής από έναν χριστιανό????

 

Σ ευχαριστώ πολύ γλυκέ μου.Μ εβγαλές απο την υποχρέωση να ξεκινήσω μια πολύ βαρετη στιχομυθία....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Punky,σέβομαι το ότι είσαι πατέρας, ειλικρινά σου εύχομαι να μην χρειαστεί να αναιρέσεις αυτά που λες για χάρη του/των παιδιών σου...

 

Ότι είχα να πω το είπα, ευχαριστώ για τη συζήτηση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε καταλήγουμε ότι τα πιστεύω του οποιοδήποτε, είναι αδιακρίτως σεβαστά.

Μάλιστα.

Πριν μια βδομάδα μου έστειλαν ένα βιβλίο πάνω από 100 σελίδες με τον τίτλο "Zombie Survival Guide". Προφανώς ο συγγραφέας όχι μόνο πίστευε στην ύπαρξη των ζόμπι, αλλά είχε κάνει τόσο ενδελεχή έρευνα που πλέον ήξερε και πως να μας διδάξει να προφυλαχθούμε από αυτά. Ομολογώ ότι από κοινωνική αμορφωσιά και κακεντρέχια πήγα να γελάσω, αλλά μετά σκέφτηκα πόσο ποταπό θα ήταν να χλευάσω τις ιδεοληψίες κάποιου.

 

 

Και εγώ φίλε μου punky έκατσα πολλές φορές και άκουσα τα αβάσιμα επιχειρήματα αθειστών περί ανυπαρξίας του Θεού αλλά ποτέ δεν τους κορόιδεψα. Τι να κάνω δηλαδή? Να αρχίσω να γελάω και να λέω ''Πω ρε φίλε. Θύμα της μόδας κι εσύ?'' ή όταν αρχίσουν την επιχειρηματολογία να νιώθω όπως ένιωσες και εσύ διαβάζοντας το συγκεκριμένο βιβλίο και να γελάω?

 

Εννοώ ρε συ ακριβώς αυτό που είπε και ο helm. Ότι οφείλεις να ζεις και να φέρεσαι όπως υποτίθεται πρεσβεύουν οι ιδέες σου. Εγώ δεν υπάγομαι σε κάποια αυστηρή νόρμα συμπεριφοράς όπως ένας χριστιανός πχ.

 

Σταματήστε να νομίζετε ότι είστε πιο πάνω απο τους θρήσκους. Αυτό δεν είναι αθεισμός είναι υπεροψία. Η πραγματικότητα δεν είναι πως ο κακομοίρης και παραπλανημένος θρήσκος περιμένει τον σωτήρα και ανοιχτόμυαλο άθεο να τον σώσει απο το ψέμα που έχει βυθιστεί. Όλοι στο ίδιο καζάνι βράζουμε. Το θέμα είναι ποιος μας βράζει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι αυτό που υποστηρίζεις και ασπάζεσαι να το κάνεις με αξιοπρέπεια....Σέβομαι τον άθεο αλλα δε σέβομαι αυτόν που διατείνεται ότι είναι άθεος βρίζοντας την όποια θρησκεία....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ώπα, μισό ρε μάγκες, γιατί αναμασάτε συνέχεια αυτή την καραμέλα της διάκρισης χριστιανισμού-εκκλησίας. Και είστε αναγκασμένοι να το κάνετε βέβαια, γιατί είστε νέοι άνθρωποι και ολίγον υποψιασμένοι και ξέρετε πως αν αυτά τα δύο τα συνδέσετε τότε πάει περίπατο όλη η ιστορία και η επιχειρηματολογία σας. Σύνδεση όμως που την κάνουν πολλοί ομοϊδεάτες σας, είτε ηλικιωμένοι είτε θαμώνες της εκκλησίας.

 

Εσάς δηλαδή ποιος σας το μεταλαμπάδευσε το δόγμα;

Σας επισκέφθηκε ο ίδιος ο Θεός και σας ανέλυσε όλο το master plan του εμπιστευτικά;

Έχετε καβαντζωμένες κάτω από το κρεβάτι σας τις δέκα εντολές, υπογεγραμμένες από τον ίδιο "με αγάπη στον Προκόπη, Θεός"?

Ποιος είπε ότι τον λένε Χριστό τον εσταυρωμένο και όχι Καλκαντέρα;

Ποιοι γράψαν τις γραφές και τις επιστολές;

Ποιος το όρισε το δόγμα;

Ποιος όρισε τα "μυστήρια"?

Όλο το gossip τριγύρω από τα "θαύματα"?

Η γιαγιά σας; Ή η εκκλησία;

 

Η διάκριση θρησκείας-εκκλησίας είναι απλά αστήριχτη. Η εκκλησία είναι η θρησκεία. Χωρίς το δημιουργό και το θεματοφύλακα της ιδέας, δεν θα φτάνατε 2000 χρόνια μετά να πιστεύετε στα ίδια πράγματα.

 

Μάλλον δεν κατάλαβες τι είπα.... Όταν αυτό που εκπροσωπεί η εκκλησία είναι ένα εμπορευματοποιημένο, σάπιο πράγμα που δεν αντιπροσωπεύει αυτά που δίδαξαν οι πατέρες της εκκλησίας (και δεν εννοώ τα βυζαντινά χρόνια αλλά τα πρωτοχριστιανικά) τότε δυστυχώς δεν με καλύπτουν και προφανώς δεν θα τα ασπαστώ. Όταν ο Χριστός γκρέμισε τα παζάρια στους ναούς και σήμερα βλέπουμε παζάρια σε κάθε ναό(και αυτό ειναι το λιγότερο). όταν τότε πέθαιναν για αυτό που θεωρούν πίστη και χριστιανισμός και τώρα εμμέσως πλην σαφώς μας ζητάνε φακελάκι για να παντρευτούμε/βαφτήσουμε/πεθάνουμε ώστε να μας κάνουν αυτή την τόσο θεία τελετή όταν η τραγική πλειονότητα του κλήρου και ειδικά τα υψηλά κλιμάκια είναι σάπια. Όταν η εκλησία έχει μεταλλαχθεί από μια οικογένεια σε έναν δημαγωγό που ξεκινά πολέμους, τότε εμένα όλα αυτά με κάνουν να απομακρύνομαι από αυτό που αποκαλούμε σήμερα εκκλησία. Δεν λέω ότι δεν έχει κ πολλά θετικά σημεία αλλά δεν αντιπροσωπεύει αυτά που έπρεπε να αντιπροσωπεύει. και πάνω απ'όλα δεν αντιπροσωπεύει πλέον εμένα και για αυτό δεν γουστάρω να αποκαλούμαι ορθόδοξος χριστιανός αλλά απλά χριστιανός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ Freestyler και τους περί αυτών συμφωνούντες: Εσύ λοιπόν με τη σειρά σου γιατί δε σέβεσαι, ότι κάποιος δε γουστάρει θρησκείες;

 

 

Kοίτα σε ποστ 158, 165

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...