Προς το περιεχόμενο

Ο Σατανάς στην Επιστήμη, ο Μεσαίωνας στη Θρησκεία, ο Γιώργος στο Τηλέφωνο.


Φρού-Φρού

Προτεινόμενες αναρτήσεις

απλά θα είναι καλό να μην μπερδεύουμε την θρησκεία με την εκκλησία

 

η αρχική μου φράση Harkon που αρπάχτηκε με την μια η Πασχαλιά ήταν "χαζοτελετή" ... Οταν κάποιος αναφέρεται και χαρακτηρίζει την τελετή, οι άλλοι που διαβάζουν πιστεύω καταλαβαίνουν χωρίς περιττές επεξηγήσεις σε τι ακριβώς αναφέρομαι...

 

Και ως επι το πλείστον νομίζω οτι όσοι κράζουν, δεν κράζουν "εσένα" που πιστεύεις με τον δικό σου τρόπο αλλά προφανώς την εκκλησία...

 

Μωρέ ας ήταν στο δικό μου χέρι και θα σου έλεγα εγω αν θα πάταγα... αλλά νταξ θα κάνω δικά μου παιδάκια κάποια των ημερών και σιγά μην τα δώσω στα χέρια του κάθε τράγου να τα κοιτάνε σαν πενηντάρικα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 720
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

η ακριβή σου φράση ήταν "χαζή χριστιανική τελετή" και να πω την αλήθεια κι εμένα με ενόχλησε

 

όταν κάποιος χαρακτηρίζει μια τελετή ή μια θρησκεία με κάποιον τρόπο εμμέσως χαρακτηρίζει και αυτόν που την πιστεύει

 

το "προφανώς την εκκλησία" δεν ισχύει εδώ μέσα γιατί δεν έχω δει κανέναν να το διαχωρίζει αλλά όλοι μιλάνε ευθέως για την θρησκεία και ότι αυτή αντιπροσωπεύει, ακόμα και αν αυτό που λένε τους το προκάλεσε κάτι σχετικό με την εκκλησία

 

τέλος, ΕΥΤΥΧΩΣ δεν είναι όλοι οι παπάδες... "Τράγοι".

υπάρχουν ακόμα μερικοί που τιμούν τα ράσα τους και είναι βαθύτατα πνευματικοί άνθρωποι και καλό είναι να μη τους βάζουμε όλους στο ίδιο καζάνι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μένετε πολύ ώρα οντόπικ και θα αναγκαστώ να τα κάνω μουβ σε κάποιο -κλειδωμένο- θρεντ για την εκκλησία.

 

φρου-φρου φεμ φατάλ νεκροπαγάνι τσιλάαααουτ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια ενταξει μια επιχειρηση ειναι και αυτη ελευθερη οικονομια εχουμε οτι μπορουνε κανουν τα παλικαρια για να εχουν κερδος. απλα πραγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μένετε πολύ ώρα οντόπικ και θα αναγκαστώ να τα κάνω μουβ σε κάποιο -κλειδωμένο- θρεντ για την εκκλησία.

 

φρου-φρου φεμ φατάλ νεκροπαγάνι τσιλάαααουτ.

 

δεν το κλειδωσνεις το παρον τοπικ οπως εχεις κανει στο παρελθον... να ηρεμησουν τα πνευματα διοτι ακρη δεν προκειται να βγαλουμε ως συνηθως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κι εγώ μπορώ να πιστεύω πως εσύ είσαι της πλάκας και γραφικός

 

your point being?

 

το τί πιστεύει ή όχι ο καθένας είναι προσωπικό του θέμα

 

so?

 

εγώ που πιστεύω δηλαδή θα έπρεπε να κάνω κυρήγματα και να λέω για το πόσο βλάκας είσαι εσύ που δεν πιστεύεις;

από τη στιγμή που δεν είδα κανένα που πιστεύει εδώ μέσα να προσπαθεί να σε πείσει εσένα να πιστέψεις, εσύ γιατί να πατάς σε ευαίσθητες χορδές με πρόφαση την ελευθερία λόγου;

 

εσύ είσαι μάθημα στα σχολεία.

νταβατζής στην τσέπη του κράτους.

απομεινάρι ιδεοληψίας και δεισιδαιμονίας.

αστείο κακέκτυπο παλαιότερων θρησκειών.

το ίντερνετ είναι το Θηρίο, μέχρι να αποκτήσει domain και η εκκλησία.

οι γριές και οι γραφικοί που διαδηλώναν έξω από τους κινηματογράφους που παιζόταν ο Τελευταίος Πειρασμός.

κι άλλοι αναρίθμητοι λόγοι

 

και μου ζητάς να δείξω "σεβασμό" μέσω της σιωπής μου και της βουβής αποδοχής μου για όλα αυτά;

 

λίγο μυαλό δεν έχουμε καθόλου ή γουστάρουμε να την λέμε στους ντε-μο-ντε πιστούς;

 

πολύ μυαλό έχουμε. και ακριβώς για αυτό τσινάμε στο παράλογο.

 

δεν θέλω να το κάνω προσωπικό. όταν λέω "εσύ" εννοώ η θρησκεία.

αλλά είναι αστείο να ζητάς από κάποιον να μην εκφράζει την αντίθεσή του σε κάτι που το θεωρεί παράλογο και βαρίδι στην ανθρωπότητα.

και νισάφι πια με αυτή την καραμέλα "η εκκλησία δεν είναι η θρησκεία". αυτό το μαγαζί κάποιοι το στήσανε πάνω σε ένα ιδεολογικό περιεχόμενο. και συνεχίζουν να το τρέχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε συ Harkon καλά κάνεις και πιστεύεις και δεν θα μπώ στην διαδικασία να απαριθμίσω τους χιλιάδες λόγους που εχω πρόχειρους στο να μην, αλλά εγώ όταν μίλησα για "χαζή χριστιανική τελετή" το εννοούσα όπως ακριβώς το έγραψα γιατί δεν νομίζω οτι ενας παππάς πρεσβεύει το πιστεύω του όταν μου ζητάει λεφτά για να κάνει ακόμα εναν χριστιανό ή κάνω λάθος? Και το χριστιανική ήταν λόγω ιδιότητας, αντε σου κοτσάρω και το Ορθόδοξη για να μην μπερδευόμαστε :P :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολύ φοβάμαι πως αν δεν εκφραζόταν η αντίθετη άποψη και συνεχίζαμε να σκάμε πλάκα με τις χαζομάρες και τους πνευματικούς σκοταδισμούς της εκκλησίας και της θρησκείας, μια χαρά θα έμεναν τα ποστ εδώ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μέχρι να αποκτήσει domain και η εκκλησία.

 

Ααα.... δεν εχει ακομα?

 

 

και μου ζητάς να δείξω "σεβασμό" μέσω της σιωπής μου και της βουβής αποδοχής μου για όλα αυτά;

 

Shhh.... αμαν πια και εσυ να τα βαζεις με οσους ειναι αντιθετοι με σενα...

 

Ασ'το παιδι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, οκ. Όταν βγαίνει κάνας γραφικός δηλαδή και μιλάει για την Κούφια Γη και πως τα Βριλ κατάγονται από τα Βριλήσσια, μπορούμε να του κάνουμε πλάκα.

Αν κάποιος πιστεύει ότι η γυναίκα του Ιωσήφ γονιμοποιήθηκε μυρίζοντας τον κρίνο, και όχι σε κάποιο χάνι ημιπαραμονής της εποχής, είναι προσβολή στο θρησκευτικό συναίσθημα.

 

Σεβαστό είναι μόνο το γεγονός ότι κάποιος μπορεί να θέλει να πιστεύει σε ένα παραμύθι για να αντλεί δύναμη στις στραβές της ζωής του. Αλλά δε θα κάτσουμε να χαϊδέψουμε κιόλας τις πνευματικές αδυναμίες των άλλων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ααα.... δεν εχει ακομα?

 

μα νομίζω πως έχει.

του πούστη, δεν μπορεί. όλο και κάποια επιδότηση θα πήρε και για αυτό.

 

Shhh.... αμαν πια και εσυ να τα βαζεις με οσους ειναι αντιθετοι με σενα...

 

Ασ'το παιδι...

 

έξι έξι έξι

Ιούδα είσαι σέξι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

your point being?

όταν λες τη θρησκεία που πιστεύω της πλάκας και γραφική, είναι σαν να λες κι εμένα.

 

your point being?

εσύ είσαι μάθημα στα σχολεία.

νταβατζής στην τσέπη του κράτους.

απομεινάρι ιδεοληψίας και δεισιδαιμονίας.

αστείο κακέκτυπο παλαιότερων θρησκειών.

το ίντερνετ είναι το Θηρίο, μέχρι να αποκτήσει domain και η εκκλησία.

οι γριές και οι γραφικοί που διαδηλώναν έξω από τους κινηματογράφους που παιζόταν ο Τελευταίος Πειρασμός.

κι άλλοι αναρίθμητοι λόγοι

 

και μου ζητάς να δείξω "σεβασμό" μέσω της σιωπής μου και της βουβής αποδοχής μου για όλα αυτά;

 

όταν λέω πως κάνετε γενικεύσεις της πλάκας....

ΜΟΥ λες τη θρησκεία της πλάκας και πνευματική αναπηρία

και εδώ μιλάς για το ΠΩΣ την διαχειρίζεται το κράτος μας

θες να μιλήσουμε για το αν πρεπει να διδάσκεται στα σχολεία;

για το αν επρεπε να πληρώνουμε λεφτά στην εκκλησία;

 

ευχαρίστως. ΤΙ ΣΚΑΤΑ ΣΧΕΣΗ εχουν αυτά με το Χριστό και την διδασκαλία του μου λες; ΤΙ ΣΚΑΤΑ ΣΧΕΣΗ με το αν και γιατί πιστεύω εγω σε αυτά;

 

σεβασμό δε θα δείξεις σε αυτά που σε ενοχλούν, αλλά ΕΔΩ στο ΦΟΡΟΥΜ

σεβασμό θα δείξεις σε μένα και στους άλλους, γιατι ΕΓΩ και ΚΑΝΕΙΣ άλλος που πιστεύει, δεν βγήκε να σε πει: θύμα προπαγάνδας, κλειστόμυαλο, εγωκεντρικό, υλιστή, και άλλα πολλά επειδή είσαι άθεος (ή ότι άλλο θες) και μπορεί να μας ενοχλείς που υπάρχεις.

 

πολύ μυαλό έχουμε. και ακριβώς για αυτό τσινάμε στο παράλογο.

 

δεν θέλω να το κάνω προσωπικό. όταν λέω "εσύ" εννοώ η θρησκεία.

αλλά είναι αστείο να ζητάς από κάποιον να μην εκφράζει την αντίθεσή του σε κάτι που το θεωρεί παράλογο και βαρίδι στην ανθρωπότητα.

και νισάφι πια με αυτή την καραμέλα "η εκκλησία δεν είναι η θρησκεία". αυτό το μαγαζί κάποιοι το στήσανε πάνω σε ένα ιδεολογικό περιεχόμενο. και συνεχίζουν να το τρέχουν.

 

αφου έχεις πολύ μυαλό πρεπει να καταλάβεις πως δεν ζηταω να μην εκφραζει καποιος την αντιθεση του απλα να μην ειναι προκλητικός

οταν λες πως ειναι βλακειες αυτα που πιστευω μπορω κι εγω να πω πως ειναι βλακειες αυτα που λες.

το θεμα ειναι πως ειμαστε μια γαμωπαρεα και δε καταλαβαινω γιατι σας αρεσει να προκαλείτε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σεβαστό είναι μόνο το γεγονός ότι κάποιος μπορεί να θέλει να πιστεύει σε ένα παραμύθι για να αντλεί δύναμη στις στραβές της ζωής του. Αλλά δε θα κάτσουμε να χαϊδέψουμε κιόλας τις πνευματικές αδυναμίες των άλλων.

 

το τι ειναι πνευματικη αδυναμια, φαινεται απο το οτι με την πρωτη ευκαιρια ολοι λοιμοκτωνείται να "την πειτε" για την θρησκεια και τους μαλακες που πιστευουν σε αυτην.

ξεδιψάστε λοιπόν.

 

ζούμε όλοι 100 χρόνια στο άπειρο του χρόνου

σε μια κουκίδα στο άπειρο του χώρου

και νομίζετε πως εξηγήσατε το σύμπαν και είστε ικανοί να αποδείξετε πως δεν υπάρχει κάτι ανώτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...