Προς το περιεχόμενο

Ο Σατανάς στην Επιστήμη, ο Μεσαίωνας στη Θρησκεία, ο Γιώργος στο Τηλέφωνο.


Φρού-Φρού

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα γεγονότα ή τις ερμηνείες;

 

Τους νόμους αυτούς καθαυτούς... Απο μόνη της ξεκίνησε η βαρύτητα να ισχύει?

 

Μα δεν μπορείς να εξηγήσεις εμπειρικά την ανυπαρξία.Αυτό είπα και πριν μιλώντας για τα υποτιθέμενα πράσινα ανθρωπάκια.Παρόλο που είναι δημιούργημα του μυαλού μου δηλαδή, οφείλεις εσύ να αποδείξεις την ανυπαρξία τους;

Πώς θα γίνει αυτό;

 

Ναι αλλά ούτε κανείς απόδειξε και το αντίθετο. Το κακό είναι ότι όταν (ακόμα και μένα που δεν τα πιστεύω) με ρωτούν για τα θαύματα του 21 αιώνα δεν ξέρω τι να πω... Τα φίδάκια τον 15αύγουστο π.χ, ή τα οστά των Αγίων, ή μια συζήτηση με τον Παίσιο. Αρκούμαι στο να πω ''τυχαία'', ή ''αυτοεπιβάλλεται ο κόσμος και τελικά τα βλέπει...'' Όλα όμως τόσο τυχαία???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 720
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
1)οι σωστοι ιερεις δεν πληρωνονται. (για γαμους βαφτισια κηδειες κλπ)2)ενισχυεις τις υποψιες μου οτι ποτε στην ζωη σου δεν εχεις ζησει μια πραγματικη ορθοδοξη τελετη.με ουσια.κρινεις απο αυτα που βλεπεις,θεωροντας οτι ειναι αυτο που πραγματι πρεσβευει η πιστη.εισαι τοσο σιγουρη γι αυτο????εχεις δει την αλλη πλευρα της εκκλησιας,την κατανυξη,την αληθινη πιστη και την ταξη και την ομορφια των πραγματων εκει??

 

στα λόγια μου έρχεσαι πατρινέ... λοιπόν σας φιλώ σταυρωτά (ένεκα της κουβέντας και την κάνω) πάω να στοχαστώ στο διπλό κρεβάτι μου την συζητηση μας ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
δεν μας υποχρεώνει κανείς, απλά κάνουμε την επιλογή να προσποιηθούμε όπως λές ... δεν νομίζω να διαφωνείς σ' αυτό... Δεν είμαι σε κανένα τομέα της ζωής μου δογματική (μόνο στον έρωτα) οπότε ναι δέχτηκα να προσποιηθω οτι γουστάρω να δώσω λεφτά στον παππά και στους τραγουδιάρηδες της εκκλησίας για να μπορώ να είμαι η νονά της μπέμπας.

 

Εγώ αυτό που θέλω να πω είναι το εξής: ο τίτλος που σου δίνει μια τελετή στην οποία από ό,τι αντιλαμβάνομαι δεν πιστεύεις ΔΕΝ εγγυάται τη μελλοντική σου σχέση, ούτε με τους γονείς ούτε πολύ περισσότερο με την χαριτωμένη μπέμπα. Ακριβώς, μάλιστα, επειδή δεν πιστεύεις, οι πιθανότητες βαραίνουν στην πλευρά αύριο-μεθαύριο η "πνευματική σου κόρη" να ασπάζεται την άποψή σου αυτή, οπότε να θεωρήσει το "δέσιμο" με τη νονά τυπολατρία και προϊόν μιας χαζής θρησκοληψίας... Από εκεί και πέρα, δεν είναι απαραίτητη η συμμετοχή σε κάτι που δεν πιστεύεις, επιλογή είναι και προσωπικά θα απέφευγα να χαρακτηρίσω "χαζό" κάτι στο οποίο από επιλογή συμμετέχω (από ταπεινό, εγωιστικό φόβο μήπως ο χαρακτηρισμός της διαδικασίας μεταφερθεί και σε εμένα που τη συντηρώ με τη συμμετοχή μου).

 

Επίσης ΜΗ υποχρεωτικό είναι και το χαρτζιλίκωμα των λοιπών συμμετεχόντων σε αυτή τη φιέστα (όπως αποδείχτηκε από τις γκρίνιες της κυρίας που περίμενε το κατιτίς της και ποτέ δεν το έλαβε γιατί πού να φανταστείς ότι θέλει μπαξίσι η κυρία που κουβάλαγε τον πλαστικό κουβά με το νερό). Ευχαρίστως το δέχονται, μη σου πω ότι βήχουν με νόημα, αλλά υποτίθεται (μέσα στο όλο υποτίθεται) ότι το κάνεις από ευχαρίστηση και όχι υποχρέωση. Όπως πήγες και αγόρασες φόρεμα, ας πούμε, έξοδα παράστασης.

 

Τέλος πάντων, ο μόνος λόγος που μπήκα σε αυτή τη συζήτηση ήταν επειδή, παρακινημένος από τον τίτλο (moderator, twelve points) διάβασα όλο το thread και έβλεπα να έχει φτάσει τις τέσσερις σελίδες χωρίς κάποιος να απαντήσει στην μία και μόνη απορία που μου γεννήθηκε από το αρχικό σου μήνυμα. Αυτήν έθεσα, ειλικρινά σέβομαι τους λόγους σου και ευχαριστώ για την απάντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιος είναι αυτός ο δογματικός που έχεις και σχέση μαζί του;

Τι παραπάνω ξέρει η πασχαλιά;

Εμένα στα pm μου έλεγες ότι μόνο εμένα αγαπάς.

 

ελα μωρέ πάνκη αφου ξέρεις είναι κόλαση αυτός ο δογματικός... μην σου πώ για τον άλλον τον φανατικό, μπουκιά και συγχώριο (θου Κύριε μεσημεριάτικω) :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι θρησκείες υπάρχουν για να γεμίζουν κενά στο ασυνείδητο. Το πως ο καθένας καλύπτει αυτά τα κενά (είτε με τις υπάρχουσες θρησκείες, είτε εφευρίσκοντας δικές του) δεν επιδέχεται κριτική ούτε λογικά επιχειρήματα. Το σίγουρο είναι ότι αν προσπαθήσεις να γεμίσεις το ασυνείδητο με λογική, αποκτάς προτεραιότητα για το Δαφνί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι θρησκείες υπάρχουν για να γεμίζουν κενά στο ασυνείδητο. Το πως ο καθένας καλύπτει αυτά τα κενά (είτε με τις υπάρχουσες θρησκείες, είτε εφευρίσκοντας δικές του) δεν επιδέχεται κριτική ούτε λογικά επιχειρήματα. Το σίγουρο είναι ότι αν προσπαθήσεις να γεμίσεις το ασυνείδητο με λογική, αποκτάς προτεραιότητα για το Δαφνί.

 

δηλαδή όσοι πιστεύουν σε μια θρησκεία είναι λογικοί ενώ όσοι πιστεύουν μόνο στην λογική και στην επιστήμη είναι τρελοί??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι θρησκείες υπάρχουν για να γεμίζουν κενά στο ασυνείδητο. Το πως ο καθένας καλύπτει αυτά τα κενά (είτε με τις υπάρχουσες θρησκείες, είτε εφευρίσκοντας δικές του) δεν επιδέχεται κριτική ούτε λογικά επιχειρήματα. Το σίγουρο είναι ότι αν προσπαθήσεις να γεμίσεις το ασυνείδητο με λογική, αποκτάς προτεραιότητα για το Δαφνί.

 

δεν χρειαζετε να το γεμισεις απλα να το κανεις να ερθει σε επαφη με την λογικη σου να γνωριστουνε ρε παιδι μου. το ασυνειδητο λειτουργει ανεξαρτητα εξαλου. απλα πρεπει να τα συντονισεις καπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδή όσοι πιστεύουν σε μια θρησκεία είναι λογικοί ενώ όσοι πιστεύουν μόνο στην λογική και στην επιστήμη είναι τρελοί??

 

οχι απλα μαλλον ενοει οτι το ασυνειδητο εχει την ταση να χρειαζετε απαντησεις για να νοιωσει ασφαλες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ αυτό που θέλω να πω είναι το εξής: ο τίτλος που σου δίνει μια τελετή στην οποία από ό,τι αντιλαμβάνομαι δεν πιστεύεις ΔΕΝ εγγυάται τη μελλοντική σου σχέση, ούτε με τους γονείς ούτε πολύ περισσότερο με την χαριτωμένη μπέμπα.

 

+1000 σ΄αυτό. Τίποτα δεν μπορεί να εγγυηθεί την μελλοντική σχέση μου με τα παιδιά και το μωρό πόσο μάλλον ενας τίτλος, αυτό ειναι βέβαιο

 

Ακριβώς, μάλιστα, επειδή δεν πιστεύεις, οι πιθανότητες βαραίνουν στην πλευρά αύριο-μεθαύριο η "πνευματική σου κόρη" να ασπάζεται την άποψή σου αυτή, οπότε να θεωρήσει το "δέσιμο" με τη νονά τυπολατρία και προϊόν μιας χαζής θρησκοληψίας...

 

Αυτό θα το κρίνει μόνη της όταν μεγαλώσει όπως το έκρινα και εγώ... Άλλο όμως το τυπικό δέσιμο και άλλο το συναισθηματικό-ψυχικό ε?

Από εκεί και πέρα, δεν είναι απαραίτητη η συμμετοχή σε κάτι που δεν πιστεύεις, επιλογή είναι και προσωπικά θα απέφευγα να χαρακτηρίσω "χαζό" κάτι στο οποίο από επιλογή συμμετέχω (από ταπεινό, εγωιστικό φόβο μήπως ο χαρακτηρισμός της διαδικασίας μεταφερθεί και σε εμένα που τη συντηρώ με τη συμμετοχή μου).

 

Α μπά εγω δεν ντρέπομαι να πώ οτι έλαβα μέρος σε κάτι χαζό, δεν έχω τέτοια κολλήματα :)

 

Επίσης ΜΗ υποχρεωτικό είναι και το χαρτζιλίκωμα των λοιπών συμμετεχόντων σε αυτή τη φιέστα (όπως αποδείχτηκε από τις γκρίνιες της κυρίας που περίμενε το κατιτίς της και ποτέ δεν το έλαβε γιατί πού να φανταστείς ότι θέλει μπαξίσι η κυρία που κουβάλαγε τον πλαστικό κουβά με το νερό). Ευχαρίστως το δέχονται, μη σου πω ότι βήχουν με νόημα, αλλά υποτίθεται (μέσα στο όλο υποτίθεται) ότι το κάνεις από ευχαρίστηση και όχι υποχρέωση.

 

Φυσικά, πές το όμως αυτό στους γονεις και στα πεθερικά των κουμπάρων μου που δώσανε σήμερα extra 25 εύρώ στην νεοκόρισσα για να το βουλώσει και να μην τους κάνει ρεζίλι στο χωριό....

 

 

Όπως πήγες και αγόρασες φόρεμα, ας πούμε, έξοδα παράστασης.

 

Aσε, μια κούκλα ήμουν, με έφτυνα συνέχεια :P

 

Τέλος πάντων, ο μόνος λόγος που μπήκα σε αυτή τη συζήτηση ήταν επειδή, παρακινημένος από τον τίτλο (moderator, twelve points) διάβασα όλο το thread και έβλεπα να έχει φτάσει τις τέσσερις σελίδες χωρίς κάποιος να απαντήσει στην μία και μόνη απορία που μου γεννήθηκε από το αρχικό σου μήνυμα. Αυτήν έθεσα, ειλικρινά σέβομαι τους λόγους σου και ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Και εγώ ευχαριστώ που ξέρεις να σέβεσαι τους συνομιλητες σου παρόλο που οι απόψεις σου μπορεί να διαφέρουν . :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι απλα μαλλον ενοει οτι το ασυνειδητο εχει την ταση να χρειαζετε απαντησεις για να νοιωσει ασφαλες.

 

α...εγώ πάντως δεν βολεύομαι με το να γεμίσω το υποσυνείδητο με την πίστη σε έναν θεό πατέρα παντοκράτορα ποιητή ουρα....εχω την τάση να πιστεύω σε πιο απτά πράγματα(βλ. επιστήμη) και ας καταλήξω στο Δαφνί..σορρυ αλλά δεν θα πάρω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...