Προς το περιεχόμενο

Ο Σατανάς στην Επιστήμη, ο Μεσαίωνας στη Θρησκεία, ο Γιώργος στο Τηλέφωνο.


Φρού-Φρού

Προτεινόμενες αναρτήσεις

α...εγώ πάντως δεν βολεύομαι με το να γεμίσω το υποσυνείδητο με την πίστη σε έναν θεό πατέρα παντοκράτορα ποιητή ουρα....εχω την τάση να πιστεύω σε πιο απτά πράγματα(βλ. επιστήμη) και ας καταλήξω στο Δαφνί..σορρυ αλλά δεν θα πάρω..

 

ε καλα και εγω αυτο κανω και δεν ειμαι στο δαφνι μπορει να τους εχω ξεφυγει ξερω γω. χωρις καμια παρεξηγηση νομιζω ο ακριβης ορος ειναι ασυνειδητο οχι υποσυνειδητο. δηλαδη αυτο που λειτουργει ανεξαρτητα απο την λογικη σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 720
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
οπότε κλασσικά, όκαμ και ξουράφια.

 

δεν πολυστέκει αυτός within the given context.

Η σκέψη "ο θεός τα έκανε ούλα" είναι πιο απλοϊκή απο τους 1 τρις νόμους της φυσικής που έφτασαν το σύμπαν εδώ που είναι.

Προτιμώ ξυριστική μηχανή δηλαδή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α...εγώ πάντως δεν βολεύομαι με το να γεμίσω το υποσυνείδητο με την πίστη σε έναν θεό πατέρα παντοκράτορα ποιητή ουρα....εχω την τάση να πιστεύω σε πιο απτά πράγματα(βλ. επιστήμη) και ας καταλήξω στο Δαφνί..σορρυ αλλά δεν θα πάρω..

 

Μα για επιστήμη σου μιλάω κι εγώ (Ζιγκμουντ Φροϋντ, Εισαγωγή στην Ψυχανάλυση) ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα για επιστήμη σου μιλάω κι εγώ (Ζιγκμουντ Φροϋντ, Εισαγωγή στην Ψυχανάλυση) ;)

 

α ενοουσες να γεμισει αυτα τα κενα με μια δικια του λογικη τωρα σε επιασα οκκκκκκ. εκει ναι εχεις φυγει ζουμπιτος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ντάξει, ώρα να κάνω την απλοϊκή ερώτηση κι εγώ:

On what grounds (πως το μιλάω το αγγλικό), απορρίπτετε οι θρησκεύομενοι τις άλλες θρησκείες; Τι τις κάνει στα μάτια σας παραμύθια της Χαλιμάς;

Ότι ας πούμε ο Βούδας δεν μπορεί να πέρασε 7 χρόνια καθιστός κάτω από ένα δέντρο τρώγοντας ένα σπυρί ρύζι την ημέρα, αλλά btw ο "δικός" μας ο μάγκας μπόρεσε να περπατήσει πάνω στο νερό;

What compels you? (ο σέξπηρ είμαι ο πούστης? )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ντάξει, ώρα να κάνω την απλοϊκή ερώτηση κι εγώ:

On what grounds (πως το μιλάω το αγγλικό), απορρίπτεται οι θρησκεύομενοι τις άλλες θρησκείες; Τι τις κάνει στα μάτια σας παραμύθια της Χαλιμάς;

Ότι ας πούμε ο Βούδας δεν μπορεί να πέρασε 7 χρόνια καθιστός κάτω από ένα δέντρο τρώγοντας ένα σπυρί ρύζι την ημέρα, αλλά btw ο "δικός" μας ο μάγκας μπόρεσε να περπατήσει πάνω στο νερό;

What compels you?

 

αυτη ηταν η ερωτηση μου με πολυ απλοικο τροπο βεβαια προς την δασκαλα των θρησκευτικων στα 8 μου αν θυμαμαι καλα. απαντηση δεν πηρα ποτε. γενικα στο δημοτικο ειχαν καλεσει τους γονεις μου για αυτο το θεμα στο γυμνασιο με πεταγε παντα εξω παροτι δεν κοροιδευα απλα τις μπλοκαρα το μαθημα ουσιαστικα και στο λυκειο κοιμομουν. ετσι γλυτωσα απο τον προσυλητισμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλές οι επιστήμες , αλλά όταν φιλοσοφούμε πολύ , μπορεί να καταλήξουμε σε κλινική - όπως κάποιος φιλόσοφος μεγάλος .

 

τι σχεση εχει η επιστημη με την φιλοσοφια? για θετικες επιστημες μιλαμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...