Προς το περιεχόμενο

Acer Aspire - Τα πάντα για την σειρά αυτή


poscaman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kalhsperaaa ti kanoume??Exw problima terastio... exw acer aspire ...(then thimame kala) kai exw problima me thn atidvag2 kai h othoni m tetragoinizete ti na kanw plzzz boitheia

 

 

-----Προστέθηκε 29/11/2008 στις 07 : 49 : 13-----

 

 

Καλησπερα παιδια....τι κανετε?? εχω ace aspire... και προβλιμα atidag2 τι να κανω σας παρακαλω βοηθεια πειτε μ να κανω??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 198
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Μάλλον κανείς δεν μπόρεσε να βοηθήσει στην απορία μου....Τεσπα η acer μου έστειλε σε mail τα παρακάτω συμβατά(αλλά δυστηχώς είαι μόνο με product code)

 

Φιλε Γιαννη.Μιας και το δικο μου Matshita εχει χαλασει και εχω το ιδιο ακριβως μοντελο με εσενα,εψαξα προσφατα στο ebay( 50 Εuro ) και βρηκα ενα ολοιδιο μοντελο uj 845 και θα το παραγγειλω συντομα.Οσο για την διαδικασια της αλλαγης του dvd-drive αν ψαξεις στο google θα βρεις οδηγο με εικονες που εξηγει πως ξεβιδωνεις το laptop κτλ.

 

Αν καποιος γνωριζει κατι παρα πανω για την διαδικασια αλλαγης του drive θα ητανε πολυτιμη η βοηθεια του.

 

 

-----Προστέθηκε 21/12/2008 στις 11 : 58 : 31-----

 

 

Προσωπικα δεν ξανα αγοραζω acer με τιποτα.

Μεσα σε 3 χρονια χαλασανε τα εξης:

-Ανεμιστηρακι + Τροφοδοτικο = (70 + 90 Ευρω)

-Μια usb θυρα

-Το καπακι της οθονης κανει ενα "γεματο κρακ" οταν ανοιγει

-Το Matshita cd drive τα εχει φτυσει..

 

Επιπλεον το site με τους drivers και τα updates ειναι ΑΘΛΙΟ

Εκανα update to bios του 1693wlmi και παιδια δεν ειχε επιλογη να κανεις boot απο usb device.θα τρελαθουμε με την κολοacer.Zητανε και τα κερατα τους για saervice που κανει και 2 βδομαδες....Αλλα ετσι ειναι τωρα που θα αλλαξω laptop θα φανε τα @@ μου.Θα παρω ενα toshiba και 8α εχω το κεφαλι μου ησυχο αοο αξιοπιστια τουλαχιτον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά κάποια βοήθεια please!

Το πλήκτρο Fn στον Acer μου δεν δουλεύει με όλα τα πλήκτρα F π.χ. με το F1 και όλα αυτά από την ημέρα που σβήστηκαν κάποια αρχεία και ξαναπέρασα windows. Θέλω για παράδειγμα τώρα με το Fn ν'αυξομειώνω την ένταση, όπως έκανα παλιότερα...

Πως μπορεί να γίνει;

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Παιδια η κοπέλα μου έχει ενα aspire 5602 WLMi εδω και 2-3 χρονια.Το μόνο που αλλάχτηκε είναι το dvdrw.Τώρ όμως χρειάζεται format γιατι τα win τα χουν φτύσει.Κατεβάζω οδηγούς απο το site της ACER και επ'ευκαιρίας θα κανω και ntfs τον δισκο.Θέλω όμως να ρωτήσω κατι, υπάρχει ένα κουμπι (δίπλα ακριβώς απο το κουμπί του wifi) που λέει οτι ειναι για bluetooth.το θέμα είναι οτι πάντα βγάζει οτι δεν υπάρχει συσκευή!Τί παίζει με αυτο??Δέν βρήκα καποιο driver για bluetooth απο το site της ACER! Μήπως τελικα δεν εχει bluetooth??Διακοσμητικό ειναι το κουμπί??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε πολλα μοντελα χρησιμοποιουν το ιδιο κουτι για διαφορετικες μητρικες.αρα μπορει το κουτι σου να μην εχει καποια μητρικη με bt επανω. αρα ειναι πολυ πιθανο το κουμπι να ειναι απλα διακοσμητικο.... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια η κοπέλα μου έχει ενα aspire 5602 WLMi εδω και 2-3 χρονια.Το μόνο που αλλάχτηκε είναι το dvdrw.Τώρ όμως χρειάζεται format γιατι τα win τα χουν φτύσει.Κατεβάζω οδηγούς απο το site της ACER και επ'ευκαιρίας θα κανω και ntfs τον δισκο.Θέλω όμως να ρωτήσω κατι, υπάρχει ένα κουμπι (δίπλα ακριβώς απο το κουμπί του wifi) που λέει οτι ειναι για bluetooth.το θέμα είναι οτι πάντα βγάζει οτι δεν υπάρχει συσκευή!Τί παίζει με αυτο??Δέν βρήκα καποιο driver για bluetooth απο το site της ACER! Μήπως τελικα δεν εχει bluetooth??Διακοσμητικό ειναι το κουμπί??

 

Κουμπί για Bluetooth είναι αλλά για να λειτουργήσει πρέπει να αγοράσεις κεραία/adapter και να την συνδέσεις στο laptop. αν το "σύρεις" το κουμπί θα δεις ότι αναβοσβήνει.

αλλά χωρίς κεραία είναι άρχηστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα.Προσφατα κατοχος aspire one με λογισμικο linux Fedora 8.Η αληθεια ειναι οτι δεν το πολυκατεχω το λογισμικο αυτο αλλα ειναι αψογο κατα ην γνωμη μου.Δεν προκειτε να βαλω ΧΡ για κανενα λογο.Απλα θα ηθελα οποιος γνωριζει καποιον οδηγο για παραδειγμα εγκατασταση Mozilla 3 κ.τ.λ.

Ευχαριστω και sorry εαν εχει ξαναειπωθει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποιος θέλει το latest mobile catalyst να χρησιμοποιεί το παρακάτω link:

 

 

 

 

και μην ενοχλείτε το support της acer, δεν υφίσταται! Επίσης ένα πολύ καλό forum για acer είναι το παρακάτω:

 

 

 

 

Μακράν τα acer είναι best value for money, 3 χρόνια δεν έχει πάθει τίποτα το δικό μου και συνήθως δεν χαλάνε αν δεν τα πειράξεις ή τα πετάξεις από το μπαλκόνι! :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά,

μήπως ξέρετε πως μπορώ να επαναφέρω το partition με το Acer Arcade (guickboot), αυτό με τα Windows XPe που έχουν τα Aspire 5920G και ξεκινάει ξεχωριστά αν πατήσεις το κουμπί "Arcade" με το λαπτοπ σβηστό.

 

Αν δεν γίνεται να το απαναφέρω μπορεί κάποιος να φτιάξει Image του Partition και να το ανεβάσει κάπου για να το κατεβάσω ; (Αν δεν ξέρετε πώς να αντιγράψετε ένα partition σε image, στείλτε μου μήνυμα για να σας πω).

 

Ευχαριστώ πολύ

 

Edit: Τελικά το βρήκα μέσα στον φάκελο C:\AcerSW μετά το πρώτο boot

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα.Προσφατα κατοχος aspire one με λογισμικο linux Fedora 8.Η αληθεια ειναι οτι δεν το πολυκατεχω το λογισμικο αυτο αλλα ειναι αψογο κατα ην γνωμη μου.Δεν προκειτε να βαλω ΧΡ για κανενα λογο.Απλα θα ηθελα οποιος γνωριζει καποιον οδηγο για παραδειγμα εγκατασταση Mozilla 3 κ.τ.λ.

Ευχαριστω και sorry εαν εχει ξαναειπωθει.

 

αυτο που σε απασχολει δεν εχει να κανει σχεση με τα acer,οσο με το λινουξ και την διανομη που τρεχεις. για να βρεις απαντησεις, ανοιξε ενα θεμα στο linux section:mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα.Προσφατα κατοχος aspire one με λογισμικο linux Fedora 8.Η αληθεια ειναι οτι δεν το πολυκατεχω το λογισμικο αυτο αλλα ειναι αψογο κατα ην γνωμη μου.Δεν προκειτε να βαλω ΧΡ για κανενα λογο.Απλα θα ηθελα οποιος γνωριζει καποιον οδηγο για παραδειγμα εγκατασταση Mozilla 3 κ.τ.λ.

Ευχαριστω και sorry εαν εχει ξαναειπωθει.

 

Πιθανότατα sudo yum install <όνομα προγράμματος> (σε κονσόλα), αλλά κάνε ότι λέει ο poscaman γιατί σίγουρα θα σου δημιουργηθούν κι αλλες απορίες :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...