Προς το περιεχόμενο

Acer Aspire - Τα πάντα για την σειρά αυτή


poscaman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας.

 

Μηπως ξερει κανενας που μπορω να επισκευασω/αλλαξω το panel ενος Acer 1705?

 

Η οθονη εσβησε εκει που δουλεβα. Δεν εχει σχεση με τα κουμπια αλλαγης οθονης και παιζει κανονικα αν συνδεσω εξωτερικη. Η το LCD panel πεθανε, η ισως η καρτα γραφικων τα μισοεφτυσε.

 

Ειναι εκτος εγγυησης και προτιμω να αποφυγω την αντιπροσωπεια. Δεν εχω σκοπο να μου το στειλουν στην Ιταλια και να φορμαρουν τον δισκο, μονο και μονο για αλλαγη οθονης. Ασε που εχω κακη εμπειρια με τις τιμες τους.

 

Ευχαριστω.

 

δεν εχεις τοσο μεγαλο προβλημα,απλα ο inverter της οθωνης εχει καει

αλλαξετων και θα εισαι ενταξυ

κοστιζουν γυρο στα 50 ευρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 198
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Καλησπέρα!

Έχω τον Aspire 3003 με DVD Μatshita UJ840D, δεν μπορώ να γράψω DVD+R, υπάρχει κάποιο firmware γι' αυτό???

 

Για το Μatshita UJ840D δεν υπάρχει κανενα firmware και εγω το ίδιο έχω και δεν έχω βρεί κάτι εμένα γράφει όποτε θέλει αλλα γράφει πάντα μετα απο ένα format:-D. Πάρε εξωτερικό και κράτα το Μatshita UJ840D μόνο για να διαβάζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χελο είμαι κάτοχος

Acer Aspire 5633 wlmi τον τσιμπησα τον προηγουμενο φεβρουαριο,

 

specs:

 

1.6 ghz, 2gb ram, 120 gb ata hdd 128 nvidia GeForce GO 7300, Windows Vista Ultimate, aero FX τάπα τέζα, εξωτερική οθόνη 19" LG ταυτόχρονη απεικόνιση κλπ και όλα κομπλέ, κάνω την δουλειά μου σφεντόνα (photoshop, premiere, 3d studio max κλπ), μεχρι κ crysis έπαιξα στο Low, tomb raider aniversary, doom iii GTA, FEAR κλπ κλπ κλπ είμαι πάρα μα παρα παρα παρα παρα παρα πολυ ευχαριστημένος, μόνο μειονέκτιμα τρίζει γιατι είναι μούφα τα πλαστικά αλλα αφου έχω εξωτερική οθόνη / keyboard / mouse και ουσιαστικά είναι desktop replacement δεν με χαλάει καθόλου δηλ δεν παιζει να παθει τπτ, κάτι σκόνες έχει μόνο κ μια γρατσουνιά ούτε που φαίνεται :D

 

επίσης δουλεύει 24 / 7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Matshita στο δικο μου το 1705 ειταν αηδια. Με ειχε τραλλανει στα λαθη.

 

Δεν ξερω για τα δικα σας, αλλα στο 1705 η αλλαγη ειταν φασαρια.

Η Acer ηθελε το laptop μεχρι ενα μηνα για να το στειλει στην Ιταλια (για να βαλουν καινουργιο Matshita). Επιπλεον, δεν μπορουσαν να εγγυηθουν οτι δεν θα φορμαρανε τον σκληρο δισκο στην διαδικασια!!!

 

Αυτο το laptop ειναι φτιαγμενο ετσι ωστε να παιρνει CD drives που ειναι jumpered σαν slaves. Τα Matshita ειταν ειδικη παραγγελια για την Acer και δουλεβανε.

 

Τα πιο πολλα CD drives της αγορας ειναι jumpered σαν masters και δεν δουλεβουν στην προκειμενη περιπτωση.

 

Πειρα λοιπον ενα ταχυτατο CD drive (60 ευρω), Βρηκα ενα ανταπτορα (10 ευρω) να κολλησω το laptop CD drive στο IDE του κυριως computer μου, και με ενα προγραμματακι (απο την εταιρεια του drive) εκανα το firmware change στο CD. Ολη η δουλεια διαρκεσε 15 λεπτα με την εγκατασταση και απεφυγα τους ξυπνιους της Acer.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Πρόσφατα παράγγειλα το Acer Aspire 7520G , υπάρχει δυνατότητα εγκατάστασεις των Windows XP στο συγκεκριμένο μοντέλο? Άν ναι με ποιό τρόπο τα εγκαθιστώ? Και επίσης μια δέυτερη ερώτηση το "Acer Preload Security Patch for Windows XP" τι κάνει ακριβώς?

Ευχαριστώ. :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ενα αλλο φορουμ βρηκα αυτο

 

every acer that comes preloaded has an activexp control that

means any website can run any program on your computer.

 

Massive security bug - amazed theres not loads of viruses killing off

all acers.

 

κι αλλου αυτο

 

After recent observations from Acer users regarding the potential security risks caused by LunchApp, an executable binary that registers itself as an ActiveX control, Acer confirms that a patch was introduced at the factory side on 4th December 2006 and shortly afterwards was made available to Acerʼs global service team. This patch, called AcerLAppFix.exe, is now available for download by Acerʼs global customer base at the following address http://support.acer-euro.com/drivers/utilities.html, selecting Acer Preload Security Patch for Windows XP.

The patch performs the following functions:

1. Checks whether the file LunchApp.ocx exists under C:\Windows\System

2. Where present, calls ˝regsvr32.exe -u -s LunchApp.ocx˝ to unregister the ActiveX control

3. Deletes LunchApp

The security issue, that occurs in Windows XP pre load, does not affect Windows Vista systems that do not include the LunchApp application.

Acer takes matters of security and user protection extremely seriously and has proactively developed and introduced this solution with the utmost urgency and transparency.

Users can download the patch at the following address: http://support.acer-euro.com/drivers/utilities.html.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα windows experience score του: Acer Aspire 5920-702G25HN

 

t7700

2gb 667Mhz

8600gt 512ddr2

250gb 5400rpm

 

με latest drivers nvidia 169.12, ανεβηκε το score στο aero (4.6 -> 4.7)

 

1i2od0y3poya2c6w77bh.jpg

 

 

και μια ερωτηση

 

Μηπως ξερετε πως μπορω να ενεργοποιησω την write cache του σκληρου δισκου? Δειτε στην παρακατω εικονα

 

8h8040shz0tgnhx3020a.jpg

 

 

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

καλησπέρα παιδιά κάτοχος aspire 1692 με αναβαθμισμένο δίσκο στισ 7200 στροφές και μνήμη στα 2 γίγα. το κακόμοιρο δουλεύει 2 χρόνια σα σκυλί με μοναδικό πρόβλημα τα ηχειάκια του τα οποία τα έπαιξαν. ξέρει κανένας αν αλλάζουν ελλάδα ή πρέπει να πάει ιταλία:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα παιδιά κάτοχος aspire 1692 με αναβαθμισμένο δίσκο στισ 7200 στροφές και μνήμη στα 2 γίγα. το κακόμοιρο δουλεύει 2 χρόνια σα σκυλί με μοναδικό πρόβλημα τα ηχειάκια του τα οποία τα έπαιξαν. ξέρει κανένας αν αλλάζουν ελλάδα ή πρέπει να πάει ιταλία:

 

θα σου προτεινα να βρεις στο e-bay και να τα αλλαξεις μονος σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενας φιλος εχει τον 5310 με vista κ θελει να περασει xp αλλα δεν του αναγνωριζει τον σκληρο επειδη ειναι sata.μηπως το εχει κανει κανεις να μου υποδειξη τον τροπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...