Προς το περιεχόμενο

LG 22'' L226WTQ-SF wide


orfeas2007

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Dear all,

 

σκέφτομαι να αγοράσω την http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=23&category=69978102&product=1051962 (με "έφαγε" ο πωλητής να την προτιμήσω από την http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.168193).

 

Η μόνη μου αναστολή έχει να κάνει με τα καμμένα pixels.

Επειδή είναι η 1η φορά που θα αγοράσω οθόνη > 19" φοβάμαι τις LG. Είναι αξιόπιστες ?

Οποιος έχει αγοράσει LG μπορεί να με ενημερώσει αν είναι ευχαριστημένος ?

 

Ευχαριστώ.

 

-----------------------------

[email protected]

-----------------------------

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 192
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Dear all,

 

σκέφτομαι να αγοράσω την http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=23&category=69978102&product=1051962 (με "έφαγε" ο πωλητής να την προτιμήσω από την http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.168193).

 

Η μόνη μου αναστολή έχει να κάνει με τα καμμένα pixels.

Επειδή είναι η 1η φορά που θα αγοράσω οθόνη > 19" φοβάμαι τις LG. Είναι αξιόπιστες ?

Οποιος έχει αγοράσει LG μπορεί να με ενημερώσει αν είναι ευχαριστημένος ?

 

Ευχαριστώ.

 

-----------------------------

[email protected]

-----------------------------

 

Εδώ πιο πισω..Ειναι ενα 100% ευχαριστημενο member απο την αγορα της LG L226WTQ του..

 

Εαν τσεκάρεις το συκγεκριμένο Thread 8α δεις οτι ειναι γεματο απο δικές μου ανυσιχίες..Οι οποιες τελικα δεν στέκαν..

 

Ανυσιχουσα για το Wide στο Gaming..

Ανυσιχουσα για τις 22" (εαν ειναι πολλες..)

Ανυσιχουσα για την LG σαν μάρκα (Κορεάτικη οπως και η Samsung..)

Ανυσιχουσα περισσοτερο απο ολα για τα καμένα Pixels (Και οπως ειδες στο Review μου, επαιξα και σταθηκα τυχερη..)

 

Κακώς ανυσιχουσα για ΟΛΑ..Και δυστιχως δεν ειπηρχε ενα member να μου το πει με μεγάλα Fonts.. :-(

 

Οι ο8ονες που κοιτας..Εχουν τον ιδιο φοβο για καμενα pixels..Καμια δεν δινει εγγυηση πανω απο 20" (εκτος απο 400?+ ΕΙΖΟ κτλπ), αρα κακώς κοιτας ακριβες..

 

Την Samsung που σε "εφαγε" να μην παρεις ο πωλητης, 8α σου συμβουλεβα και εγω να μην την επιλεξεις..Ειναι ακριβη για τις ιντσες της (+2? και παιρνεις την 22αρα μου..)..Εχει τα ιδια στοιχεια με την LG (χρονος αποκρισης, αντιθεση, φωτηνοτητα, γωνια 8εασης κτλπ), ΔΕΝ ειναι πιο ομορφη εξωτερικα και η τιμη της 20αρας και της 22αρας της εταιριας αυτής (samsung) ειναι παράλογη..

 

Την LG L226WTQ-SF την αγορασαν αυτες τις μερες και αλλα ατομα απο εδω..Και κανεις δν ειπε οτι επεσε σε καμενο/κολημενο Pixel (Και γενικα ολοι ηταν πανευτυχεις..)..Τλκ, αρχιζω και πιστευω οτι οντως ειναι δυσκολο να σου τυχει..Και αξιζει το ρισκο..Εγω την προτεινω σε ολους οσους 8ελουν να πεταξουν την 19αρα ή την CRT τους..(Απλά να περιμένουν τωρα πια, μεχρι να παει ξανα η τιμη μεταξυ 250-260? γτ χ8ες ανεβηκε τοσο..Υπομονη 1-2 Weeks..)

 

Ελπιζω να σε κατατοπησε καπως η γνωμη μου..;)

 

GL!

Maraki..:o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω να κάνω μια καταγγελία,το πλαίσιο μου πούλησε μεταχειρισμένη οθόνη.Είμαι έξω φρενών,η οθόνη σε όλες τις 22 ίντσες της είναι γεμάτη δακτυλιές και βρωμιές!!!Έχω πάρει 200 τηλέφωνα και περιμένω τηλέφωνο από κάποιον υπεύθυνο!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι ενδιαφέρονται να ελέγξουν αν η οθόνη τους 22' έχει καμμένα πίξελ ας κατεβάσουν αυτό το αρχειάκι,έφτιαξα μερικές εικόνες στη σωστή αναλογία για 1680χ1050 σε red green blue black white.Εμένα ευτυχώς δεν έχει κανένα καμμένο πίξελ και θα την κρατήσω τελικά παρόλο που έχει δαχτυλιές.

rgbtest.zip

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι ενδιαφέρονται να ελέγξουν αν η οθόνη τους 22' έχει καμμένα πίξελ ας κατεβάσουν αυτό το αρχειάκι,έφτιαξα μερικές εικόνες στη σωστή αναλογία για 1680χ1050 σε red green blue black white.Εμένα ευτυχώς δεν έχει κανένα καμμένο πίξελ και θα την κρατήσω τελικά παρόλο που έχει δαχτυλιές.

 

Ενα Καταλευκο και ενα Καταμαυρο .bmp χρειαζοσουν μονο imho ;)

 

Μεyes στην ο8ονη σου gherudos !! :-D Μην το σκεφτεσε ΚΑΝ για δαχτυλιες να το πας πισω!! Αλλοι 8α αγοραζαν και ο8ονη απο ραφι μαγαζιου εαν δεν ειχε καμενα pixels!

 

Να ευχαριστεις τον 8εο σου που σου εκατσε ετC :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανονικά θέλει εκτός από μαύρο και λευκό και RGB για έλεγχο καμένων subpixels...

 

Imho, εαν κτ δεν το δεις με το καταλευκο και το καταμαυρο..Καλυτερα να μην ξερεις περισσοτερα.. :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πακέτο περιέχει και άσπρο και μαύρο αλλά και rgb.Ανοίξτε τις φωτογραφίες με το πρόγραμμα προβολής εικόνων και φάξ των windows κι έπειτα πατήστε το κουμπί F11.Θα ξεκινήσει παρουσίαση και οι εικόνες θα πιάνουν όλη την ανάλυση της οθόνης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το zip ξανα ανεβασε το, εχει προβλημα και δεν ανοιγει...

 

Την οθονη την πηρε ο ξαδερφος μου, πολυ αξιολογη που την ειδα, δεν μπορεσα να διακρινω διαφορες με την 226BW που εχω εγω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα παρέλαβα το καλώδιο HDMI->DVI και σύνδεσα το PS3 μου με αυτή την οθόνη.Απλά έχω να πώ ότι έμεινα με ανοιχτό το στόμα,με 257Ε έχω τεράστιο μόνιτορ 22' για τον υπολογιστή μου το οποίο μου επιτρέπει επιτέλους να συνδέω και το ps3 και να παίζω ταινίες σε HD αλλά και παιχνίδια στα 720p.

Είμαι πολύ ευχαριστημένος(α ξέχασα να αναφέρω ότι η δική μου LG είναι 2nd revision και έχει αντίθεση 5000:1,ενώ τα πρώτα μοντέλα είχαν 3000:1.Είμαι από τους τυχερούς ^^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως, γιατί η LG 1920p απο όσο κοίταξα στο νετ, έχει P-MVA πανελ, διαφορετικό απ το ΤΝ πανελ της 226.

 

Δεν το ηξερα. Ετσι εξηγητε λοιπον. :-D

 

Το ξερω οτι δεν ειμαι τυχερη..Γτ εαν ειχε παει 300? νωριτερα δν 8α τιν ειχα παρει..Και δεν 8α καρφωνοταν πανω στο τακουνι μου μετα τον σεισμο προχ8ες =(

 

Δεν θα το πιστεψεις αλλα μου θυμισες αλλο ενα αρνητικο της οθονης. Η βαση της ειναι επιεικως ψευτικη σε σχεση με το ακλονητο θηριο που κραταγε την 1920P.

 

Ενδεικτικα αναφερω πως κουνωντας τα χερια μου στο γραφειο κουνιεται και η οθονη...

 

Το μεσημερι που ξυπνησα μετα τον σεισμο της Κυριακης το σκεφτομουνα οταν θα ανεβω αν θα εχει φυγει πισω απο το γραφειο λογο της βασης.

 

Τελικα εζησε.

 

Όσοι ενδιαφέρονται να ελέγξουν αν η οθόνη τους 22' έχει καμμένα πίξελ ας κατεβάσουν αυτό το αρχειάκι,έφτιαξα μερικές εικόνες στη σωστή αναλογία για 1680χ1050 σε red green blue black white.

 

Ουτε εμενα ευτυχως εχει καμενο pixel, αν και οταν ειδα οτι αυτη που εχουν demo στο Πλαισιο εχει 1 ανησυχησα.

 

dynamic contrast...

 

Ακριβως. Δεν μπορω να πω πως βλεπω καμια τρελλη διαφορα σε σχεση με την 1920P.

 

Σιγουρα ειναι πιο δυνατο το φως αλλα οχι κατι τρομακτικο.:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι πολύ ευχαριστημένος(α ξέχασα να αναφέρω ότι η δική μου LG είναι 2nd revision και έχει αντίθεση 5000:1,ενώ τα πρώτα μοντέλα είχαν 3000:1.Είμαι από τους τυχερούς ^^

 

Η δικια μου LG εχει 5000:1 DFC (Digital Fine Contrast), μηπως εννουσες αυτο?

 

Ειναι ενα απο τα στοιχεια που προσφερει η FLATRON..Ανιχνευει τα χαρακτηριστηκα του κα8ε FRAME της ο8ονης και αλλαζει το contrast του αυτοματα, κανοντας την εικονα ποιο ζωηρη!

 

Δεν θα το πιστεψεις αλλα μου θυμισες αλλο ενα αρνητικο της οθονης. Η βαση της ειναι επιεικως ψευτικη σε σχεση με το ακλονητο θηριο που κραταγε την 1920P.

 

Ενδεικτικα αναφερω πως κουνωντας τα χερια μου στο γραφειο κουνιεται και η οθονη...

 

Το μεσημερι που ξυπνησα μετα τον σεισμο της Κυριακης το σκεφτομουνα οταν θα ανεβω αν θα εχει φυγει πισω απο το γραφειο λογο της βασης.

 

Τελικα εζησε.

 

Ηmmm..Κουναω (οσο μπορω..) το γραφειο περα δω8ε..Και κινητε και η LG..Αλλα το πανω μερος (η ο8ονη..), η βαση ειναι βραχος..

 

Αμφιβαλω εαν με σεισμο μπορει να πα8ει κτ(εαν δεν την πλακωσει το σπιτι..)..Δεν παιζει να πεσει..Κοιταξε εαν εβαλες καλα την βαση σου..Οταν την πρωτοεπιασα στα χερια μου..Εκανα λες και επιασα μωρο :P Δεν εβαλα λοιπον αρκετη δυναμη..Και δν ειχα κανει *κλάκ* οταν την συνδεσα με τη βαση της! Ευτυχως το καταλαβα πριν την τοπο8ετησω απο το κρεβατι στο γραφειο :fear:

 

Checkαρέ το και εσυ, γτ δν μπορει, τετοια διαφορα....

 

 

Ουτε εμενα ευτυχως εχει καμενο pixel(..)

GzΖzΖz!! Τέτοια 8έλω να ακούω!! :-):-):-)

 

°o.O ¤ HaiL LG ¤ O.o°

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...