Προς το περιεχόμενο

LG 22'' L226WTQ-SF wide


orfeas2007

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πράγματι το πλαίσιο την L226WTQ απο 249 (αγορα μεσω ιντερνετ) το καλοκαιρι την έφτασε στα 299 και μετα πάλι στα 289 και 265...Γενικά κάθε 2-3 μέρες της αλλάζει την τιμή, αλλά αν έχετε προσέξει όταν το eshop την έχει (σπάνια) τότε το πλαίσιο την βάζει προσφορα 1ευρώ φτηνότερα, όταν την βγαζουν απο το eshop ανεβαινει παλι η τιμή στο πλαίσιο...

Καλυτερα πάντως να περιμένουμε να δούμε τι θα λέει η καινουργια L227WT

που ανακοινώθηκε απο την LG και μέσα στο Νοεμβριο θα ειναι διαθέσιμη.

 

L227WT

Panel TN

Size 22W

Resolution 1680 x 1050

Pixel Pitch 0.282 x 0.282

Brightness 300 cd/㎡

Contrast Ratio 5000:1(DFC)

Viewing Angle 170˚/170˚

Response Time 2ms(GTG)

Display Colors 16.7M

 

Connectors

PC 15 Pin D-sub, DVI-D

 

• ez Zooming

Adjust resolution by one level with a touch of a button.

 

• 4:3 in Wide (Aspect Ratio Control)

- Enjoy original 4:3 images with LG Wide Monitor!

- With 4:3 in Wide(ARC) Function, No more distored image!

 

• Wide Color Gamut(WCG 100%)

Add a whole new level of color into your life.

post-15367-129062954733_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 192
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Αυτη η λειτουργεια με το 4:3 πρεπει να αξιζει! Δηλ. δεν θα κανει strech τις εικονες? Μαλλον εκανα πατατα που πηρα την 226bw..

 

Strech θα κάνει, κρατώντας όμως το αρχικο aspect ratio, εγω αυτο καταλαβαίνω... περισσότερα όταν κυκλοφορήσει και δούμε και κανενα review.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό με το 4:3 το έχει και η L226WTQ-SF που πήρα (ναι κι εγώ :D). Η τέλεια 4:3 ανάλυση για την οθόνη αυτή είναι 1280x1024 επειδή δεν κάνει καθόλου stretching ούτε στο ύψος (αφού η οθόνη υποστηρίζει ως 1050 - δημιουργούνται απλά δύο αμελητέες μάυρες λωρίδες πάνω και κάτω πλάτους... 13 pixel η κάθε μία :P) ούτε στο φάρδος, λόγω της επιλογής διατήρισης 4:3.

 

Πάντως απογοητεύτηκα από την συγκεκριμένη οθόνη... Τελικά πρέπει όντως να σκάσεις πολλά σε τέτοιες ίντσες για πραγματικά φοβερή εικόνα. Για καμμία EIZO ας πούμε των 20000 ευρώ :P Το contrast λοιπόν στις LG 226 (που έχω δοκιμάσει τουλάχιστον) είναι ανισσόροπο (δηλαδή και στο κέντρο να κοιτάς, φαίνονται οι διακυμάνσεις γύρω γύρω και ιδιαίτερα στο κάτω μέρος σε σχέση με το πάνω), το χρωματικό εύρος στα 32 bit είναι λίγο πλασματικό επειδή βλέπεις σε πολλές περιπτώσεις ενοχλητικές "σκάλες" σε gradient χρωματισμούς... Και μικροπροβλήματα ghosting και βλαμμένων "φωτεινών σκιών" σε γρήγορες κινήσεις σε βίντεο και παιχνίδια. Oh well. Την άλλαξα ήδη μία φορά. Η δεύτερη οθόνη δεν είχε κάποια βελτίωση (πέραν σταθερότερης βάσης :rolleyes: ή εγώ την τοποθέτησα καλύτερα!) και μου έχει εμφανίσει και ένα καμμένο pixel κάπου στη μέση του πρώτου μισού της από αριστερά. Αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πού λέει το firmware? Την αγόρασα Αύγουστο από e-shop και έκανα αλλαγή για την περίπτωση που είχα παλαιότερη έκδοση αρχές Οκτώβρη, αλλά πάλι τα ίδια προβλήματα είχε. Δεν ξέρω αν απλά εγώ τελικά είμαι ψείρας... Το firmware το γράφει από πίσω η οθόνη; Λέει πάντως made in Jule 2007 (Made in Πωλονία, γι' αυτό υποθέτω λέει Jule κι όχι July :P)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να δεις το firmware :

 

Turn off your monitor.

Hold down the menu key on the monitor.

While holding the menu key, turn the monitor back on.

When the screen is on again, release the menu button, and then hit the menu button once.

 

Instead of the normal menu, a service menu should come up.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eχεις το 1.80 που ειναι το νεότερο και για πολλούς καλύτερο firmware.

Το 1.10 είχε προβλήματα ghosting που διορθώθηκαν με το 1.14 αλλά εν μέρη επανήλθαν με το 1.80.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναβαθμιση του firmware απο τους χρήστες δυστυχως δεν γίνεται.

Μονο απο την αντιπροσωπία της LG ίσως...

Αν εισαι όμως ευχαριστημένος με την οθόνη καλύτερα να μην το σκαλίζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ που έχω το 1,14 πως γίνεται να βάλω το 1,80?

 

Τίποτα Presets που μπορώ να βρω, επειδή κάτι δεν πάει με την οθόνη (είχα πει και σε προϊγούμενα ποστ αλλά δεν πήρα απάντηση).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, η κατάσταση με τις τιμές είναι εντελώς γελοία. Αν τις παρατηρείτε λιγάκι θα δείτε ότι έχουν τρομερά σκαμπανεβάσματα. Προχθές είχε 299 σήμερα 260 (259 στο η-σοπ)..

 

Τελικά ΤΙ να κάνουμε, είναι καλή, να την πάρουμε ή να περιμένουμε το επόμενο μοντέλο που είπε ο φίλος πριν... (αν και βέβαια αυτό θα έιναι σαφώς πιο ακριβό..)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...