Προς το περιεχόμενο

LG 22'' L226WTQ-SF wide


orfeas2007

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλά, η κατάσταση με τις τιμές είναι εντελώς γελοία. Αν τις παρατηρείτε λιγάκι θα δείτε ότι έχουν τρομερά σκαμπανεβάσματα. Προχθές είχε 299 σήμερα 260 (259 στο η-σοπ)..

 

Οπως έγραψα και σε προηγούμενο μήνυμα είναι καθαρά θέμα ανταγωνισμού plaisio - eshop, τα ίδια γίνονται και με την Samsung 226bw...

Aν την Δευτέρα τις βγάλει το eshop οι τιμές στο πλαίσιο θα ανέβουν πάλι !

 

Τελικά ΤΙ να κάνουμε, είναι καλή, να την πάρουμε ή να περιμένουμε το επόμενο μοντέλο που είπε ο φίλος πριν... (αν και βέβαια αυτό θα έιναι σαφώς πιο ακριβό..)

 

Και εγω ψάχνω για 22" οθόνη, θα είχα ήδη πάρει την LG L226WTQ πριν κανενα μήνα αλλα μέχρι να το ψάξω λίγο ανέβηκε η τιμή απο τα 249 και απο τότε μέχρι 263ε έπεσε. Τωρα όμως που ειναι τόσο κοντα η κυκλοφορία του καινούργιου μοντέλου L227 θα περιμενω να το δω σε κανενα review (θα εχει και το xbit labs νεο review 22" τον Νοεμβριο) να δούμε και τι τιμή θα έχει, στην χειρότερη λογικά θα ρίξει την τιμη της L226...

Πάντως αν γινόταν κανενα θαύμα και έπεφτε η τιμή της Samsung 215tw κοντα στα 350 θα την αγόραζα με κλειστα μάτια !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 192
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Ναι, αν βγεί το επόμενο μοντέλο σίγουρα θα πέσει η τιμή του συγκεκριμένου..

 

Εγώ θα την έπαιρνα και με 260, αλλά επειδή κάνω υπομονή τόσο καιρό δεν λέει να το χαλάσω τώρα :-)

Άντε να δούμε πόσο θα κάνει η επόμενη, και φυσικά πότε θα βγεί..

Πάντως αν γινόταν κανενα θαύμα και έπεφτε η τιμή της Samsung 215tw κοντα στα 350 θα την αγόραζα με κλειστα μάτια !

 

Για το SM226 τι έχεις να πεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το SM226 τι έχεις να πεις;

 

Με την Samsung 226BW ειναι πολύ μπερδεμένο το θέμα, η τελευταία εκδοση της με το "αγνωστης" προέλευσης πάνελ δεν τα παει καλά στα τελευταια reviews ενω παλιότερα την είχαν κορυφαία. Δεν ξέρω και κατα πόσο αξίζει τα 50ε επιπλέον απο την LG. Παντως είναι η δεύτερη επιλογή μου μετα την LG.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια γεια σας καταρχας..συγχωρεστε με αν ποσταρω σε λαθος τοπικ..νομιζω ειναι οτι πλησιεστερο βρηκα..αγορασα μια οθονη προσφατα LG...συγκεκριμενα την LG L206WTQ-SF , 20.1 ιντσων και wide...την πηρα μονο και μονο για να παιζω το pro evolution soccer 2008....το συστημα μου ειναι..dual core @1,8....1GRAM....GEFORCE7600GT 256MB....στην προηγουμενη οθονη μου μια hitachi crt 17..επαιζε αψογα και σε high γραφικα αλλα μεχρι αναλυση 1024χ768 γιατι το ιδιο το παιχνιδι σεν αφηνει να βαλεις μεγαλυτρη αναλυση λογω οτι εχω καρτα 256MB...

 

στο προβλημα μου τωρα..με την LG ΟΘΟΝΗ διαπιστωνω το εξης ...οταν το παιχνιδι κινειται γρηγορα..πχ. μια γρηγορα πασα , μια σεντρα...γενικα οταν η κινηση γινεται γρηγορη παρατηρω μια θολουρα στα γραφικα με αποτελεσμα να μην μπορω να συγκεντρωθω στην δραση..πραγμα που το κανει πολυ ενοχλητικο...τα παντα οταν η κινηση γινεται γρηγορη..γρασιδι παικτεσ μπαλα θολωνουν ..και ετσι μετα απο μερικα παιχνιδια το παραταω ..ειναι ανυποφορο εφε..

 

τι ειναι αυτο? τι ρυθμισεις μπορω να κανω?μηπωσ θελω καλυτερη καρτα γραφικων?φταιει η οθονη?υπαρχει καποια καλη οθονη που να μου προτεινεται για να παιζω pro και γεινκα παιχνιδια με γρηγορη κινηση

σκεφτειτε το ξενερωμα μου..εδωσα 250 ευρω και η παλια crt μου αποδιδει καλυτερα

 

ευχαριστω πολυ και ελπιζω να μπορειτε να με βοηθησετε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια γεια σας καταρχας..συγχωρεστε με αν ποσταρω σε λαθος τοπικ..νομιζω ειναι οτι πλησιεστερο βρηκα..αγορασα μια οθονη προσφατα LG...συγκεκριμενα την LG L206WTQ-SF , 20.1 ιντσων και wide...την πηρα μονο και μονο για να παιζω το pro evolution soccer 2008....το συστημα μου ειναι..dual core @1,8....1GRAM....GEFORCE7600GT 256MB....στην προηγουμενη οθονη μου μια hitachi crt 17..επαιζε αψογα και σε high γραφικα αλλα μεχρι αναλυση 1024χ768 γιατι το ιδιο το παιχνιδι σεν αφηνει να βαλεις μεγαλυτρη αναλυση λογω οτι εχω καρτα 256MB...

 

στο προβλημα μου τωρα..με την LG ΟΘΟΝΗ διαπιστωνω το εξης ...οταν το παιχνιδι κινειται γρηγορα..πχ. μια γρηγορα πασα , μια σεντρα...γενικα οταν η κινηση γινεται γρηγορη παρατηρω μια θολουρα στα γραφικα με αποτελεσμα να μην μπορω να συγκεντρωθω στην δραση..πραγμα που το κανει πολυ ενοχλητικο...τα παντα οταν η κινηση γινεται γρηγορη..γρασιδι παικτεσ μπαλα θολωνουν ..και ετσι μετα απο μερικα παιχνιδια το παραταω ..ειναι ανυποφορο εφε..

 

τι ειναι αυτο? τι ρυθμισεις μπορω να κανω?μηπωσ θελω καλυτερη καρτα γραφικων?φταιει η οθονη?υπαρχει καποια καλη οθονη που να μου προτεινεται για να παιζω pro και γεινκα παιχνιδια με γρηγορη κινηση

σκεφτειτε το ξενερωμα μου..εδωσα 250 ευρω και η παλια crt μου αποδιδει καλυτερα

 

ευχαριστω πολυ και ελπιζω να μπορειτε να με βοηθησετε...

 

Dystyxos den ginontai polla pragmata... ena apo ta polla meionektimata ton LCD se sxesi me tis CRT.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο προβλημα μου τωρα..με την LG ΟΘΟΝΗ διαπιστωνω το εξης ...οταν το παιχνιδι κινειται γρηγορα..πχ. μια γρηγορα πασα , μια σεντρα...γενικα οταν η κινηση γινεται γρηγορη παρατηρω μια θολουρα στα γραφικα με αποτελεσμα να μην μπορω να συγκεντρωθω στην δραση..πραγμα που το κανει πολυ ενοχλητικο...τα παντα οταν η κινηση γινεται γρηγορη..γρασιδι παικτεσ μπαλα θολωνουν ..και ετσι μετα απο μερικα παιχνιδια το παραταω ..ειναι ανυποφορο εφε..

 

Μάλλον θα πρεπει να περιμένεις τις καινουργιες ΤFT με 12ΟHz refresh...

http://www.theinquirer.net/en/inquirer/news/2007/01/11/todays-lcd-flat-panels-are-already-obsolete

http://www.behardware.com/art/imprimer/641/

post-15367-12906295512_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως η LG 227 κοστίζει 345ευρώ στην Γερμανία. Κορυφαία οθόνη, (τουλάχιστον λόγω προδιαγραφών) αλλά πολύ τσιμπιμένη. Άντε μπας και πέσει η τιμή της 226 που την ζαχαρώνω τόσο καιρό. Αλήθεια δοκίμασε κανείς ΧΒΟΧ360 στην συγκεκριμένη οθόνη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, αλλά αυτό συμβαίνει σε όλες; Ας μας πει κανένας που δοκίμασε

 

Nai, einai eggenes provlila ton TFT, gia ayto (kai gia polla alla opos analyseis, syxnotites ananeosis, apodosi xromaton, response time) kai leo oti oi CRT (oi kales toulaxiston) einai akseperastes.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nai, einai eggenes provlila ton TFT, gia ayto (kai gia polla alla opos analyseis, syxnotites ananeosis, apodosi xromaton, response time) kai leo oti oi CRT (oi kales toulaxiston) einai akseperastes.

 

Δεν αντιλέγω, όταν πήρα οθόνη πριν από 3-4 χρόνια δεν πήρα TFT για ακριβώς αυτό το λόγο. Τώρα πλέον άλλαξαν τα πράγματα και λόγω τιμής και ευκολίας θα προτιμήσω μια LCD.

Το πρόβλημα που αναφέρει όμως ο φίλος μου φαίνεται κάπως μεμονωμένο, δεν μπορεί να συμβαίνει σε όλα τα μοντέλα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αντιλέγω, όταν πήρα οθόνη πριν από 3-4 χρόνια δεν πήρα TFT για ακριβώς αυτό το λόγο. Τώρα πλέον άλλαξαν τα πράγματα και λόγω τιμής και ευκολίας θα προτιμήσω μια LCD.

Το πρόβλημα που αναφέρει όμως ο φίλος μου φαίνεται κάπως μεμονωμένο, δεν μπορεί να συμβαίνει σε όλα τα μοντέλα..

 

Kai omos den allaksan kai toso. Sto grafeio exo mia koryfaia CRT Sony G200 7 eton kai sto spiti mia TFT Philips X7B 5 minon (kathos oso kai an epsaksa den vrika CRT gia to neo mou PC)... tyfla na exei i LCD file mou. H CRT exei leyko pou einai pragmatika leyko (kati san to Ariel :P), mavro epipedou Woollite, poly ypsiloteres analyseis kai syxnotites sarosis, safos anoteri eykrineia kai pio zontana xromata. H TFT apo tin alli den troei xoro, kai den ekpempei aktinovolia. Omos an theleis tin kalyteri dynati poiotita eikonas tha pas se CRT.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kai omos den allaksan kai toso. Sto grafeio exo mia koryfaia CRT Sony G200 7 eton kai sto spiti mia TFT Philips X7B 5 minon (kathos oso kai an epsaksa den vrika CRT gia to neo mou PC)... tyfla na exei i LCD file mou. H CRT exei leyko pou einai pragmatika leyko (kati san to Ariel :P), mavro epipedou Woollite, poly ypsiloteres analyseis kai syxnotites sarosis, safos anoteri eykrineia kai pio zontana xromata. H TFT apo tin alli den troei xoro, kai den ekpempei aktinovolia. Omos an theleis tin kalyteri dynati poiotita eikonas tha pas se CRT.

 

Όχι σε CRT δεν ξαναγυρίζω (προς το παρόν), γιατί έχω πρόβλημα χώρου. Οι TFT γενικά είναι πιο ξεκούραστες και δεν εκπέμπουν και ακτινοβολία όπως ανέφερες οπότε θα προτιμήσω αυτές.

 

Τώρα είμαι ανάμεσα στην L226 και την SM226 (308 euro προς το παρόν) και δεν ξέρω τι να κάνω. Η διαφορά τιμής είναι μεγάλη και σκέφτομαι να πάρω αυτή της LG..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Πάντως η LG 227 κοστίζει 345ευρώ στην Γερμανία. Κορυφαία οθόνη, (τουλάχιστον λόγω προδιαγραφών) αλλά πολύ τσιμπιμένη. Άντε μπας και πέσει η τιμή της 226 που την ζαχαρώνω τόσο καιρό. Αλήθεια δοκίμασε κανείς ΧΒΟΧ360 στην συγκεκριμένη οθόνη;

ξερει κανεις, γιατι δεν την συμπεριλαμβανει η επισημη αντιπροσωπεια της LG (http://hellas.lge.com/index.do) στο site της?

εχει ερθει στην ελλαδα? μοισο σε δυο site την βρηκα, αλλα θελω να ειμαι και πιο σιγουρος, γιατι οχι να μην τη και απο κοντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μονος μου ρωταω μονος μου απανταω.... μετα λοιπον απο ψαξιμο βρηκα τα δυο παρακατω "επισημα" site

http://www.lge.com/products/model/detail/l227wt.jhtml

http://de.lge.com/products/model/detail/hightechundpremium_l227wt.jhtml#

 

δεν κοιταξα για διαφορες μεταξυ τους εκτος απο το Kontrastverhältnis (Dunkelraum)/Contrast Ratio

 

τελικα πιο απο τα δυο ισχυει? και τι διαφερει το PF απο το SF ή το BF που εχουν συνηθως ως καταληξη? ρωταω πολλα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...