Προς το περιεχόμενο

New Creative Zen


Freakster

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλοριζικο απλα να προμηθευτεις γρηγορα μια θηκη να το βαλεις μεσα γιατι θα γεμισει γρατσουνιες και αλλες βλακειες αν το εχεις ετσι...

τελικα για screen protector ξερει κανεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 580
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Επειδή τέθηκε το θέμα του video conversion, ας πούμε μερικά πραγματάκια σχετικά. Για να το αποφύγουμε, πρέπει να ισχύουν συγχρόνως τα παρακάτω για το αρχείο που θέλουμε να μεταφέρουμε :

  • Να είναι σε AVI container
  • Το video stream να έχει κωδικοποιηθεί με έναν συμβατό MPEG-4 ASP encoder (π.χ. XviD/DivX), χωρίς χρήση GMC (Global Motion Compensation) ή QPel (Quarter-Pixel). Τα B-frames δεν πειράζουν. Με 1 B-frame/GOP, η ταχύτητα του επεξεργαστή του ZEN είναι υπεραρκετή (δε δοκίμασα με 2), αλλά σίγουρα θα έχουμε μείωση της αυτονομίας
  • Η οριζόντια ανάλυση να μην ξεπερνάει τα 320 pixels
  • Η κάθετη ανάλυση να μην ξεπερνάει τα 240 pixels
  • To audio stream να έχει κωδικοποιηθεί με έναν συμβατό MPEG-1 Layer 3 encoder (π.χ. LAME)

 

Κι επειδή το Wiki article που σχεδίαζα αργεί ακόμη, ας δούμε εδώ στο thread κάποιες ρυθμίσεις στο MediaCoder που αποδίδουν, κατά τη γνώμη μου, πολύ καλό ισοζύγιο μεγέθους αρχείου-τελικής ποιότητας. Το πρόγραμμα είναι ανοικτού κώδικα και «κάτω από το καπώ του» δουλεύουν άλλα γνωστά για την ταχύτητα και την ποιότητά τους projects ανοικτού κώδικα. Δείτε τα screenshots. Είναι η «καρδιά» του Wiki article που ετοιμάζω

 

Για τον ήχο :

ZENVideo100Small.png

 

Για το video :

ZENVideo200Small.png

 

Για την πολύπλεξη audio-video σε AVI :

ZENVideo300Small.png

 

Για την ανάλυση :

ZENVideo400Small.png

 

Για περιορισμό της εισόδου σε συγκεκριμένο τμήμα του video :

ZENVideo500Small.png

 

 

Με τις παραπάνω ρυθμίσεις, τα AVI που προκύπτουν είναι απόλυτα συμβατά με το ZEN. Τη μεταφορά να την κάνετε απλά με drag 'n' drop από τον File Explorer των Windows στον κατάλογο Videos του ZEN, όχι από τη «σουίτα» της Creative. Επίσης, οι ρυθμίσεις δίνουν full screen videos. Αν έχουμε ως είσοδο wide screen video, αυτό θα φαίνεται λίγο παραμορφωμένο (stretched καθ' ύψος), γι' αυτό πρέπει η κάθετη ανάλυση να είναι μικρότερη από 240 pixels.

 

Περιμένω τα σχόλιά σας.

Πολλές ευχαριστίες και υποκλίσεις στον modεράτορα (και ένα resurface του οδηγού)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

heeeelp:cry:

το άφησα ανοιχτό στο ραδιόφωνο που άκουγα και μετά από λίγη ώρα που το ξανάπηρα στα χέρια μου ήταν ανοιχτό (λαμπάκι και οθόνη μαύρη αλλά αναμμένη).

δεν δείχνει τίποτα δεν ανταποκρίνεται σε κανένα κουμπί ή σύνδεση usb

 

τι μπορεί να συμβαίνει??

(απροβλημάτιστη έως τώρα λειτουργία, ουδεμία κακομεταχείριση)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι κανει, αστο να φορτισει καμια ωρα και μετα θα ανοιξει παλι. Φανταζομαι δηλαδή τέλειωσε η μπαταρια.

 

Τι εννοεις, μαυρη οθονη αλλα αναμενη..;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λειτουργεί σε σκοτάδι δίνει λιγο φως αλλά σαν να έχεις μια κατάμαυρη φωτογραφία

 

πάντως δεν δείχνει να φορτίζει, το χω στο usb αν και όταν το χα αφήσει ήταν φουλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμουν κατοχος του CREATIVE ZEN NANO PLUS 512MB και μολις πριν μια εβδομαδα πηρα το CREATIVE ZEN 4Gb. Ειμαι ΥΠΕΡ-ευχαριστημενος με την επιλογη π εκανα. Πραγματικα it's a must!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξερω αν το εχετε σκεφτει, αλλα μπορειτε να βαλετε αλλο skin στο zen σας!!! πηγαινετε στο site epizenter και εκει θα βρειτε πολλα! εγω εχω βαλει το vista skin και ειναι φοβερο!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξερω αν το εχετε σκεφτει, αλλα μπορειτε να βαλετε αλλο skin στο zen σας!!! πηγαινετε στο site epizenter και εκει θα βρειτε πολλα! εγω εχω βαλει το vista skin και ειναι φοβερο!!!

 

 

Μπράβο Θανάση, δεν είχα ιδέα ότι γίνεται! :-):-D Ρίξε λινκ γιατί χανόμαστε :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.epizenter.net/e107_plugins/forum/forum_viewforum.php?60

ακριβως εκει ειναι το topic μονο για creative zen. Θα δειτε στα sticky εχει εναν οδηγο για το πως να τα περασετε και πιο κατω εχει διαφορα skins να διαλεξετε... δειτε φωτο απο τα vista και πειτε μου αν δεν ειναι τρομερο! :Ρ

 

αλλα και γενικοτερα αυτο το topic ασχολειται γενικα με το zen, tips, προβληματα, λυσεις κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικα δοκιμασε κανενας να βαλει skin? σας το προτεινω παντως!!

 

 

P.S. για καποιον mod: ο οδηγος για τις ρυθμισεις του MediaCoder ειναι πολυ χρησιμος, γιαυτο θα παρακαλουσα καποιον mod να το κανει sticky...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...