Προς το περιεχόμενο

New Creative Zen


Freakster

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νομιζω οτι αν ειναι η φωτο στον ιδιο με φακελο με τα τραγουδια και με το ονομα folder.jpg την εμφανιζει αυτοματα...

 

Είχα την εντύπωση οτι το mediamonkey τις κατέβαζε αυτόματα από το νετ. Λάθος, ε?

 

----------------

Now playing: TYPE O NEGATIVE - VAMPIRE THE MASQUERADE

via FoxyTunes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 580
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
  • 1 μήνα μετά...

Παίδες, γεια σας κι από μένα. Εδώ και λίγες μέρες είμαι κάτοχος του 8Gb (+8Gb SDHC). Δεν έχω μεγάλη εμπειρία με MP3s αλλά το ZEN φαίνεται καταπληκτικό. Με βοηθήσατε πολύ μέσα από το forum να καταλάβω 2-3 πραγματάκια που δεν ήξερα και ευχαριστώ πολύ.

 

Μια ερώτηση μόνο: τί πρέπει να κάνω για να ενσωματώσω υπότιτλους σε .avi που να παίζουν καλά στο ΖΕΝ? Έχω εμπειρία από το aviaddxsubs, αλλά είναι μόνο για φέτες από όσο ξέρω. Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει με κανα πρόγραμμα? Λογικά, θέλω να γίνεται πρώτα η ενσωμάτωση με κάποιο πρόγραμμα και μετά να το μετατρέπω μέσω του any video converter. Καμιά ιδέα?

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση μόνο: τί πρέπει να κάνω για να ενσωματώσω υπότιτλους σε .avi που να παίζουν καλά στο ΖΕΝ? Έχω εμπειρία από το aviaddxsubs, αλλά είναι μόνο για φέτες από όσο ξέρω. Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει με κανα πρόγραμμα? Λογικά, θέλω να γίνεται πρώτα η ενσωμάτωση με κάποιο πρόγραμμα και μετά να το μετατρέπω μέσω του any video converter. Καμιά ιδέα?

 

Για ποιο λόγο να κάνεις 2 φορές reencode το αρχείο; Το Any Video Converter δεν υποστηρίζει υποτίτλους από εξωτερικό αρχείο, ώστε να γίνει η δουλειά «μια κι έξω»... ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου ευχαριστώ κατ'αρχάς. Από όσο έχω δει και μέσα από το πρόγραμμα και στο internet, δεν έχει δυνατότητα ενσωμάτωσης υποτίτλων. Δεν με πειράζει όμως να αλλάξω πρόγραμμα. Χρησιμοποιώ αυτό επειδή είναι πολύ γρηγορότερο από το πρόγραμμα του Zen. Αν υπάρχει πρόγραμμα που να κάνει το "2 σε 1" ακόμα καλύτερα. Εσύ έχεις καταφέρει με κάποιον τρόπο να ενσωματώσεις υπότιτλους σε βίντεο και να το δεις κανονικά στο Ζεν?

 

Υ.Γ. Και κάτι ακόμα (δευτερεύων): έχει σημασία αν θα το μετατρέπω σε .avi ή σε .wmv? Βλέπω ότι το Ζεν παίζει και τα δύο κανονικά. Υπάρχει κάποιος λόγος που θα έπρεπε να προτιμήσω ένα από τα δύο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρίξε μια ματιά στο άρθρο Video - Creative ZEN HOWTO, στο Insomnia Wiki. Το πρόγραμμα που χρησιμοποιείται στο άρθρο (MediaCoder) έχει μία καρτέλα Subtitles, όπου μπορείς να καθορίσεις εξωτερικό αρχείο υποτίτλων.

 

 

Για το Υ.Γ.: Αν σε ενδιαφέρει το τελικό αποτέλεσμα να παίζει μόνο στο Zen σου, δεν έχει μεγάλη διαφορά. Τα AVI που περιέχουν MPEG-4 video stream όμως είναι συμβατά με περισσότερες συσκευές όπως π.χ. standalone DVD players και θα μπορούσες να τα χρησιμοποιήσεις αυτούσια σε ένα τέτοιο player.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόοοον...

 

Δεν είχα δει ότι είχα τη δυνατότητα να το κάνω μέσα από το mediaCoder. Ενσωμάτωσε μια χαρά τους υπότιτλους και μάλιστα είναι ακόμα πιο γρήγορο και από το any video converter. Το πρόβλημα όμως τώρα είναι ότι ο ήχος καθυστερεί 1-2 δευτερόλεπτα, ή μάλλον για να το πω καλύτερα, το βίντεο "βιάζεται" κατά 1-2 δευτερόλεπτα (το λέω αυτό, γιατί οι υπότιτλοι συμπίπτουν σωστά με τον ήχο). Τί μπορεί να φταίει? οι ρυθμίσεις μου είναι ίδιες με αυτές που προτείνεις στο HowTo (χίλια χίλια ευχαριστώ για το άρθρο by the way). Επίσης, το μέγεθος του αρχείου από 147 ΜΒ έπεσε στα 58 ΜΒ μετά το transcode. Είναι νορμάλ αυτό, έτσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως να οφείλεται σε κάποιο πρόβλημα με το audio-video interleaving του αρχείου-πηγή. Αν είναι AVI, δοκίμασε να το ανοίξεις με το VirtualDubMod, να ορίσεις Direct Stream Copy mode για το Video και File > Save As... σε νέο αρχείο.

 

Το μέγεθος εξαρτάται πάντα από το video και audio bitrate που καθορίσθηκε στις ρυθμίσεις. Αν κωδικοποιείς το αρχείο με μικρότερο bitrate από αυτό που χρησιμοποιήθηκε κατά τη δημιουργία του αρχείου-πηγή, τότε φυσιολογικά θα έχεις μικρότερο νέο αρχείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δοκίμασα αυτό, αλλά μου βγάζει ένα μήνυμα που δεν μπορώ να καταλάβω όταν φορτώνω το αρχείο, άσε που όταν το κάνω save as μου βγάζει ότι ο χρόνος που απομένει είναι περίπου 6-7 ώρες (και συνεχίζει να ανεβαίνει καθώς το επεξεργάζεται!). Το μήνυμα στην αρχή είναι αυτό:

 

http://farm4.static.flickr.com/3103/3217934656_cc368320a3.jpg?v=0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο μήνυμα έπρεπε να απαντήσεις "No" και ο χρόνος που απομένει είναι τόσο μεγάλος γιατί δεν έκανες αυτό που είπα:

 

δοκίμασε να το ανοίξεις με το VirtualDubMod, να ορίσεις Direct Stream Copy mode για το Video και File > Save As... σε νέο αρχείο.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(σ'έχω πρήξει ε?)

 

Δυστυχώς αυτό έκανα. Όπως μου είπες αρχικά, αλλά πάλι μου βγάζει ότι χρειάζεται ώρες για να το κάνει. Μάλλον πρέπει να το πάρω απόφαση ότι δε θα έχω υπότιτλους...

thanx you πάντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Copy paste απο το thread του X-Fi (καθως κατα πασα πιθανοτητα ιδια φασονια ειναι εσωτερικα, με διαφορετικο ενισχυτικο και firmware)

 

Τελικα τα αρχεια της καρτας μνημης ενσωματωνονται στην βιβλιοθηκη μαζι με αυτα της εσωτερικης μνημης η οχι? Αν οχι, μεγαλο φαουλ.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια βγηκε νεο firmware πριν λιγες μερες για το ΖΕΝ αλλα λεει για ευρωπη μονο,δηλαδη εγω που το αγορασα απο αμερικη θα εχω προβλημα αν το περασω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...