Προς το περιεχόμενο

New Creative Zen


Freakster

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια απο σημερα το Zen μου δεν βγαινει απο το mode ραδιοφωνου και δεν κλεινει...ας παρω τα πραγματα απο την αρχη.....το εβαλα να φορτισει στη δουλεια και ταυτοχρονα ακουγα και ραδιοφωνο, καποια στιγμη πηγα να το κλεισω και ενω το εκλεινα αυτο ΔΕΝ.....απο το πρωι ειναι ανοιχτο και απλα δεν κλεινει αλλα δεν βγαινει ουτε απο το ραδιοφωνο ουτε μπορω να ανεβοκατεβασω ηχο ουτε τιποτα, του εκανα reset κλεινει και απλα.......ξανανανοιγει στο ραδιοφωνο.....(τουλαχιστον ειναι σε σταθμο που μου αρεσει κατι ειναι και αυτο) :( εχει αντιμετωπισει κανεις αλλο το ιδιο προβλημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 580
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Παιδια απο σημερα το Zen μου δεν βγαινει απο το mode ραδιοφωνου και δεν κλεινει...ας παρω τα πραγματα απο την αρχη.....το εβαλα να φορτισει στη δουλεια και ταυτοχρονα ακουγα και ραδιοφωνο, καποια στιγμη πηγα να το κλεισω και ενω το εκλεινα αυτο ΔΕΝ.....απο το πρωι ειναι ανοιχτο και απλα δεν κλεινει αλλα δεν βγαινει ουτε απο το ραδιοφωνο ουτε μπορω να ανεβοκατεβασω ηχο ουτε τιποτα, του εκανα reset κλεινει και απλα.......ξανανανοιγει στο ραδιοφωνο.....(τουλαχιστον ειναι σε σταθμο που μου αρεσει κατι ειναι και αυτο) :( εχει αντιμετωπισει κανεις αλλο το ιδιο προβλημα?

 

http://www.insomnia.gr/forum/showpost.php?p=1968154&postcount=213

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλείστο και όταν θα το ανοίγεις, να κρατήσεις πατημένο το play. Και μετά δοκίμασε μια μια τις επιλογές που σου δίνει.. Αυτό λέει και το λινκ;

 

Αν δεν πιάσει, σύνδεσε το στο πισι και η creative έχει ένα πρόγραμμα που κάνει restore, στο site της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τίποτα, κρίμα που ταλαιπωρήθηκες τόσο :-)

 

Με το Format Factory, τα εκανα avi {medium quality}... Ξεκινανε μια χαρουλα τα vids (διαφορα επισοδεια) και εκει που φτανουν στην μεση (20 mins περιπου) αρχισει και χανει το audio/video sync... Και οσο περναει η ωρα, απλα χειροτερευει. Φτανει το τελος του επισοδειου, και αλλα ακους, αλλα βλεπεις... Φτιαχνεται καπως αυτο η ειναι απλα ετσι το player?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή τέθηκε το θέμα του video conversion, ας πούμε μερικά πραγματάκια σχετικά. Για να το αποφύγουμε, πρέπει να ισχύουν συγχρόνως τα παρακάτω για το αρχείο που θέλουμε να μεταφέρουμε :

  • Να είναι σε AVI container
  • Το video stream να έχει κωδικοποιηθεί με έναν συμβατό MPEG-4 ASP encoder (π.χ. XviD/DivX), χωρίς χρήση GMC (Global Motion Compensation) ή QPel (Quarter-Pixel). Τα B-frames δεν πειράζουν. Με 1 B-frame/GOP, η ταχύτητα του επεξεργαστή του ZEN είναι υπεραρκετή (δε δοκίμασα με 2), αλλά σίγουρα θα έχουμε μείωση της αυτονομίας
  • Η οριζόντια ανάλυση να μην ξεπερνάει τα 320 pixels
  • Η κάθετη ανάλυση να μην ξεπερνάει τα 240 pixels
  • To audio stream να έχει κωδικοποιηθεί με έναν συμβατό MPEG-1 Layer 3 encoder (π.χ. LAME)

 

Κι επειδή το Wiki article που σχεδίαζα αργεί ακόμη, ας δούμε εδώ στο thread κάποιες ρυθμίσεις στο MediaCoder που αποδίδουν, κατά τη γνώμη μου, πολύ καλό ισοζύγιο μεγέθους αρχείου-τελικής ποιότητας. Το πρόγραμμα είναι ανοικτού κώδικα και «κάτω από το καπώ του» δουλεύουν άλλα γνωστά για την ταχύτητα και την ποιότητά τους projects ανοικτού κώδικα. Δείτε τα screenshots. Είναι η «καρδιά» του Wiki article που ετοιμάζω

 

Για τον ήχο :

ZENVideo100Small.png

 

Για το video :

ZENVideo200Small.png

 

Για την πολύπλεξη audio-video σε AVI :

ZENVideo300Small.png

 

Για την ανάλυση :

ZENVideo400Small.png

 

Για περιορισμό της εισόδου σε συγκεκριμένο τμήμα του video :

ZENVideo500Small.png

 

 

Με τις παραπάνω ρυθμίσεις, τα AVI που προκύπτουν είναι απόλυτα συμβατά με το ZEN. Τη μεταφορά να την κάνετε απλά με drag 'n' drop από τον File Explorer των Windows στον κατάλογο Videos του ZEN, όχι από τη «σουίτα» της Creative. Επίσης, οι ρυθμίσεις δίνουν full screen videos. Αν έχουμε ως είσοδο wide screen video, αυτό θα φαίνεται λίγο παραμορφωμένο (stretched καθ' ύψος), γι' αυτό πρέπει η κάθετη ανάλυση να είναι μικρότερη από 240 pixels.

 

Περιμένω τα σχόλιά σας.

 

Δωστε στον ανθρωπο ενα Νομπελ ορ σαμθινγκ.

Με ειχε ζαλισει ο χαζοκονβερτερ δεν κανω αυτο,δεν κανω το αλλο..

Σ'αγαπαω!

(in the most non-gay way possible...):P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

everybody is a little gay, don't be ashamed :P

 

Τς τς τς

Το παλικαρι ο Κασριθ εχει καταθεσει εδω και 3 μερες την απορια του και ουδεμια αποκριση,αλλα με το που εμφανιστει η λεξη gay ,τσακ ποστ μεσα σε 16 λεπτα!

Well done insomnia!:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τς τς τς

Το παλικαρι ο Κασριθ εχει καταθεσει εδω και 3 μερες την απορια του και ουδεμια αποκριση,αλλα με το που εμφανιστει η λεξη gay ,τσακ ποστ μεσα σε 16 λεπτα!

Well done insomnia!:P

 

Χαχαχαχα

 

Πάντως parsifal, wow... Θεός

Thnx :-)

 

 

-----Προστέθηκε 18/10/2008 στις 01 : 47 : 39-----

 

 

Hmmm

Ρύθμισα το Media Coder όπως ακριβώς είναι τα screen. Δυστυχώς όμως, ενώ ξεκινάει μια χαρά το video, σιγά σιγά αρχίζει και χάνει το sync. Ακούω τι συμβαίνει πριν το δω... Και μέχρι το τέλος του 40λεπτού, έχει κανα 2-3 δεύτερα διαφορά, και δεν είναι λίγο... Δεν παλεύεται. Το ίδιο ακριβώς συνέβει με το Format Factory και ότι άλλο εχω δοκιμάσει. Μήπως φταει το Zen?

Help

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, δυστυχώς τα posts μου σχετικά με το Creative ZEN, όπως και απαντήσεις μου σε ερωτήσεις στο παρόν thread θα αρχίσουν να τείνουν σταδιακά προς το μηδέν: Το ZEN-άκι μου εκλάπη εχτές και είμαι σε αναζήτηση νέου PMP. Πιθανότατα δε θα είναι πάλι ZEN...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κριμα φιλε.... ελπιζω να παρεις κατι καλο ( οχι ipod :P)

 

Ψήνομαι είτε για το Sansa View 16GB της Sandisk είτε - επειδή έχω ξεμείνει και με παλιό, τεσσάρων ετών κινητό τηλ - για κάποιο νέο κινητό με μεγάλο μέγεθος οθόνης, μεγάλη κάρτα μνήμης και transcoding των μουσικών αρχείων μου σε AAC 64Kbps max. Προς το παρόν, αυτό που έχω δει και πληροί τις προϋποθέσεις και τις απαιτήσεις μου από ένα κινητό τηλ. είναι το Nokia N73, σε πολύ καλή τιμούλα μάλιστα.

 

 

 

... και πως στο εκλεψαν,αν επιτρεπεται?

 

Άσε, με κάλεσαν επίστρατο για μία άσκηση. Τελευταία μέρα και αφού γυρίσαμε στη μονάδα από τα «σκηνάκια», περιμένοντας να γίνει η δεξίωση και η απονομή των αναμνηστικών διπλωμάτων συμμετοχής στην άσκηση, άφησα αφύλακτο στο θάλαμο το σακ βουαγιάζ μου. Εκεί υποπτεύομαι ότι έγινε η δουλειά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ρύθμισα το Media Coder όπως ακριβώς είναι τα screen. Δυστυχώς όμως, ενώ ξεκινάει μια χαρά το video, σιγά σιγά αρχίζει και χάνει το sync. Ακούω τι συμβαίνει πριν το δω... Και μέχρι το τέλος του 40λεπτού, έχει κανα 2-3 δεύτερα διαφορά, και δεν είναι λίγο... Δεν παλεύεται. Το ίδιο ακριβώς συνέβει με το Format Factory και ότι άλλο εχω δοκιμάσει. Μήπως φταει το Zen?

Help

 

Ακολουθώντας τις οδηγίες του Parsifal και με ελάχιστες διαφοροποιήσεις (έχω την 0.6.1 build 4185 και στο Video tab έβαλα 700 KBps, και checked το High Quality) δεν έχω αισθητό out of sync audio/video πρόβλημα. Δηλαδή σίγουρα ποτέ 2-3 secs.

Επίσης αρχικά δεν μπορούσε να κάνει seek τα βίντεο του mediacoder, αλλά αυτό διορθώθηκε με τις νέες ρυθμίσεις -δε θυμάμαι όμως τι έφταιγε από τις παλιές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσε, με κάλεσαν επίστρατο για μία άσκηση. Τελευταία μέρα και αφού γυρίσαμε στη μονάδα από τα «σκηνάκια», περιμένοντας να γίνει η δεξίωση και η απονομή των αναμνηστικών διπλωμάτων συμμετοχής στην άσκηση, άφησα αφύλακτο στο θάλαμο το σακ βουαγιάζ μου. Εκεί υποπτεύομαι ότι έγινε η δουλειά...

 

ελεος ρε φιλε.... δεν παλευονται μερικοι ανθρωποι... ποσο απελπισμενος ηταν δηλαδη??

 

τελοσπαντων, αν παρεις κινητο σκεψου και το lg viewty....ενδιαφερον κινητο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...