Προς το περιεχόμενο

Ψυχική υγεία και οι λόγοι που την διαταράσσουν..


Φρού-Φρού

Προτεινόμενες αναρτήσεις

σε καταστασεις σοβαρες καλα ειναι.Σε κατι σαν το δικο μου οχι μαλακια ειναι να τα παρεις. Γενικα νοιωθεις μια αηδια ομως εξαρτασε απο ενα χαπι δεν απεχεις και πολυ απο το πρεζακι στην ομονοια. Το πιανεις στα χερια σου και λες αυτη η μαλακια μου κοντρολαρει το κεφαλι. Ακομα και εδω ομως παιζει ελεεινο μαρκετινγκ.Εντελως ανηθικο.

 

κάνεις την αυτοκριτική σου τώρα ? :-P

 

Πέρα από την πλάκα, είχαμε έναν στο σχολείο που με γροθιά (στην 5ήμερη) είχε τρυπήσει το 2πλό κόντρα πλακέ της πόρτας του ξενοδοχείου. Μετά από αυτό επέστρεψε Αθήνα, εξετάστηκε και ξεκίνησε χάπια. Όταν τα σταμάτησε, σκοτωσε τον πατέρα του...:(

 

Συμφωνώ όμως ότι τα νευρο-χάπια είναι "καλά" για "βαριές" περιπτώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 147
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
κάνεις την αυτοκριτική σου τώρα ? :-P

 

Πέρα από την πλάκα, είχαμε έναν στο σχολείο που με γροθιά (στην 5ήμερη) είχε τρυπήσει το 2πλό κόντρα πλακέ της πόρτας του ξενοδοχείου. Μετά από αυτό επέστρεψε Αθήνα, εξετάστηκε και ξεκίνησε χάπια. Όταν τα σταμάτησε, σκοτωσε τον πατέρα του...:(

 

Συμφωνώ όμως ότι τα νευρο-χάπια είναι "καλά" για "βαριές" περιπτώσεις.

 

καλα τωρα μαλακια εγραψες αλλα το ξεπερναω. δεν ειναι καθολου αστειο να εχεις τετοια νευρα που να διαπερασει το χερι σου μια πορτα. ρωτα το χερι μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω καταλήξει αν συμφωνώ με 1980 ή όχι.

Γενικώς δεν είμαι υπέρ των χαπιών, αλλά αναγνωρίζω πως σε μερικές περιπτώσεις, το να αρνηθείς την φαρμακευτική αγωγή, μπορεί να είναι τεράστιο λάθος και να καταντήσεις να ζεις μια ζωή χειρότερη.

Η ιδέα του εθισμού -όχι ο φόβος του εθισμού, αλλά η σκέψη ότι χρειάζομαι κάτι έξω από μένα για να είμαι "σαν όλους τους άλλους"- είναι πάρα πολύ δυσάρεστη, αλλά δεν ξέρω τελικά αν είναι καλύτερο να ταλαιπωρείται κανείς από μελαγχολίες και μανιοκαταθλίψεις.

 

Προσωπικά θεωρώ ότι το πρώτο βήμα είναι να εμπιστεύεσαι στ'αλήθεια τον γιατρό με τον οποίο συζητάς/ σου προτείνει την αγωγή. Να νιώθεις ότι ξέρει τι λέει και ότι καταλαβαίνει τι του λες. Γιατί εξίσου επικίνδυνο με το να αφήσεις την κατάσταση στην τύχη είναι ο γιατρός που έχει τις ίδιες απαντήσεις για όλους.

Και μην μου την πέσετε οι γιατροί του φόρουμ ότι δεν γίνονται αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταλαβαίνεις τι σημαίνει "περα από την πλάκα" ε ?

 

μια χαρα καταλαβαινω αλλα επειδη γραφω κατι πολυ προσωπικο μου δεν γουσταρω ουτε την πλακιτσα που κανουμε κανονικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω καταλήξει αν συμφωνώ με 1980 ή όχι.

Γενικώς δεν είμαι υπέρ των χαπιών, αλλά αναγνωρίζω πως σε μερικές περιπτώσεις, το να αρνηθείς την φαρμακευτική αγωγή, μπορεί να είναι τεράστιο λάθος και να καταντήσεις να ζεις μια ζωή χειρότερη.

Η ιδέα του εθισμού -όχι ο φόβος του εθισμού, αλλά η σκέψη ότι χρειάζομαι κάτι έξω από μένα για να είμαι "σαν όλους τους άλλους"- είναι πάρα πολύ δυσάρεστη, αλλά δεν ξέρω τελικά αν είναι καλύτερο να ταλαιπωρείται κανείς από μελαγχολίες και μανιοκαταθλίψεις.

 

Προσωπικά θεωρώ ότι το πρώτο βήμα είναι να εμπιστεύεσαι στ'αλήθεια τον γιατρό με τον οποίο συζητάς/ σου προτείνει την αγωγή. Να νιώθεις ότι ξέρει τι λέει και ότι καταλαβαίνει τι του λες. Γιατί εξίσου επικίνδυνο με το να αφήσεις την κατάσταση στην τύχη είναι ο γιατρός που έχει τις ίδιες απαντήσεις για όλους.

Και μην μου την πέσετε οι γιατροί του φόρουμ ότι δεν γίνονται αυτά.

 

δεν ειπα οτι δεν χρειαζετε για καποιους ανθρωπους αλλα για τα νευρα τα δικα μου δεν νομιζω οτι ηταν απαραιτητο. εξαλου ειναι πολυ πιο υγιες να εχεις νευρο παρα να εχεις καταθλιψη η μελανχολια η οτιδηποτε αλλο. αυτο σημαινει οτι αντιστεκεσαι σε κατι ασχημο και χρησιμοποιεις τον εγωισμο σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια χαρα καταλαβαινω αλλα επειδη γραφω κατι πολυ προσωπικο μου δεν γουσταρω ουτε την πλακιτσα που κανουμε κανονικα.

 

Συμφωνώ μαζί σου ότι ήταν λίγο foul η πλακίτσα πάνω σε αυτό που έγραψες.

 

δεν ειπα οτι δεν χρειαζετε για καποιους ανθρωπους αλλα για τα νευρα τα δικα μου δεν νομιζω οτι ηταν απαραιτητο. εξαλου ειναι πολυ πιο υγιες να εχεις νευρο παρα να εχεις καταθλιψη η μελανχολια η οτιδηποτε αλλο. αυτο σημαινει οτι αντιστεκεσαι σε κατι ασχημο και χρησιμοποιεις τον εγωισμο σου.

 

Εδώ δυσκολεύομαι να συμφωνήσω. Δεν πιστεύω ότι είναι υγιές το να έχεις νεύρα. Δεν είναι ένδειξη αντίστασης και χρήση "καλού" εγωισμού.

Το να έχεις νεύρα, φθείρει εσένα πρώτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

Εδώ δυσκολεύομαι να συμφωνήσω. Δεν πιστεύω ότι είναι υγιές το να έχεις νεύρα. Δεν είναι ένδειξη αντίστασης και χρήση "καλού" εγωισμού.

Το να έχεις νεύρα, φθείρει εσένα πρώτο.

 

 

ειναι χρηση κακου εγωισμου αλλα εμπιστευομαι πολυ περισοτερο τον εγωισμο μου ακομα και την κακη του πλευρα απο οποιοδηποτε αλλο συναισθημα.Αντισταση για τα δικα μου δεδομενο ειναι γιατι ετσι λειτουργω παντα οταν ειναι να νοιωσω ασχημα για κατι το μετατρεπω σε νευρο μου επιτρεπει να κανω περισοτερα πραγματα απο το να πεσω σε ενα κρεβατι. Καλα οτι με ειχε φθειρει αυτη η φαση ειναι δεδομενο απλα υπαρχουν και φυσικοι τροποι να το ξεπερασεις αυτο πολυ γυμναστηριο περισοτερο σεξ κτλ. Απλα τα δινουν πολυ ευκολα νομιζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια χαρα καταλαβαινω αλλα επειδη γραφω κατι πολυ προσωπικο μου δεν γουσταρω ουτε την πλακιτσα που κανουμε κανονικα.

 

να σου πω παλληκάρι μου, η πλακίτσα αφορούσε μόνο σε μια συγκεκριμένη πρόταση, που έγραψες, κι όχι στην προσωπική σου εμπειρία. Ό,τι περιέγραψα απο 'κει και κάτω είναι εμπειρία άλλου κι απολύτως σοβαρή !

 

Αν παρολαυτά ενοχλείσαι τόσο (μα ΠΟΣΟ φλωράκι είσαι ? :-P), να το σβήσω !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να σου πω παλληκάρι μου, η πλακίτσα αφορούσε μόνο σε μια συγκεκριμένη πρόταση, που έγραψες, κι όχι στην προσωπική σου εμπειρία. Ό,τι περιέγραψα απο 'κει και κάτω είναι εμπειρία άλλου κι απολύτως σοβαρή !

 

Αν παρολαυτά ενοχλείσαι τόσο (μα ΠΟΣΟ φλωράκι είσαι ? :-P), να το σβήσω !

 

δεν ενοχλουμαι τοσο οσο νομιζεις απλα μαλακιζεσε με την τελευταια σου προταση τωρα και πεφτεις στα ματια μου και δεν μου αρεσει οταν με ξενερωνει καποιος που συμπαθω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει μια διαφορα αναμεσα στην Ελλαδα -και γενικά μεσογειακές χώρες- και σε χωρες του πιο βορειου ημισφαιρίου

Σε χωρες οπως πχ γαλλια, πας στον ψυχίατρο γιατι νιώθεις κάποιο άγχος. Στην ελλάδα νομίζουμε ότι το αγχος ειναι κανονικό και φυσιολογικό ενω δεν είναι . Εμένα σε παρόμοια ερωτηση ψυχιατρου απαντησα : εχω αγχος οπως ολος ο κοσμος οχι κατι ιδιαιτερο. Και μου λέει "και ποιος σου ειπε οτι ολοι εχουν αγχος ή και το οτι είναι φυσιολογικό"

Στην ελλάδα πχ δραματοποιούμε τα πράγματα για αντικαταθλιπτικους λόγους, πχ το μυρολοι σε κηδεια κλπ .

 

 

 

* Επειδη μιλαω και γω απο προσωπικη εμπειρια , μην με ξενερωσετε οπως ειπε και ο 1980 θα μου τη σπασει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία ! Πως μπορώ να σε αποκαταστήσω βρε 1980, εφόσον θεωρείς ότι σε έθιξα ? Να τα σβήσω δε θες ! Θες να ζητήσω από τους μοντς να τα σβήσουν ?

 

ξεκολα εληξε το θεμα. απλα δεν σεβεσε κατι πολυ προσωπικο του αλλου.το σβησεις δεν το σβησεις δεν αλλαζει κατι. δεν υπαρχει προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξεκολα εληξε το θεμα. απλα δεν σεβεσε κατι πολυ προσωπικο του αλλου.το σβησεις δεν το σβησεις δεν αλλαζει κατι. δεν υπαρχει προβλημα.

 

 

αυτό που λες δεν ισχύει ! Κι επειδή ακριβώς σέβομαι την προσώπική σου εμπειρία, παρέθεσα κι εγώ μια έμμεση δική μου (με μια επίφαση πλάκας), την οποία δε θεωρώ καθόλου αστεία, όπως ούτε και τη δική σου !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...