Προς το περιεχόμενο

Ψυχική υγεία και οι λόγοι που την διαταράσσουν..


Φρού-Φρού

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αυτό που λες δεν ισχύει ! Κι επειδή ακριβώς σέβομαι την προσώπική σου εμπειρία, παρέθεσα κι εγώ μια έμμεση δική μου (με μια επίφαση πλάκας), την οποία δε θεωρώ καθόλου αστεία, όπως ούτε και τη δική σου !

ειπαμε εληξε το θεμα. μην καταστρεψουμε το τοπικ. αμα θες κατι παραπανω στειλε ενα π.μ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 147
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Υπάρχει μια διαφορα αναμεσα στην Ελλαδα -και γενικά μεσογειακές χώρες- και σε χωρες του πιο βορειου ημισφαιρίου

Σε χωρες οπως πχ γαλλια, πας στον ψυχίατρο γιατι νιώθεις κάποιο άγχος. Στην ελλάδα νομίζουμε ότι το αγχος ειναι κανονικό και φυσιολογικό ενω δεν είναι . Εμένα σε παρόμοια ερωτηση ψυχιατρου απαντησα : εχω αγχος οπως ολος ο κοσμος οχι κατι ιδιαιτερο. Και μου λέει "και ποιος σου ειπε οτι ολοι εχουν αγχος ή και το οτι είναι φυσιολογικό"

Στην ελλάδα πχ δραματοποιούμε τα πράγματα για αντικαταθλιπτικους λόγους, πχ το μυρολοι σε κηδεια κλπ .

 

 

 

* Επειδη μιλαω και γω απο προσωπικη εμπειρια , μην με ξενερωσετε οπως ειπε και ο 1980 θα μου τη σπασει

 

κάτσε γιατί με έστειλες!!!!

 

απίστευτο... πράγματι έτσι είναι και δες ρε διαολε που καταντήσαμε

 

1980, χάπι, ξεκολήστε! έληξε το θέμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Helm21 διάβασα τις απαντήσεις σου.

 

Πολύ κακώς!

 

αλλά νομίζω εκμεταλλεύονται τους γύρω γιατι αισθάνονται τον φόβο και την έννοια που έχει το περιβάλλον για εκείνους και μερικές φορές είναι σαν να προκαλούν τον οίκτο με συγκεκριμένες συμπεριφορές σχεδόν σκηνοθετημένες.

 

Κάνεις το λάθος να αποδίδεις κακή θέλιση σε ψυχικά ανισοροπους. Δεν κάνουν κατι επειδή το θέλουν. Το 'θέλω' τους είναι σπασμενο. Μην τους μισίσεις για αυτό, κάνε υπομονή. Δεν είναι εμμετάλευση, είναι coping mechanism.

 

Και αυτό που είπα για μένα είναι κανόνας σ΄αυτές τις περιπτώσεις. Οτι αν δεν μπορεί κάποιος, ουσιαστικά δεν θέλει να βοηθήσει τον εαυτό του, δυστυχώς ή ευτυχώς κανείς δεν μπορεί να το κάνει.

 

Μπορούν, και πρέπει, να βοηθήσουν οι ειδικοί. όταν κάποιος πνίγεται μέσα σε μια θάλασσα ψυχολογικών προβλημάτων, μην του ζητάς να τραβήξει τον εαυτό του από τα μαλλιά σαν τον Μινχάουζεν και να πετάξει to pastures greener.

 

Οσο για τους ψυχίατρους είναι απαραίτητοι σε τέτοιες περιπτώσεις γιατί βλέπουν με επιστημονικό-επαγγελματικό μάτι την κατάσταση σε αντίθεση με τους οικείους του εν κατάθλιψη ατόμου ας πούμε, που ίσως δεν μπορούν να "χωνεψουν" το πρόβλημα της μάνας-αδελφής-συμπεθέρας τους.

 

Οι οικείοι καλά θα κάνουν να το 'χωνέψουν' το πρόβλημα επειδή απαιτείται και επανένταξη του αρρώστου για να την παλέψει, όχι να τον χώσουνε σε ένα σανατόριο και να αράξουνε...

 

Αλλά μην συγχέουμε τους όρους Ψυχολόγος-Ψυχίατρος. Είναι δυο τελείως διαφορετικές επιστήμες.

 

Ο ψυχίατρος σε στέλνει στον ψυχολόγο για συνεδρίες σαν μέρος μιας συνδυαστικής/ολιστικής θεραπείας. Τουλάχιστον, έτσι θα έπρεπε αν δεν είναι λαμόγιο ο γιατρός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

Κάνεις το λάθος να αποδίδεις κακή θέλιση σε ψυχικά ανισοροπους. Δεν κάνουν κατι επειδή το θέλουν. Το 'θέλω' τους είναι σπασμενο. Μην τους μισίσεις για αυτό, κάνε υπομονή. Δεν είναι εμμετάλευση, είναι coping mechanism.

 

χμμμ.. δεν θέλω να φανώ σκληρή αλλά δεν νομίζω οτι το "θέλω" είναι σπασμένο... εκεί είναι απλά επιμένει να αρνείται.

 

Μπορούν, και πρέπει, να βοηθήσουν οι ειδικοί. όταν κάποιος πνίγεται μέσα σε μια θάλασσα ψυχολογικών προβλημάτων, μην του ζητάς να τραβήξει τον εαυτό του από τα μαλλιά σαν τον Μινχάουζεν και να πετάξει to pastures greener.

 

Μα φυσικά, οταν λέω δεν μπορεί να βοηθήσει κανείς μιλάω για τους οικείους. Παρόλαυτα και ο γιατρός αν ο ασθενής δεν συνεργάζεται δεν μπορεί να κάνει πολλά πράγματα.

 

Οι οικείοι καλά θα κάνουν να το 'χωνέψουν' το πρόβλημα επειδή απαιτείται και επανένταξη του αρρώστου για να την παλέψει, όχι να τον χώσουνε σε ένα σανατόριο και να αράξουνε...

 

Μα ποιός μίλησε για κάτι τέτοιο??? Καμία σχέση. Αυτό είναι αν μη τι άλλο απάνθρωπο

 

Ο ψυχίατρος σε στέλνει στον ψυχολόγο για συνεδρίες σαν μέρος μιας συνδυαστικής/ολιστικής θεραπείας. Τουλάχιστον, έτσι θα έπρεπε αν δεν είναι λαμόγιο ο γιατρός.

 

αν είναι όμως σου παίρνει τις κατοστάρες για πλάκα ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χμμμ.. δεν θέλω να φανώ σκληρή αλλά δεν νομίζω οτι το "θέλω" είναι σπασμένο... εκεί είναι απλά επιμένει να αρνείται.

 

Φαίνεσαι σκληρή. Άλλη δουλειά δεν έχει ο άλλος να ευχαριστιέται τα κοινωνικά οφέλη του να είναι ψυχικά ανισόρροπος.

 

αν είναι όμως σου παίρνει τις κατοστάρες για πλάκα ....

 

Αυτό είναι άλλης τάξεως ζήτημα. Οι περισσότεροι ψυχίατροι/ψυχολόγοι με τους οποίους οι κοντινές μου περιπτώσεις έχουν εμπλακεί ήταν λαμόγια. Επαγγελματίες εξυπνάκηδες, εκμεταλλευτές και ψεύτες. Παρολαυτά δεν μπορώ να προτείνω σε κάποιον να ΜΗΝ πάει επειδή μπορεί να πέσει σε κακό γιατρό. Αν δεν πάει θα είναι σπασμένος για πάντα. Αν πάει, ίσως ζοριστεί με μαλάκες αλλά τελικά θα πέσει σε κάποιον σωστό και ίσως καταφέρει να ζήσει την ζωή του με την βοήθεια που θα δεχτεί. Αυτό είναι το bottom-line.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαίνεσαι σκληρή. Άλλη δουλειά δεν έχει ο άλλος να ευχαριστιέται τα κοινωνικά οφέλη του να είναι ψυχικά ανισόρροπος.

 

σε παραπλάνησα και σένα ε? :P Eιναι που δεν με εχεις δει όρθια γι αυτο τα λές αυτά! :mrgreen::P:mrgreen:

 

Αυτό είναι άλλης τάξεως ζήτημα. Οι περισσότεροι ψυχίατροι/ψυχολόγοι με τους οποίους οι κοντινές μου περιπτώσεις έχουν εμπλακεί ήταν λαμόγια. Επαγγελματίες εξυπνάκηδες, εκμεταλλευτές και ψεύτες. Παρολαυτά δεν μπορώ να προτείνω σε κάποιον να ΜΗΝ πάει επειδή μπορεί να πέσει σε κακό γιατρό. Αν δεν πάει θα είναι σπασμένος για πάντα. Αν πάει, ίσως ζοριστεί με μαλάκες αλλά τελικά θα πέσει σε κάποιον σωστό και ίσως καταφέρει να ζήσει την ζωή του με την βοήθεια που θα δεχτεί. Αυτό είναι το bottom-line.

 

+1000 σ΄αυτό :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φρου-φρου σκεψου το πιο σχηματικα και απλουστευμενα.

Φαντασου να προσπαθησεις να κανεις διαλογο με μεθυσμενο, εκτος εαυτου.

Ποσα θα καταφερεις?

Φαντασου να προσπαθεις να κανεις ενα αυτοκινητο που δεν φαινεται να εχει προβλημα να τρεξει χωρις καυσιμο.

Δεν γνωριζω ψυχικα διαταραγμενους ανθρωπους που να απολαμβανουν την κατασταση στην οποια βρισκονται και μαλιστα να ταμπουρωνονται μεσα σε αυτη για να εχουν απολαβες απο το περιβαλλον τους.

Ισα-ισα που αν σε φωτεινο διαλλειμα συνειδητοποιησουν τι συμβαινει, και ποσο πονο προκαλλουν στους δικους τους-εστω και αθελα τους- οι αυτοκτονικες σκεψεις εντεινονται. Οχι να γουσταρουν και που ειναι ετσι.

Στο ζητημα της αναζητησης βοηθειας Helm21 με την τελευταια παραγραφο προσυπογραφω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακουστε γιατι πραγμα μιλαω

ειμαι 32 και απο 22 μεχρι 30 ειχα πονους , μυαλγιες στα ποδια στα χερια και γενικα παντου. Δηλαδη τα χερια μου τα ενοιωθα σαν να τα ειχα σηκωμενα ψηλα για μια ωρα , δηλαδη μουδιασμενα.Το ιδιο στα ποδια και παντου. Σας λέω τρομερό πραγμα ξυπνας κοιμασε σαν ζομπι.

εψαχνα εψαχνα αλλα δεν μπορουσα να βρω θεραπεια , αλλοι μου ελεγαν να βγαλω τις αμυγδαλες αλλοι να τρωω πχ μαρουλια και κατι μαλακιες. Μου στοιχησαν πολλα λεφτα επισκεψεις κλπ.

Τελικα το πηρα αποφαση και ζουσα ετσι. Δουλευα κανονικα , ειχα δυναμη αλλα ημουν μουδιασμενος.

25 χρονων βρθηκα να μενω στη γαλλια. Κατα τυχη εντελως απο μια κοπελα που γνωρισα.

Εκει μολις ειδα οτι το συστημα υγειας σου δινει ευκολη προσβαση στα παντα με μηδαμηνο κοστος ξεκινησα να ψαχνω μπας και βρω λυση στο προβλημα. Με τα πολλα αφου παιρνω ραντεβου με εναν μεγαλο καθηγητη στο μεγαλυτερο νοσοκομειο της Μασσαλιας (σημ. επισκεψη δωρεαν!). Αυτος κοιταει εξετασεις κλπ. μου λεει δεν εχεις τιποτα να πας σε ψυχιατρο.

Ρε γαμωτι μου λεω τι μαλακιες μου λεει . Τελος παντων παω σε ψυχιατρο και μου λεει κατι παπαριες για διαταραχη πανικού κλπ. μου δινει αντικαταθλιπτικά, τα παιρνα κανα 6 μηνο οι πονοι συνεχιζανε. ετσι πηγαινα σε διαφορους γιατρους και ενας μου λεει εχεις fibromialgy .(αφου περασα scanner σπιθιρογραφημα και αλλα -σημ. ευτυχως που ημουν στην γαλλια γιατι εδω κανεις τετοιες εξετασεις γρηγορα και δωρεαν- Και παιρναει μονο με αντικαταθλιπτικά. Ειναι κατι σαν συνδρομο που το εχουν αρκετοι, κυριως γυναικες αλλα δεν ξερουν τι ειναι νομιζουν οτι ειναι κουραση αλλα ειναι παθηση. Και ειναι γνωστη περισσοτερο στον δυτικό κόσμο. Στα ελληνικά στο ιντερνετ δεν την εχω βρει ακομα.

Ξαναγυριζω στο ψυχιατρο του λεω εχω fibromyalgy. Μου λεει ναι γνωριζω την παθηση, συνεχιζουμε θεραπεια. Πηρα και αλλα κατι xanax . Αρχισε ελαφρως να υποχωρει αλλα δεν ηταν λυση ,

Το 2005 και ενω οι πονοι συνεχιζαν λεω να ψαξω μονο για τον πονο και τιποτα αλλο. Δεν με ενφιαφερει πια η αιτια

και πεφτω σε μια ειδικοτητα "αλγολογος" στο νοσοκομειο

Θεραπευει τον πονο δηλαδη

Μου δινει neurontin και σε 15 μερες οι πονοι αρχισαν να φευγουν.

Μεχρι και σημερα δεν εχουν ξαναρθει

Δηλάδη εχω μεγαλη εμπειρια στο θεμα απ οτι καταλαβατε

εχω επισκεφτει πληθωρα γιατρων

οι ψυχολογοι δεν αναγνωριζονται απο την ασφαλεια και δεν εχω πατησει.

οι ψυχιατροι δεν καταλαβαινουν τιποτα. Οτι και να πεις το ιδιο φαρμακο θα σου δωσουν. (και ας μου "βρισκανε" διαφορετικα πραγματα) . Πας λες την ιστορια της ζωης σου και αφου του τα χεις πρηξει κανονικα σου δινει τα φαρμακα. Γενικα να αποφευγονται.

 

Καλυτερα να συζητας με εναν φιλο τα προβληματα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα κανετε και μοιραζεστε τις εμπειριες σας, αλλα ειναι ισοπεδωτικο να λες πχ στον οποιοδηποτε οι φιλοι ειναι το καλυτερο φαρμακο.

Κανεις αυτο για το οποιο κατηγορεις τον ψυχιατρο. Δινεις το ιδιο φαρμακο ανεξαρτητα απο το τι παρουσιαζει ο καθενας.-με τη μορφη συμβουλης, προσωπικης πειρας και παροτρυνσης-

Σεβομαι το οτι στη δικη σου περιπτωση λειτουργησε το πραγμα οπως λειτουργησε.

Δεν ισχυει το ιδιο για ολους τους ανθρωπους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δημήτρη η ινομυαλγία είναι και γνωστή και συνήθης στην ελλάδα πάντως =ρ

 

ναι εχεις δικιο

απ οτι θυμαμαι τοτε που κοιταγα στα sites με το ονομα fibromyalgy .

ειναι ινομυαλγια σωστος

 

Παντως στην ελλαδα ποτε δεν μου το ειχαν αναφερει

 

Καλα κανετε και μοιραζεστε τις εμπειριες σας, αλλα ειναι ισοπεδωτικο να λες πχ στον οποιοδηποτε οι φιλοι ειναι το καλυτερο φαρμακο.

 

Το λεω αυτο στις περιπτωσεις που πας στον ψυχιατρο και του λες την ιστορια της ζωης σου και στο τελος καταλαβαινεις οτι δεν τον ενδιαφερει και δεν του προσφερει τιποτα. Μπορει και να σου πει "να εκανες αυτο , βλεπεις που ειχα δικιο; "

μια φορα σε μια επισκεψη σ εναν ψυχιατρο και ενω προσπαθουσα να του αναλυσω το ιστορικο και λοιπα, δεν σταματαγε να ξυνει την μυτη του . Στα παπαρια του εντελως. Σε αυτο το σημειο λεω ειναι καλυτερα να συζητας με εναν φίλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα πράγμα που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί στον τομέα της υγείας οι μη επαγγελματικά ασχολούμενοι πιστεύουν ότι έχουν αρκετές γνώσεις, ενώ αλλού δεν ισχύει αυτό. Δηλαδή γιατί δε λέμε "καλύτερα φτιάξε μόνος σου την αποχέτευση, μην μπλέκεις με υδραυλικούς, είναι λαμόγια", "βάψε μόνος σου το σπίτι ρε, σιγά μην καλέσεις μπογιατζή" ή "καλά, χαζός είσαι να πας σε αρχιτέκτονα να σου φτιάξει το σπίτι; Σε όλους τα ίδια σχέδια φτιάχνουν, άσε που ενός φίλου μου του βγήκε μπαρούφα το σχέδιο";

Σε ένα αντίστοιχο θέμα το είχα ξαναγράψει. Για να γίνεις ψυχίατρος χρειάζονται τουλάχιστον 10-11 χρόνια σπουδών. Τι σας κάνει να πιστεύετε ότι ξέρετε περισσότερα από αυτούς; Φυσικά υπάρχουν λαμόγια, μέτριοι και κακοί, αλλά αυτό ισχύει παντού και πάντα. Όταν προτείνουμε λύση, εννοείται ότι η πρόταση αφορά σε έρευνα για την εύρεση καλού και έμπιστου γιατρού. Κατά τα άλλα, συμφωνώ με τον Helm.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nα προσθεσω επισης, οτι εχουμε ολοι μας, -αλλοι σε μεγαλυτερο, αλλοι σε μικροτερο βαθμο-την ταση να θυμομαστε εντονοτερα τις αρνητικες εμπειριες, και να αναλωνομαστε ισως περισσοτερο σε συζητησεις γυρω απο την αποτυχημενη επιλογη. Πιο ευκολα βγαινει το προσεχε κανουν αυτο και αυτο, παρα το κοιταξε γυρω σου ποσες επιτυχημενες περιπτωσεις υπαρχουν.

Πρωτη μας αντιδραση ειναι να αναφερουμε το προβλημα, και ακριβως επειδη μας στοιχισε, στην προσπαθεια μας να προστατευσουμε, περναμε αθελα μας στην ισοπεδωση. Το ειχα κακη εμπειρια με συγκεκριμενους γιατρους, αναγεται σε ολοι οι γιατροι αυτης της ειδικοτητας ειναι αναλγητοι και εκμεταλλευτες. Το ειχα κακη εμπειρια με αρχιτεκτονα-εδω βαραρανε καμπανες γιατι ανηκω στο χωρο-αναγεται σε αχρειαστοι ειναι, diy και ολα τα σχεδια και οι κατασκευες ιδια ειναι. Κ.ο.κ. Η λιστα δεν τελειωνει ποτε.

Ευσυνειδητοι και ασυνειδητοι υπαρχουν σε καθε κομματι της ζωης, και σε καθε επαγγελματικο χωρο. Υπαρχουν σωστοι επαγγελματιες, υπαρχουν και κλεφτες. Οπως υπαρχουν καλοι πελατες και κακοπληρωτες και φεσαδοροι πελατες.

Το ζητημα ειναι, οταν αναφερομαστε σε προσωπικες εμπειριες, να το κανουμε με ψυχραιμια, και να αφησουμε τον αλλο να κρινει και να αποφασισει. Και αν πραγματικα πιστευουμε πως καποιος ειναι δημοσιος κινδυνος να τον καταγγελουμε επισημα, εφοσον το θεωρουμε σημαντικο ζητημα.

Ειναι καλο να ακουγονται εμπειριες, αλλα κι αυτες δεν αποτελουν κανονα για ολες τις περιπτωσεις. Ακομη και με τον ιδιο γιατρο, καποιοι συνεργαζονται ευκολοτερα απο αλλους. Προσωπικα, μιας και το φερε το θεμα, αισθανομαι περιφημα με την τωρινη γυναικολογο μου, ενω με αλλη γιατρο δεν αισθανομουν το ιδιο, και μιλαμε για εξισου καλες γιατρους βαση φημης και στατιστικων και εμπειριας. Ειναι σχετικο το ζητημα θελω να πω και δεν διαφερει και στην επιλογη του ανθρωπου που θα μας βοηθησει στην ψυχικη μας υγεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό πόστ. Ένα μικρό comment:

 

εχουμε ολοι μας, -αλλοι σε μεγαλυτερο, αλλοι σε μικροτερο βαθμο-την ταση να θυμομαστε εντονοτερα τις αρνητικες εμπειριες

 

Είναι βιολογική λειτουργία, οι κακές εμπειρίες είναι συνδεδεμένες με ψυχό(/)σωματικό πόνο και είμαστε πιστεύω πιο προδιατεθειμένοι να διατηρούμε αυτές τις μνήμες επειδή μας υπενθυμίζουν τι πάθαμε για να μην το ξαναπάθουμε. Η μνήμη είναι αποκρυσταλλωμένη μετάνοια.

 

Και ένα γενικότερο:

 

Το πρόβλημα με τα λαμόγια ψυχοτεχνικούς είναι ότι άμα το πόδι σου έχει σπάσει, και η διάγνωση είναι απλή σχετικά, και το αν τελικά έφτιαξε το πόδι ο γιατρός είναι αυταπόδεικτο. Η ανθρώπινη ψυχή (for lack of a more confusing term!) δεν είναι πόδι, είναι πολύ περίπλοκη και η κάθε μια διαφέρει. Οπότε ο γιατρός και δεν ξέρει ακριβώς τι κάνει ενίοτε, αλλά και ακόμα χειρότερα, δεν μπορεί να ελεγχθεί από τρίτους για το αν αυτό που κάνει λειτουργεί. Μπορεί να περάσουν χρόνια και να μην έχει γίνει βελτίωση στον ψυχασθενή και ο γιατρός να φυλάει άνετα τον κώλο του με psychobabble (ή και να κατηγορεί τον ασθενή για έλλειψη συνεργασίας) μεχρι να σταματήσουν να τον πληρώνουν για την δουλειά που δεν κάνει. Το πιο κλασικό φαινόμενο με ψυχιάτρους που ξέρω είναι ότι για το ίδιο άτομο κάθε ψυχίατρος έβγαζε διαφορετική γνωμάτευση. Αυτό συμβαίνει και για μυστήρια οργανικά, φανταστείτε πόσο συμβαίνει για τα ψυχοσωματικά.

 

Οπότε ο κλάδος είναι γεμάτος με εγκληματίες. Περισσότερο από κάθε άλλων κλάδο. Αν χρειαστεί να χρησιμοποιήσετε τις υπηρεσίες τους, κάντε το homework σας ταυτόχρονα. Όταν σας λέει 'borderline' κοιτάτε τι πάει να πει 'borderline'. Μια από τις αγαπημένες καραμέλες των γιατρών είναι 'αυτοί που δεν είναι γιατροί να μην μιλάνε'. ΜΗΝ ΤΟΥΣ ΚΑΝΕΤΕ ΤΗΝ ΧΑΡΗ. Ο καθένας μας μπορεί να μάθει αρκετά για μια ή δυο παθήσεις μέσα σε 2 εβδομάδες, αν χρειαστεί. Ο γιατρός ξέρει για 300 (και αν εμπίπτει στην ειδικότητα του προφανώς ξέρει πράγματα που δεν θα βρείτε στο wikipedia) αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να ενημερωθείτε, να κάνετε ερωτήσεις και να αξιολογείτε τις απαντήσεις που παίρνετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...