Προς το περιεχόμενο

Race Driver: Grid


privateer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Eβαλα το demo σημερα και δεν μπορω να πω οτι ενθουσιαστικα το drift με ολες τις βοηθειες off ειναι πολυ καλο.Aπο γραφικα δεν μου λεει τπτ επισης θα πει καποιος σε αυτην την εταιρια οτι το hdr ΔΕΝ ΤΑΙΡΙΑΖΕΙ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΕΛΕΟΣ ΔΗΛΑΔΗ αποτι εψαξα δεν βρηκα ρυθμιση να το βγαλω ξερετε αν στην κανονικη εκδοση το βγαζεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 539
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

M' αρεσε. Μ' αρεσε πολυ. Καιρο εχει να μου αρεσει παιχνιδι απο τα 10 πρωτα λεπτα. Και εκει που πηγα να γκρινιαξω για το χειρισμο, ανακαλυπτω οτι μπορεις να πειραξεις την ευαισθησια με την οποια στριβεις με το πληκτρολογιο, και κατ' ευθειαν το φανταστηκα με τιμονιερα... Ωραιο το Drift καθως και τα αλλα modes. Λιγο συνηθεια θελω να μαθω καλα οτι τα οχηματα ειναι ρεαλιστικα ευθραυστα :Ρ

Οσο με απογοητευσε το ProStreet τοσο μου αρεσε το GRiD, δηλαδη πολυ :lol:

Ανυπομονω για την φουλ εκδοση. Παρεπιπτοντως το τρεχω στα 1680χ1050 φουλ γραφικα με 4ΑΑ και μου τρεχει πιο λαδι απο αλλα παιχνιδια. Μου φαινεται ελαφρυτερο απο το Dirt:p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εμενα μ'αρεσε αρκετα. Πολυ καλυτερο το HDR απο του dirt που ηταν απλα χαλια.Ο ηχος ειναι λιγο κουραστικος και επισης ειναι λιγο ευκολο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον το LFS το μονο που εχει ειναι η φυσικη του..χτες εκανα μια κουβεντα με τον migf1 και συμφωνησε μαζι μου οτι το LFS δεν ειναι game της εποχης μας αλλα πενταετιας..

Ας μην ξεχναμε το FERRARI PROJECT που ετοιμαζει η BLIMEY..

 

Βασικά δεν είναι μόνο η φυσική του που μετράει, αλλα και το force-feedback του και κυρίως το online του. Αυτά που είναι πραγματικά παρωχημένα είναι τα γραφικά και ο ήχος του, ενώ στα μείον του περιλαμβάνω το ότι δεν έχει καμία πραγματική πίστα (αυτοκίνητα δεν με νοιάζει που τα περισσότερα είναι fantasy cars). Με κάτι αλχημείες, hi-res texttures, ρυθμίσεις, lighting mods, κλπ τα σουλουπώνεις τα γραφικά.

Π.χ. http://img214.imageshack.us/my.php?image=thlfs2008041500392928jt1.jpg

http://img225.imageshack.us/my.php?image=thlfs2008041500440851rm0.jpg

 

Αλλά ο ήχος δεν σουλουπώνεται με τίποτα (το Car Sound Remixer έχει καλούς ήχους, αλλά είναι δύσχρηστο... συν ότι δεν αντικαθιστά τους υπάρχοντες ήχους, αλλά βάζεi overlay πάνω τους με αποτέλεσμα να ακούγονται και οι δυο μαζί)

 

Το καλό είναι πως όταν τρέχεις σε συνεπαίρνει τόσο πολύ η φυσική, το ffb και ο ζωντανός ανταγωνισμός με άλλους "βαρεμένους" online, που ούτε που τα παρατηρείς τα γραφικά και τον ήχο.

:lol:

 

ΥΓ. Το Grid για arcade μου άρεσε. Έφαγα και κανά τέταρτο trial & error μέχρι να βρω ικανοποιητικές ρυθμίσεις για τη G25, και μόλις τις βρήκα μου άρεσε και ο χειρισμός του και το force-feedback του (ως arcade μιλάω πάντα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ, ατυχές παράδειγμα το LFS, αλλά γεγονός είναι πως πριν αρχίσουν οι κονσόλες το μέγιστο arcade, "fun/easiness above everything else", είχαμε πολλούς εξομοιωτές στο PC.

Μετά ξέρετε πως πήγε το θέμα, οπότε μην γκρινιάζετε μερικοί. :P

Επ' αυτού έχεις δίκιο, αλλά το θέμα είναι ότι άλλο PC και άλλο κονσόλα! Θα σου θυμήσω κάτι: όταν η EA έβγαζε τα F1, στην κονσόλα (PS1, τότε) ήταν η απίστευτη arcadιά ενώ στον υπολογιστή ήταν πολύ πιο αληθοφανές και πιο simulator.. Και, σημειωτέον ότι, πρόκειται για μια εταιρεία που ποτέ δεν έφτιαξε φοβερά simulation παιχνίδια (πχ. FIFA)!

 

Ελπίζω ότι η Codemasters θα δώσει περισσότερο βάρος στη μηχανή φυσικής αναφορικά με το F1 2009. Άλλωστε, δε νομίζω ότι έχει και πολλές εναλλακτικές επιλογές μιας και ένα F1 παιχνίδι είναι πιο "σφιχτό" από τα απλά ραλάκια όπου μπορείς να επενδύσεις περισσότερο σε δευτερεύοντα modes, κουμπάκια και ιστορίες... ;)

 

Δεν είμαι σίγουρος για τίποτα... Απλώς ελπίζω!:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Επ' αυτού έχεις δίκιο, αλλά το θέμα είναι ότι άλλο PC και άλλο κονσόλα! Θα σου θυμήσω κάτι: όταν η EA έβγαζε τα F1, στην κονσόλα (PS1, τότε) ήταν η απίστευτη arcadιά ενώ στον υπολογιστή ήταν πολύ πιο αληθοφανές και πιο simulator..

 

Τώρα πια, οι μόνες αλλαγές είναι στα γραφικά και αν, αφού πρώτα βγάζουν το παιχνίδι στις κονσόλες και τα ports σε PC περνάνε σε δεύτερη μοίρα... (συνήθως) :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε σεις ξερεται αν γινεται να βγαλουμε το hdr? Α και γιατι η καμερα ειναι σταθερη και δεν γυρναει με ο αμαξι γινεται να το αλλαξουμε αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Ρε σεις ξερεται αν γινεται να βγαλουμε το hdr? Α και γιατι η καμερα ειναι σταθερη και δεν γυρναει με ο αμαξι γινεται να το αλλαξουμε αυτο?

 

The clever folks in the NoGripRacing forums found out how to turn of the rather unrealistic-looking HDR effect. To turn it off open the following file: “documents\codemasters\grid demo\hardwaresettings\hardware_settings_config.xml” and set postprocess and blur to “false”..

 

Κάπως έτσι, βέβαια μπορείς να κρατήσεις το Blur ανοιχτό, γιατί αλλιώς μοιάζει με παιχνίδι προ ετών. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί αλλά σε ΑΤΙ Χ1950 Pro, το παιχνίδι έχει πολλά bugs στα γραφικά με αποτέλεσμα να μην είναι playable. Αυτό συμβαίνει με τους drivers 8.4 και 8.3.

 

Η λύση είναι να εγκαταστηθούν παλαιότεροι, π.χ. 8.2 ή 8.1 και τότε όλα ΟΚ. Είναι γνωστό πρόβλημα γενικότερα με τις ΑΤΙ Χ... και μάλλον θα διορθωθεί με τους νέους οδηγούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάπως έτσι, βέβαια μπορείς να κρατήσεις το Blur ανοιχτό, γιατί αλλιώς μοιάζει με παιχνίδι προ ετών. :)

 

Ωραια αυτο τακτοποιηθεικε το αλλο που ειπα για την καμερα παιζει να κανουμε τιποτα εκει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Grid Multiplayer Detailed

32 events across 80 circuits from 15 locations.

 

Race Driver: Grid is boasting 12-player events with full car damage online, Codemasters has revealed. New multiplayer shots have also been released.

 

Taking out some of the long-windedness of having to find games online Codies says, "players can rapidly find the event they want and a slick voting system, matchmaking mechanism and seamless host migration".

 

There'll also be the usual rankings and leaderboards available online to record your fastest lap time, just in case you thought they'd forgot.

 

screenshot_197627.jpg

screenshot_197630.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ναι ρε σεις δεν ταιριαζει παντου ο φωτισμος,προσωπικα το μονο παιχνιδι στο οποιο μου αρεσει το hdr ειναι το oblivion εκει μαλιστα ταιριαζει αψογα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...