Προς το περιεχόμενο

Για να μην ξεκάνουν ότι απέμεινε


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 110
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συγκρίνεις τη θανάτωση ζώων τα οποία εκτρέφονται ειδικά για συγκεκριμένο σκοπό (την παροχή τροφής για τον πληθυσμό μιας περιοχής) σε ελγεχόμενες εγκαταστάσεις, με τη θανάτωση ζώων που ζουν ελεύθερα στη φύση (που έχει σαν αποτέλεσμα την ανατροπή της οικολογικής ισορροπίας). Πιστεύεις πως έχουν τις ίδιες συνέπειες οι δυο πράξεις;

 

Και οι κυνηγοί θεωρητικά τουλάχιστον, σε ελεγχόμενο περιβάλλον κυνηγάνε τα ζώα με βάση των νόμων που διέπουν το κυνήγι. Δεν βγαίνουν για να σκοτώσουν από 200 λαγούς ο καθένας σαν να παίζουν το doom3 στο pc.

Οπότε δεν υπάρχει περίπτωση διαταραξής της οικολογικής ισορροπίας.

 

Εκτός και αν η θανάτωση π.χ λαγών και προβάτων από αλεπούδες και λύκους είναι και αυτή παρά φύσιν και διαταράσσει και την ισορροπία του περιβάλλοντος.

 

Ασε που η λεγόμενη ελεγχόμενη θανάτωση ζώων είναι πολύ χειρότερη για το περιβάλλον αλλά και για την υγεία μας... για να μην μιλήσω και για τις συνθήκες θανάτωσης.

Τουλάχιστον τα ζώα στην φύση μπορεί και να προλάβουν να κρυφτούν ή τουλάχιστον να προσπαθήσουν... ενώ στα εργοστάσια είναι σαν πρόβατα για σφαγή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry, αλλά δεν μπορώ να βρω καμία δικαιολογία για το κηνύγι.

Σαρκοφάγο είμαι κι εγώ. Σκυλιά, γατιά δεν έχω μιας και δε μου βγαίνει καμιά ιδιαίτερη "αγάπη" για να τα έχω τριγύρω μου όλη μέρα.

Ούτε τα ταϊζω ράθυμα στην ταβέρνα, άμα περισέψει κάτι στο πιάτο μου.

 

Αλλά το ότι κάποιος βγαίνει για να σκοτώσει ως διασκέδαση και pastime, απλά δεν μου κολλάει.

Όσο για τα περί αγάπης των κηνυγών για τη φύση, σόρρυ αλλά τα ακούω βερεσέ.

Μάλλον αγάπη για τη δική τους αρένα έχουν. Όχι για αυτά που ζουν και θανατώνονται μέσα σε αυτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry, αλλά δεν μπορώ να βρω καμία δικαιολογία για το κηνύγι.

....

 

Αλλά το ότι κάποιος βγαίνει για να σκοτώσει ως διασκέδαση και pastime, απλά δεν μου κολλάει.

Όσο για τα περί αγάπης των κηνυγών για τη φύση, σόρρυ αλλά τα ακούω βερεσέ.

Μάλλον αγάπη για τη δική τους αρένα έχουν. Όχι για αυτά που ζουν και θανατώνονται μέσα σε αυτή.

 

+1000 !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry, αλλά δεν μπορώ να βρω καμία δικαιολογία για το κηνύγι.

 

Θέλω όλοι οι άνθρωποι να είναι ίδιοι μʼ εμένα.

Δεν ΕΠΙΤΡΕΕΕΕΠΕΤΑΙ να είναι διαφορετικοί!

Αν δεν βρίσκω εγώ δικαιολογία, δεν ΥΠΑΑΑΑΑΡΧΕΙ δικαιολογία!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω όλοι οι άνθρωποι να είναι ίδιοι μʼ εμένα.

Δεν ΕΠΙΤΡΕΕΕΕΠΕΤΑΙ να είναι διαφορετικοί!

Αν δεν βρίσκω εγώ δικαιολογία, δεν ΥΠΑΑΑΑΑΡΧΕΙ δικαιολογία!

 

Η ελευθερία του καθενός φτάνει μέχρι εκεί που ξεκινάει η ελευθερία του άλλου... Από την στιγμή λοιπόν, που εσύ κυνηγώντας: σκοτώνεις ζώα, καταστρέφεις τροφικές αλυσίδες(>>> το περιβάλλον στο οποίο ζώ), φυσικά τοπία στα οποία εγώ αντί να πάω να κάτσω να ηρεμήσω στην φύση βλέπω πεταμένα φυσίγγια και σκουπίδια, κυκλοφορείς με ένα όπλο, με το οποίο κάλιστα μπορείς πάνω στην τρέλα σου, να σκοτώσεις και κάποιον, Και μάλιστα όλα αυτά τα κάνεις, όχι για λόγους επιβίωσης (το κυνήγι απ' όσο ξέρω για να βρεθεί φαγητό γινόταν από τα αρχαία χρόνια) αλλα για την ΠΛΑΚΑ σου, όχι δεν βρίσκω καμία δικαιολογία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω όλοι οι άνθρωποι να είναι ίδιοι μʼ εμένα.

Δεν ΕΠΙΤΡΕΕΕΕΠΕΤΑΙ να είναι διαφορετικοί!

Αν δεν βρίσκω εγώ δικαιολογία, δεν ΥΠΑΑΑΑΑΡΧΕΙ δικαιολογία!

 

Πρώτον, το γαμημένο το spell checker του FF που εσύ μου είχες προτείνει, ψωλάρει και μου κολλάει τον FF. Για αυτό και μου ξεφεύγουν κάποια ορθογραφικά.

 

Δεύτερον, από πότε η επικοινωνία των προσωπικών μας πεποιθήσεων (και η στοιχειοθέτηση αυτών), ισούται με την απαίτηση για την κιμαδοποίηση των άλλων;

 

Αντέκρουσα το επιχείρημα περί της αγάπης για τη φύση που προβάλουν οι κινειγοί, και γιατί το βρίσκω σαθρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτον, το γαμημένο το spell checker του FF που εσύ μου είχες προτείνει, ψωλάρει και μου κολλάει τον FF. Για αυτό και μου ξεφεύγουν κάποια ορθογραφικά.

 

Δεύτερον, από πότε η επικοινωνία των προσωπικών μας πεποιθήσεων (και η στοιχειοθέτηση αυτών), ισούται με την απαίτηση για την κιμαδοποίηση των άλλων;

 

Αντέκρουσα το επιχείρημα περί της αγάπης για τη φύση που προβάλουν οι κινειγοί, και γιατί το βρίσκω σαθρό.

 

Πρώτον, κατά την ταπεινή μου γνώμη, τέτοιες εκφράσεις δεν είναι κατάλληλες για δημόσιο φόρουμ. Είναι ένα γενικότερο θέμα που νομίζω ότι πρέπει να κοιταχτεί πιο προσεκτικά.

 

Δεύτερον, το αν εσύ βρίσκεις ή δεν βρίσκεις δικαιολογίες στις δραστηριότητες που αγαπούν οι άλλοι ΔΕΝ είναι πεποίθηση. Δεν έχει καν νόημα. Δεν σε ρώτησαν. Δεν είσαι ο ψυχολόγος τους.

 

Πεποίθηση θα ήταν, ας πούμε, να πεις:

 

Πιστεύω ότι δεν πρέπει να επιτρέπεται η θανάτωση ζώων για οποιονδήποτε λόγο και με οποιοδήποτε μέσο.

 

Αυτό θα ήταν τουλάχιστον συνεπές και, οπωσδήποτε, θα είχε ενδιαφέρον να ακούσουμε γιατί το πιστεύει κάποιος. Αλλά εκεί η συζήτηση ζορίζει πολύ, περνάει σε άλλο επίπεδο (εφόσον θέλουμε να μιλήσουμε σοβαρά και να μην αναλωνόμαστε σε idle talk).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και οι κυνηγοί θεωρητικά τουλάχιστον, σε ελεγχόμενο περιβάλλον κυνηγάνε τα ζώα με βάση των νόμων που διέπουν το κυνήγι. Δεν βγαίνουν για να σκοτώσουν από 200 λαγούς ο καθένας σαν να παίζουν το doom3 στο pc.

Οπότε δεν υπάρχει περίπτωση διαταραξής της οικολογικής ισορροπίας.

 

Πρώτον, ακόμη και αν δεχτώ πως όλοι οι κυνηγοί υπακούουν τους νόμους, σημαίνει ότι κάθε χρόνο σκοτώνουν έναν χ αριθμό ζώων. Ο αριθμός αυτός παραμένει σταθερός ανεξαρτήτως πληθυσμιακών διακυμάνσεων στα θηράματα. Δηλαδή μπορεί μια χρονιά κατά την οποία λόγω π.χ. αρρωστειών ή έλλειψης τροφής να μειωθεί σημαντικά ο αριθμός των λαγών σε ένα δάσος, ο κυνηγός θα σκοτώσει πάλι χ ζώα, θέτοντας σε κίνδυνο το είδος στη συγκεκριμμένη περιοχή.

 

Εκτός και αν η θανάτωση π.χ λαγών και προβάτων από αλεπούδες και λύκους είναι και αυτή παρά φύσιν και διαταράσσει και την ισορροπία του περιβάλλοντος.

 

Αν τοποθετείς στην ίδια θέση τον κυνηγό και τα αρπακτικά, τι να πω, συγχαρητήρια, ανακάλυψες καινούργιο είδος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτον, κατά την ταπεινή μου γνώμη, τέτοιες εκφράσεις δεν είναι κατάλληλες για δημόσιο φόρουμ. Είναι ένα γενικότερο θέμα που νομίζω ότι πρέπει να κοιταχτεί πιο προσεκτικά.

 

Δεύτερον, το αν εσύ βρίσκεις ή δεν βρίσκεις δικαιολογίες στις δραστηριότητες που αγαπούν οι άλλοι ΔΕΝ είναι πεποίθηση. Δεν έχει καν νόημα. Δεν σε ρώτησαν. Δεν είσαι ο ψυχολόγος τους.

 

Πεποίθηση θα ήταν, ας πούμε, να πεις:

 

Πιστεύω ότι δεν πρέπει να επιτρέπεται η θανάτωση ζώων για οποιονδήποτε λόγο και με οποιοδήποτε μέσο.

 

Αυτό θα ήταν τουλάχιστον συνεπές και, οπωσδήποτε, θα είχε ενδιαφέρον να ακούσουμε γιατί το πιστεύει κάποιος. Αλλά εκεί η συζήτηση ζορίζει πολύ, περνάει σε άλλο επίπεδο (εφόσον θέλουμε να μιλήσουμε σοβαρά και να μην αναλωνόμαστε σε idle talk).

 

Πράγματι, η καταλληλότητα ή μη κάποιων εκφράσεων, δεν είναι του παρόντος topic.

Αν χρειάζεται να συζητηθεί και αυτό, ή να αποφασιστεί από κάποιους.

Μιας και το θίγεις όμως, ο τρόπος που εκφράζομαι έχει πάντα να κάνει με το "περιβάλλον" που το κάνω.

Μπορεί να γράψω ένα επαγγελματικό email σε κάποιον συνάδελφο, και να είμαι πολύ προσεκτικός στις εκφράσεις μου.

Και 2 λεπτά μετά να του γράψω κάτι για μη επαγγελματικό θέμα, με εντελώς άλλο ύφος και φρασεολογία.

Το βρίσκω υποκριτικό να χρησιμοποιώ τον ίδιο λόγο σε άλλες συνθήκες.

 

Όσον αφορά το παρόν θέμα, εκτός αν εννοείς κάτι άλλο από αυτό που καταλαβαίνω, βρίσκω εντελώς άστοχο το "Δεν σε ρώτησαν. Δεν είσαι ο ψυχολόγος τους.". Εκτός αν θεωρείς ότι αν βγω στο μπαλκόνι μου και πυροβολάω γάτες με το αεροβόλο, δεν είναι κάτι που πρέπει να σε αφορά. Είναι κάτι αυστηρά μεταξύ εμένα και της γάτας.

Επίσης μπορούμε να καταβρέχουμε με βενζίνη τα αδέσποτα σκυλιά. Και να τα λαμπαδιάζουμε όταν σουρουπώνει. Θα είναι πολύ διασκεδαστικό.

Όποιος ενοχληθεί από το άθλημα, θα του δίνω ένα print out από το post σου.

 

Έγραψα πως θεωρώ υποκριτικό το επιχείρημα πως οι κυνηγοί αγαπούν τη φύση. Να βγει κάποιος και να πει ότι "εγώ είμαι σαδιστής και ψυχαγωγούμαι με τη θανάτωση των ζώων", περιγράφει καλύτερα τη δραστηριότητα αυτή. Όχι όμως πως αγαπάει τη φύση, επειδή μαζεύει τους κάλυκες μετά και τα κουτάκια της κόκα κόλας του. Ή επειδή του αρέσει να περπατάει στο δάσος. Ξέρω γω; Και στους βιαστές αρέσει να περπατάνε στα πάρκα, μπας και βρουν κάνα θύμα. Λες να είναι λάτρεις του Βοτανικού Κήπου;

 

Δεν παραγνωρίζω το γεγονός ότι το κρέας αποτελεί τη βάση της τροφής για ένα μεγάλο κομμάτι της ανθρωπότητας. Κι εγώ συμπεριλαμβάνομαι στους κρεατοφάγους. Είναι διαφορετικό όμως να διασκεδάζεις με τη διαδικασία της θανάτωσης, και διαφορετικό να το κάνεις για να σιτιστείς, με τρόπο όσο το δυνατόν λιγότερο σαδιστικό για το ζώο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτον, κατά την ταπεινή μου γνώμη, τέτοιες εκφράσεις δεν είναι κατάλληλες για δημόσιο φόρουμ. Είναι ένα γενικότερο θέμα που νομίζω ότι πρέπει να κοιταχτεί πιο προσεκτικά.

 

Δεύτερον, το αν εσύ βρίσκεις ή δεν βρίσκεις δικαιολογίες στις δραστηριότητες που αγαπούν οι άλλοι ΔΕΝ είναι πεποίθηση. Δεν έχει καν νόημα. Δεν σε ρώτησαν. Δεν είσαι ο ψυχολόγος τους.

 

Πεποίθηση θα ήταν, ας πούμε, να πεις:

 

Πιστεύω ότι δεν πρέπει να επιτρέπεται η θανάτωση ζώων για οποιονδήποτε λόγο και με οποιοδήποτε μέσο.

 

Αυτό θα ήταν τουλάχιστον συνεπές και, οπωσδήποτε, θα είχε ενδιαφέρον να ακούσουμε γιατί το πιστεύει κάποιος. Αλλά εκεί η συζήτηση ζορίζει πολύ, περνάει σε άλλο επίπεδο (εφόσον θέλουμε να μιλήσουμε σοβαρά και να μην αναλωνόμαστε σε idle talk).

 

ωραια με αυτη ακριβως την νοοτροπια μπορω και εγω να πεταξω δυο κυνηγους σε ενα δασος και να στειλω δυο λιονταρια να τους κυνηγησουν γιατι

ειναι το χομπυ μου. ε? αρα εχω το δικαιωμα.καλα ετσι και αλλοιως το εχω στην πραγματικη διασταση και οχι σε αυτη που μας εχουν επιβαλει στο κεφαλι απλα με επιβεβεωνεις χρησιμοποιωντας πλασματικους κανονες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραια με αυτη ακριβως την νοοτροπια μπορω και εγω να πεταξω δυο κυνηγους σε ενα δασος και να στειλω δυο λιονταρια να τους κυνηγησουν γιατι

ειναι το χομπυ μου. ε? αρα εχω το δικαιωμα.καλα ετσι και αλλοιως το εχω στην πραγματικη διασταση και οχι σε αυτη που μας εχουν επιβαλει στο κεφαλι απλα με επιβεβεωνεις χρησιμοποιωντας πλασματικους κανονες.

 

Αμα εσενα το χομπυ σου ειναι να εκτρεφεις λιονταρια και δεν παραβαινεις κανενα νομο αφηνοντας τα ελευθερα στο δασος τοτε καντο...

Το πιο πιθανο βεβαια ειναι να τα σκοτωσουν οι κυνηγοι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...