Προς το περιεχόμενο

Να επέμβει η Κυβέρνηση για τα υβριστικα βίντεο Τούρκων


21century

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@paschalia

 

Ρε παιδί μου σε ρωτάω κάτι πολύ απλό.

 

Και μάλλον κάνεις οτι δεν το καταλαβαίνεις.

 

Κατηγορείς τους Τούρκους για τα υβριστικά σχόλια και τα βίντεο που κάνουν για εμάς στο Υoutube οκ; Ελπίζω να μην είπα κάτι περίπλοκο μέχρι τώρα.

 

Και σε ρωτάω εμείς που χώνουμε για τα αμερικανάκια σε σατυρικές εκπομπές, σε δηλώσεις πολιτικών κτλ. Τα αμερικανάκια τι πρέπει να κάνουν σύμφωνα με την δική σου λογική;

 

Να μας απαγορεύσουν να μιλάμε;

 

Να σταματήσουν να αναμεταδίδουν οτιδήποτε λέμε στην Ελλάδα για αυτούς (πράγμα το οποίο και κάνουν για όλο τον κόσμο);

 

Να κλείσουν το Youtube για κανένα βιντεάκι που ανέβασαν πιτσιρικάδες για χαβαλέ και τους χώνουν;

 

Αυτό σε ρωτάω.

 

Ελπίζω - πάλι - να μην είναι offtopic η ερώτηση μου

 

Η προηγούμενη δεν ήταν απλώς εσύ διάβασες μόνο την τελευταία γραμμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 120
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Για να καταλάβω: Εάν επιβάλλουμε κι εμείς φίμωση στο YouTube όπως κάνουν οι Τούρκοι...

 

... σε τι θα διαφέρουμε από τις ανελεύθερες πρακτικές λογοκρισίας της γείτονος τις οποίες καταδικάζουμε μετά βγδελυγμίας όποτε μπορέσουμε;

 

:?

 

στο ότι εμείς είμαστε χώρα της ΕΟΚ και το αίτημα των Τούρκων θα επανεξεταστεί κάπου στο 2040... ;-)

 

(πάρε δώσε ζμμμμμουτς)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς δεν είναι το σωστό topic για να εκδηλώσω την αντίθεσή μου στην αντιπροσωπευτική δημοκρατία.

 

Ας πούμε λοιπόν ότι, ευτυχώς για εμάς, αυτοί οι κατά τα άλλα άχρηστοι (Βουλή + Πρόεδρος της Δημοκρατίας) δεν μπορούν να αποφασίζουν έτσι αυθαίρετα ποιές ελευθερίες επιτρέπονται και ποιές όχι. Ευτυχώς.

 

 

Μάλιστα. Με τη λογοκρισία και την επιλεκτική ελευθερία έκφρασης αποκτάται σεβασμός. ΟΚ.

 

Δεν μου απάντησες όμως: εάν εφαρμόζαμε κι εμείς όσα εφαρμόζουν οι Τούρκοι (και για τα οποία τους κατηγορούμε ως φασίστες - αντιδημοκράτες - αλήτες - δενξέρωκιεγώτι), πού θα διαφέραμε; :?

 

Περιμένω. :)

 

Έεεεεεεετσι ! Να τα λέμε αυτά ! :mrgreen:

Άστο βρε παιδί μου κι εσύ ! Αφού βλέπεις...

 

(πάρε δώσε ζμμμμμμμμουτς)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να καταργηθεί το ίντερνετ! είναι όργανο του διαβόλου!

να κρεμάσουμε στο σύνταγμα τους ιδιοκτήτες του Youtube! είναι "υπάλληλοι" του διαβόλου!

να κάψουμε όλα τα τούρκικα βιβλία! είναι όργανα του διαβόλου!

να απελάσουμε τον πανούση,τον τσακνή κ τον μαχαιρίτσα!!ου ου ου,666 , αντίχριστοι!!!!

 

ΥΓ: δε μπορεί μια ολόκληρη κυβέρνηση να ασχοληθεί με ένα ηλίθιο βιντεάκι. Και αν το κάνει, τη στιγμη που έχει καεί η μισή ελλάδα, η παιδεία πάει ....σκ@τ@,υγεια κ ασφαλιστικό το ίδιο, θα είναι ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ γελοία!

ΥΓ2: και φυσικά θα συμφωνήσω με τον φίλτατο παρεδώσε, ότι ποιος και πως,θα κριθεί ότι πρέπει να ΄λογοκρίνει τους άλλους??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα συμφωνήσω με την Πασχαλιά στο ότι η υπέρμετρη ελευθερία πολλάκις καταλήγει σε ασυδοσία. το ότι μπορώ και έχω το δικαίωμα να κάνω κάτι επειδή είμαι ελεύθερος να το κάνω, δε σημαίνει κ πως πρέπει να το κάνω - κι εδώ έρχεται ο ρόλος της παιδείας από κάθε κατεύθυνση.

φυσικά το να λογοκρίνεις δεν είναι η λύση και σε αυτό που είπε ο Manuel είχε 100% δίκιο. δεν πρέπει να ασχοληθούμε με αυτό ούτε με τον καθένα που του 'άνοιξε η όρεξη'. τροφή τους δίνουμε. η πάσα μορφή λογοκρισίας και απαγόρευσης είναι κακή οπισθοδρόμηση. απλά η ασυδοσία που λέει και η πασχαλιά μας κάνει μερικές φορές να την βλέπουμε ως λύση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα συμφωνήσω με την Πασχαλιά στο ότι η υπέρμετρη ελευθερία πολλάκις καταλήγει σε ασυδοσία. το ότι μπορώ και έχω το δικαίωμα να κάνω κάτι επειδή είμαι ελεύθερος να το κάνω, δε σημαίνει κ πως πρέπει να το κάνω - κι εδώ έρχεται ο ρόλος της παιδείας από κάθε κατεύθυνση.

φυσικά το να λογοκρίνεις δεν είναι η λύση και σε αυτό που είπε ο Manuel είχε 100% δίκιο. δεν πρέπει να ασχοληθούμε με αυτό ούτε με τον καθένα που του 'άνοιξε η όρεξη'. τροφή τους δίνουμε. η πάσα μορφή λογοκρισίας και απαγόρευσης είναι κακή οπισθοδρόμηση. απλά η ασυδοσία που λέει και η πασχαλιά μας κάνει μερικές φορές να την βλέπουμε ως λύση

 

 

Ας πούμε λοιπόν ότι, ευτυχώς για εμάς, αυτοί οι κατά τα άλλα άχρηστοι (Βουλή + Πρόεδρος της Δημοκρατίας) δεν μπορούν να αποφασίζουν έτσι αυθαίρετα ποιές ελευθερίες επιτρέπονται και ποιές όχι. Ευτυχώς.

 

Δευτερολογώντας...

Ποιός είναι ο ικανός και άξιος να αποφασίσει ποιες ελευθερίες επιτρέπονται και ποιες όχι ? ΟΕΟ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
ΑΑΑΑ ΤΟ ΞΕΡΩ, ΤΟ ΞΕΡΩ

 

ΤΟ ΣΥΝΤΑΓΜΑ!!!!

 

Και η ευρωπαϊκή - διεθνής έννομη τάξη (βλ. Ευρωπαϊκή Σύμβαση Δικαιωμάτων του Ανθρώπου - Σύμβαση Δικαιωμάτων του Ανθρώπου του ΟΗΕ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

harkon το πράμα παει να παρει φιλοσοφικές διαστάσεις ...στην ουσία εξάλλου κανείς μας δεν είναι ελεύθερος :P

 

Το ζήτημα της ελευθερίας γενικώς στο να κάνει και να λέει ο καθένας οτι θέλει σε οτι αφορά εθνικά θέματα θα πρέπει να καθορίζεται δια μέσου της εξέλιξης των πραγμάτων απο τους ανθρώπους (όλους μας) που βλέπουν λίγο πιο αποστασιοποιημένα τα πράγματα και ειδικά σε σχέση με τον χρόνο που πέρασε και τα σημάδια που άφησε πίσω του.

τώρα για παράδειγμα βλέπω εγώ το κάθε γραφικό στο youtube να βγαίνει με σημαίες και άλλα σύμβολα να οδύρεται οτι τα πράγματα δεν πάνε καλά ειναι επικίνδυνα κτλ μάλιστα ... εντάξει πάμε παρακάτω ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δευτερολογώντας...

Ποιός είναι ο ικανός και άξιος να αποφασίσει ποιες ελευθερίες επιτρέπονται και ποιες όχι ? ΟΕΟ ?

 

κανείς δε μπορεί και δεν πρέπει να το κάνει

πρέπει να είμαστε όλοι ελεύθεροι να κάνουμε ότι θέλουμε

το θέμα είναι τί όρια πρέπει να θέτουμε εσωτερικά για να μην

εμποδίζουμε την τον συνάνθρωπό μας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Harkon, αυτό λέγεται αναρχία και αν και πολύ ενδιαφέρον πολιτικό σύστημα, δεν ζούμε υπό τέτοιο καθεστώς (αν και η Ελλάδα ομολογώ αποτελλεί τρανή απόδειξη γιατί δεν θα δούλευε ως σύστημα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το πράμα παει να παρει φιλοσοφικές διαστάσεις

 

Όχι όχι όχι όχι.

 

Αν κάποιος προσβάλλεται από κάποιο video (που μπορεί κάλλιστα να αποφύγει) στο youtube χρειάζεται κοινωνική αναπροσαρμογή με γνώμονα το ότι η πραγματικότητα δεν είναι ένα όμορφο παραμύθι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για ποιο λόγο να κάτσουμε να ασχοληθούμε με του τούρκους και τα videakia που φτιάχνουν; Όπως είπε και ο Manuel σιγά μην κάτσουμε να ασχοληθούμε με τον καθένα που μας προσβάλει. Αν ήταν έτσι η Αμερική δεν θα είχε άλλη δουλειά.

 

Μ'αρέσει πάντως σε αυτά τα ειρωνικά και υβριστικά βιντεάκια για την Ελλάδα τα σχόλια απο κάτω. Βρίζουμε τους τούρκους και αυτοί βρίζουν εμάς. Και μετά για αντίποινα κάνουμε εμείς βιντεάκια και τούμπαλιν... Σαν τα παδάκια.

 

Φυσικά και να ΜΗΝ κάνει καμιά μλκ η κυβέρνηση και να ζητήσει οποιονδήποτε περιορισμό απο το youtube. (όχι ότι έτρεξε αλλά να'χαμε να λέγαμε). Εντάξει είδαμε έναν λαό απολίτιστο. Πρέπει ντε και καλά να τον συναγωνιστούμε στην μαλακία??? Το περίεργο θα ήταν οι Τούρκοι να ήταν υπερ της ελευθερίας και της δημοκρατίας.

 

Και θα κλέισω αυτό το υπέροχο ποστ με έναν στίχο απο ένα ποιήμα του Πανούση.

''Γαμώ το σπίτι σας γαμώ, κωλοαμερικάνοι...''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...