Προς το περιεχόμενο

Η Ελλάδα κ ο κόσμος


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδώ κ πολύ καιρό έλεγα ότι θα ήταν ωραίο ένα τόπικ στο οποίο θα γινόταν μια κάποια σύγκριση του Ελληνικού status quo κ του status quo των ξένων χωρών .

 

Το τοπικ απευθύνεται κυρίως σε όσους έχουν ζήσει για μεγάλο χρονικό διάστημα έξω κ είναι σε θέση να έχουν μια πιο παγιωμένη αντίληψη της χώρας που έζησαν.

 

(Ελπίζω να μη γίνει yet another topic που λέμε πόσο ελεεινή κ τρισάθλια είναι η Ελλάδα σε σύγκριση με ξένες χώρες.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 116
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Πέρισυ το καλοκαίρι ήμουν βόρεια Αγγλία.

Καμία σχέση με Ελλάδα, ήσυχα, οργανωμένα, αποδοτικά, όμορφα, υγιεινά και το κυριώτερο: ανθρώπινα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα ειναι και δω μωρε...

δαση δεν εχουμε

εχουμε βρωμισει τα παντα

οι τιμες ειναι ευρωπαικες, οι μισθοι ασιατικοι...

οι πολιτικοι μες στη μιζα

και οσοι γενικα εχουν μια καποια εξουσια...

ολοι προσπαθουν να κλεψουν απο ολους...

το 8ωρο εχει παει περιπατο...

το συστημα υγειας επισης

το συστημα κοινωνικων ασφαλισεων επισης

η περιφερεια βουλιαζει απο ανεργια

η αθηνα βουλιαζει απο κοσμο

η εκπαιδευση ειναι κατι που οποιος γουσταρει πειραματιζεται σε οποιοδηποτε βαθμο

 

ΕΙΧΑΜΕ ΟΜΩΣ ΚΑΠΟΤΕ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ!!!!

ΚΑΙ ΤΟΤΕ...ΟΛΟΙ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ ΤΡΩΓΑΝΕ ΜΠΑΝΑΝΕΣ!!!!

και αυτο μασ δινει την ευκαιρια να πουλαμε το νερακι στους αρχαιολογικους χωρους πιο αρκιβα απο τον εσπρεσσο στην κορυφη του πυργου του Αιφελ...

 

ομορφος κοσμος αγγελικα πλασμενος...

 

 

σορι ρε πασχαλια αλλα δεν ειχα λαβει μερος σε κανενα αλλο παρομοιο thread

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σορυ βρε συ Στρ αλλά είσαι σίγουρος ότι διάβασες καλά το αρχικό ποστ ?

Ή είδες φως κ μπήκες για να πεις κάτι τετριμμένο πλέον ?

Έλεος με τις γκρίνιες πια .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είπα κάπου ότι δεν έχει .

Αλλά δεν πολυπιστεύω ότι έξω από την Ελλάδα είναι ο παράδεισος κ η Ελλάδα η κόλαση .

Κ σαν άνθρωπος που δεν σκοπεύει να ζήσει εκτός Ελλάδος παρά μόνο σαν τουρίστρια , θα ήθελα να έχω μια πιο σφαιρική γνώση για την διαβίωση εκτός Ελλάδος από αυτούς που έχουν ζήσει έξω .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρισυ το καλοκαίρι ήμουν βόρεια Αγγλία.

Καμία σχέση με Ελλάδα, ήσυχα, οργανωμένα, αποδοτικά, όμορφα, υγιεινά και το κυριώτερο: ανθρώπινα.

 

ναι ολα αυτα ισχυουν γιατι περασα και εγω ενα χρονο. ξεχασες ομως ενα αλλο χαρακτηριστικο. ΞΕΝΕΡΩΤΑ ΚΑΙ ΒΑΡΕΤΑ. αυτοι εναι πεθαμενοι ηθελα να ξερα τι αιμα εχουν μεσα τους. να μου λειπει. ειμαστε μπουρδελο αλλα περναμε καλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι μωρε οι ευρωπαίοι ειναι ξενερωτοι , δεν ξερουν να μεθάνε , βιάζουν τα παιδιά τους , ειναι αποξενωμένοι και ακολουθούν την κατρακύλα της παρακμιακης δύσης ! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι μωρε οι ευρωπαίοι ειναι ξενερωτοι , δεν ξερουν να μεθάνε , βιάζουν τα παιδιά τους , ειναι αποξενωμένοι και ακολουθούν την κατρακύλα της παρακμιακης δύσης ! :P

 

εσυ μην χασεις και δεν ειρωνευτεις. εγραψα να μου λειπει οχι να σας λειπει. για μενα ετσι ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν σε ειρωνευομαι :P , αλλά ειναι πολυ κλασικό αυτο το επιχείρημα με την ποιοτητα ζωής και πως ο καθένας την αντιλαμβάνεται.

Γεγονός είναι οτι το πως περνάει ο καθένας μας δεν αποτελεί αντικειμενικό κριτήριο για την ποιοτητα ζωής σε μια χώρα.

Τέλος πάντων δεν εχω ζήσει έξω , θεωρητικά πιστεύω όμως οτι θα ήταν καλύτερα απο πολλές απόψεις , ας μας πουν οι άλλοι που το έχουν κάνει ,απο όσο θυμάμαι είναι αρκετοί... και κάνουμε σχόλια μετά .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή δεν είναι η Ελλάδα κι ο υπόλοιπος κόσμος, πιστεύω πως το ερώτημα είναι άτοπο και γενικά είμαι υπερ στο να μπαχαλέψω το θέμα.

 

 

Μπορώ να συγκρίνω την Ελλάδα με τη Γερμανία, τη Γαλλία, την Αγγλία, το Βέλγιο, την Ολλανδία, τις ΗΠΑ, τη Ρωσία, την Τουρκία, την Ιταλία, την Ισπανία, τον Αγ. Μαρίνο, το Βατικανό, τη Δανία, την Πορτογαλία, τις 3 σκανδιναβικές, το Λουξεμβούργο κ.α.

 

Στις πρώτες 6έχω περάσει από 1 μήνα μέχρι 3+ χρόνια, στις υπόλοιπες κανα δυό βδομάδες.

 

Και χωρίς να μπω σε λεπτομέρειες, κάθε τόπος έχει τις όμορφες γυναίκες του, εκτός από το Βατικανό./

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ζήσει για αρκετά χρόνια στην Ελβετία.

Τα plus:

-Καθαρά

-Οργανωμένα, ακόμη και η γραφειοκρατεία γινόταν οργανωμένα.

-Το ταχυδρομείο ήταν αξιόπιστο

-Τα ΜΜΜ ήταν στην ώρα τους (στο λεπτό)

-Υψηλοί μισθοί

 

Τα minus:

-Ακριβό κόστος ζωής (στα είδη πρώτης ανάγκης)

-Από τις 9μμ νέκρωνε η πόλη, μέχρι και εστιατόρια έβρισκες με δυσκολία τετοια ώρα (και μιλάμε για τουριστική πόλη)

-Οι άνθρωποι είναι πολύ κλειστοί, είναι βέβαια τυπικοί και ευγενικοί αλλά δύσκολα θα κάνεις φιλίες-παρέες

-Πάρα πολλοί ξένοι (Αλβανοί, Γιουγκοσλάβοι, κλπ) με ότι συνεπάγεται αυτό

 

Έχω ζήσει επίσης στην Κύπρο και έχω ταξιδέψει σχεδόν σε όλη την Ευρώπη και σε πολλά μέρη εκτός Ευρώπης. Την Ελλάδα δεν την αλλάζω με τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ'όσο έχω δει απ'τα ταξίδια μου στο εξωτερικό,οι Ευρωπαίοι έχουν μακράν πιο ποιοτική ζωή.

 

Τους λείπει αυτό το κάτι όμως.

Δεν βλέπεις χαμόγελα γύρω σου. (ειδικά στην Αγγλία)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...