Προς το περιεχόμενο

Η Ελλάδα κ ο κόσμος


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σωστα, δεν εχει λατιν, δεν εχει μαυρη μουσικη, δεν εχει τζαζ, δεν εχει ρεσιταλ κλασικης, δεν εχει ροκ, δεν εχει φεστιβαλ. Πρεπει ομως να εχει Αριζονα για να πουμε οτι καλυψε την γκαμα.

Ελεος.

Φυσικα και στην καθημερινη του το αγγλουρι δεν θα καθησει μεχρι τις δυο στο μπαρακι, και οντως εχουνε τρελο αλκοολισμο, αλλα οταν θα παρει την αδεια του, θα εχει τα φραγκακια να παει στο καλυτερο, και να γυρισει τον κοσμο, οχι να μιζεριαζει στο κωλοχωρι του.

Ειπαμε, ο καθενας βαζει προτεραιοτητες.

Αν γουσταρεις να ξενυχτας σε καθημερινη βαση, να πινεις καφεδες, και να ακους Ρεμο-δεν εχω τιποτα με το Ρεμο, αλλα εμενα δε μου φτανει απο μονος του-ναι η Αγγλια για παραδειγμα φανταζει ξενερωτη.

Αν αναζητας καποιες αλλες καταστασεις, και αν για σενα μετραει περισσοτερο να εχεις καθαρους δρομους, παρκα, υγεια, εργασια, πανεπιστημια και υπηρεσιες που να δουλευουν κι ας μην πινεις τετραωρα καφεδακια ανα πασα στιγμη, το νησι δεν σε χαλαει και καθολου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 116
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

ειπα ειναι φοβερα οργανωμενη χωρα αλλα ο τροπος ζωης τους θεωρω οτι ειναι τραγικα μιζερος. Και σαν ατομα σαν συμπεριφορες με εκνευριζαν τραγικα ειναι λες και χρειαζονταν ηλεκτροσοκ μου θυμιζαν ταινιες του ρομερο με τα ζομπι. Να μην πω για τον ηλιο που ειτε δεν υπαρχει ειτε δεν καιει καθολου. Και μολις βγαλει λιγο ηλιο ξαπλωνουν στα γρασιδια σαν τους σκυλους στο συνταγμα. σορρυ παιδια να μου λειπει. Να μου πεις ισπανια , πορτογαλια , ιταλια να σου πω οκ. Αλλα το νησι αυτο ....μπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό ακουγεται το ιδιο που λεμε οι ισπανοι για την Ισπανια :???:

 

Επειδή έχω βρεθεί στην Ισπανία, όχι, διαφωνώ. Δεν είμαστε το ίδιο.

 

Μια βδομάδα στην Βαλένθια είδα:

 

Σεβασμό στους ανάπηρους. Κάθε πολυκατοικία είχε υποδομή. Στους δρόμους κυκλοφορούσε τόσος κόσμος που νόμιζες στην Ελλάδα δεν έχουν άτομα με ειδικές ανάγκες!

 

Μεγάλους δρόμους, πολιτισμένους οδηγούς. Μιλάμε για πολιτισμικό σοκ! Αυτοκίνητα σταματούσαν μπροστά μου για να περάσω, ενώ ήμουν ακόμα στο πεζοδρόμιο.

 

Πράσινο, πολύ πράσινο. Όμορφα, μεγάλα πάρκα. Κόσμος που τα χαιρόταν.

 

Μεταφορές. Μετρό. Στην Ελλάδα έχουμε μόνο στην Αθήνα και καινούριο. Εσείς εκεί έχετε και εγώ δεν ξέρω σε πόσες άλλες πόλεις. Λεωφορεία με οθόνες να σου δείχνουν ποια και που είναι η επόμενη στάση.

 

Μουσεία. Ωκεανογραφικά, Επιστημών, διαδραστικά. Άλλα με δωρεάν είσοδο. Εμείς με τέτοια ιστορία, τώρα φτιάχνουμε το μουσείο της Ακρόπολης. Να δούμε και πως θα είναι κι αυτό!

 

Είχε και κάποια κίνηση το βράδυ. Όχι σαν εμάς βέβαια, αλλά είχε.

 

 

 

Στα πλην έχω να πω ότι:

 

Έχετε χειρότερη τηλεόραση από μας. Τα προγράμματά σας μάλλον νικούν τα δικά μας σε γελοιότητα.

 

Δεν μαθαίνετε ξένες γλώσσες. Εσύ εξαιρείσαι βέβαια. Είναι ένα από τα λίγα θετικά στοιχεία που έχει ο έλληνας πιστεύω. Πολλοί έλληνες μαθαίνουν δύο ξένες γλώσσες.

 

Ακριβότερες μεταφορές κατά πολύ. Αλλά και εμείς που τις έχουμε φτηνές τι καταλαβαίνουμε με τόση ταλαιπωρία που τρώμε?

 

 

 

 

ΥΓ. Και όποιος είπε για χαρούμενα φιλικά πρόσωπα στην Ελλάδα κλπ.... μα καλά δουλευόμαστε?? Που είναι αυτά τα πρόσωπα? Στα λεωφορεία που βλέπω τον ταλαίπωρο τον κοσμάκη (πραγματικά έχετε δει τι κόσμος κυκλοφορεί στα λεωφορεία?)? Στον δρόμο που αν δε σε πατήσουν, σε πλακώνουν στο ξύλο επειδή πήγες να τους τσαλακώσεις το καινούριο Καγιέν? Στο κέντρο που πλέον κυκλοφορεί κάθε είδους ψυχάκι? Στο Κεφαλάρι, που πας να ρωτήσεις τον οδηγό (σε απόσταση ενός μέτρου) αν ξεπαρκάρει, και επειδή έχει BMW δε γυρίζει να σε κοιτάξει (!!!!)? Στις κυριούλες (50-60 χρονών ή και μικρότερες) στον δρόμο, που αν καταλάθως μπεις στο δρόμο τους σε αρχίζουν μπίρι-μπίρι, στολίζοντάς σε? Στις δημόσιες υπηρεσίες?? Στα περίπτερα? Στους ταξιτζήδες που το μόνο που σκέφτονται είναι πώς θα σε κλέψουν? Στους εκμεταλλευτές και αφιλόξενους των ελληνικών νησιών? Που σκατά είναι αυτά τα χαρούμενα πρόσωπα? Στους αλλοδαπούς, στα ΕΜΟ μήπως?

 

Έχω δει μερικά χαζοχαρούμενα με περίεργα μαλλιά στην πλατεία στο Μοναστηράκι... αλλά έκλεισε κι αυτό ρε γαμώτο για έργα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βορειοευρωπαίοι: ξενέρωτοι

Έλληνες : γλεντζέδες

(το κλασσικό)

 

Χμ… μιας και κει πήγε η κουβέντα (ως συνήθως άλλωστε σε τέτοιου είδους συζητήσεις) να κάνω και γω το σχόλιό μου.

Γιατί οι Ευρωπαίοι, ακόμη και αυτοί οι Βρετανοί, χορεύουν καλύτερα, ντύνονται καλύτερα (ανάλογα με την περίσταση / δεν παν λ.χ. στο κλαμπ σα να είναι καλεσμένοι σε ντίννερ αλλά έχουν το ανάλογο ντύσιμο που σημαίνει ότι έχουν παιδεία ακόμη και εκεί που υποτίθεται ότι τους ''ρίχνουμε'') φλερτάρουν καλύτερα κλπ κλπ, είναι πιο ευδιάθετοι, πιο ευχάριστοι, πιο κοινωνικοί, πιο απελευθερωμένοι????/

Ως επί των πλείστων ο μέσος Ελληνας τα τελευταία χρόνια δεν θεωρείται ''ευχάριστος τύπος''.

 

Για να μην αναφερθώ σε άλλου είδους συγκρίσεις όπως υγεία, ασφαλιστικό, παιδεία, κοινωνική πρόνοια, που κανονικά αυτά θα έπρεπε να μας απασχολούν περισσότερο και όχι τι ώρα τελικά καταφέρνουμε να φύγουμε από το ρεμο.

 

είμαστε πολύ πίσω....σε όλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ συμφωνώ βασικά με το Houston. Εντάξει στα αντικειμενικά θέματα (υγεία, παιδεία, κλπ) δεν θα ασχοληθώ να συγκρίνω Γερμανία με Ελλάδα γιατί είναι τουλάχιστον αστεία η σύγκριση (όχι πως εδώ δεν υπάρχουν προβλήματα αλλά σαφώς μικρότερα).

 

Όσον αφορά τη διασκέδαση που είναι και το μεγαλύτερο ατού της Ελλάδας έχω να πω ότι βασικά εδώ ο τρόπος διασκέδασης είναι αρκετά διαφορετικός αλλά υπάρχει. Και εδώ (που δεν είναι και Βερολίνο) μπορείς να βγεις καθημερινή μέχρι τις 6 το πρωι αν θες. Από ότι έχω δει από τους Έλληνες φίλους μου υπάρχουν γενικά 2 κατηγορίες: αυτοί που προσαρμόζονται και περνάνε μια χαρά και αυτοί που θέλουν το ελληνικό στυλ διασκέδασης και δεν την παλεύουν με την καμία. Τώρα το ότι ξαπλώνουν στα γρασίδια στα πάρκα και κάνουν ηλιοθεραπεία ούτε και μένα μου φαίνεται πολύ σόι αλλά αν αναλογιστεί κανείς ότι η κοντινότερη θάλλασα είναι 400+ χμ μακρία δεν υπάρχουν και πολλές λύσεις...

 

Εμένα το μεγαλύτερο θέμα που με έχει απασχολήσει σχετικά με τις διαφορές Γερμανίας-Ελλάδας αφορα το επίπεδο της κοινωνικοποίησης. Εξηγώ:

 

Ο Έλληνας σε ατομικό επίπεδο είναι πολύ πιο κοινωνικός, έχει περισσότερους φίλους και είναι πολύ πιο ανοιχτός με τους φίλους και τους γνωστούς του από ότι ο μέσος Γερμανός. Αντίθετα όμως όταν μιλάμε για την κοινωνία σαν σύνολο ο Έλληνας είναι τελείως ατομικιστής και δεν δίνει δεκάρα για τους γύρω του, ενώ για τους Γερμανούς ισχύει το ακριβώς αντίθετο...Δεν είμαι σίγουρος που οφείλετε αυτό αλλά είμαι πεποισμένος ότι σε ένα βαθμό αυτό φταίει που πάμε κατα διαόλου (το ότι είμαστε ατομικιστές σε επίπεδο κοινωνίας όχι το ότι είμαστε κοινωνικοί σε ατομικό επίπεδο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μια και λέτε για γερμανίες να πω και την γνώμη μου.

Πρώτα με την διασκέδαση που για να βρεις κάτι ενδιαφέρον πρέπει να πας σε πόλεις άνω των 500000 κατοίκων.Για πιο κάτω τα μόνα που θα βρεις είναι κάτι μαγαζιά τρύπες που δεν αξίζει να λέγονται μαγαζιά.

Θέμα δουλειάς.

Πριν την ένωση με το ddr και του ευρώ ήταν όντως καλά.Τώρα τέλιωσε.Σε ξεζουμίζουν κυριολεκτικά για 900 ευρώ.Αυτός είναι ο μισθός στην γερμανία για έναν ελεύθερο.Με 400 ενίκοιο.Ένα παράδειγμα η γυναίκα μου με 700 ευρώ αμοιβή.Και όταν βγάζουν το μηνιάτικο πληρώνει 3 ευρώ για την χαρτούρα και μελάνια.Τα σχόλια δικά σας.

Θέμα υγείας.

Καλύτερο σύστημα από ελλάδα αλλά και εδώ ισχύει ότι άμα αρρωστήσεις και δεν έχεις καλό γιατρό θα σε στείλουν στον τάφο χαλαρά.

Δρόμοι καλύτεροι από ελλάδα αλλά όχι και μεγάλη διαφορά.

Γραφειοκρατία.

Με μεγάλα ποσοστά διαφορά από ελλάδα.Ο κινέζος κάτι πήγε να κάνει.Ο βλάκας ο χοντρός τα σκάτωσε πραγματικά.

Αγορές.Ναι καλύτερα από ελλάδα αλλά το θέμα είναι που θα τα βρεις τα μαμημένα;;;

Ποιότητα ζωής.Καμία σχέση με ελλάδα.

Εδώ το κεφάλι κάτω και δουλειά,δουλειά,δουλειά.Και μετά σπίτι ύπνο και ξανα τα ίδια.Φιλικότητα με γειτόνους,συναδέλφους,φίλους,μηδέν.

Όλοι κοιτάνε να σε φάνε για να πάρουν το παράσημο από τον εργοδότη.

Τους γειτόνους απλά δεν τους γνωρίζεις,και φίλους τους ψάχνεις με κυάλια.

Και κάτι τελευταίο

Οι αντίθετες απόψεις να είναι από άτομα που συντηρούνε οικογένεια και όχι που συντηριούνται από γονείς.

Δουλέυω πάνω από 13 χρόνια μόνιμος στην εταιρία,που από 70 παραγγελίες την ημέρα έφτασε τις 1000 με ότι καλό συνεπάγετε για εμάς εδώ.Το μόνιμο συμβόλαιό μου και η προυπηρασία μου είναι το μόνο όπλο που διαθέτω για να παίρνω καλά λεφτά ακόμα(2000 τον μήνα) και να λουφάρω.

Άμα τα χάσω,εξαφανίζομαι από εδώ μετην μία.Θάμουν τρελός να κάτσω να ψωμολυσάω με μισθό 1100 ευρώ που παραπάνω δεν υπάρχει σχεδόν στο σύνολο της γερμανίας.Και με ενοίκιο 600 ευρώ συν ρεύμα και κοινόχρηστα.

Και μην ξεχνάτε,στην γερμανία δεν υπάρχει τίποτα τζάμπα.Ούτε το νερό που σερβίρετε με τον καφέ.Με εξαίρεση ορισμένα ελληνικά καφέ.

 

Δυστηχώς οι καλές μέρες πέρασαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δρόμοι καλύτεροι από ελλάδα αλλά όχι και μεγάλη διαφορά.

 

Αρχηγέ, καταλαβαίνω πως σου λείπει η Ελλάδα και όλα καλά και να σε ακούσουμε γτ κάτι παραπάνω ξέρεις, αλλά όταν υπερβάλλεις έτσι χάνεις σε κύρος.

 

Εντελώς φιλικά αυτό ε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, σε αυτό θα συμφωνήσω!

 

Βασικά η όποια επαφή μου με Ευρωπαϊκές χώρες (Αγγλία, Γερμανία, Γαλλία, Ιταλία) συνίσταται σε ολιγοήμερες εκδρομές, αλλά και σε παραμονή 2 μηνών για εργασία στη Γερμανία. Επίσης, λόγω δουλειάς συνεργάζομαι καθημερινά με εταιρείες από Ευρώπη, οπότε έχω μια ιδέα.

 

Σε γενικές γραμμές, νομίζω η αλήθεια βρίσκεται κάπου στη μέση, και έχει πιο πολύ να κάνει με τις αυστηρά προσωπικές προτιμήσεις του καθενός.

 

Στο δίμηνο που έκανα στη Γερμανία δούλευα σε μια εταιρεία, και έμενα σε ένα μικρό χωριό, αρκετά κοντά σε πόλη των 150.000 κατοίκων. Κλασικό Γερμανικό χωριό με πανέμορφα σπίτια, αυλές με γκαζόν, ποταμό στη μέση, ηρεμία, κλπ. Έτυχε λοιπόν μια Κυριακή του Οκτώβρη να είναι χαρά Θεού έξω, οπότε βγήκα κι εγώ τη βολτίτσα μου. Με μεγάλη μου κατάπληξη είδα ότι δεν υπήρχαν παρέες στα σπίτια, δε μίλαγαν οι γείτονες, δεν έβλεπα κοινωνικότητα.

 

Οι άνθρωποι είναι μακράν μπροστά σε οργάνωση, επαγγελματισμό, δρόμους, παιδεία, ασφάλιση, κλπ, κλπ, καθώς και σε ενδιαφέρον για την κοινωνία και το περιβάλλον(με την αφηρημένη έννοια). Ωστόσο οι καθαρά διαπροσωπικές σχέσεις μου φαίνονται πολύ λιγότερο "θερμές" απ' όσο εδώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η Γερμανία φαίνεται να ειναι η πρώτη χωρα σε εξαγωγές στον κόσμο.

Παρόλο που η τιμή του ευρω είναι ψηλά , σε πολλα κράτη σε όλο τον κόσμο, οι καταναλωτές προτιμάνε να πληρώσουν παραπάνω ενα γερμανικό προιον λόγω αξιοπιστίας και τεχνολογικής καινοτομίας. Το ακουσα σε ειδησεις στο ραδιο , θα ψαξω αν βρω κανα σχετικό link

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μην ξεχνάτε,στην γερμανία δεν υπάρχει τίποτα τζάμπα.Ούτε το νερό που σερβίρετε με τον καφέ.Με εξαίρεση ορισμένα ελληνικά καφέ.

 

Πουθενά στον πλανήτη δεν υπάρχει τίποτα τσάμπα.

Στην Γερμανία ενδεχομένως πληρώνεις τον καφέ 2 ευρώ και το νερό 1 ευρώ. Στην Ελλάδα πληρώνεις τον καφέ 5 ευρώ και το νερό είναι "δωρεάν".

 

Οι άνθρωποι είναι μακράν μπροστά σε οργάνωση, επαγγελματισμό, δρόμους, παιδεία, ασφάλιση, κλπ, κλπ, καθώς και σε ενδιαφέρον για την κοινωνία και το περιβάλλον(με την αφηρημένη έννοια). Ωστόσο οι καθαρά διαπροσωπικές σχέσεις μου φαίνονται πολύ λιγότερο "θερμές" απ' όσο εδώ

 

Το ερώτημα όμως είναι, στον Γερμανό του λείπει αυτή η έντονη κοινωνικότητα που έχουμε εμείς; Γιατί άμα δεν του λείπει και δεν του χρειάζεται, δεν είναι έλλειψη. Και από την άλλη, μήπως είναι μια μικρογραφία μαφίας η δικιά μας δήθεν ζεστή κοινωνικότητα; Και άμα δεν έχεις φίλους και συγγενείς να σε φροντίσουν, τον ήπιες γιατί ούτε το κοινωνικό σύνολο ούτε το κράτος ασχολείται με το αν ζεις ή αν πεθαίνεις;

 

Εγώ βαρέθηκα την και καλά έξω καρδιά τη δικιά μας.

Ευγένεια και ορθολογισμός λείπει από εμάς. Όλα τα άλλα τα δήθεν καλά που έχουμε, είναι η καλή διάθεση που έχει ένας μεθύστακας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο παντως που εχουμε εμεις εδω που βγαινει μια παρεα εξω και με τα λεφτα ειμαστε χυμα , κερναμε ο ενας τον αλλον και στην τελικη τα βρισκουμε σε κερασματα την αλλη φορα δεν παιζει εξω. οι ξενοι ειναι πολυ τσιπηδες με τα λεφτα ακομα και οταν διασκεδαζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πανκι , το ότι αυτοπροσκλήθηκες στον Παρεδωσε κ αυτός σε δέχτηκε μετά χαράς αντί να σε σκυλοβρίσει που είχες το θάρρος να προσκαλεστείς μιας κ ένιωσες ότι μπορούσες να το κάνεις, είναι όντως δείγμα αγένειας .

Αφήνω το ότι όταν διάβασε την πρόσκληση σου σ'άρχισε στα καντήλια λόγω ευδιαθεσίας .

 

Όντως δεν είμαστε ευγενικοί οι Έλληνες ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο παντως που εχουμε εμεις εδω που βγαινει μια παρεα εξω και με τα λεφτα ειμαστε χυμα , κερναμε ο ενας τον αλλον και στην τελικη τα βρισκουμε σε κερασματα την αλλη φορα δεν παιζει εξω. οι ξενοι ειναι πολυ τσιπηδες με τα λεφτα ακομα και οταν διασκεδαζουν.

 

Ρε αδερφέ προτιμώ να πίνω ήρεμος το κρασέτο μου σε ένα μπιστρό και να δίνω 3 ευρώ, παρά να σε κερνάω άμστελ. Και μάλιστα να υπάρξει και επόμενη φορά για να 'σοφαρίσουμε. Πως να το κάνωμε τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...