Προς το περιεχόμενο

Η Ελλάδα κ ο κόσμος


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εγω γουστάρω που δουλεύω στην Ελλάδα και εχω τα γαμάτα ηχεία μου τώρα να βαράνε GMS το 150% και φοράω τζινάκι και τα Puma μου και οχι ταγιέρ και ακούω το κομμάτι τσίτες ταυτόχρονα με κάποιον στο msn !!!! (με τον λογιστή/προιστάμενο στο διπλανό γραφείο ;))

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 116
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
εγω γουστάρω που δουλεύω στην Ελλάδα και εχω τα γαμάτα ηχεία μου τώρα να βαράνε GMS το 150% και φοράω τζινάκι και τα Puma μου και οχι ταγιέρ και ακούω το κομμάτι τσίτες ταυτόχρονα με κάποιον στο msn !!!! (με τον λογιστή/προιστάμενο στο διπλανό γραφείο ;))

 

Kαλα κανς, αλλα ειναι κατι που και εκτος Ελλαδα μπορεις να εξασφαλισεις για τον εαυτο σου. Δεν εχουν ολες οι εταιρειες το ιδιο προφιλ.

Και το λεω, εχοντας κανει κατι αντιστοιχο, και μου αρεσει κι εμενα να ειναι καπως πιο χαλαρα τα πραγματα στο φαινεσθαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα γράψω την άποψη μου, μετά από πολύ πρόσφατη διαμονή κάποιων μηνών για δουλειά-σπουδές στον Καναδά, σε σχέση με την Ελλάδα. Βασικά, συγκρίνω τις 2 μεγαλύτερες πόλεις των 2 χωρών, γιατί αυτές ξέρω.

 

ΘΕΤΙΚΑ

Πολύ καλύτερη νοοτροπία σε θέματα εργασίας. Το 90% είναι επαγγελματίες σε αυτό που κάνουν, ενώ εδώ ας πούμε το 10%. Υπάρχει αίσθημα ευθύνης και βεβαίως έλεγχος από παντού και απ'όλες τις μεριές.

Αυτό προφανως σημαίνει ότι η ποιότητα των υπηρεσίών είναι πολύ ανώτερη από της Ελλάδας.

Υψηλότερο αίσθημα κοινωνικής ευθύνης. Τους νοιάζει πολύ περισσότερο το κοινό καλό, υπάρχουν άπειρες οργανώσεις σε επίπεδο κοινότητας, για κάθε είδους θέματα. Αυτό πιστεύω ότι αντισταθμίζει και τη σχετικά μικρότερη κοινωνικότητα που έχουν επισημάνει και άλλοι.

Μεγαλύτερος σεβασμός στο περιβάλλον και τον δημόσιο χώρο. Οι άνθρωποι καταλαβαίνουν ότι το να καταστρέφεις, να βρωμίζεις, να μη σέβεσαι το πεζοδρόμιο της πόλης σου είναι βλακεία!

Πολυπολιτισμική κοινωνία. Έρχεσαι σε επαφή με διαφορετικές κουλτούρες και ανοίγει το μυαλό σου.

Σεβασμός στη διαφορετικότητα. Όποια κι αν είναι η σεξουαλική σου ταυτότητα, η θρησκεία, η φυλή, η καταγωγή, αν έχεις κάποια αναπηρία, αλλεργία, ειδική ανάγκη, θα ληφθεί κάθε δυνατό μέτρο να προστατευθείς και να ενταχθείς στην κοινωνία. Εδώ κολλάει και το σχόλιο για όσους κατηγορούν μερικές κοινωνίες ως αποστειρωμένες και ξενέρωτες. Αν δεν είσαι μειονότητα σε κάτι ή δεν έχεις κανένα πρόβλημα, η Ελλάδα μπορεί να είναι γαμάτη. Αν τύχει όμως και δε σ'αρέσει η Βανδή ή είσαι Πακιστανός ή τυφλός ή άτομο με κινητικά προβλήματα ή ομοφυλόφιλος ή άθεος ή αλλεργικός ή μη καπνιστής κτλ κτλ, αντιμετωπίζεις χιλιάδες προβλήματα.

Πολλοί νέοι, αλλά και κάπως μεγαλύτεροι σε ηλικία, έχουν ταξιδέψει πολύ στον κόσμο και μάλιστα όχι ως τουρίστες της 1 εβδομάδας, αλλά ως backpackers επί πολλούς μήνες. Και, βεβαίως, έχουν φίλους απ'όλες τις φυλές. Αυτό κάνει όλη την κοινωνία περισσότερο ανοιχτή, όχι τόσο εθνοκεντρική και φοβική όσο η ελληνική και ασφαλώς πιο ευέλικτη στους καιρούς που ζούμε.

Μισθοί πολύ καλύτεροι από Ελλάδα και με εργασία σε πολύ ευνοϊκότερες συνθήκες.

Ευγένεια. Μέχρι και στους ζητιάνους θεωρείται απρέπεια να μην πεις ένα sorry, no όταν σου ζητάνε λεφτά.

Οι άνθρωποι της μέσης και ανώτερης τάξης έχουν πολλές δραστηριότητες εκτός σπιτιού. Μπορεί να μην κάθονται για καφέ, αλλά πηγαίνουν για τρέξιμο, αθλητισμό γενικά, hiking, camping, ποδήλατο μέσα στην πόλη, μπάρμπεκιου στα πάρκα, σκι και πατινάζ τον χειμώνα.

Δίνονται οι ευκαιρίες σε έναν νέο να γίνει γρήγορα ανεξάρτητος, να δουλέψει συνεχίζοντας τις σπουδές του και να μην εξαρτάται από την οικογένεια.

ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΑ!!!! Όχι 100%, αλλά σε πολύ μεγάλο βαθμό. Σ'αυτήν οφείλεται βεβαια και μεγάλο μέρος από την πρόοδο της κοινωνίας.

 

Για παιδεία, υγεία, υποδομές, δημόσια διοίκηση, προστασία περιβάλλοντος κτλ δε θα μιλήσω, γιατί όλοι ξέρουμε ότι υστερούμε.

 

ΑΡΝΗΤΙΚΑ

Καιρός. Με χιόνια επί μήνες, είναι λίγο δύσκολα.

Ανασφάλεια στην εργασία. Αν είσαι καλός, βέβαια, δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα, αλλά επειδή δεν έχουν ισχυρά σωματεία εργαζομένων, δεν υπάρχει μονιμότητα κτλ, ποτέ δεν μπορείς να πεις "εντάξει, τον έδεσα τον γάιδαρό μου".

Αρκετοί άστεγοι ή μάλλον, εμφανείς άστεγοι.

Είναι πιο δύσκολο και πιο ακριβό να διατρέφεσαι σωστά (φρούτα, λαχανικά, όσπρια κτλ).

Η στήριξη από την οικογένεια δεν είναι τόσο ισχυρή, αλλά πάλι, πολλές φορές δε χρειάζεται κιόλας, γιατί υπάρχουν άλλες δομές.

Διασκέδαση, με την ελληνική έννοια του "πίνω, καπνίζω, χορεύω, ξενυχτάω, τα σπάω" δεν είναι πολύ εύκολο να βρεις.

 

Γενικά, όπως έχει ειπωθεί, είναι θέμα προτεραιοτήτων. Αυτό που δεν σκεφτόμαστε καμιά φορά είναι ότι πράγματα όπως η προστασία του περιβάλλοντος, η ασφάλεια των κτιρίων και των τροφίμων, η φυσική άσκηση, η πρόληψη, η σταθερότητα της οικονομίας, η βιώσιμη ανάπτυξη και άλλα παρόμοια, μπορεί να μην επηρεάζουν τη ζωή μας σήμερα, αλλά την καθορίζουν σε μεγάλο βαθμό αργότερα. Σ'αυτά υστερούμε δραματικά, γι'αυτό και σε 20 χρόνια η ψαλίδα θα είναι μεγαλύτερη εις βάρος μας.

Εμένα ο ελληνικός τρόπος διασκέδασης ποτέ δεν ήταν το στυλ μου και δε μου λείπει, αλλά και γι' αυτούς που πραγματικά το ευχαριστιούνται, έχω μια απορία. Δουλεύεις, μετακινείσαι, ενημερώνεσαι, ερχεσαι σε επαφή με το δημόσιο, αρρωσταίνεις, σπουδάζεις, αθλείσαι, μεγαλώνεις τα παιδιά σου και αυτό που βάζεις ως προτεραιότητα στη ζωή είναι οι 5-10 ώρες τη βδομάδα που βγαίνεις να διασκεδάσεις; Αξίζει να ζεις χειρότερα το υπόλοιπο 90% της ζωής σου, για να ευχαριστηθείς το 10%; Ειλικρινά το ρωτάω, δεν ειρωνεύομαι. Απλώς δυσκολεύομαι να το κατανοήσω.

 

Edit: Ένα τελευταίο. Κρίνοντας την ποιότητα ζωής, σκεφτείτε και κάτι ακόμα. Πόσοι από εδώ μέσα δεν έχουν βιώσει μια τραγωδία στο κοντινό τους περιβάλλον, όταν κάποιος φίλος ή γνωστός σκοτώθηκε σε τροχαίο ή σε εργατικό ατύχημα, έμεινε ανάπηρος επειδή δεν υπήρχαν τα κατάλληλα μέτρα ασφαλείας ή επαρκείς έλεγχοι σε κάτι; Για να μην πω για όσους πεθαίνουν από καρκίνους προλήψιμους όπως του πνεύμονα. Σκεφτείτε λοιπόν πόσο λιγότερες πιθανότητες έχετε να σας συμβεί κάτι τέτοιο αν ζείτε στο εξωτερικό. Χίλιες φορές να μην έβγαινα ποτέ έξω, αλλά να είχα ακόμα το φιλαράκι μου που το σκότωσε μεθυσμένος οδηγός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

punky αντί να κάθεσε και να λες τα δικά σου άντε στο καλό φιλαράκι και να μας γράφεις.Τώρα ειδικά που δεν θες τόση χαρτούρα στις ευρωπαικές χώρες άντε να δούμε την μαγκιά σου

άκου εκεί στην γερμανία 2 ο καφές.3 έχει το λιγότερο και 2 το νερό.Και μόλις αδειάσει το φλυτζάνι σε κοιτάει με λωξή ματιά για να ξαναπαραγγείλεις.

Όχι σαν στην ελλάδα από το πρωί μέχρι το βράδυ με 2,5 τον φραπέ

Για τον φίλο μου που του αρέσουν τα ξινά λάχανα και μπρατ καρτόφελν,-Lusifer-έχεις διαβάσει το περιοδικό της adac πόσες και πόσες φορές διαμαρτύρονται για τις περικοπές στην συντήρηση των δρόμων;Έχεις διανύσει τον αυτοκινητόδρομο Α3;Κατά εκεί στην νυρεμβέργη;Πόσα χρόνια είναι αυτά τα γαμημένα έργα;Καμια 5 ή και παραπάνω;Έξω από φρανφούρτη για κολωνία το ίδιο μήπως;Πόσα ακόμα;Στο würzburg πόσα ατυχήματα πρέπει να γίνουν ακόμα για να φτιάξουν κάτι καλύτερο;Κάποτε ήταν το καμάρι των γερμανών οι δρόμοι τους.Τους έφτασαν όμως και άλλοι.Ή μήπως συγκρίνετε ο Ούγκρικος ή ιταλικός αυτοκινητόδρομος με τον γερμανικό;

Εντάξει είναι καλύτεροι από ελλάδα όπως έγραψα αλλά επιμένω δεν έχουν την τόση διαφορά όπως ήταν π.χ. στην δεκαετία του 80/90.

Γνώμη μου

 

:mrgreen:---Προσοχή το μυγάκι.Θα σας χαλάσει την οθόνη---:mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

E, τι να σου πω. Αν σε κοιτάνε τόσο στραβά οι Γερμανοί, μήπως να πλένεσαι συχνότερα;

 

Δεν χρειάζεται τίποτα να πεις.Πλένομε κάθε μέρα,άντε την βαλίτσα σου και έφυγες,και μετα πες την γνώμη σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τον φίλο μου που του αρέσουν τα ξινά λάχανα και μπρατ καρτόφελν,-Lusifer-έχεις διαβάσει το περιοδικό της adac πόσες και πόσες φορές διαμαρτύρονται για τις περικοπές στην συντήρηση των δρόμων;Έχεις διανύσει τον αυτοκινητόδρομο Α3;Κατά εκεί στην νυρεμβέργη;Πόσα χρόνια είναι αυτά τα γαμημένα έργα;Καμια 5 ή και παραπάνω;Έξω από φρανφούρτη για κολωνία το ίδιο μήπως;Πόσα ακόμα;Στο würzburg πόσα ατυχήματα πρέπει να γίνουν ακόμα για να φτιάξουν κάτι καλύτερο;Κάποτε ήταν το καμάρι των γερμανών οι δρόμοι τους.Τους έφτασαν όμως και άλλοι.Ή μήπως συγκρίνετε ο Ούγκρικος ή ιταλικός αυτοκινητόδρομος με τον γερμανικό;

Εντάξει είναι καλύτεροι από ελλάδα όπως έγραψα αλλά επιμένω δεν έχουν την τόση διαφορά όπως ήταν π.χ. στην δεκαετία του 80/90.

Γνώμη μου

 

Μπορώ μόνο να σου πω για τον Α3 σε όλο τον άξονα Νυρεμβέργης-Regensburg-Μονάχου, για την διαδρομή από Regensburg προς Πράγα, από Regensburg προς Salzburg και για την παρακάτω διαδρομή:

 

trip.jpg

 

Λοιπόν, αφήνω απ' έξω τους αγροτικούς δρόμους που πήγαιναν παράλληλα με το εκάστοτε autobahn. Δεν ξέρω αν απλώς φάνηκα τυχερός αλλά νοιώθοντας ασφάλεια εξ'αιτίας της οδηγικής παιδείας των γερμανών και καυλωμ*νος για να δω όσο γίνεται περισσότερα μέρη, πήγαινα πατημένος κάθε φορά. Μιλάμε για 170 μίνιμουμ με ένα σιτροέν οικογενειακό που δεν έχει και την καλύτερη ευστάθεια. Δεν ένοιωσα ούτε στιγμή να με πετάει η στροφή, να μην με βγάζει η κλίση, να μου φεύγει από λακούβα, να μη βλέπω νύχτα τη διαγράμμιση, να μην έχει φώτα, τπτ. Εδώ κάνω Μαλακάσα-Αττική Οδό και εύχομαι να 'χα και 4ο καθρέφτη. Το ίδιο συνέβη και μόλις πέρασα Τσεχία, ο χάρος βγήκε παγανιά και μιλούσε σλάβικα.

 

Επίσης αν θεωρώ ένα πράγμα χειρότερο από την Ελληνική εθνική, είναι η Ιταλική autostrada. Ήμουν εκεί τον απρίλιο. Η Μιλάνο-Γένοβα και Μιλάνο-Πάδοβα-Φλωρεντία-Πίζα κτλ παλέψιμη, αν και μιλάμε για πολύ μαλάκες οδηγούς. Πολύ όμως. Μιλάνο-Βενετία δεν ξανακάνω για κανένα λόγο. Ποτέ ξανά στη ζωή μου. Ποτέ. Δλδ το να μου σκάνε διπλή προσπέραση φορτηγά, ένας από τα αριστερά και ένας από τα δεξιά λες και είναι μηχανάκια, να τρώω 2 τρίωρες καθυστερήσεις επειδή έχουν τουμπάρει διπλοντάλικα και έχουν πάρει μαζί 3-4 αμάξια και να μου ρίχνουν και έναν χούφτο στα διόδια λες και είμαι στο δρόμο του μεταξιού με τσέχες παλλακίδες, ε όχι. Δε μου λείπει. Ούτε με την Ελλάδα δν τη συγκρίνω την κατάντια της Ιταλίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη δεν γράφω για οδηγική συμπεριφορά αλλά για ποιότητα οδοστρώματος.

Αλλά και έτσι να το πάρουμε να σου πω κάτι.Είσαι σε διασταύρωση που δεν έχεις προτεραιότητα.Κάνεις λάθος είσαι αλλού πάρτο όπως θες και έρχετε αμάξι επάνω σου.Αδυνατείς να αποφύγεις το ατύχημα έτσι;

Το ίδιο σκηνικό γίνετε στην ελλάδα και το ίδιο στην γερμανία.

Η ερώτηση μου είναι ποιος θα σταματήσει από το διερχόμενο αμάξι.Ο γερμανός ή ο έλληνας για να αποφεχθεί η σύγκρουση;

Όσοι απαντήσετε ότι θα σταματήσει ο γερμανός κάνετε λάθος.Πρέπει να πέσεις σε πραγματικά καλό άνθρωπο που δεν σκέφτετε να τα οικονομήσει από την ασφάλειά του

Για το φιλαράκι μου τον punky

Είσαι ξένος στην γερμανία,δεν γνωρίζεις καλά γερμανικά,λίγα σπαστά μόνο.

Πιάσε 100 γερμανούς κατα προτίμηση από 50 ετών και πάνω.Ρώτησέ τους κάτι με λίγα σπαστά γερμανικά.Οι 90 θα σε κοιτάνε παράξενα σαν εξωγήινο πλάσμα και θα σου πουν:WASSSSSSS;;;; τι;;;; εσύ μιλάς γερμανικά;Δεν καταλαβαίνω.Πάνε μάθε γερμανικά πρώτα και ξαναρώταμε

Άλλο.Πάνε παντρέψου μια πολιτισμένη γερμανίδα.Θα μείνει εγκυος στο πι και φι.Μετά από 2 χρόνια έφυγε και εσύ σαν μαλάκας(συγνώμη για την λέξη)πλήρωνε μια ζωή την παιδεία και πολιτισμό τους.Και είναι πίστεψέ με πάρα πολλα.Σπανίως να σου κάτσει ένας άνθρωπος,μια εξαίρεση

Άσε φιλαράκι τα ζω καθημερινά πάνω από 13 χρονάκια.Έχουν και τα κάλά τους δεν λέω αλλά τα στραβά τους δεν υποφέρονται κυριολεκτκά.

Αυτοί είναι στον κόσμο τους εμείς στον δικό μας,δεν ΤΑΙΡΙΑΖΟΥΜΕ τελεία και παύλα.

Μην κοιτάτε μόνο τα καλά κοιτάτε και τα στραβά.

Σκότωσες,βίασες μικρό παιδί,ε και τι έγινε;;;;3/4 χρονάκια μέσα και τέλιωσες,σιγά μην σε ταίζουμε και τζάμπα

Έκλεψες την εφορία τους;Είσαι εγκληματίας,θα το πληρώσεις μια ζωή δουλεύοντας και να ξεχρεώνεις το έγκλημά σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης εντάξει οι Αγγλίδες, αλλά μην ακούω για Βόρειες και κυτταρίτιδες όταν μόνο 1/1000 Ελληνίδες δν έχει αχλαδόκωλο.
Αν σου αρέσουν οι ξενέρωτες ποίητριες πας Ελβετία και χέστηκες για κυτταρίτιδα, το πρωί θα ξυπνας με Καβάφη και κρουασάν.

Αν γουστάρεις σούργελο γκομενάρα πας Ελλάδα και ξαναμαθαίνεις ορθογραφία.

 

Ρε σεις έγινε το κεφάλι μου τούρλα απο το ανθρώπινο 14ώρο της Morgan Stanley ή όντως δεν καταλάβατε την παρομοιώση μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τις προάλλες μιλαγα με τον αδερφο μου στο τηλεφωνο και καποια στιγμη λεγαμε πανω κατω αυτα που λεμε εδω, οτι εδω ειναι ξενερωτοι και στην ελλαδα εχεις φιλους κλπ κλπ και μου λεει πανε αυτα που ξερα και οτι και στην ελλαδα εχουν ολα αλλαξει και οτι ειναι ολοι για την παρτυ τους, οποτε σχετικά ειναι ολα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...