Προς το περιεχόμενο

Η Ελλάδα κ ο κόσμος


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε αδερφέ προτιμώ να πίνω ήρεμος το κρασέτο μου σε ένα μπιστρό και να δίνω 3 ευρώ, παρά να σε κερνάω άμστελ. Και μάλιστα να υπάρξει και επόμενη φορά για να 'σοφαρίσουμε. Πως να το κάνωμε τώρα.

 

Δεν εχει σημασια για μενα τι πινω αρκει να υπαρχει χαβαλες κερασματα και πλακιτσα. Γενικα αυτη η φαση της παρεας ειναι γαματη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 116
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Και από την άλλη, μήπως είναι μια μικρογραφία μαφίας η δικιά μας δήθεν ζεστή κοινωνικότητα; Και άμα δεν έχεις φίλους και συγγενείς να σε φροντίσουν, τον ήπιες γιατί ούτε το κοινωνικό σύνολο ούτε το κράτος ασχολείται με το αν ζεις ή αν πεθαίνεις;

 

Εγώ βαρέθηκα την και καλά έξω καρδιά τη δικιά μας.Ευγένεια και ορθολογισμός λείπει από εμάς. Όλα τα άλλα τα δήθεν καλά που έχουμε, είναι η καλή διάθεση που έχει ένας μεθύστακας.

 

Το παραπάνω με βρίσκει απολύτως σύμφωνο ! Με γλύτωσε απο τον κόπο να παραθέσω ομοίως αλλά με δικά μου λόγια.

 

Και επίσης είναι τόσο κωμικά τραγικό να καταφέρνει μια χώρα να είναι πολύ πιο ανώτερη στους επιμέρους τομείς οργάνωσης της κοινωνικής ζωής , ενώ ταυτόχρονα οι διαπροσωπικές τους σχέσεις να χαρακτηρίζονται επιεικώς ως ..σκατά! ή μήπως το συμπέρασμα αυτο εξυπηρετεί την υπερμετρη καφρίλα που βολεύει τον εσωτερισμο μας. "Ναι οκ, είναι πολύ οργανωμένοι , πολύ περισσότερο απο εμας , αλλά ειναι ξενέρωτοι " , συγνώμη αλλά αυτό είναι ένα απο τα πολλά τυπικά ελληνικά αποφθέγματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τους λειπει το ντέρτι, δεν εχουν νοιωσει ποτε τετοιου ειδους συναισθηματα.

Για μενα αυτος που λεει οτι εχει ζησει τη ζωη, ειναι αυτος που εχει νοιωσει τα περισσότερα απο τα συναισθηματα που μπορει να νοιώσει η ανθρώπινη φυση.

 

Εμενα μου εχει τυχει σε σχεσεις με κοπελες να τυχη καποιος καβγας και να τα παρω στο κρανιο, παραδειγμα με μια πρωην μου ειχαμε καβγα και επινα ποτο στο σπιτι και πεταξα το ποτηρι σε μία γωνια του σπιτιου.με πήρε ή για τρελό ή για αλητη ή χαμηλου επιπεδου. Εδω ο κοσμος δεν κανει ετσι και κατι τετοιες μαλακιες, Για μενα η τσαντιλα και να παρεις και αναποδες ειναι μεσα στην ζωη .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τους λειπει το ντέρτι, δεν εχουν νοιωσει ποτε τετοιου ειδους συναισθηματα.

Για μενα αυτος που λεει οτι εχει ζησει τη ζωη, ειναι αυτος που εχει νοιωσει τα περισσότερα απο τα συναισθηματα που μπορει να νοιώσει η ανθρώπινη φυση.

 

Εμενα μου εχει τυχει σε σχεσεις με κοπελες να τυχη καποιος καβγας και να τα παρω στο κρανιο, παραδειγμα με μια πρωην μου ειχαμε καβγα και επινα ποτο στο σπιτι και πεταξα το ποτηρι σε μία γωνια του σπιτιου.με πήρε ή για τρελό ή για αλητη ή χαμηλου επιπεδου. Εδω ο κοσμος δεν κανει ετσι και κατι τετοιες μαλακιες, Για μενα η τσαντιλα και να παρεις και αναποδες ειναι μεσα στην ζωη .

 

Το θεμα ειναι να εκφραζεσε οπως γουσταρεις να τα κανεις πουτανα ολα να σπας κινητα και οτι αλλο βρεις μπροστα σου οταν νευριαζεις με καποιον για τον οποιο εχεις συναισθηματα η ποτηρια οπως εκανες εσυ. Αυτο σημαινει οτι εισαι ζωντανος.Ενταξει και μενα η αλλη μου τραβηξε μπουκετο σε καποια φαση και μου μαυρισε το ματι αλλα καλα εκανε γιατι ετσι το ενοιωθε. Οι ξενοι ειναι πολυ μετρημενοι στις αντιδρασεις τους και ειδικα μεσα στα σπιτια τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε !§$%§" μου μερικές φορές όταν διαβάζω πως φαντάζεστε μερικοί το εξωτερικό, ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΜΑ ΤΟ ΘΕΟ ΤΗΝ ΠΑΝΑΓΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΧΡΙΣΤΟ, αναρωτιέμαι σε πιο γ§!§νησο έχω περάσει τα τελευταία 3 χρόνια. Διότι όλοι εσείς μιλάτε για ευγένεια καθαρότητα κτλ και γω το μόνο που βλέχω είναι μια Μόρντορ γεμάτη Ορκς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε !§$%§" μου μερικές φορές όταν διαβάζω πως φαντάζεστε μερικοί το εξωτερικό, ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΜΑ ΤΟ ΘΕΟ ΤΗΝ ΠΑΝΑΓΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΧΡΙΣΤΟ, αναρωτιέμαι σε πιο γ§!§νησο έχω περάσει τα τελευταία 3 χρόνια. Διότι όλοι εσείς μιλάτε για ευγένεια καθαρότητα κτλ και γω το μόνο που βλέχω είναι μια Μόρντορ γεμάτη Ορκς.

 

πες τα επιτελους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν έχω διαβάσει κάτι πιο αστείο.

 

δεν μπορεις να το καταλαβεις γι αυτο. Κανω τετοιες συζητησεις με ελληνες εδω και μου λενε και αυτοι τα ιδια.

Υπαρχει μεγαλη διαφορα κουλτουρας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πανκι , το ότι αυτοπροσκλήθηκες στον Παρεδωσε κ αυτός σε δέχτηκε μετά χαράς αντί να σε σκυλοβρίσει που είχες το θάρρος να προσκαλεστείς μιας κ ένιωσες ότι μπορούσες να το κάνεις, είναι όντως δείγμα αγένειας .

Αφήνω το ότι όταν διάβασε την πρόσκληση σου σ'άρχισε στα καντήλια λόγω ευδιαθεσίας .

 

Όντως δεν είμαστε ευγενικοί οι Έλληνες ..

 

paschalia είναι προφανές ότι δεν ξέρεις τι διαβάζεις ή τι λες, αφού αστειεύομουν. Δεν ξέρω πόσο πιο σαφές έπρεπε να το κάνω όταν στην ίδια πρόταση έγραφα ότι θα πληρώσει για να με ταϊσει, και ότι θα μου στρώσει και για να κοιμηθώ εκεί.

Δηλαδή, οκ, έχω κάνει μεγάλες μαλακίες στη ζωή μου: έχω πέσει από γκρεμό, έχω δοκιμάσει ότι έχει πέσει μπροστά μου, έχω τσαμπουκαλευτεί μόνος σε 15 άτομα, αλλά να με πάρει ο ύπνος δίπλα σε δικηγόρο δεν το τολμάω. Είναι το τελευταίο προπύργιο αυτοσυντήρησης.

 

Τι σχέση έχει η ανάλαφρη διάθεση ανάμεσα σε δύο ανθρώπους που "γνωρίζονται", με την ευγένεια ανάμεσα σε αγνώστους στην καθημερινότητά σου;

 

Ρε !§$%§" μου μερικές φορές όταν διαβάζω πως φαντάζεστε μερικοί το εξωτερικό, ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΜΑ ΤΟ ΘΕΟ ΤΗΝ ΠΑΝΑΓΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΧΡΙΣΤΟ, αναρωτιέμαι σε πιο γ§!§νησο έχω περάσει τα τελευταία 3 χρόνια. Διότι όλοι εσείς μιλάτε για ευγένεια καθαρότητα κτλ και γω το μόνο που βλέχω είναι μια Μόρντορ γεμάτη Ορκς.

 

Ρε χουντοβάζελε, δέχομαι ότι έχεις μακράν καλύτερη εικόνα αφού ζεις μόνιμα στην Αγγλία (άλλωστε είναι ο μόνος τρόπος να ξαναπάς γουέμπλεϊ). Η δικιά μου εμπειρία πάντως σαν επισκέπτης στη ΒΚ Ευρώπη (πχ 7 μέρες Στουτγκάρδη, 10 μέρες στο Βερολίνο, 3-4 φορές Αγγλία) άλλα μου λέει. Εξαιρόντας τους Τούρκους πχ, όλοι ανεξαιρέτως οι Βερολινέζοι (γραφιάδες, φρικιά, γριές, δημόσιοι υπάλληλοι) ήταν εξαιρετικά ευγενικοί. Και δεν μπορώ να φανταστώ ότι προσποιούνταν για να παραμυθιάσουν έναν έλληνα τουρίστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ βαρέθηκα την και καλά έξω καρδιά τη δικιά μας.

Ευγένεια και ορθολογισμός λείπει από εμάς. Όλα τα άλλα τα δήθεν καλά που έχουμε, είναι η καλή διάθεση που έχει ένας μεθύστακας.

Πανκι , το ότι αυτοπροσκλήθηκες στον Παρεδωσε κ αυτός σε δέχτηκε μετά χαράς αντί να σε σκυλοβρίσει που είχες το θάρρος να προσκαλεστείς μιας κ ένιωσες ότι μπορούσες να το κάνεις, είναι όντως δείγμα αγένειας .

Αφήνω το ότι όταν διάβασε την πρόσκληση σου σ'άρχισε στα καντήλια λόγω ευδιαθεσίας .

Όντως δεν είμαστε ευγενικοί οι Έλληνες ..

 

Δεν παρεξήγησα κάτι που διάβασα .

Αν δεν κατάλαβες τι έγραψα να στο εξηγήσω πιο πολύ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...