Προς το περιεχόμενο

Η Ελλάδα κ ο κόσμος


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παίδες επιτρέψτε μου παρόλο που δεν έχω ζήσει στο εξωτερικό και οι εμπειρίες μου περιορίζονται σε μερικές τουριστικές επισκέψεις και από αυτά που έχω ακούσει από φίλους που έχουν μείνει έξω.

 

Πιστεύω πως οι διαφορές που υπάρχουν ανάμεσα στους λαούς οφείλονται κατά βάση στις κλιματικές συνθήκες που επικρατούν. Αν παρατηρήσετε οι βόρειοι λαοί είναι πιο οργανωμένοι όσον αφορά το κράτος, την οικονομία και γενικά ό,τι έχει να κάνει με τις υποδομές της κοινωνίας. Αυτό ισχύει πάνω κάτω για όλες τις βόρειες χώρες (Αγγλία, Σκανδιναβία, Γερμανία, ΗΠΑ κλπ). Από την άλλη αυτοί οι λαοί είναι ξενέρωτοι στη διασκέδαση, δεν έχουν δυνατές φιλίες και γενικά είναι κλεισμένοι στους εαυτούς τους.

 

Από την άλλη όσο πιο νότια πάμε, σε πιο θερμά κλίματα δηλαδή (Ελλάδα, Ιταλία, Πορτογαλία, Μεξικό, κεντρική και νότια Αμερική, Αφρική κλπ), οι λαοί είναι ανοργάνωτοι, και μάλιστα όσο περισσότερο κατεβαίνουμε τόσο οι οικονομίες των χωρών είναι χειρότερες (εντάξει, συγκρίνουμε την Ελλάδα με την Αγγλία και απογοητεύομαστε, αν τη συγκρίνουμε όμως με την Κένυα?). Οι λαοί είναι πιο χαλαροί, ψιλοτεμπέληδες και λουφαδόροι, αρκετά όμως εξωστρεφείς με ανοιχτή καρδιά και γλεντζέδες. Δείτε και ένα άλλο παράδειγμα που έχει να κάνει με την επίδραση του κλίματος στην ψυχοσύνθεση των ανθρώπων: Το καλοκαίρι πάντα είμαστε πιο χαλαροί στην ψυχολογία, έχουμε όρεξη για γλέντι ακόμα και αν δουλεύουμε και δεν έχουμε άδεια, ενώ τον χειμώνα οργανωνόμαστε και το ρίχνουμε στον προγραμματισμό και στη δουλειά.

 

Επίσης όταν ένας νότιος θέλει να εργαστεί σοβαρά και να ρίξει το βάρος στη δουλειά του και την καριέρα του με σοβαρότητα πάει στις βόρειες χώρες. Όταν όμως οι βόρειοι θέλουν να χαλαρώσουν, να κάνουν διακοπές και να περάσουν καλά πάνε στις νότιες χώρες. Μια βόλτα το καλοκαίρι στο Λαγανά, στα Μάλια και στο Φαληράκι, όπου παντού βλέπεις Αγγλούρια να γλεντάνε, θα σας πείσει . Και δεν είναι τα μόνα παραδείγματα. Τα ίδια κάνουν και οι Αμερικάνοι όταν πάνε για να ξεδώσουν στο Μεξικό.

 

Το δικό μου συμπέρασμα είναι ότι δεν υπάρχει Παράδεισος. Όλες οι περιοχές έχουν τα θετικά τους και αρνητικά τους. Άλλες προσφέρουν καλοπέραση και χαβαλέ, άλλες προσφέρουν ευκαιρίες για εξέλιξη και κοινωνική οργάνωση. Από εκεί και πέρα ο καθένας ανάλογα με την ιδιοσυγκρασία του, διαλέγει τι του αρέσει.

 

Ελπίζω να μην σας κούρασα, αλλά με έπιασε το φιλοσοφικό μου:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 116
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Ρε σεις έγινε το κεφάλι μου τούρλα απο το ανθρώπινο 14ώρο της Morgan Stanley ή όντως δεν καταλάβατε την παρομοιώση μου;

 

Εσύ δεν κατάλαβες.

Λέω οτι η παρομοίωση σου δεν ισχύει.

Ξαναδιάβασε το και αν δεν σου'ρθει τα ξαναλέμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δικό μου συμπέρασμα είναι ότι δεν υπάρχει Παράδεισος. Όλες οι περιοχές έχουν τα θετικά τους και αρνητικά τους. Άλλες προσφέρουν καλοπέραση και χαβαλέ, άλλες προσφέρουν ευκαιρίες για εξέλιξη και κοινωνική οργάνωση. Από εκεί και πέρα ο καθένας ανάλογα με την ιδιοσυγκρασία του, διαλέγει τι του αρέσει.

 

Έεεεεεετσι.

Αυτο λέμε εδω και 80 σελίδες.

Αν μπορείς να κάνεις χαβαλέ στημένος 30 ώρες στην ΔΟΥ για δικό της λάθος για χρήματα που επρεπε να πάρεις πριν 1 χρόνο, η Ελλάδα ΕΙΝΑΙ ο παράδεισος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλες οι περιοχές έχουν τα θετικά τους και αρνητικά τους.

 

Ρε παιδί μου σαφώς. Άλλωστε αν έλεγα ότι όλα εδώ που είμαι είναι σκατά προφανώς και εμμέσως θα προσπαθούσα να αποδείξω ότι είμαι είτε μαζόχας (για πολλούς δε χρειάζεται να προσπαθήσω ιδιαίτερα) είτε μαλάκας (το αυτό αλλά για ακόμα περισσότερους).

 

Απλώς επειδή βλέπω ότι πολλοί ουσιαστικά ταυτίζουν τον ελληνικό τρόπο διασκέδασης με τα μπουζούκια έχω να πω το εξής. Φίλος μου και περσυνός συγκάτοικος ταίριαξε και πήγε σε δυο συναυλίες των Guns n Roses πέρσυ, Αθήνα και Γλασκώβη. Αθήνα ήταν μια χαρά (αν και πάνακριβα σύμφωνοι) Γλασκώβη τα κτήνη, οι μπαστουνόβλαχοι οι Σκωτσέζοι ήταν κότες και όταν το μπαρ ξέμεινε απο μπύρα άρχισαν να φεύγουν!

 

Λοιπόν όταν λέμε ότι η διασκέδαση εδώ είναι για τον πούτσο δε λέμε ότι δεν έχει διπλοπενιές. Όταν πας να μιλήσεις σε γκόμενα και στο δεύτερο βήμα λες άστο καλύτερα διότι αν την πλακώσω στο συντριβανάτο το πιθανότερο είναι να με λούσει με το κεμπάπ που έφαγε το απόγευμα, ε δεν νοείται απο τα συμφραζόμενα ότι είμαστε όλοι Ελληνάρες (αν και για την ιστορία ούτε αποποιήθηκα ποτέ τον χαρακτηρισμό για πάρτη μου και κατέβηκα και δυο φορές αυθύ..βραδόν για να ακούσω Νότη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έεεεεεετσι.

Αυτο λέμε εδω και 80 σελίδες.

Αν μπορείς να κάνεις χαβαλέ στημένος 30 ώρες στην ΔΟΥ για δικό της λάθος για χρήματα που επρεπε να πάρεις πριν 1 χρόνο, η Ελλάδα ΕΙΝΑΙ ο παράδεισος.

 

Μμ .

Σε ωραίο συμπέρασμα κατέληξες κ ισοπέδωσες το ότι ανάλογα περιστατικά βρίσκει κανείς κ στις άλλες χώρες .

 

Επίσης , όταν ονειρεύεσαι να πας σε μια άλλη χώρα κ καταφέρνεις να πας , όλα σου φαίνονται ονειρικά κ παραμυθένια.

Όταν όμως αρχίζεις κ προσαρμόζεσαι , σιγά σιγά βλέπεις τα πράγματα στις σωστές διαστάσεις τους κ αντιλαμβάνεσαι ότι δεν είναι όπως τα ονειρευόσουν .

Γουέλκαμ του ριάλιτι .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kι εσυ γενικευεις.

Σε δευτερη και αναλυτικοτερη αναγνωση ως κατοικος αλλης χωρας, αντιλαμβανεσαι πως υπαρχει και η δυσαρεστη/αρνητικη πλευρα ενος λαου και του τροπου ζωης του, οχι οτι απαραιτητα ειναι ολα αντιθετα με αυτα που περιμενες και επιθυμουσες.

Επιπλεον, δεν παμε ολοι μας απροετοιμαστοι για το ενδεχομενο δυσκολιων.

Σε καθε φαση της ζωης μας χρειαζεται να κανουμε καποιες προσαρμογες.

Ακομη και στην πατριδα μας, το περασμα απο τη μαθητικη στην φοιτητικη ζωη, μετεπειτα στην επαγγελματικη ειναι σταδια που χρειαζονται προσπαθεια.

Σε αλλη χωρα, αυτη η προσπαθεια ειναι αναμενομενο, τον πρωτο τουλαχιστον καιρο να ειναι εντονοτερη.

Οι απολαβες ομως, εφοσον ο νεος τοπος διαμονης σου σου προσφερει αυτα που εψαχνες και εφοσον σου ταιριαζει με την προσωπικοτητα σου, ειναι ιδιαιτερα σημαντικες.

Εσυ πασχαλια εχεις ταξιδεψει? Εχεις μεινει για καποιο διαστημα εκτος Ελλαδος και αν ναι ποιες οι εντυπωσεις σου/συγκρισεις σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δεύτερη κ τρίτη γραμμή σου λέει αυτό που λέω κ εγώ .

Ότι η δεύτερη ματιά είναι πιο αντικειμενική κ ρεαλιστική .

 

Επίσης το θέμα είναι να πουν την γνώμη τους αυτοί που ζουν-έχουν μια κάποια γνώση για το έξω , όχι αυτοί που έχουν πάει μια δυο φορές σαν τουρίστες .

Οπότε , οι εντυπώσεις/συγκρίσεις μου δεν έχουν κ τόσο βαρύτητα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bασικα κολλησα με τη συνταξη σου, ''σιγά σιγά βλέπεις τα πράγματα στις σωστές διαστάσεις τους κ αντιλαμβάνεσαι ότι δεν είναι όπως τα ονειρευόσουν."

Ειναι σαν να λες οτι η πραγματικοτηα σε γειωνει αποκλειστικα δυσαρεστα, εξου και οι διευκρινησεις μου.

Νταξ, ρωτησα, δεν ηξερα αν εχεις ζησει εξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι , ξέχασα να προσθέσω ένα ''όλα'' .

''Σιγά σιγά βλέπεις τα πράγματα στις σωστές διαστάσεις τους κ αντιλαμβάνεσαι ότι δεν είναι ΟΛΑ όπως τα ονειρευόσουν'' .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημασία δεν έχει τι πιστεύουμε εμείς για το εξωτερικό αλλά τι πιστεύουν οι ξένοι για μας.

Ένα μικρό χωριό είμαστε…..κανείς δεν μας υπολήπτεται, νομίζουμε ότι είμαστε το κέντρο του κόσμου….κανείς δε μας υπολογίζει.

 

Ο Αγγλος για την Αγγλία ο Ρωσσος για τη Ρωσία, ο Έλληνας για την Ελλάδα. Εκεί που γεννήθηκε ο καθένας εκεί τον βολεύει να ζει. Πλατσουρίζουμε στα ρηχά και μας αρέσει γιατί νοιώθουμε ασφάλεια. Άλλοι κολυμπάνε στα βαθιά και νοιώθουν ελευθερία. Η μαγκιά είναι να αντεπεξέρχεται κάνεις στις προκλήσεις.

 

Όταν βγαίνουμε έξω νοιώθουμε κομπλαρισμένοι, γιατί δεν έχουμε ταμπεραμέντο κουλτούρα πολιτισμό, προσπαθούμε να αντιγράψουμε να μιμηθούμε, μας λείπει η αυθεντικότητα. Νοιώθουμε αμήχανα και νομίζουμε ότι αυτός είναι ο κανόνας. Όταν γυρνάμε πίσω νοιώθουμε άνετα γιατί αλλάζει η ψυχοσύνθεσή μας χωρίς να σημαίνει και πάλι ότι είναι ο κανόνας. Το πώς αισθάνεται ο καθένας είναι εσωτερική υπόθεση και δεν πρέπει να μπαίνει ως μέτρο σύγκρισης.

Τη βλακεία τη θεωρούμε εξυπνάδα….αραγε αναρωτηθήκαμε αν το να σπάσεις ένα ποτήρι είναι προιόν καταπίεσης(?)

 

Και δε κατάλαβα πως εξάγεται το συμπέρασμα ότι ο μέσος Ευρωπαίος εργάζεται περισσότερο? Στοιχεία eurostat: εργαζόμαστε περισσότερο, πληρωνόμαστε λιγότερο.

Ο μέσος Ευρωπαίος κάνει τους θερινούς μήνες 2-3 εβδομάδες διακοπές, εμείς 1.

 

Εν κατακλείδι , ένας αντικειμενικός παρατηρητής θα έλεγε ως προς την ποιότητα ζωής: Ευρώπη / Β./Λ Αμερική / Ασία / Αφρική. Η Ελλάδα βρίσκεται κάπου μεταξύ Ευρώπης και Ασίας. Έχουμε τους εργασιακούς ρυθμούς της Αμερικής και τις συνθήκες διαβίωσης της Ασίας (τουλάχιστον ως προς την καλύτερη μορφή τους).

 

Υ.Γ. 1 εικόνες ακρωτηριασμένων ανθρώπων σε επαιτεία μάλλον τριτοκοσμική κοινωνία θυμίζουν παρά δυτική.

 

Υ.Γ. 2 στην Γερμανία κάθε άνεργος δικαιούται 400 ε. Μια οικογένεια με ένα παιδί μπορεί να παίρνει 1200 ε + ενοίκιο φτάνει να είναι σε οργανισμό προώθησης εργασίας και να μην έχει αυτοκίνητο ή άλλο περιουσιακό στοιχείο.

 

Υ.Γ. 3 επίσης δεν καταλαβαίνω πως εξάγεται το συμπέρασμα ότι είμαστε πιο κοινωνικοί, από Ιταλούς Γάλλους, Ισπανούς και άλλων χωρών πρώην ανατολικού μπλοκ.

 

Υ.Γ. 4 πολλοί βλέπουν πολλά αντιλαμβάνονται λίγα, άλλοι βλέπουν λίγα αντιλαμβάνονται πολλά…..όλες οι απόψεις έχουν την αξία τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ερώτημα όμως είναι, στον Γερμανό του λείπει αυτή η έντονη κοινωνικότητα που έχουμε εμείς; Γιατί άμα δεν του λείπει και δεν του χρειάζεται, δεν είναι έλλειψη. Και από την άλλη, μήπως είναι μια μικρογραφία μαφίας η δικιά μας δήθεν ζεστή κοινωνικότητα; Και άμα δεν έχεις φίλους και συγγενείς να σε φροντίσουν, τον ήπιες γιατί ούτε το κοινωνικό σύνολο ούτε το κράτος ασχολείται με το αν ζεις ή αν πεθαίνεις;

 

Εγώ βαρέθηκα την και καλά έξω καρδιά τη δικιά μας.

Ευγένεια και ορθολογισμός λείπει από εμάς. Όλα τα άλλα τα δήθεν καλά που έχουμε, είναι η καλή διάθεση που έχει ένας μεθύστακας.

 

Θα ήθελα να επανέλθω σε αυτό:

 

Δεν ξέρω αν ΛΕΙΠΕΙ στο Γερμανό η έντονη κοινωνικότητα(πως μπορεί να σου λείπει κάτι που δεν έχεις βιώσει ποτέ;), πάντως από πρώτο χέρι γνωρίζω πως τους κάνει ιδιαίτερη εντύπωση. Με αρκετούς βορειοευρωπαίους που έχω συναναστραφεί, έχω αποκομίσει την εντύπωση ότι το κρίνουν ως κάτι ιδιαίτερα θετικό: Ποτέ δε θα ξεχάσω το πόσο εντυπωσιάζονται και τους αρέσει όταν έχει γάμο στο χωριό, ή πόσο θετικά σχολιάζουν τις ατέλειωτες μαζώξεις συγγενών και φίλων.

 

Σε τελική ανάλυση, όπως προείπα, αυτό που έχει σημασία είναι οι προσωπικές προτεραιότητες και προτιμήσεις του καθενός. Εγώ χέστηκα για τα σκυλάδικα, το φραπέ και τη γενικότερη "χύμα" εικόνα που έχουμε, μακάρι να μπορούσε να αλλάξει. ΑΠλώς υπάρχουν άλλα πράγματα τα οποία κατά τη δική μου γνώμη γέρνουν πολύ την πλάστιγγα προς την Ελλάδα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υ.Γ. 2 στην Γερμανία κάθε άνεργος δικαιούται 400 ε. Μια οικογένεια με ένα παιδί μπορεί να παίρνει 1200 ε + ενοίκιο φτάνει να είναι σε οργανισμό προώθησης εργασίας και να μην έχει αυτοκίνητο ή άλλο περιουσιακό στοιχείο.

 

Ναι συμφωνώ εδώ αλλά στην γερμανία σε έναν ελεύθερο αν τελικά βρει μια εταιρία να δίνει χριστουγεννιάτικο ή δώρο αδείας,η εφορία και οι εισφορές θα του κρατήσουν το 60% από αυτό που θα πάρει.

Σε παντρεμένο 50/50 περίπου.

Αν τα βρει αυτά.Γιατί δεν είναι υποχρεωμένοι να τα δώσουν

Και γιατί δεν γράφεις την άλλη πλευρά του νομίσματος;

Ότι αν είσαι σε ταμείο ανεργίας πρέπει να παρουσιάζεις τουλάχιστον 15 αιτήσεις εργασίας το τρίμηνο αλλιώς παίρνεις 2 @@;

Και επίσης είσαι υποχρεωμένος να δουλέψεις ακόμα για 1 ευρώ την ώρα για να βεβαιωθούν ότι δεν πας να απασχολήσαι σε μαύρη εργασία;Φυσικά αυτά τα 170 ευρώ περίπου στα προσθέτουν στο μηνιάτικό σου

Και δουλειές με 1 ευρώ υπάρχουν αμέτρητες.

Αυτοκίνητο δικαιούσαι αλλά μέχρι 3000 ευρώ αξίας αν δεν απατώμαι

Αν έχεις βιβλιάριο αποταμιεύσεων δεν θυμάμαι πια όρια σου βάζουν,αλλά άμα το ξεπερνάς απλά δεν παίρνεις ταμείο ανεργίας.

Άν έχεις δικό σου σπίτι κάτι παίζεται και εκεί;;;

Αν είσαι πολύ τυχερός και αποζημιωθείς από εργασία τα μισά θα στα πάρουν οι εισφορές και με τα άλλα μισά θα σου πουν να τα φας πρώτα και μετά να ζητήσεις ταμείο ανεργίας;;;;

Το ότι τα άτομα με ψυχολογικά προβλήματα είναι σε σχέση με ελλάδα κατά πολύ μεγαλύτερα ποσοτά;;;;

Για πέστα και αυτά να ξέρουν τι σημαίνει ευρώπη και πολιτισμός

Τα χάλια της ευρωπαικής ένωσης και οι ευρωπαικές κουλτούρες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...