Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί τρόποι ΘΕΡΜΑΝΣΗΣ


IOCTL

Προτεινόμενες αναρτήσεις

οποτε ρε παιδια να ρωτησω κατι...στο μπανιο μου εχω μια πριζα για μηχανη ξυρισματος και αλλη μια πουναι για το πλυντηριο. το αεροθερμο των 1500βατ πουθαγπρασω αυριο για τα λιγα λεπτα που θα κανουμε μπανιο σε πια πριζα απτις δυο να τοβαλω?

 

Να ελέγξεις να έχει δείκτη προστασίας ΙΡ24 ώστε να ενδείκνυται η λειτουργία του στο μπάνιο.

Από κει και πέρα καλό είναι να το βάλεις σε σημείο που να απέχει από πιθανές πτώσεις υδάτων.

Η πρίζα που είναι πιο κοντά στο σημείο αυτό είναι αυτή στην οποία πρέπει να το βάλεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 669
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

TestThermansis.jpg

 

Για να βρούμε απάντηση στο παραπάνω «καυτό» ερώτημα, απευθυνθήκαμε στον κ. Χρήστο Γιαννακανδρόπουλο, Ενεργειακό Επιθεωρητή και Μηχανολόγο Μηχανικό Ε.Μ.Πολυτεχνείου (τηλ. 6944431855).

 

O συγκριτικός πίνακας αφορά μια κατοικία 100 τετραγωνικών μέτρων στην κεντρική Αττική, με μη επαρκή θερμομόνωση για τον μήνα Ιανουάριο.

 

 

 

Οι παραδοχές που λάβαμε υπ'όψη για το συγκριτικό τεστ είναι οι εξής:

 

* Το κόστος πετρελαίου είναι 1,4€ το λίτρο και το κόστος του ηλεκτρικού ρεύματος 0,193€ ανά κιλοβατώρα. Το κόστος φυσικού αερίου είναι 0,88€/Nm3, το κόστος πέλλετ 0,28€ ανά κιλό και το κόστος των καυσόξυλων 0,17€ ανά κιλό.

 

* Θεωρούμε ότι οι παρακάτω εναλλακτικές μορφές θέρμανσης, είτε είναι σώματα λαδιού, είτε ενδοδαπέδια θέρμανση, είτε εσωτερικές μονάδες οποιασήποτε, καλύπτουν όλο τον χώρο ενός σπιτιού εκατό τετραγωνικών μέτρων στην Αττική και καίνε όσο χρειάζεται ανά σύστημα για να παραμείνει το σπίτι ζεστό. Η παραπάνω υπολογισμοί είναι για κατοικία με απαίτηση θέρμανσης 185 κιλοβατώρες ανά τετραγωνικό μέτρο ανά έτος. Οι τιμές είναι ενδεικτικές για την προαναφερόμενη απαίτηση, ενώ οι ανάγκες ενός μέσου διαμερίσματος μπορούν να ξεκινούν από 58 κιλοβατώρες ανά τετραγωνικό μέτρο.

 

* Η θέρμανση αφορά όλη την χειμερινή περίοδο, από τον Νοέμβριο μέχρι και τον Απρίλιο και θεωρούμε ότι η χρήση γίνεται στο πενήντα τις εκατό κάθε ημέρας. Επίσης, στην παρακάτω κατανομή του κόστους έχει ληφθεί υπόψη η μειωμένη χρήση - απαίτηση τους πιο «ζεστούς» μήνες του χειμώνα και η αυξημένη χρήση τους χειρότερους μήνες (Φεβρουάριος – Μάρτιος).

 

* Στον υπολογισμό για τα κλιματιστικά τοίχου, θεωρούμε πως όλη η θέρμανση του σπιτιού καλύπτεται από το κλιματιστικό (τέσσερα κλιματιστικά ανά εκατό μέτρα που καλύπτουν όλους τους χώρους). Σε περίπτωση που αποκόψουμε κάποια δωμάτια, το κόστος φυσικά και υποπολλαπλασιάζεται.

 

* Στις τιμές δεν συμπεριλαμβάνεται το πάγιο στο φυσικό αέριο και στο ηλεκτρικό ρεύμα, ούτε το κόστος εγκατάστασης ή συντήρησης.

 

Δεν έχει δυστυχώς και θερμοπομπούς το τεστ αλλά νομίζω ότι είναι ενδεικτικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πώς βγαίνει ότι το κόστος του ρεύματος είναι 0,193 λεπτά ανά κιλοβατόρα; Εγώ στο λογαριασμό το βλέπω να είναι 0,056 λεπτά την κιλοβατώρα στα οποία εάν προσθέσεις και τα έξτρα κόστη που έχεις άντε να ανέβει κατά 50% περίπου και να πάει 0,085.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη αυτο το τυπου split inverter υπαρχουν συγκεκριμενα κλιματιστικα που κανουν αυτη τη δουλεια ή γινεται να παρεις ενα κλιματιστικο(εφοσον υπαρχει ηδη ενα)και να το συνδεσεις στην υπαρχουσα μοναδα και να γινει και η δουλεια σου ετσι?

Μπορει να ειναι βλακεια αυτο που ρωταω αλλα δεν χανω και τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως δεν έχω ακούσει άνθρωπο να πει καλή ιδέα για τα διπλά κλιματιστικά. Όσους ψυκτικούς έχω ρωτήσει, μού έχουν πει ότι ειδικά στην περίπτωση που δουλεύουν και τα δύο, θα έχουν τόσο μειωμένη απόδοση που δεν θα αξίζει τον κόπο.

 

Εκτός πια κι αν δεν έχουμε χώρο να βάλουμε 2 εξωτερικές μονάδες ή βάλουμε κανα... τρίδιπλο τέρας των 24.000BTU (τα λεγόμενα multi-split).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνωμη, αλλα δηλαδη τα καλοριφερ λαδιου, ειναι τοσο ενεργοβορα οσο δειχνει ο παραπανω πινακας?

Εγω νομιζω οτι σε μεμωνομενα δωματια, τα λαδιου, και ζεσταινουν, και νορμαλ καταναλωση κανουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μιλάει για όλο το σπίτι. Το λαδιού βγαίνει πράγματι φθηνότερα γιατί εσύ έχεις στο μυαλό σου ένα σώμα για ένα δωμάτιο...

Η ανάλυση που κάνουν είναι για 100 τετραγωνικά, ενιαία και ομοιόμορφη θέρμανση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά κατέληξα ότι θα αγοράσω καλοριφέρ λαδιού.

 

Είμαι ανάμεσα σε δύο http://www.skroutz.gr/s/33378/Kerosun-NYAK-09.html και http://www.skroutz.gr/s/322587/AEG-RA-5522.html

 

τί λέτε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τα συγκεκριμενα δυο το Kerosun NYAK-09 λογω εταιριας αλλά και χαρακτηριστικων, προσωπικα βεβαια θα εδινα κατι παραπανω για ενα delonghi!

 

Ομως ο,τι κι αν προτιμησεις προσοχη στα μεταφορικα, γιατι μπορει σε καποιο καταστημα να φαινεται πιο χαμηλη η τιμη και τελικα να ειναι πολυ πιο ακριβη απο αλλού!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Btw. ήρθαν τελικά τα δύο Atlantic F117 2000w και όλα καλά. Ζεστάθηκε το κοκκαλάκι μας τώρα που πήγα 2 μέρες στο χωριό.

 

Άσχετα αν μόλις άναψα και την κουζίνα κάηκε η ασφάλεια από το ρολόι της ΔΕΗ (ούτε καν απ' τον πίνακα του σπιτιού...). Μέχρι να βρω τι έφταιγε και να το φτιάξω έφαγα 2 ώρες στο κρύο και το σκοτάδι. Βλέπετε το ρολόι είχε ξεμείνει με μια αρχαία ασφάλεια 20Α ενώ το σπίτι είχε "αναβαθμιστεί" σε 35Α εδώ και χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Btw. ήρθαν τελικά τα δύο Atlantic F117 2000w και όλα καλά. Ζεστάθηκε το κοκκαλάκι μας τώρα που πήγα 2 μέρες στο χωριό.

 

Άσχετα αν μόλις άναψα και την κουζίνα κάηκε η ασφάλεια από το ρολόι της ΔΕΗ (ούτε καν απ' τον πίνακα του σπιτιού...). Μέχρι να βρω τι έφταιγε και να το φτιάξω έφαγα 2 ώρες στο κρύο και το σκοτάδι. Βλέπετε το ρολόι είχε ξεμείνει με μια αρχαία ασφάλεια 20Α ενώ το σπίτι είχε "αναβαθμιστεί" σε 35Α εδώ και χρόνια.

 

Καλορίζικοι!

(αυτοί που πηρες εχουν εγγύηση της sanihellas ή όχι;)

Και πως ακριβώς λειτουργεί ο διακόπτης για νύχτα κλπ; Ο θερμοστάτης ρυθμίζεται με τη θερμοκρασία που δηλώνεις. Αλλά το πλήκτρο με μέρα, νύχτα κλπ τι ρόλο παίζει; Άλλο είναι το 20 βαθμοί στο ένα πρόγραμμα και άλλο στο άλλο; Δεν το καταλαβαίνω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεωθερμικό σύστημα θέρμανσης. Σταθερά στους 22 βαθμούς δεν έχω κανένα παράπονο. Λίγο ρεύμα καίει η αντλία αλλά δεν έχει κάνει διαφορά στο λογαριασμό ρεύματος. Αν το άλλαζα θα έβαζα ξυλόσομπα για το φηλινγκ, αλλά πρέπει να σχεδιάσεις από την αρχή το σπίτι γύρω από την ξυλόσομπα για να έχεις απόδοση και να μην καίγεσαι και να μοιράζεται σωστά η θέρμανση.

 

To έβαλες όταν έφτιαξες το σπίτι??? Για δώσε καμια πληροφορία παραπάνω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...