Προς το περιεχόμενο

O δεκάλογος του καλού άθεου..


mdarkman18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο θεος δημιουργησε τον ανθρωπο ή ο ανθρωπος τον θεο?

Ναι, ειμαι τοσο αλαζονας που πιστευω το δευτερο...

Και αν υπαρχει θεος και με δημιουργησε κατ'εικονα και καθ'ομοιωση του, τοτε μιση ντροπη δικια του...

 

πιο αλαζονικό είναι να πιστεύει κανείς ότι όχι μόνο υπαρχει μια παντοδύναμη υπερφυσική οντότητα ιδία με αυτόν, αλλά ότι δεν έχει και καμία καλλίτερη δουλειά να κάνει από το να είναι η κοσμική νταντά του σε έναν μικρο πλανητάκο μέσα στο άπειρο του σύμπαντος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 577
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Οσο για τον χριστιανισμο, ειναι να απορει κανεις σημερα, στην εποχη που το αλλοτε ''μυστηριο'' της δημιουργιας του κοσμου αποκαλυπτεται πλεον απο την επιστημη χωρις καμμια απολυτως επιφυλαξη..

 

ξέρεις κάτι που δεν ξέρουμε??

 

εδιτ..δεν είχα δει το ποστ σου Fidelio..τι έγινε σου είπε??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

nope..πες μου εσύ λοιπόν που πήγες είσαι σίγουρος ότι το μυστήριο της δημιουργίας επεξηγείται πλήρως τη σήμερον ημέρα??

 

Big bang χιλιες φορες προτιμοτερο απο τις 7 μερες της Δημιουργιας, οπως και να εχει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Big bang χιλιες φορες προτιμοτερο απο τις 7 μερες της Δημιουργιας, οπως και να εχει...

 

προτιμότερο 1 μυριο φορές θα έλεγα..έλα όμως που δεν είναι έχει αποδειχτεί ότι ισχύει "χωρίς καμία επιφύλαξη" όπως αναφέρει ο φίλος μας..είναι έτσι erzetgkouv ή κάποιος άλλος δεν έχει πάει σχολείο??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο που χτυπαει πιο πολυ ειναι η πνοη ζωης που εδωσε στον αδαμ...ειναι δυνατον ανυρωπος που ζει ενετη 2007 να πιστεβει πως ενα δημιουργημα απο πυλο να το φυσηξε ενας καλος υεουλης που το επλασε και να ζωντανεψε???? ειναι τουλαχιτον προσβλητικο ως προς τη νοημοσυνη μας....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο που χτυπαει πιο πολυ ειναι η πνοη ζωης που εδωσε στον αδαμ...ειναι δυνατον ανυρωπος που ζει ενετη 2007 να πιστεβει πως ενα δημιουργημα απο πυλο να το φυσηξε ενας καλος υεουλης που το επλασε και να ζωντανεψε???? ειναι τουλαχιτον προσβλητικο ως προς τη νοημοσυνη μας....

 

Παλαιά Διαθήκη aka Κοντορεβιθούλης..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Μην πιστεύεις σε κανέναν Θεό. Στην καλύτερη περίπτωση κοροϊδεύεις τον εαυτό σου, στην χειρότερη τους άλλους. Και μάλλον δεν θα ήθελες να κοροϊδεύεις κανέναν.

 

Γιατί τόση μόδα να το παίζεις άθεος? Δε σας καταλαβαίνω.

Εγώ προσωπικά είμαι κατά αυτού που λέμε ''Θρήσκος'' και γενικά με οτιδήποτε έχει να κάνει με στερεότυπα, απόψεις και συνήθειες της Χριστιανοσύνης. (μιας και έχω βαπτιστεί ορθόδοξος).

Διαφωνώ με το τρόπο λειτουργίας της εκκλησίας διοτί απλά είναι μια πάρα πολύ καλά στημένη προπαγάνδα.Δυστυχώς όλοι μας είμαστε θύματα της και το μόνο που θέλει να καταφέρει είναι να προσελκύσει & προσυλλιτίσει τον απλό καθημερινό κοσμάκι για να του τρώει τα λέφτά και να 'κονομάει ''πατώντας'' πάνω στα συναισθήματα του.

Δε περιμένω απο κανένα Χριστόδουλο ή άλλο τραγόπαπα που προηγουμένως έχει κάνει μπιντέ φορώντας κοσμήματα να με φέρει στο σωστό το δρόμο, στο δρόμο του Θεού ή να μου δώσει άφεση αμαρτίων ώντας ο αντιπρόσωπος του ύψιστου.

(Κάτσε ρε καραγκιόζη αφού ο Θεός που διδάσκεις σε καλεί κοντά του?Γιατί χαλάς εκατομμύρια για να σώσει το κώλο σου?Τόσα παιδιά λιμοκτονούν.ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗ Ε ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗ).

Δεν είμαι απόλυτος σε καμία άποψη, ούτε πιστεύω αλλά ούτε είμαι και άθεος.Πως δημιουργήθηκε το σύμπαν?Με το big bang.Ωραία ήταν σύμπτωση ή κάτι το προκάλεσε?

Δε ξέρω ρε παιδιά ψάχνομαι.Ο Χριστός είναι ιστορικά υπαρκτό πρόσωπο?Είναι.

Ήταν πράγματι ο υιος του θεού ή κάποιος άλλος σαρδανάπαλος ιεροκήρυκας που ήθελε και αυτός να τα 'κονομήσει και να γίνει γνωστός?Άγνωστο και αυτό.

Τέλος πάντων το να πιστεύεις ή να μη πιστεύεις το θεωρώ πάρα μα πάρα μα πάρα μα πάρα πολύυυυ ανούσιο.

Αν είσαι μάγκας και ωραίος και πάνω απ' όλα άνθρωπος να πας στην Αφρική να βοηθήσεις τα παιδάκια που πεινάνε.

Μάθατε όλοι και γλύφετε τώρα μια καραμέλα...και στη τελική χέστηκα αν υπάρχει θεός, εγώ μπορώ να αγαπάω εσένα- εσένα και το καθένα?

Αν υπάρχει Θεός θα με κρίνει after death για τις πράξεις μου.

Προς το παρών...

 

SEX DRUGS & ROCK 'N ROLL ! ! !:devil::devil::devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτος του οτι, λανθασμενα, συγκρινες τον αθεισμο με την εκκλησια (την διαφθορα αυτης), τι διαφορετικο ειπες απο τους υπολοιπους εμας που δηλωνουμε αθεοι????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτος του οτι, λανθασμενα, συγκρινες τον αθεισμο με την εκκλησια (την διαφθορα αυτης), τι διαφορετικο ειπες απο τους υπολοιπους εμας που δηλωνουμε αθεοι????

 

Δεν έκατσα να διαβάσω τόσες σελίδες αν είπατε τα ίδια πράγματα με 'μενα.

Το θεωρώ όμως ανόητο να είσαι απόλυτος και απ' τις δυο πλευρές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προτιμότερο 1 μυριο φορές θα έλεγα..έλα όμως που δεν είναι έχει αποδειχτεί ότι ισχύει "χωρίς καμία επιφύλαξη" όπως αναφέρει ο φίλος μας..είναι έτσι erzetgkouv ή κάποιος άλλος δεν έχει πάει σχολείο??

Φιλε horsepower, στο σχολειο μαθαινουν τα παιδια τους πιθανους λογους της δημιουργιας του κοσμου, κατα τα αλλα καταλληλη απαντηση σου εδωσε και ο tolis86.

Το μονο σιγουρο ειναι οτι οποιος διαβαζει... θρησκευτικά αποβλακωνεται:-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...