Προς το περιεχόμενο

O δεκάλογος του καλού άθεου..


mdarkman18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και κοινά στοιχεία όντως δεν θεωρώ το όνομα, ή τη μορφή τους όπως απεικονίζονται (γιατί αυτά σαφώς και έχουν καθοριστεί από τον εκάστοτε λαό). Εννοώ αυτό που αντιπροσωπεύουν για τον καθένα, το καλό, το δίκαιο, το σωστό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 577
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
-Πιστεύεις στο Θεό?

-Ναι

-Γιατί?

-Γιατί κάποιος πριν από 2000 χρόνια ήρθε και είπε πως ήταν θεος και έκανε θαύματα και τον σταυρωσαν και αναστήθηκε.

 

 

Αυτό είναι αντικρουόμενο με αυτό που ανέφερες σε προηγούμενο μνμά σου

 

Δεν υπάρχουν πολλοί Θεοί. Ένας είναι απλά οι διαφορετικοί που συναντάμε στις θρησκείες εκφράζουν διαφορετικές πτυχές.

 

Καταλαβαίνεις, λοιπόν, ότι έχεις ένα ας το πούμε χριστιανικό κόλλημα. Σύμφωνα με τους Εβραίους ο Χριστός ήταν ψευτοπροφήτης, ενώ οι Μουσουλμάνοι τον αποκαλούν 25ο (ή 26ο) προφήτη. Δεν πειράζει όμως εμείς οι άθεοι σε αγαπάμε και σε συγχωρούμε που προσπάθησες να μας ξεγελάσεις, μιλώντας γενικά για το θεό στην αρχή.

 

Τώρα, επί της ουσίας, συμφωνώ με τον paredwse. Αν ήταν να πιστέψω σε θαυματοποιούς, θα έπινα και φραπελιά να κάνω κεφάλι. Τα μηρυκαστικά διακρίνονται για τη χαζομάρα τους, βλέπε γελάδια, οι άνθρωποι που μηρυκάζουν ιδέες τι ακριβώς είναι;;;

 

Ναι είμαι ειρωνικός, αλλά μου την έσπασες με τον ψευτομανδύα (που κάποιος που χε 2 τουλάχιστον, σου έδωσε τον 1) της αντικειμενικότητας που προσπάθησες να ενδύσεις την αρχική σου τοποθέτηση.

Αναφαίρετο δικαίωμα σου να πιστεύεις σε θεούς και δαίμονες, ο προσηλυτισμός όμως διώκεται.

 

EDIT: Θέλω να κάνω και ένα σχόλιο, συμπλήρωμα, στα λόγια της/του BIAP, μα υπάρχει έστω κι ένας που μπορεί να πιστεύσει σε κάποιον που γεννήθηκε από παρθένα;;; γονιμοποιημένη από κρίνο;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Φίλε paredwse,

 

Αν εσύ έχεις ψαχτεί και ξέρεις γιατί δεν πιστεύεις τότε μπράβο σου, γιατί νευριάζεις? Ποτέ δε σε χαρακτήρισα. Πάλι παίζεις με τις λέξεις και βλέπεις πράγματα που ποτέ δεν είπα.

Χαρακτηρίζεις πρόβατα (γιατί αυτό υπονοείς όταν αναφέρεις ότι παπαγαλίζουν απόψεις άλλων), συνανθρώπους σου των οποίων το μέγιστο αμάρτημα (κατ'εσέ) είναι ότι δεν συμμερίζονται την άποψή σου περί θείου.

Θες να χαρώ γι'αυτή σου τη θέση; Ειλικρινά, δεν αντιλαμβάνεσαι ότι γίνεσαι προσβλητικός για μία μερίδα συνανθρώπων σου;

 

 

 

Θες μια καλύτερη απάντηση?

 

-Πιστεύεις στο Θεο?

-Ναι

-Γιατί?

-Γιατί βλέπω χιλιάδες ενδείξεις, γιατί δεν είμαι σίγουρος αν υπάρχουν συμπτώσεις, γιατί ο κοσμος είναι πανέμορφος, γιατί πιστεύω ότι είμαι ελεύθερος και όχι ένα σύνολο χημικών αντιδράσεων, γιατί μπορεί ο Θεός να μην είναι τόσο απόκοσμος και υπερφυσικός όσο τον φανταζόμαστε, γιατί μπορεί τα θαύματα να έχουν εξήγηση, γιατί η φύση έχει τόση συμμετρία, γιατί δεν είμαστε σίγουροι για την πραγματικότητα, γιατί έτσι νιώθω.

Δεν το σχολιάζω καν. Γιατί:

α. διαφωνώ με την περιγραφή του κόσμου ως πανέμορφου όταν πεθαίνουν παιδιά 3 και 4 χρονών από λευχαιμία ή από καρκίνο του εγκεφάλου ή από σφαίρες κάποιων.

β. δεν θέλω να γίνω προσβλητικός με τους πιστεύοντες σε έναν τέτοιο θεό.

 

Κοινά στοιχεία όλων των Θεών είναι το καλό.

Μάλιστα.

Ο Βούδας δεν είναι θεός. Oύτε πρεσβεύει το δίκαιο ή το σωστό ή αυτό που πρέπει. Σε αντίθεση με τους άλλους δύο θεούς (τον Ιησού και τον Αλλάχ) δεν έχει πολλές αξιολογικές κρίσεις ούτε θα στείλει κάποιον στην κόλαση έτσι και αυτός κριθεί αμαρτωλός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

paredwse, πρόσεξε λίγο, διότι συγκρίνεις τον Ιησού με τον Αλλάχ, που είναι ανόμοια. Ο Θεός των Χριστιανών (που αυτός είναι το θέμα του capitan) είναι τριαδικός, Πατήρ, Υιός και Άγιο Πνεύμα.

 

Και σε αυτήν την τριαδικότητα έχω ένα κάρο ερωτήσεις... αλλά περιμένω να δω που θα το πάει ο αγαπητός capitan.

 

Δεν υπάρχει άλλη θρησκεία, από τις επικρατούσες, που να πιστεύει πως ο Θεός ή μέρος του Θεού (συγκεκριμένα το άρρητο 33,3333%), έζησε επί της γης./

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαρακτηρίζεις πρόβατα (γιατί αυτό υπονοείς όταν αναφέρεις ότι παπαγαλίζουν απόψεις άλλων), συνανθρώπους σου των οποίων το μέγιστο αμάρτημα (κατ'εσέ) είναι ότι δεν συμμερίζονται την άποψή σου περί θείου.

Θες να χαρώ γι'αυτή σου τη θέση; Ειλικρινά, δεν αντιλαμβάνεσαι ότι γίνεσαι προσβλητικός για μία μερίδα συνανθρώπων σου;

 

 

φυσικά αν είχες μπει στον κόπο να διαβάσεις καλά το ποστ του παιδιού στην αρχή,

αποκάλεσε πρόβατα τους πιστούς, ως χαρακτηρισμό που τους αποδίδεται από κάποιους άθεους.

εκτός και αν τα πρόβατα άρχισαν να ... παπαγαλίζουν..

πάντως όταν παπαγάλιζα μάθημα στο σχολείο, πρόβατο δε με είπε ποτέ η δασκάλα.

αλλά να μου πεις αλλάζουν οι καιροί... :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
paredwse, πρόσεξε λίγο, διότι συγκρίνεις τον Ιησού με τον Αλλάχ, που είναι ανόμοια. Ο Θεός των Χριστιανών (που αυτός είναι το θέμα του capitan) είναι τριαδικός, Πατήρ, Υιός και Άγιο Πνεύμα.

 

Και σε αυτήν την τριαδικότητα έχω ένα κάρο ερωτήσεις... αλλά περιμένω να δω που θα το πάει ο αγαπητός capitan.

 

Έχεις δίκιο, my bad.

 

Αν και δεν έγινε σύγκριση, απλώς έθεσα τις δύο θρησκείες που εκπροσωπούνται από τους αντίστοιχους θεούς στο αυτό τσουβάλι (ας μου επιτραπεί η έκφραση) θεολογικά. Καθώς αμφότερα τα δόγματα κάνουν αξιολογικές κρίσεις για τους "αντιπάλους" - κάτι που ο κακόμοιρος ο βουδισμός δεν το κάνει. :-)

 

Αν κινδυνεύω να 'στιγματιστώ' ως βουδιστής, επιτρέψατέ μου να ανακράξω: Απεταξάμην το βουδισμό και τας παραφυάδας αυτού (πλην των Jedi). ;)

 

φυσικά αν είχες μπει στον κόπο να διαβάσεις καλά το ποστ του παιδιού στην αρχή,

αποκάλεσε πρόβατα τους πιστούς, ως χαρακτηρισμό που τους αποδίδεται από κάποιους άθεους.

εκτός και αν τα πρόβατα άρχισαν να ... παπαγαλίζουν..

πάντως όταν παπαγάλιζα μάθημα στο σχολείο, πρόβατο δε με είπε ποτέ η δασκάλα.

αλλά να μου πεις αλλάζουν οι καιροί... :rolleyes:

Το "πρόβατα", αν διάβαζες προσεκτικά αυτό που γράφω, το αναφέρω σε σχέση με τον ισχυρισμό του μέλους capitan ότι οι άθεοι παπαγαλίζουμε απόψεις άλλων. Δηλαδή δεν έχουμε δικές μας απόψεις, περιμένουμε, ως ετερόφωτοι, τις απόψεις των άλλων για να 'φωτιστούμε'. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα πρόβατα και όχι "πρόβατα"

κατάλαβα πως τα αναφέρεις με έναν περίεργο συνειρμό στον ισχυρισμό του καπιτάν ότι παπαγαλίζετε και μάλιστα απάντησα παρακάτω αν διάβαζες προσεκτικά, πως κάτι τέτοιο μου μοιάζει περίεργο

διότι ξαναλέω πως τελευταία φορά που κοίταξα, οι παπαγάλοι παπαγάλιζαν και τα πρόβατα βέλαζαν...

 

επίσης όταν το παιδί χρησιμοποίησε την λέξη πρόβατα ήταν στο πρώτο του ποστ λίγες σελίδες πίσω όπου και η αναφορά τους ήταν με τον τρόπο που περιγράφω παραπάνω. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κολλάς στις λέξεις και όχι στο περιεχόμενο του νοήματος τους.

 

Ότι και να κάνουν τα πρόβατα, το να μου απαντά κάποιος στην ερώτηση γιατί να πιστέψω γενικά σε ένα θεό με την εξής φράση: Γιατί κάποιος πριν από 2000 χρόνια ήρθε και είπε πως ήταν θεος και έκανε θαύματα και τον σταυρωσαν και αναστήθηκε, σημαίνει ότι αυτός που παπαγαλίζει, βελάζει, μουγγανίζει κλπ κλπ, δεν είναι αυτός που θέτει το ερώτημα, αλλά αυτός που απαντά./

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρεις, ποτέ δεν προσπάθησα να κάνω έναν πιστό/θεϊστή να μην πιστέψει - δεν δίνω δεκάρα αν πιστεύει ή όχι. Δυστυχώς βλέπω ότι υπάρχουν συνεχείς προσπάθειές σας να με κάνετε να πιστέψω στο θεό σας γιατί, φυσικά, εσείς κατέχετε την μία και μοναδική αλήθεια αλλά εγώ είμαι ζώον.

Sorry, δεν θα πάρω.

 

Εγώ πάλι τον καιρό που ήμουν φανατικός χριστιανός έβλεπα ακριβώς το αντίθετο γύρω μου. Και οι δύο πλευρές έχουν την μύγα και μυγιάζονται. Αν δεν ήθελες να πείσεις κανέναν μην παίρνεις μέρος στο θέμα... ;) (Την ηλίθια φάτσα την έβαλα για να αποφύγω τυχόν παρεξηγήσεις και να δώσω μια χιουμοριστική νότα στο μήνυμα μου).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρεις, ποτέ δεν προσπάθησα να κάνω έναν πιστό/θεϊστή να μην πιστέψει - δεν δίνω δεκάρα αν πιστεύει ή όχι. Δυστυχώς βλέπω ότι υπάρχουν συνεχείς προσπάθειές σας να με κάνετε να πιστέψω στο θεό σας γιατί, φυσικά, εσείς κατέχετε την μία και μοναδική αλήθεια αλλά εγώ είμαι ζώον.

Sorry, δεν θα πάρω.

 

Εγώ πάλι τον καιρό που ήμουν φανατικός χριστιανός έβλεπα ακριβώς το αντίθετο γύρω μου. Τελικά και οι δύο πλευρές έχουν την μύγα και μυγιάζονται. Αν δεν ήθελες να πείσεις κανέναν μην παίρνεις μέρος στο θέμα... ;) (Την ηλίθια φάτσα την έβαλα για να αποφύγω τυχόν παρεξηγήσεις και να δώσω μια χιουμοριστική νότα στο μήνυμα μου).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το σχολιάζω καν. Γιατί:

α. διαφωνώ με την περιγραφή του κόσμου ως πανέμορφου όταν πεθαίνουν παιδιά 3 και 4 χρονών από λευχαιμία ή από καρκίνο του εγκεφάλου ή από σφαίρες κάποιων.

β. δεν θέλω να γίνω προσβλητικός με τους πιστεύοντες σε έναν τέτοιο θεό.

 

Paredwse, ο κόσμος αυτός που πεθαίνουν παιδιά 3 και 4 ετών όπως λες, τον έχει δημιουργήσει ο άνθρωπος. Διαφωνείς και σε αυτό? Όταν λέω κόσμο, εννοώ φυσικό κόσμο. Ο κοσμός δεν είναι μόνο η κοινωνία μας.

 

Μέχρι και για προσυλητισμό με κατηγόρησε ο insomniaK έλεος...Εγώ απλά αυτό που πιστεύω είπα κανέναν δεν προσπάθησα να προσυλητίσω...Τώρα αν κάποιος αποκτήσει αμφιβολίες για τα πιστεύω του από τη συζήτηση πάλι θα με κατηγορήσετε ότι προσυλιτίζω?

 

Απάντησα έτσι την ερώτηση γιατί υπάρχει Θεός, 1ο για ευκολία (να μη γράφω πολλά, το ξέρω είμαι και τεμπέλης), 2ο για να τονίσω το επιχείρημά μου (κάτι το οποίο θα έκανε και η άλλη απάντηση που έδωσα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι τον καιρό που ήμουν φανατικός χριστιανός έβλεπα ακριβώς το αντίθετο γύρω μου. Τελικά και οι δύο πλευρές έχουν την μύγα και μυγιάζονται. Αν δεν ήθελες να πείσεις κανέναν μην παίρνεις μέρος στο θέμα... ;) (Την ηλίθια φάτσα την έβαλα για να αποφύγω τυχόν παρεξηγήσεις και να δώσω μια χιουμοριστική νότα στο μήνυμα μου).

 

Οτιδήποτε φανατικό είναι κακό. Ευτυχώς που εξήγησες για τη φάτσα... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Paredwse, ο κόσμος αυτός που πεθαίνουν παιδιά 3 και 4 ετών όπως λες, τον έχει δημιουργήσει ο άνθρωπος. Διαφωνείς και σε αυτό? Όταν λέω κόσμο, εννοώ φυσικό κόσμο. Ο κοσμός δεν είναι μόνο η κοινωνία μας.

 

O ανθρωπος, με ολα του τα προτερηματα και τα ελαττωματα, αποτελει αναποσπαστο κρικο σε αυτο που ονομαζεις φυση και δημιουργια.

Δεν ειναι κατι ξεχωριστο.

Επομενως, ολα αυτα με τα οποια ειναι προικισμενος, θετικα και αρνητικα, αποτελουν γνωρισματα, που στην δικη σου θεωρηση, του χαρισε ο δημιουργος του.

Και καπου εδω επιστρεφω στο προηγουμενο ποστ μου που αγνοηθηκε.

Πως κολλαμε εμεις, ως γεννημα μιας τελειας αγαπης.

Γιατι αυτη η τελεια αγαπη να μας κανει εξαρχης, και γιατι να μας κανει ετσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνήθως εκεί που δεν υπάρχει θεός υπάρχει ένα τρανταχτό επιχείρημα , αλλά όλο το παιχνίδι χάνεται τελικά αν τα θεμέλια μιας τέτοιας συζήτησης στηρίζονται σε μια αρχική παραδοχή. Η λογική ερμηνεία δεν πρέπει να τείνει κάπου με σκοπιμότητα και η λογική δεν είναι οπαδός κανενός, είναι ένα εργαλείο και δεν είναι ανάγκη να δοκιμάζονται οι πεποιθήσεις , πάνω σε τέτοιες βάσεις , ύπαρξη – μη ύπαρξη. Μοιάζει με το παιχνίδι της κολοκυθιάς. Επίσης η προσωποποίηση ενός θεού είναι εντελώς άκυρη, εκτός και αν όντως πρόκειται για ένα μεγάλο ανέκδοτο , το θέμα είναι γιατί υπάρχει η έμφυτη αυτή τάση που εκδηλώνεται ως όμορφή τέχνη πολλές φορές μέσα από τον θεισμο ή τον αθεισμό, πως δηλαδή και γιατί ο άνθρωπος σχηματοποιεί τις αντιλήψεις του αναφορικά με το θειον, είτε αυτό αφορά μια ντετερμινιστική κατεύθυνση είτε όχι (στον αντίποδα είναι η τέχνη , αλλιώς κλαυτα ) . Για μένα αυτό έχει ενδιαφέρον και είναι βέβαιο ότι η απάντηση δεν εντοπίζεται στην ανάγκη για έναν θεό ή το αντίθετο. Την ανάγκη την ξεπερνάς όταν αποστασιοποιηθείς λίγο από τα σχετικά μανιφέστα, τέτοιο είναι και το αρχικό όπου αναφέρεται σε έναν κατά κάποιο τρόπο θεό , τον σχηματίζει δηλαδή ως ένα τίποτα ένα κενό μέσα από την ανυπαρξία του. (ελπίζω με λίγο κατανόηση να καταλαβαίνετε τι θέλω να πω :P )

 

Πρέπει να παραδεχτούμε ότι και ο αθεϊσμός είναι μια εύκολη μόδα για μια μεγάλη μερίδα ανθρώπων όχι όλων , όπως βέβαια μεγάλη είναι η μερίδα και αυτών που αποτελούν παπαγάλοι των εκπροσώπων μιας θεότητας.

 

..και δεν εχω πιεί τίποτα σήμερα ! :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...