Προς το περιεχόμενο

O δεκάλογος του καλού άθεου..


mdarkman18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@paredwse

Έχω δικαίωμα να τον αρνηθώ να τον χλευάσω, να τον βρίσω.

αυτο λεγεται υβρης κα δεν εχεις το δικαιωμα. μπορει να μη πιστεβω σε θεο σεβομαι την ιδεα του θεου ομως και να βριζεις κατι αγαθο δε νομιζω να ειναι και οτι καλυτερο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 577
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
οκ με καληψες(στονα καταλαβω τι λες). αλλα τωρα για τον καιρο εισαι σιγουρος? δλδ "βρεχει ο θεος" ας πουμε?

 

Πιστεύω δεν γίνεται τόσο άμεσα όσο λες ή το υπονοοώ. Μπορεί όλα να είναι μια καλοκουρδισμένη κβαντική μηχανή, να επιρρεάζονται πιθανότητες...Για παράδειγμα θυμάμαι πόσο εντύπωση μου έκανε που το γκολ στον ημιτελικό στο Euro μπήκε ακριβώς τη στιγμή που έπρεπε. Εκείνη τη στιγμή όσοι έβλεπαν τον αγώνα ήθελαν να μπει γκολ τότε. Και έγινε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο λεγεται υβρης κα δεν εχεις το δικαιωμα. μπορει να μη πιστεβω σε θεο σεβομαι την ιδεα του θεου ομως και να βριζεις κατι αγαθο δε νομιζω να ειναι και οτι καλυτερο..

 

ο ίδιος ο θεός σου το δίνει αυτό το δικαίωμα.

είσαι ελύθερος να κάνεις ότι θέλεις.

Το αν είναι σωστό ή όχι είναι αλλουνου παπά ευαγγέλιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι, επιδη οι παιχτες της εθνικης μας προφανως το πιστεψαν ενω οι αλλοι οχι και ηταν πιο χαλαροι μιας και πλησιαζε το τελος. ο θεος ειναι ελληνας δλδ? μας βοηθησε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο ίδιος ο θεός σου το δίνει αυτό το δικαίωμα.

είσαι ελύθερος να κάνεις ότι θέλεις.

Το αν είναι σωστό ή όχι είναι αλλουνου παπά ευαγγέλιο

 

ε βασικα με το δεν εχεις το δικαιωμα ενοουσα αυτο. πιο σωστα το θετεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μόνη εξήγηση που μπορώ να δώσω είναι ότι αν κάτι υπάρχει και λέγεται Θεός, υπέρτατη δύναμη, κτλ, δεν επεμβαίνει στον κόσμο που δημιούργησε.

 

Τα παρακατω αναφερονται και στον capitan.

Μα το οτι δημιουργησες κατι, ο τροπος που το εφτιαξες, ειναι η πρωταρχικη αιτια.

Τι σημασια εχει μετα αν σκας μυτη αναμεσα στα δημιουργηματα σου η αν τα εχεις αφημενα στις "επιλογες" τους?

Το κανει περισσοτερο δικαιο? Το κανει περισσοτερο ελευθερο?

Και αν ναι, γιατι συμφωνα με οσους το αποδεχονται, καποια θεικη υποσταση ενσαρκωνεται και σκαει μυτη στον κοσμο, και γιατι εχει πλανο να κρινει και να νουθετησει?

Εφοσον αποδεχεσαι οτι καποιος σε εφτιαξε, και αυτος ο καποιος ειναι τελειος, ειναι η απολυτη και ανωτατη αγαπη, δεν θα επρεπε να εισαι και εσυ τελειος απο default?

Το τελειο, ειναι τελειο, δεν εχει αλλα.Δεν ξεφτυλιζεται, οπως θεωρεις πως ο θεος σου, ως τελειοτητα ειναι αεναος και δεν χαλιεται.

Εσυ που εισαι μικρος και ατελης με προδιαγραφες γραφεις να γινεις τελειος, για το παιδι σου, το δικο σου δημιουργημα, επιθυμεις κατι λιγοτερο απο το τελειο και το ομορφο? Αν ειχες την επιλογη, δεν θα του χαριζες μια απολυτη αρμονια?

Αλλα εγω το παω ακομη πιο πισω. Και γιατι να δημιουργησεις κατι? Το ερωτημα παραμενει, ως οχι μονον ποιος, αλλα και γιατι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι, επιδη οι παιχτες της εθνικης μας προφανως το πιστεψαν ενω οι αλλοι οχι και ηταν πιο χαλαροι μιας και πλησιαζε το τελος. ο θεος ειναι ελληνας δλδ? μας βοηθησε?

 

Δεν είπα τπτ για εθνικοποίηση του Θεού και τέτοια. Ούτε είμαι εθνικιστής. Μίλησα για τη δύναμη της θέλησης και μόνο. Κάποιος θέλει να γίνει ιατρός πάρα πολύ, ζει και αναπνέει για αυτό. Κάποιος άλλος πάλι όχι τόσο απλά τον ενδιαφέρουν τα φράγκα. Είναι του ίδιου επιπέδου νοητικά. Ε ποιος τελικά θα γίνει γιατρός?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο λεγεται υβρης κα δεν εχεις το δικαιωμα. μπορει να μη πιστεβω σε θεο σεβομαι την ιδεα του θεου ομως και να βριζεις κατι αγαθο δε νομιζω να ειναι και οτι καλυτερο..

 

μην ανησυχείς θα την φάει από πίσω κάποια στιγμή..αυτό λέγεται νέμεσις..πόσο οξύμωρο μπορεί να είναι αυτό??το καταλαβαίνεις tolis86??βασική προϋπόθεση είναι να υπάρχει θεός για αυτόν για να λέγεται ύβρις δεν νομίζεις??

 

τεσπα..πάλι τα ίδια θα ειπωθούν όπως στο προηγούμενο νήμα για θεούς και λιλά ελεφαντάκια..ρε συ paredwse δεν βαρέθηκες??πάρτο χαμπάρι είμαστε θύματα τις μόδας, φερέφωνα, άβουλα και άπιστα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα παρακατω αναφερονται και στον capitan.

Μα το οτι δημιουργησες κατι, ο τροπος που το εφτιαξες, ειναι η πρωταρχικη αιτια.

Τι σημασια εχει μετα αν σκας μυτη αναμεσα στα δημιουργηματα σου η αν τα εχεις αφημενα στις "επιλογες" τους?

Το κανει περισσοτερο δικαιο? Το κανει περισσοτερο ελευθερο?

Και αν ναι, γιατι συμφωνα με οσους το αποδεχονται, καποια θεικη υποσταση ενσαρκωνεται και σκαει μυτη στον κοσμο, και γιατι εχει πλανο να κρινει και να νουθετησει?

Εφοσον αποδεχεσαι οτι καποιος σε εφτιαξε, και αυτος ο καποιος ειναι τελειος, ειναι η απολυτη και ανωτατη αγαπη, δεν θα επρεπε να εισαι και εσυ τελειος απο default?

Το τελειο, ειναι τελειο, δεν εχει αλλα.Δεν ξεφτυλιζεται, οπως θεωρεις πως ο θεος σου, ως τελειοτητα ειναι αεναος και δεν χαλιεται.

Εσυ που εισαι μικρος και ατελης με προδιαγραφες γραφεις να γινεις τελειος, για το παιδι σου, το δικο σου δημιουργημα, επιθυμεις κατι λιγοτερο απο το τελειο και το ομορφο? Αν ειχες την επιλογη, δεν θα του χαριζες μια απολυτη αρμονια?

Αλλα εγω το παω ακομη πιο πισω. Και γιατι να δημιουργησεις κατι? Το ερωτημα παραμενει, ως οχι μονον ποιος, αλλα και γιατι.

 

Όταν κάποιος είναι τέλειος θα έχει και απεριόριστη ελευθερία. Δεν θα εξαρτάται από τίποτα. Μπορεί αν επιθυμεί να επιλέξει να μην είναι τέλειος. Ο Θεός φυσικά και θέλει ότι καλύτερο για εμάς. Μόνο να είμαστε ευτυχισμένοι. Έχοντας αυτές τις ατέλειες ο κόσμος μας μας βοηθά να γίνουμε δυνατότεροι, πιο ολοκληρωμένοι. Το γιατί δεν μπορεί κάποιος να το εξηγήσει. Γιατί το ηλεκτρόνιο έχει τέτοια μάζα? Για να έχει αυτή τη μορφή ο κόσμος μας. Γιατί ο κόσμος είναι έτσι και όχι αλλιώς? Δημιουργήται μια σειρά που το ένα γιατί φέρνει τ'άλλο και το τελευταίο δεν έχει απάντηση.

 

Το να είμαστε από τη μία ελεύθεροι και από την άλλη ο Θεός να επεμβαίνει σε οτιδήποτε κάνουμε, έστω και κακό, αναιρεί την ελευθερία μας. Δεν μας βοηθάει να γίνουμε καλύτεροι σώζοντάς μας από τις συνέπειες των πράξεων μας. Ίσα ίσα το αντίθετο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν κάποιος είναι τέλειος θα έχει και απεριόριστη ελευθερία.

 

 

Παραλλαγή της σοφιστείας του ακούνητου βράχου: Η απεριόριστη ελευθερία περιλαμβάνει την ελευθερία του να είναι κανείς ανελεύθερος?

 

 

Back to the drawing board with you. όσο προσπαθείς να εξετάσεις λογικά απόλυτους και αυτοαναφορικούς όρους όπως 'απεριοριστο' τόσο θα βάζεις τρικλοποδιές στον εαυτό σου και τόσο θα απομακρύνεσαι - θα σου λέγανε οι χριστιανοί μύστες - από την πραγματική έννοια του θείου: την παράδοση στο άλογο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα παρακατω αναφερονται και στον capitan.

Μα το οτι δημιουργησες κατι, ο τροπος που το εφτιαξες, ειναι η πρωταρχικη αιτια.

Τι σημασια εχει μετα αν σκας μυτη αναμεσα στα δημιουργηματα σου η αν τα εχεις αφημενα στις "επιλογες" τους?

Το κανει περισσοτερο δικαιο? Το κανει περισσοτερο ελευθερο?

.

 

 

Ας πούμε εσύ ήσουν έφηβος στην διάρκεια του μεσοπολέμου και είχες σαν πρότυπο τον Χίτλερ, όπως εκατομμύρια άλλοι νέοι. Τι θα ένιωθες αν οκαλός θεούλης έστελνε την κακιά αρρώστια στο ίνδαλμα σου? Δε θα ένιωθες θυμό αδικία μίσος?

Η αλήθεια φίλε δεν είναι μονοδιάστατη, αυτό που εμείς θεωρούμε δίκαιο κάποιοι άλλοι το θεωρούν άδικο.

 

 

 

Εφοσον αποδεχεσαι οτι καποιος σε εφτιαξε, και αυτος ο καποιος ειναι τελειος, ειναι η απολυτη και ανωτατη αγαπη, δεν θα επρεπε να εισαι και εσυ τελειος απο default?

Το τελειο, ειναι τελειο, δεν εχει αλλα.Δεν ξεφτυλιζεται, οπως θεωρεις πως ο θεος σου, ως τελειοτητα ειναι αεναος και δεν χαλιεται.

Εσυ που εισαι μικρος και ατελης με προδιαγραφες γραφεις να γινεις τελειος, για το παιδι σου, το δικο σου δημιουργημα, επιθυμεις κατι λιγοτερο απο το τελειο και το ομορφο? Αν ειχες την επιλογη, δεν θα του χαριζες μια απολυτη αρμονια?

 

Με αυτό τι προσπαθείς να αποδείξεις? Ότι δεν υπάρχει θεός? Αν σε καλύπτει δικαίωμά σου…..

 

 

 

 

Αλλα εγω το παω ακομη πιο πισω. Και γιατι να δημιουργησεις κατι? Το ερωτημα παραμενει, ως οχι μονον ποιος, αλλα και γιατι.

 

Το γιατί φίλε μου δεν απασχολεί μόνο εσένα αλλά κάθε άνθρωπο που έχει ανησυχίες και δε βάζει την σκέψη του σε καλούπια, είτε είναι θεϊστής είτε άθεος.

Ίσως ένοιωθε μοναξιά, ίσως του άρεσαν οι γκόμενες, τι να σου πω δε ξέρω…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Capitan συνεχεια

Πως ειμαστε ελευθεροι, οταν εχουμε δημιουργηθει με συγκεκριμενο τροπο και για συγκεκριμενους λογους, που μονον σε εμας δεν ειναι γνωστοι?

Πως γινεται ενας τελειος δημιουργος να μας θελει ευτυχισμενους προικιζοντας μας με ποικιλλους τροπους με τους οποιους μπορουμε να δυστυχησουμε?

Εγω που δεν ειμαι τελεια, δεν θελω να δωσω στο παιδι μου τιποτα που θα το κανει να δυστυχησει. Δεν θελω καμια ατελεια, δεν θεωρω πως πρεπει να βασανιστει για να γινει ομορφο. Μπορει να ειναι απο την αρχη, δεν χρειαζεται να το βασανιζω πρωτα, ουτε να του δωσω τα μεσα για να υποφερει. Και επαναλαμβανω, δεν ειμαι τελεια, οποτε απορω πως μια υπερτατη αγαπη εχει σαδιστικα σχεδια, δρομο δυσκολο για να την φτασω, ενω μπορουσε απλως να με γεννησει με την ιδια αρμονια.

Πως γινεται ο τελειος δημιουργος να μην γενναει μονον ομορφιες?

 

 

Στο τελευταιο σκελος, παθαινω μια παρακρουση-δεν ειρωνευομαι, πραγματικα με ενοχλει ως συλλογισμος-.

Ας δεχθουμε για την συζητηση πως το οτι μας δημιουργησε κατι δεν αναιρει την ιεροτητα της εννοιας ελευθερια.

Και φυσικα, προς χαριν ελευθεριας, αφου κατι ανωτερο μας εφτιαξε, δεν πρεπει να επεμβαινει στις επιλογες μας να γινουμε τελειοι η οχι.-ειπαμε, δεχθηκαμε το οτι μας εκανε με προδιαγραφες για τελειωση-.

Περναμε τωρα στα της χριστιανικης θρησκειας, με την οποια ειμαστε λιγο-πολυ εξοικειωμενοι οι περισσοτεροι στη χωρα μας.

Εφοσον λοιπον, ο τελειος θεος μας δεν επεμβαινει, μας εφτιαξε και μας αφησε στην τυχη μας να αποφασισουμε, γιατι εμφανιζεται? Γιατι ερχεται ο Χριστουλης? Γιατι κρινει? Γιατι δινει νουθεσιες για το πως πρεπει να ζουμε τη ζωη μας? Γιατι μιλαει για αλλη ζωη? Γιατι περιμενει καποιους στο βασιλειο των ουρανων και αλλων οχι?

 

p.s. Houston, τωρα ειδα το ποστ σου. Δεν προσπαθω να αποδειξω κατι.

Καταθετω τις αποριες μου, τις σκεψεις μου, και απευθυνομαι κυριως σε οσους αποδεχονται πως ειναι δημιουργηματα θεου, να μου μιλησουν για τον θεο τους και την κοσμοθεωρηση τους. Να καταλαβω πως αντιλαμβανονται την θρησκεια τους.

Εγω πχ, δεν εχω καποια θρησκεια. Γιατι καποιες απαντησεις δεν με καλυπτουν, και γιατι καποιες ερωτησεις δεν υφιστανται στον μικροκοσμο μου.

Οσοι ομως εχουν θερμα θρησκευτικα πιστευω, φανταζομαι εχουν βασισει την πιστη τους σε καποια δυνατα γιάυτους σημεια.

Προσπαθω να κατανοησω τις προτεραιοτητες τους.

Τελος, εχει γινει λιγο ανεκδοτο, αλλα δεν ειμαι φιλος, λαθος γενος επελεξες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην ανησυχείς θα την φάει από πίσω κάποια στιγμή..αυτό λέγεται νέμεσις..πόσο οξύμωρο μπορεί να είναι αυτό??το καταλαβαίνεις tolis86??βασική προϋπόθεση είναι να υπάρχει θεός για αυτόν για να λέγεται ύβρις δεν νομίζεις??

νομιζω. αλλα και παλι. σαν ιδεα ρε παιδι μου. δεν ειναι σωστο να βριζεις κατι καλο. σαν πραξη αυτη καθαυτη. δεν αναφερομαι σε οποιες συνεπειες και ΑΝ υπαρχουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομιζω. αλλα και παλι. σαν ιδεα ρε παιδι μου. δεν ειναι σωστο να βριζεις κατι καλο. δεν εχει νοημα. η πραξη οχι η οποια συνεπεια αυτης.

 

συγνώμη αλλά αν πιστεύεις ότι κάτι δεν υπάρχει-υφίσταται γίνεται να το θεωρείς ταυτόχρονα καλό??αυτό είπα ότι είναι το παράλογο-οξύμωρο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...