Προς το περιεχόμενο

O δεκάλογος του καλού άθεου..


mdarkman18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

δεν εχω καμια εσωτερικη συγκρουση!

Και μόνο που την συμπληρωματική μου καταχώρηση την προσαρμόζεις σε προσωπικό επίπεδο με κάνει να πιστεύω οτι το βλέπεις το ζήτημα εγωκεντρικά. Εγώ απλώς συνενούσα με την παράθεση στην αποψή σου περι σεβασμού.

 

Οταν μιλάς για ένα ζήτημα τόσο λεπτό όσο η θρησκευτικη συνειδηση (εδώ εσωκλείω και τον αθεισμό απλώς δεν μπορώ να βρώ τον όρο) , οι εξάψεις είναι λογικό επόμενο, όταν τρίζουν τα θεμέλια της κοσμοθεωρήσης σου που ουτως ή άλλως είναι μια θεωρητική προσέγγιση και αποτέλεσμα των δικών σου βιωμάτων.

 

Καθε εκενευρισμός στην ζητήση ίσως χωρίς να το παραδέχεσαι αμέσως σημαίνει τον κλονισμο των πεποιθήσεων σου, και αυτό φέρνει μια ανυσηχία εσωτερική όταν μάλιστα προσπαθείς να είσαι συνεπής στα πιστεύω σου.

 

Τελικά οι τσαρλατάνοι είναι αυτοι που δεν εχουν συνέπεια στα όσα λένε και κάνουν , αλλα αυτό δεν σημαίνει οτι κάνει τους άλλους -τους συνεπεις- να κατεχουν καμια υπερτατη αληθεια.

 

"και εκεί οι λέξεις όντως είναι ψέματα"

σε τι αναφερεσαι?

όταν λέω οτι οι λέξεις είναι ψέματα εννοώ πως οι λέξεις δεν μπορούν να περιγράψουν την πραγματι... ώπα ! νατο πάλι ψέματα παω να πω :-D . Οπως το είπε ο helm εν πάσει περιπτώσει .... τρικλοποδιές στον ευατό μας με έννοιες όπως ελευθερία , τελειότητα , πραγματικότητα κτλ Ακόμα και στο αντεπιχείρημα η λέξη εξακολουθεί να είναι ψέμα , δηλαδή δεν μπορείς να πεις οτι : "Ε καλά αφου ο θεος είναι τέλειος τότε γιατί δεν .... " είναι μια αλυσιδωτή αντίδραση που δεν βγάζει πουθενά ....

 

"τα περεταίρω και οι λοιποι εσωτερισμοί είναι συμβολικοί .."

για εξηγησε το λιγο αυτο

Ναι , ο θεος για μενα μπορεί να μην έχει προσωπο , να μην έχει λογο, ή όψη , είναι κάτι το οποίο μπορεί να αντιλαμβάνομαι εντελώς αυτοματοποιημένα και μεσα απο την σιωπή , δεν προσδιορίζεται με εκφραση είναι κάτι αφηρημένο, είναι φως ,κτλ κτλ

Το παραπάνω είναι ένας συμβολισμός εσωτερισμός δεν το πακετάρω ή δεν το τυλίγω για να στο πασάρω και το συμαντικότερο δεν αναιρεί τον αθεισμό που ενδεχωμένος άντιπροσωπεύεις με μια μη συγκεκριμένη έννοια.

 

Ολα αυτά όμως έουν μια κοινή αφετηρία ξεκινάνε απο το ίδιο ερώτημα , για πιο λόγο είμαστε εδω και διαφορα άλλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 577
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
:-) αγαπητή BIAP βλέπω έχεις τρομερές ανησυχίες.

τι οίστρος είναι αυτός ?

σε απασχολεί το επέκεινα ή έτσι απλώς ρωτάς?

 

Οχι ιδιαιτερα, με απασχολει περισσοτερο το εδω. Εχω την πολυτελεια δηλαδη για κατι τετοιο. Δεν ξερω αν υπαρχει επεκεινα.

 

Οι ανησυχιες πιστευω ειναι δεδομενες για οσους συμμετεχουν σε αυτο το τοπικ.

 

Οπως ανεφερα και σε παραπανω υστερογραφο, με ενδιαφερουν οι σκεψεις ανθρωπων που για τα ιδια ερωτηματα, βρισκουν τις απαντησεις τους μεσω συγκεκριμενων θρησκειων και διδαχων. Οπως επισης μου αρεσει η συζητηση που προτρεπει να δινουμε ποικιλλα νοηματα στις λεξεις. Ειμαι η "αδερφη" του helm.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μόνο που την συμπληρωματική μου καταχώρηση την προσαρμόζεις σε προσωπικό επίπεδο με κάνει να πιστεύω οτι το βλέπεις το ζήτημα εγωκεντρικά. Εγώ απλώς συνενούσα με την παράθεση στην αποψή σου περι σεβασμού.

ο συγνωμη δε καταλαβα οτι συμφωνουσες και με παρεξηγησες δεν το βλεπω καθολου εγωκεντρικα.παρεξγηση λοιπον.

 

Οταν μιλάς για ένα ζήτημα τόσο λεπτό όσο η θρησκευτικη συνειδηση (εδώ εσωκλείω και τον αθεισμό απλώς δεν μπορώ να βρώ τον όρο) , οι εξάψεις είναι λογικό επόμενο, όταν τρίζουν τα θεμέλια της κοσμοθεωρήσης σου που ουτως ή άλλως είναι μια θεωρητική προσέγγιση και αποτέλεσμα των δικών σου βιωμάτων.

πιστεψε με την κοσμοθεωρια μου την εχω. δεν αμφιβαλω για κατι προς το παρον τουλαχιστον. και δεν μου δημιουργηθηκε καμια εξαψη.κατα τα αλλα συμφωνω

 

Καθε εκενευρισμός στην ζητήση ίσως χωρίς να το παραδέχεσαι αμέσως σημαίνει τον κλονισμο των πεποιθήσεων σου, και αυτό φέρνει μια ανυσηχία εσωτερική όταν μάλιστα προσπαθείς να είσαι συνεπής στα πιστεύω σου.

να μην επαναλαμβανομαι

 

Τελικά οι τσαρλατάνοι είναι αυτοι που δεν εχουν συνέπεια στα όσα λένε και κάνουν , αλλα αυτό δεν σημαίνει οτι κάνει τους άλλους -τους συνεπεις- να κατεχουν καμια υπερτατη αληθεια.

συμφωνω

 

 

Πάντα ήθελα μια αδερφή.

πολυ λολ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε και γω 2 αδερφια εχω μικροτερα. μια αδερφουλα καλα θα ηταν αλλα μεχρι τα 12. αποκει και μετα...μαλλον δε θα μαρεζε και πολυ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η λέξη τέλειος για μένα δεν υποκρύπτει κατανάγκη και το καλός ή κακός. Συνήθως χρησιμοποιήται πακέτο με την έννοια του καλός. Την χρησιμοποιώ με την έννοια τέλειος νους, της αυτόνομης ύπαρξης ικανής να σκέφτεται για τον εαυτό της, να έχει συνείδηση, μνήμη. Με την έννοια της συμμετρίας και της ομορφιάς μιας ουδέτερης οντότητας.

 

Γενικά η όλη πορεία του ανθρώπου είναι μια πορεία προς κάτι καλύτερο. Τα πάντα προς τα κει οδεύουν. Από την τεχνολογία και την επιστήμη μέχρι την κοινωνία. Αυτό το χαρακτηριστικό που έχει ο άνθρωπος, το ότι δηλαδή εκτός από βιολογική εξέλιξη έχει και δυναμική, το ότι ποτέ δε μένει στάσιμος, είναι που τον κάνει τέλειο.

 

Θα μπορούσαμε πολύ άνετα να μην επιδιώξουμε τίποτα και να μείνουμε στάσιμοι, αλλά δεν μπορούμε γιατί έχουμε μια έμφυτη τάση προς το καλύτερο. Είμαστε μοναδικοί στο ζωικό βασίλειο για αυτό το λόγο. Γιατί?

 

Και φυσικά δε θεωρώ την πιθανή ύπαρξη μεταθανάτιας ζωής λόγο για να σταματήσω να προσπαθώ. Γιατί πιστεύω ότι αυτά που κερδίζω, η γνώση που κατακτώ δεν χάνεται. Το να σταματήσεις την προσπάθεια σε κάνει στάσιμο.

 

Και εγώ έχω ανυσηχίες και αμφισβητώ πολλές φορές αυτά που πιστεύω. Θέλω να έχω ανοιχτούς ορίζοντες σε όλες τις απόψεις. Και δεν απορρίπτω τον πραγματικό αθεισμό.

 

Αύριο πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλειος λένε σημαίνει τελειωμένος. έχων φτάσει στον προορισμό του. Ολοκληρωμένος. Σταθερός. Αμετάβλητος. Εντροπικός. Νεκρός. Δεν έζησε ποτέ. ήταν από πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχουν πολλοί Θεοί. Ένας είναι απλά οι διαφορετικοί που συναντάμε στις θρησκείες εκφράζουν διαφορετικές πτυχές. Εξάλλου όλες οι θρησκείες συμφωνούν στα βασικά....

 

Aυτο προφανως ειναι ο ευσεβης σου ποθος. Και βεβαια υπαρχουν πολλοι θεοι, αναλογα με τον τοπο και τον χρονο. Αν πχ. ησουν καποιος ιθαγενης ισως τωρα χορευες το χορο της βροχης για να σου κατεβασει καποια βροχη ο αναλογος θεος, αν ησουν στην αρχαια Ελλαδα θα θυσιαζες ζωα ή ανθρωπους προς τιμη του Δια κ.ο.κ

 

Οσο για τον χριστιανισμο, ειναι να απορει κανεις σημερα, στην εποχη που το αλλοτε ''μυστηριο'' της δημιουργιας του κοσμου αποκαλυπτεται πλεον απο την επιστημη χωρις καμμια απολυτως επιφυλαξη, να υπαρχουν ακομα οπαδοι και ενθερμοι υποστηρικτες μιας θρησκευτικης ψευδοφιλοσοφιας (οπως ειναι ολες οι ανα τους αιωνες διαφορες θρησκευτικες ''φιλοσοφιες'' που οι ανθρωποι κατασκευασαν σ αυτη τη γη), που περαν πολλων αλλων θελουν τον ανθρωπο πιστο παντα δουλο και υπηκοο του ηγετη Θεού τους, μιας ''φιλοσοφιας'' που εκμεταλλευεται την αγνοια και το φοβο του ανθρωπου για το αγνωστο, μιας ''φιλοσοφιας'' που κοροιδευει τους αφελεις με διαφορες ''εξ αποκαλυψεως'' δηθεν αληθειες, προκειμενου να μπορει να ελεγχει τις ανθρωπινες μαζες και να τις εκμεταλλευεται. Μιας ψευδοφιλοσοφιας, που εμπορευεται με το αζημιωτο... τη ''σωτηρια'' της ψυχης για να αποθησαυριζει υλικα οφελη στους αδιστακτους ''θεομπαιχτες'' εκπροσωπους των διαφορων θρησκειων και Εκκλησιων και για να τους εξασφαλιζει δυναμη και εξουσια, με τα γνωστα αηδιαστικα επακολουθα που παρακολουθουμε ειδικα τα τελευταια χρονια στη χωρα μας, αν και αυτα ολα ηταν παντοτε γνωστα σε ολους οσοι δεν ειχαν 'θεικη στραβωμαρα' και δεν ηθελαν να δουν τι συμβαινει γυρω τους. Ειναι κριμα να υπαρχουν μονο λιγοι επιστημονες που τολμουν να μιλουν δημοσια χωρις φοβο και παθος και να εισηγουνται τη καταργηση του μαθηματος των Θρησκευτικων απο τα σχολεια, οταν μαλιστα το μαθημα αυτο δεν παρεχει καμμια χρησιμη σημερα γνωση, αλλα αποτελει σκετη μονο προπαγανδα υπερ της ιουδαιοχριστιανικης θρησκειας, που στηριζεται στις αφελεις ιστοριες της 'Παλαιας Διαθηκης', ενος βιβλιου ιδιαιτερα ανοητου, μεχρι ομως και ανηθικου σε ορισμενα του σημεια:shifty:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στην εποχη που το αλλοτε ''μυστηριο'' της δημιουργιας του κοσμου αποκαλυπτεται πλεον απο την επιστημη χωρις καμμια απολυτως επιφυλαξη,

 

share the knowledge master :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο θεος δημιουργησε τον ανθρωπο ή ο ανθρωπος τον θεο?

Ναι, ειμαι τοσο αλαζονας που πιστευω το δευτερο...

Και αν υπαρχει θεος και με δημιουργησε κατ'εικονα και καθ'ομοιωση του, τοτε μιση ντροπη δικια του...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...