Προς το περιεχόμενο

O δεκάλογος του καλού άθεου..


mdarkman18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ωραια...φτασαμε σε επιπεδο τωρα να συγκρινουμε τους "μπατμαναδες" και "σπαικερμαναδες" και "ζουπερμαναδες" με το Θεο.

 

Παντως ο καιρος ελεγχεται απο την Storm της Marvel.

Επισης ποτε δεν καταλαβα ποια ακριβως σουπερ-δυναμη εχει ο θεος για να μπορω να συγκρινω με τους υπολοιπους των x-men. Το ψαχνω ακομα.

Πιστευω πως πιο αποτελεσματικος θα ηταν καποιος με τα χαρακτηριστικα και την εμφανιση του Wolverine.

Αν τολμουσες να αναρωτηθεις αν υπαρχει θα σoυ εκοβε τα χερια αυτοπροσωπως χωρις να χρειαστει να ξοδεψει ρευμα για τα μηχανηματα που κοβουν γενικως.

 

B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 577
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Ωραια...φτασαμε σε επιπεδο τωρα να συγκρινουμε τους "μπατμαναδες" και "σπαικερμαναδες" και "ζουπερμαναδες" με το Θεο.

 

Που ακριβώς έγινε η σύγκριση?

Ο angmar σου είπε απλά ότι με την ίδια λογική μπορεί να υπάρχουν οι υπερήρωες των κόμικς. Εσύ βέβαια δε μπορείς να αποδείξεις το αντίθετο, και σαν ανταπάντηση λες απλά ότι ρίχνουμε το επίπεδο της συζήτησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενώ το απόδειξέ μου ότι δεν υπάρχει είναι σε καλύτερο επίπεδο? :P

 

Απο τη στιγμη που βγαινει καποιος και δηλωνει οτι ειναι φανταστικος (ο Θεος) και δεν υπαρχει παει να πει οτι εχει να φερει και καποιες αποδειξεις εν αντιθεσει με τους υπολοιπους απο εμας που απλα -πιστευουμε- οτι υπαρχει.

 

Εχουν τεραστια διαφορα το ενα με το αλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια...φτασαμε σε επιπεδο τωρα να συγκρινουμε τους "μπατμαναδες" και "σπαικερμαναδες" και "ζουπερμαναδες" με το Θεο.

 

Ένα παράδειγμα για να διατυπώσω το point μου, απ την άλλη όμως ο υποφαινόμενος αντιλαμβάνεται την ύπαρξη τόσο του θεού όσο και του batman ως λογοτεχνικά δημιουργήματα και μόνο.

 

Δεν είναι ακριβώς βλακώδεις, απλά τείνει προς το άπειρο, σκέψου μόνο για να αποδείξεις πως ο μπατμαν δεν υπάρχει πρέπει να ψάξεις όλο το χωροχρόνο που ούτε καν γιαυτόν δεν ξέρουμε τόσα πολλά.

 

Όταν όμως σε 50-100-200 χρόνια καταφέρουμε να κάνουμε το χωροχρόνο παιχνιδάκι μας, θα μπορούμε να τον σαρώσουμε και να πούμε οκ, batman δεν υπάρχεις. Γιατί μπορώ να στοιχηματίσω ότι ο θεός και πάλι θα βρίσκεται εκτός του χωροχρόνου και δε θα μπορούμε να τον βρούμε;

 

Απλά δεν δουλεύουμε έτσι, εμείς παρατηρούμε ένα γεγονός, και προσπαθούμε να το εξηγήσουμε, ψάχνουμε να βρούμε νέα φαινόμενα να παρατηρήσουμε δεν ψάχνουμε φαινόμενα που δεν υπάρχουν.

 

Αυτό που δε καταλαβαίνω είναι γιατί πρέπει να δίνουμε εξηγήσεις σε όλα ακόμη και με μεθόδους που κάθε άλλο παρά επιστημονικές είναι. Γιατί κάποιοι δε μπορούν να πουν "προς το παρών δε ξέρω." χωρίς να χρειαστεί να καλύψουν το κενό γνώσης με κάτι. Δηλαδή αν δε γνωρίζουμε πως και γιατί βρέθηκε η υπερσυμπυκνωμένη ύλη εκεί πριν το big bang θα κόβει διαρκώς η μαγιονέζα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αυτό που δε καταλαβαίνω είναι γιατί πρέπει να δίνουμε εξηγήσεις σε όλα ακόμη και με μεθόδους που κάθε άλλο παρά επιστημονικές είναι. Γιατί κάποιοι δε μπορούν να πουν "προς το παρών δε ξέρω." χωρίς να χρειαστεί να καλύψουν το κενό γνώσης με κάτι. Δηλαδή αν δε γνωρίζουμε πως και γιατί βρέθηκε η υπερσυμπυκνωμένη ύλη εκεί πριν το big bang θα κόβει διαρκώς η μαγιονέζα;

 

αυτό και πάλι αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω απλα θα πω σε ολους να μην προκαλεσουν. Μην πει κανενα σας "αν οντως υπαρχεις δωσε μου ενα σημαδι" και να το εννοει πραγματικα.

 

Θεέ μου

Λευτέρωσε το σπέρμα σου επιτέλους

Ως πότε στοιχειωμένα πανηγύρια;

Ποια προσευχή μπορεί να σ'εκβιάσει;

Στείλε ένα σήμα ή

Παραιτήσου

 

 

 

Έγραφε ένα καιρό ο Αγγελάκας.

Δεδομένου πως ο τύπος έχει κάνει τις καταχρήσεις του αιώνα και ζει, πρέπει να έχει τουλάχιστον ένα πολύ δυνατό συμβόλαιο με τον διάολο.

Α;

 

B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολες οι θρησκειες απο την καποιες απο την αρχη και καποιες αλλες στην πορεια εγιναν εργαλεια στα χερια των λιγων.Αυτων που δεν ηθελαν ο κοσμος να σκεφτεται ελευθερα και να αντιδρασει.Απο τοτε οι θρησκειες εχουν φανατισει τοσο πολυ τους ανθρωπους που ξεσπουν πολεμοι μεταξυ τους.

Οταν καποιος νομιζει οτι ενα ανωτερο ον τον βλεπει συνεχεια και τον τιμωρει για τις πραξεις του ειναι φυσικο να μην αντιδρα και να πιστευει τον καθε τσαρλατανο που τον εκμεταλευτεται.

Πολλες θρησκειες αποτελουν αιτια για να πεισουν τον κοσμο να πολεμησει και να κατακτησει οπως οι Σταυροφοριες και το η εξαπλωση του Ισλαμ.

Οσο για τον χριστιανισμο ρε παιδες δεν μπορω να καταλαβω κατι.Ολος αυτος ο κοσμος που ειναι χριστιανοι τιμουν τα εθιμα,νυστευουν κτλ αλλα αν χρειαστει να βοηθησουν καποιον πολλοι δεν το κανουν.

Δηλαδη αμα νυστευεις εισαι καλος χριστιανος?Οταν ολο τον υπολοιπο χρονο κοιτας συνεχεια την παρτυ σου?

Αυτα για μενα καλυτερα αθεος και με καθαρη συνειδηση παρα να πιστευω σε καποια θρησκεια και να κολαω σε ανουσια πραγματα και να δινω τα λεφτα μου στην εκκλησια που εχει καταντησει ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποτε έπεφτε κεραυνός και νόμιζαν ότι τον έριξε ο Δίας.

Κάποτε θα μάθουμε ότι το σύμπαν και εμείς δημιουργηθήκαμε με τον χ,ψ τρόπο και θα ακυρώσουμε τον θεό που πιστεύουμε σήμερα και θα φτιάξουμε έναν άλλο ακόμη ποιο βελτιωμένο.

Δεν υπάρχει απόδειξη για την ύπαρξη του, όπως δεν υπάρχει απόδειξη ότι δεν υπάρχει.

Δεν έχει και πολύ σημασία στην ουσία αν υπάρχει η όχι αφού και να υπάρχει δεν δίνει κανένα σημάδι ύπαρξης. Είναι ψυχολογικό καθαρά το θέμα. Κάποιοι άνθρωποι έχουν την ανάγκη να πιστέψει σε κάτι που θα τον βοηθήσει σε μια δύσκολη κατάσταση όταν κανένας κοινός άνθρωπος δεν θα μπορεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Mια απορια προς τον φιλο που ειπε να μην ζητησουμε αποδειξη υπαρξης του θεου λεγοντας "δωσε μου σημαδι (ή κατι τετοιο)". Αφενος αυτο θυμιζει ατακα που δεν πρεπει, και καλα, να ειπωθει σε πνευμα που καλεις μεσω ouija board. Δηλαδη παγανιστικο (βεβαια πολλα στοιχεια του χριστιανισμου ειναι παγανιστικα). Αφετερου, η εκβαση μιας τετοιας απαιτησης κατα τα λεγομενα σου, δεν ερχεται σε αντιθεση με το να προτασσεις και το αλλο μαγουλο αν σε χτυπησει καποιος και τα λοιπα πιστευω του χριστιανισμου?

 

Για την ιστορια, καποιες απο τις θεωριες του χριστιανισμου οπως και αλλων θρησκειων με βρισκουν προσωπικα συμφωνο, καθαρα ομως σαν ηθοποιητικες συμβουλες-προτροπες. Καποιες αλλες βεβαια (μαζι και το λατρευτικο κομματι) οχι μονο ειναι εντελως ξενες προς την φυση του ανθρωπου (βλ. την φωτο που ποσταρε καποιος με τις ερωτησεις προς τα παιδια), αλλα εχουν φανερα χαρακτηρα ελεγχου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια αν μιλησετε πραγματικα σε γεροντα ή αν πατε στο Αγιο Ορος και μιλησετε με ορισμενους απο τους πραγματικα φωτισμενους ανθρωπους θα δειτε με τα ματια σας οτι κατι "παιζει". Και μη βγει κανενας και πει οτι και αυτοι (οι γεροντες δηλαδη που τους διασυρουν ολοι σχεδον στον εκκλησιαστικο κυκλο) εχουν ως στοχο τον ελεγχο των μαζων ή τελος παντων στοχευουν στα να μας τα παρουν.

 

Ο καθενας μπορει να δινει τη δικη του εξηγηση στο γιατι συμβαινει κατι που δεν μπορει να εξηγησει η επιστημη. Δεν μπορω ομως να δεχτω οτι βγαινει καποιος και να λεει "δεν υπαρχει Θεος". Πες "δεν πιστευω οτι υπαρχει Θεος" και ειμαστε ΟΚ αλλιως δωσε μας τα σοβαρα επιστημονικα στοιχεια σου οτι πραγματι δεν υπαρχει Θεος για να τα δουμε και εμεις ρε αδερφε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ πιστεύω οτι υπάρχει σε ένα μακρινό γαλαξία ένας κόκκινος δράκος που κυβερνάει τον κόσμο- μου φένεται αδιανόητο πως κάποιοι δεν πιστεύουν σε αυτόν, λες και έχουν αποδείξεις οτι δεν υπάρχει! ακούς εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης σε μια καλα κρυμμενη σπηλια στη Μαδαγασκαρη ακουσα πως υπαρχει ενα καγκουρο που δινει τα σωστα νουμερα για καθε κληρωση του Τζοκερ αν του δωσεις ενα καρπουζι κ ενα στυλο pilot. Με bic δεν πιανει, λενε.

 

Λοιπον, η αποψη μου ειναι οτι σε καποια φαση της ιστοριας ο χριστιανισμος ειχε καλο τμημα marketing. Τιποτε αλλο. :>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ ikaruga, και με έναν βουδιστή μοναχό να συζητήσεις, θα δεις πως έχει ενδιαφέροντα πράγματα να σου πει.

 

Δε μπορώ να γνωρίζω το πνευματικό επίπεδο του κάθε γέροντα , αλλά ας μη ξαναβάλουμε την κουβέντα στην λούπα "απόδειξέ μου πως δεν υπάρχει το φαινομενικά ανύπαρκτο".

 

Καλώς ή κακώς, έχουμε κάποιες αισθήσεις, και με αυτές αντιλαμβανόμαστε τι υπάρχει και τι όχι.

Δε ξέρω αν βρίσκεται μία αόρατη αγελάδα αυτή την στιγμή μπροστά μου, αν αυτό σε ικανοποιεί.

Αν με ρωτήσεις, δε θα σου πω όμως "μπορεί και να υπάρχει" εκτός και αν έχω πιει κάνα τρυπάκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...