Προς το περιεχόμενο

O δεκάλογος του καλού άθεου..


mdarkman18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οικογενειακος φιλος πριν 4 χρονια μαλωνε με τη γυναικα του και σε καποια στιγμη ο ιδιος ειπε "δεν φοβαμαι κανεναν, οσο εχω και τα 2 μου χερια δεν φοβαμαι ουτε τον Θεο" και την επομενη κιολας μερα στη δουλεια του εχασε το δεξι του χερι απο το κοπτικο μηχανημα που χειριζοταν χρονια.

 

Ομοιως φιλος που μπαινει στις 22 του μηνα για εγχειρηση για το παχυ εντερο. Εχασε τον πατερα του πριν ενα μηνα και ζητησε απο το Θεο σημαδι για το αν υπαρχει. Την επομενη κιολας μερα το παλικαρι επεσε στο κρεβατι με απιστευτο πυρετο και τρομερο πονο στην κοιλιακη χωρα. Οι γιατροι του αναγνωρισαν μια μαλακια στο στομαχι που υπο αλλες συνθηκες δεν μπορουσαν να το βρουν λογο του γαστρικου υγρου. Απο αυτο ομως σωθηκε γιατι οι γιατροι ειπαν οτι αν δεν γινοταν αυτο θα πεθαινε μετα απο μερικα χρονια και οτι ειναι τυχερος που επαθε αυτο που επαθε και θα τη γλυτωσει.

 

Εχω παρα πολλα να σου πω οπως και προσωπικη "εμπειρια" με το θεμα που περασα φαση θρομβωσης ξαπλα στο νοσοκομειο 25 μερες. Δεν θα μπω σε παραπανω λεπτομερειες αλλα και εγω απο αντιστοιχο προβλημα ζητησα σημαδι του. Δεν προκειται ποτε να ξανακανω κατι τετοιο. Ever.

 

Μπραβο που ο καλος θεουλης ειναι τοσο φιλεσπλαχνος και συμπονετικος και εκδικητικος αποτι καταλαβα απο αυτα που εγραψες και πρεπει πρωτα να μας βασανισει και μετα να μας σωσει! Και εγω θα σου πω οτι καθε μερα πεθαινουν τοσα παιδια τα οποια δεν εχουν φταιξει και σε τιποτα,εκει τι?που ειναι ο Θεος σου ?

 

Βεβαια ολοι οταν συμβαινει κατι αναπαντεχα καλο στη ζωη τους λενε "σε ευχαριστω θεε μου που με βοηθησες" γιατι βεβαια πισω απο καθετι καλο βρισκεται ο συμπονετικος Θεουλης που μας αγαπαει και μας προσεχει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 577
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

+1 στον απο πανω.

 

Και καποιοι αλλοι (παρα πολλοι αλλοι) προσευχονται για ενα θαυμα αλλα στο τελος μενουν μονο με τον πονο. :-(

 

Επισης, αυτος ειναι Θεος. Σαδιστης και ετσι. Old Testament style. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι εδώ είναι το πόιντ.

Η απάντηση βρίσκεται μέσα στον καθένα μας. Με ορθολογικά επιχειρήματα δεν μπορείς να αποδείξεις τίποτα για τον Θεό παρά μόνο να γελοιοποιείσαι. Γιατί πολύ απλά ο Θεός δεν είναι ανιχνεύσιμος δια της λογικής. Ο καθένας τον αντιλαμβάνεται όπως νομίζει και άρα είναι διαφορετικός για τον καθένα (αυτή είναι η άποψη μου δεν ξέρω και δεν με ενδιαφέρει αν έχει την ίδια γνώμη η εκκλησία)

Το να λέμε 1+1+Θεός = 2 άρα Θεός = 0 είναι λάθος μόνο που μπαίνουμε σε αυτή τη λογική.

Προσωπικά ο Θεός ο δικός μου υπάρχει και δεν μπορώ ούτε θέλω να αποδείξω τίποτα για αυτό. Ψάξτε εσείς τον δικό σας.

 

Ναι όμως όταν τίθεται ένα ζήτημα, ψάχνουμε για απάντηση, υπάρχει ο θεός ή άπλα όλοι θέτουμε έναν θεό για να έχουμε ελπίδες.

Εγώ προσωπικά δεν μπορώ να πιστεύω σε κάτι που δεν υπάρχει απόδειξη για την ύπαρξη του, όταν κάτι δεν ξέρουμε άμα υπάρχει το θεωρούμε ανύπαρκτο μέχρι απόδειξη του αντιθέτου, δεν πρόκειται να επικαλούμαι την άγνοια ως επιχείρημα. Από εκεί και πέρα συζήτηση κάνουμε δεν προσπαθώ να πείσω κάποιον για κάτι, έχω βαρεθεί να προσπαθώ να πείθω οποιονδήποτε για θεολογικές θεωρίες σχεδόν ο καθένας έχει την δικιά του περίεργη τοποθέτηση πάνω στο θέμα που μπορεί να εξηγηθεί με 5 ψυχολογικά φαινόμενα.

 

Όσο για τον άλλον που έγραφε για τα κομμένα χέρια.

http://en.wikipedia.org/wiki/Subjective_validation

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και καποιοι αλλοι (παρα πολλοι αλλοι) προσευχονται για ενα θαυμα αλλα στο τελος μενουν μονο με τον πονο. :-(

 

Και τι νομίζεις τώρα ότι μας αποστόμωσες; Περίμενε να δεις απάντηση. Είσαι έτοιμος; Θα πάθεις την πλάκα σου, σου λέω. Θα ψάχνεις να βρεις κάτι να πεις για να δικαιολογηθείς και δεν θα βρίσκεις. Έτοιμος; Να λοιπόν:

 

 

Άγνωσται αι βουλαί Του Κυρίου

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι όμως όταν τίθεται ένα ζήτημα, ψάχνουμε για απάντηση, υπάρχει ο θεός ή άπλα όλοι θέτουμε έναν θεό για να έχουμε ελπίδες.

Εγώ προσωπικά δεν μπορώ να πιστεύω σε κάτι που δεν υπάρχει απόδειξη για την ύπαρξη του, όταν κάτι δεν ξέρουμε άμα υπάρχει το θεωρούμε ανύπαρκτο μέχρι απόδειξη του αντιθέτου, δεν πρόκειται να επικαλούμαι την άγνοια ως επιχείρημα. Από εκεί και πέρα συζήτηση κάνουμε δεν προσπαθώ να πείσω κάποιον για κάτι, έχω βαρεθεί να προσπαθώ να πείθω οποιονδήποτε για θεολογικές θεωρίες σχεδόν ο καθένας έχει την δικιά του περίεργη τοποθέτηση πάνω στο θέμα που μπορεί να εξηγηθεί με 5 ψυχολογικά φαινόμενα.

 

Όσο για τον άλλον που έγραφε για τα κομμένα χέρια.

http://en.wikipedia.org/wiki/Subjective_validation

 

Ναι αλλα απο την αλλη δεν υπαρχει και καμια αποδειξη οτι -δεν- υπαρχει. Συνεπως δεν μπορεις να πεις και σε αυτον που πιστευει οτι πιστευει σε κατι φανταστικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τι νομίζεις τώρα ότι μας αποστόμωσες; Περίμενε να δεις απάντηση. Είσαι έτοιμος; Θα πάθεις την πλάκα σου, σου λέω. Θα ψάχνεις να βρεις κάτι να πεις για να δικαιολογηθείς και δεν θα βρίσκεις. Έτοιμος; Να λοιπόν:

 

 

Άγνωσται αι βουλαί Του Κυρίου

 

< voltaire: "'Άμα δεν υπάρχει θεός, θα δημιουργούμε έναν"

 

---------- Προσθήκη στις 16:14 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 16:10 ----------

 

Ναι αλλα απο την αλλη δεν υπαρχει και καμια αποδειξη οτι -δεν- υπαρχει. Συνεπως δεν μπορεις να πεις και σε αυτον που πιστευει οτι πιστευει σε κατι φανταστικο.

 

Ας το ξαναπώ, δεν μπορούμε να θεωρήσουμε πως κάτι υπάρχει, χωρίς απόδειξη να το ενισχύει, δεν μπορώ να θεωρήσω πως υπάρχει ένα τεράστιο χαρτομάντιλο πάνω από το γνωστό σύμπαν μας, το θεωρούμε ανύπαρκτο, μέχρι κάποιος να αποδείξει πως υπάρχει. Απλή ξεκάθαρη λογική.

 

Και εγώ μιλάω για έναν "βιολογικό θεό" δημιουργό δλδ, το παραμύθι με τον χριστιανισμό και το καλό και το κακό έχει τελειώσει εδώ και καιρό, τώρα απλά έχουν μείνει τα fallout στον αέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά τη δική μου άποψη η πατάτα που αντιλαμβάνεσαι ως πατάτα είναι μόνο η μια πλευρά της, η θνητή. Έχει και την θεϊκή της υπόσταση που πρέπει να αντιληφθείς μέσω της πίστης.

Περιττό να προσθέσω πως θυσιάζεται μαρτυρικά στο τηγάνι για τη δική μου ευδαιμονία ε.

 

 

 

Τι ήθελε να δείξει ο Χριστός; Ότι το είχαν πάρει στραβά το πράγμα και ήρθε να διδάξει την αγάπη; Στον κόσμο που ο θεός πλημμύριζε και έκαιγε πόλεις κρατώντας μόνο τον ενάρετο προαγωγό και αιμομίκτη λωτ; Αυτόν που έλεγε ότι όποιος δε λατρεύει εμένα θα τον κάνω γιαχνί; Αυτόν που έλεγε στην τάδε φυλή να πνίξει στο αίμα την άλλη;

 

Θα μου πεις εντάξει, ο θεός ήταν λίγο παπάρας, ο γιος όμως ήταν καλό παιδ...

Ώπα, για κάτσε, ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΣΩΠΟ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ΟΜΟΟΥΣΙΟ ΤΩ ΠΑΤΡΙ!!!

 

Αλλά άσε με να μαντέψω, αυτά είναι συμβολικά ε;

 

 

 

Δε με ΝΟΙΑΖΕΙ με ποιο σκοπό ιδρύθηκε ρε αγόρι μου οποιαδήποτε εταιρεία. Και εγώ μπορώ να φτιάξω μια οργάνωση που θα σφάζει αλλοδαπούς και να την πω "Ομάδα Εθνικής Ενότητας". Ή μπορώ να πηγαίνω με τα στρατά στην Ιερουσαλήμ και να το λέω "Απελευθέρωση Αγίων Τόπων". Ή να εισβάλλω στο Ιράκ και να το λέω "Φέρνω Ελευθερία και ΜακΝτόναλντζ". ΧΕΣΤΗΚΑ πως ονομάζουν οι ρασοφόροι την εταιρεία τους και σίγουρα δεν πρόκειται να αποδώσω σε αυτούς την τιμή της επινόησης ενός κόσμου όπου όλοι αγαπάνε τον διπλανό τους και ζούνε ευτυχισμένοι.

 

Και ξαναλέω: Το θέμα είναι ο Αθεϊσμός ή ο αντιχριστιανισμός; Λες ότι ο καθένας μπορεί να ονομάζει οτιδήποτε ιερό, άρα όλα σχετικά επομένως και ανεκτά. Ωραία. Σου λέω λοιπόν ότι η μεγαλύτερη τιμή που μπορώ να αποδώσω σε άνθρωπο είναι "Καραγκιοζάκος". Αμέσως μετά σε αποκαλώ έτσι. Η κοινή λογική (που όλοι έχουμε) τι σου λέει, ότι σε ανεβάζω ή ότι σε κοροϊδεύω μπροστά στα μάτια σου; Εσύ, όχι απλά απορρίπτεις όπως είναι αναφαίρετο δικαίωμα σου, αλλά βλασφημάς την πίστη ανθρώπων, επειδή για σένα δεν σημαίνει κάτι. Και δεν τρέχει τίποτα! Είσαι και admin βέβαια... Απλά να ξέρεις ότι υπάρχουν και άνθρωποι με λίγο πιο κριτική σκέψη και βλέπουν πότε κάποιος είναι γνώστης ενός θέματος και πότε κάποιος άσχετος με κάτι, εκστομίζει ότι του υποδεικνύει η αμάθεια και ο φανατισμός του. Και τέλος, ο σεβασμός και η ανοχή στα πιστεύω των άλλων (είτε πολιτικά είτε θρησκευτικά) είναι θέμα παιδείας.

 

Όσο για την καραμέλα του "Πίστευε και μη ερεύνα" είναι "Πίστευε και μη, ερεύνα".

 

Ξαναλέω, δεν θέλω να μεταπείσω κανέναν. Απλά νομίζω ότι σε κάποια θέματα είναι καλό να είμαστε πιο προσεκτικοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το επιχείρημα "δε μπορείς να αποδείξεις ότι δεν υπάρχει, άρα μπορεί να υπάρχει" είναι τουλάχιστον βλακώδες. Επίσης προσωπικά δε μπορώ να αποδείξω ότι δεν υπάρχουν ο batman, o superman, o spiderman κ.ο.κ. Με ποιο τρόπο σας δημιουργεί αυτό αμφιβολίες περί της ύπαρξης των συγκεκριμένων υπέρ ηρώων; Το ότι ο Kane, o Sieger και ο Lee ισχυρίζονται ότι τους δημιούργησαν; Είναι πράκτορες και ψεύδονται.

 

Να καταλάβουμε την ανάγκη σας για εξήγηση κάποιων πραγμάτων μέσω του υπερφυσικού και άνευ αποδεικτικών στοιχείων, αλλά λίγη λογική δεν έβλαψε ποτέ κανέναν. Λίγη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το επιχείρημα "δε μπορείς να αποδείξεις ότι δεν υπάρχει, άρα μπορεί να υπάρχει" είναι τουλάχιστον βλακώδες. Επίσης προσωπικά δε μπορώ να αποδείξω ότι δεν υπάρχουν ο batman, o superman, o spiderman κ.ο.κ. Με ποιο τρόπο σας δημιουργεί αυτό αμφιβολίες περί της ύπαρξης των συγκεκριμένων υπέρ ηρώων; Το ότι ο Kane, o Sieger και ο Lee ισχυρίζονται ότι τους δημιούργησαν; Είναι πράκτορες και ψεύδονται.

 

Να καταλάβουμε την ανάγκη σας για εξήγηση κάποιων πραγμάτων μέσω του υπερφυσικού και άνευ αποδεικτικών στοιχείων, αλλά λίγη λογική δεν έβλαψε ποτέ κανέναν. Λίγη.

 

Δεν είναι ακριβώς βλακώδεις, απλά τείνει προς το άπειρο, σκέψου μόνο για να αποδείξεις πως ο μπατμαν δεν υπάρχει πρέπει να ψάξεις όλο το χωροχρόνο που ούτε καν γιαυτόν δεν ξέρουμε τόσα πολλά.

 

Απλά δεν δουλεύουμε έτσι, εμείς παρατηρούμε ένα γεγονός, και προσπαθούμε να το εξηγήσουμε, ψάχνουμε να βρούμε νέα φαινόμενα να παρατηρήσουμε δεν ψάχνουμε φαινόμενα που δεν υπάρχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορία γενικής φύσεως:

η συζήτηση περί Θεού, γίνεται στη βάση της μιας θρησκείας στην οποία το 99.999999999999% των Ελλήνων γαλουχήθηκε, ή το πιάνουμε γενικότερα με το ερώτημα αν υπάρχει τελικά κάτι, αδιευκρίνιστο αν είναι μονάδα ή ομάδα, ανώτερο από τον άνθρωπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια...φτασαμε σε επιπεδο τωρα να συγκρινουμε τους "μπατμαναδες" και "σπαικερμαναδες" και "ζουπερμαναδες" με το Θεο.

 

Ε και αυτό που κολλάει? Θα μπορούσαμε να πάρουμε οποιοδήποτε άλλο παράδειγμα, απλά το συγκεκριμένο δείχνει το ακριβές επίπεδο μεταξύ των δυο αυτών θεωριών σε επίπεδο σοβαρότητας. Τώρα το κρύβεται πίσω υποσυνείδητα από αυτό είναι ένα πολύ σοβαρό και αξιοσέβαστο πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Ωραια...φτασαμε σε επιπεδο τωρα να συγκρινουμε τους "μπατμαναδες" και "σπαικερμαναδες" και "ζουπερμαναδες" με το Θεο.

 

ενώ το απόδειξέ μου ότι δεν υπάρχει είναι σε καλύτερο επίπεδο? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορία γενικής φύσεως:

η συζήτηση περί Θεού, γίνεται στη βάση της μιας θρησκείας στην οποία το 99.999999999999% των Ελλήνων γαλουχήθηκε, ή το πιάνουμε γενικότερα με το ερώτημα αν υπάρχει τελικά κάτι, αδιευκρίνιστο αν είναι μονάδα ή ομάδα, ανώτερο από τον άνθρωπο.

 

"Δημιουργό" με μια λέξη, όπως είπα και πριν τα παραμύθια έχουν λήξει εδώ και καιρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορία γενικής φύσεως:

η συζήτηση περί Θεού, γίνεται στη βάση της μιας θρησκείας στην οποία το 99.999999999999% των Ελλήνων γαλουχήθηκε, ή το πιάνουμε γενικότερα με το ερώτημα αν υπάρχει τελικά κάτι, αδιευκρίνιστο αν είναι μονάδα ή ομάδα, ανώτερο από τον άνθρωπο.

 

Το "ανώτερο από τον άνθρωπο" είναι πολύ γενικό όμως. Μπορεί να υπάρχουν πολλά πράγματα που δεν γνωρίζουμε στο σύμπαν ανώτερα από τον άνθρωπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...