Προς το περιεχόμενο

O δεκάλογος του καλού άθεου..


mdarkman18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
Εγω απλα θα πω σε ολους να μην προκαλεσουν. Μην πει κανενα σας "αν οντως υπαρχεις δωσε μου ενα σημαδι" και να το εννοει πραγματικα.

 

Γιατί, τι θα γίνει αν προκαλέσω; Τι θα γίνει αν πω "αν όντως υπάρχεις δώσε μου ένα σημάδι";

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 577
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Το θέμα με το καλό και το κακό είναι ότι είναι υποκειμενικές λέξεις, δεν υπάρχει καθαρός ορισμός. Και μην τολμήσετε να μου βάλετε την ελευθέρια ανάμεσα τους, κάτι που δεν σχετίζεται καθόλου με αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Γιατί, τι θα γίνει αν προκαλέσω; Τι θα γίνει αν πω "αν όντως υπάρχεις δώσε μου ένα σημάδι";

 

Περιμένω μία απάντηση.

Για να δούμε αν, εκτός από εξυπνάδες, έχουμε και το σθένος να υποστηρίζουμε τα πιστεύω μας. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Θελεις να σου πω προσωπικες εμπειριες ή ορισμενων φιλων που το εκαναν?

 

Ό,τι προτιμάς. :-)

 

Καλύτερα προσωπικές εμπειρίες - γιατί το "το έπαθε ένας φίλος" ή το "μου είπε ένας φίλος ότι το'παθε η γκόμενά του" ακούγεται αρκετά έως ΠΑΡΑ πολύ παιδικό.

Μη σε δεσμεύω όμως κι όλας... :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οικογενειακος φιλος πριν 4 χρονια μαλωνε με τη γυναικα του και σε καποια στιγμη ο ιδιος ειπε "δεν φοβαμαι κανεναν, οσο εχω και τα 2 μου χερια δεν φοβαμαι ουτε τον Θεο" και την επομενη κιολας μερα στη δουλεια του εχασε το δεξι του χερι απο το κοπτικο μηχανημα που χειριζοταν χρονια.

 

Ομοιως φιλος που μπαινει στις 22 του μηνα για εγχειρηση για το παχυ εντερο. Εχασε τον πατερα του πριν ενα μηνα και ζητησε απο το Θεο σημαδι για το αν υπαρχει. Την επομενη κιολας μερα το παλικαρι επεσε στο κρεβατι με απιστευτο πυρετο και τρομερο πονο στην κοιλιακη χωρα. Οι γιατροι του αναγνωρισαν μια μαλακια στο στομαχι που υπο αλλες συνθηκες δεν μπορουσαν να το βρουν λογο του γαστρικου υγρου. Απο αυτο ομως σωθηκε γιατι οι γιατροι ειπαν οτι αν δεν γινοταν αυτο θα πεθαινε μετα απο μερικα χρονια και οτι ειναι τυχερος που επαθε αυτο που επαθε και θα τη γλυτωσει.

 

Εχω παρα πολλα να σου πω οπως και προσωπικη "εμπειρια" με το θεμα που περασα φαση θρομβωσης ξαπλα στο νοσοκομειο 25 μερες. Δεν θα μπω σε παραπανω λεπτομερειες αλλα και εγω απο αντιστοιχο προβλημα ζητησα σημαδι του. Δεν προκειται ποτε να ξανακανω κατι τετοιο. Ever.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οικογενειακος φιλος πριν 4 χρονια μαλωνε με τη γυναικα του και σε καποια στιγμη ο ιδιος ειπε "δεν φοβαμαι κανεναν, οσο εχω και τα 2 μου χερια δεν φοβαμαι ουτε τον Θεο" και την επομενη κιολας μερα στη δουλεια του εχασε το δεξι του χερι απο το κοπτικο μηχανημα που χειριζοταν χρονια.

 

Ομοιως φιλος που μπαινει στις 22 του μηνα για εγχειρηση για το παχυ εντερο. Εχασε τον πατερα του πριν ενα μηνα και ζητησε απο το Θεο σημαδι για το αν υπαρχει. Την επομενη κιολας μερα το παλικαρι επεσε στο κρεβατι με απιστευτο πυρετο και τρομερο πονο στην κοιλιακη χωρα. Οι γιατροι του αναγνωρισαν μια μαλακια στο στομαχι που υπο αλλες συνθηκες δεν μπορουσαν να το βρουν λογο του γαστρικου υγρου. Απο αυτο ομως σωθηκε γιατι οι γιατροι ειπαν οτι αν δεν γινοταν αυτο θα πεθαινε μετα απο μερικα χρονια και οτι ειναι τυχερος που επαθε αυτο που επαθε και θα τη γλυτωσει.

 

Εχω παρα πολλα να σου πω οπως και προσωπικη "εμπειρια" με το θεμα που περασα φαση θρομβωσης ξαπλα στο νοσοκομειο 25 μερες. Δεν θα μπω σε παραπανω λεπτομερειες αλλα και εγω απο αντιστοιχο προβλημα ζητησα σημαδι του. Δεν προκειται ποτε να ξανακανω κατι τετοιο. Ever.

 

Έστω ότι ισχύουν όλα αυτά. Και άρα υπάρχει θεός. Άρα είναι ένα σιχαμένο σκουπίδι (ελπίζω να μην παρεξηγηθεί) και όσο περνάει από το χέρι μου θα είμαι εναντίον του (λογικά υπάρχει και διάβολος; Μου ακούγεται καλός σαν σύμμαχος).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οικογενειακος φιλος πριν 4 χρονια μαλωνε με τη γυναικα του και σε καποια στιγμη ο ιδιος ειπε "δεν φοβαμαι κανεναν, οσο εχω και τα 2 μου χερια δεν φοβαμαι ουτε τον Θεο" και την επομενη κιολας μερα στη δουλεια του εχασε το δεξι του χερι απο το κοπτικο μηχανημα που χειριζοταν χρονια.

 

Αν το δεχτούμε σαν θεΐκό σημάδι, τι συμπέρασμα μένει να βγάλουμε?

Θεός της αγάπης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τους υπολοιπους που ρωτανε για αποδειξη αν υπαρχει θεος. Δεν ειναι θεμα αποδειξης αλλα θεμα ΠΙΣΤΗΣ....

πχ. πιστευετε οτι υπαρχουν εξωγηινοι? Εγω οχι...Με την λογικη σας, αποδειξτε μου οτι υπαρχει και εγω θα ακολουθησω....ε δεν παει ετσι η κουβεντα. Μοναδικες μαρτυριες μας ειναι η βιβλος για το αν υπαρχει ή οχι. Απο εκει και περα, ή πιστευετε ή οχι. Δεν βαζουμε το θεμα της επιστημης για να το αποδειξουμε.

Νομίζω ότι εδώ είναι το πόιντ.

Η απάντηση βρίσκεται μέσα στον καθένα μας. Με ορθολογικά επιχειρήματα δεν μπορείς να αποδείξεις τίποτα για τον Θεό παρά μόνο να γελοιοποιείσαι. Γιατί πολύ απλά ο Θεός δεν είναι ανιχνεύσιμος δια της λογικής. Ο καθένας τον αντιλαμβάνεται όπως νομίζει και άρα είναι διαφορετικός για τον καθένα (αυτή είναι η άποψη μου δεν ξέρω και δεν με ενδιαφέρει αν έχει την ίδια γνώμη η εκκλησία)

Το να λέμε 1+1+Θεός = 2 άρα Θεός = 0 είναι λάθος μόνο που μπαίνουμε σε αυτή τη λογική.

Προσωπικά ο Θεός ο δικός μου υπάρχει και δεν μπορώ ούτε θέλω να αποδείξω τίποτα για αυτό. Ψάξτε εσείς τον δικό σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι εδώ είναι το πόιντ.

Η απάντηση βρίσκεται μέσα στον καθένα μας. Με ορθολογικά επιχειρήματα δεν μπορείς να αποδείξεις τίποτα για τον Θεό παρά μόνο να γελοιοποιείσαι. Γιατί πολύ απλά ο Θεός δεν είναι ανιχνεύσιμος δια της λογικής. Ο καθένας τον αντιλαμβάνεται όπως νομίζει και άρα είναι διαφορετικός για τον καθένα (αυτή είναι η άποψη μου δεν ξέρω και δεν με ενδιαφέρει αν έχει την ίδια γνώμη η εκκλησία)

Το να λέμε 1+1+Θεός = 2 άρα Θεός = 0 είναι λάθος μόνο που μπαίνουμε σε αυτή τη λογική.

Προσωπικά ο Θεός ο δικός μου υπάρχει και δεν μπορώ ούτε θέλω να αποδείξω τίποτα για αυτό. Ψάξτε εσείς τον δικό σας.

 

+1 μια απο τα ιδια. Νομιζω οτι αυτοι που εχουν και καποια εμπειρια μεσω της πιστης συμβαινουν θαυματα.

 

Να πω επισης και ποσσες φορες εχω σωθει στο δρομο απο σιγουρο θανατο (και οχι επειδη ειμαι οδηγαρα king of the road ο γαμαουα και ετσι)??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε κοιτα ειναι ορισμενες φορες που παραειναι τυχη για να ειναι τυχη. Εσυ μπορεις να το πεις εξαιρετικα σπανια τυχη αλλα εμενα θα μου επιτρεψεις να το βλεπω διαφορετικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...