Προς το περιεχόμενο

O δεκάλογος του καλού άθεου..


mdarkman18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν μπορείς να βάζεις στο ίδιο καζάνι τους άθεους με τους ένθεους, λέγοντας δεν μπορεί να αποδειχτεί ότι δεν υπάρχει θεός οπότε και οι δύο ομάδες ουσιαστικά ότι νά 'ναι λένε και είναι πάνω κάτω το ίδιο.

 

Δεν λέω καπου αυτο , δεν πιστευω οτι λένε το ίδιο. Αυτό που λεω είναι οτι ειναι εξίσου άτοπο να πιστεύεις ότι υπάρχει θεός η ότι δεν υπαρχει θεός (είδικα αν μιλάμε για μια συκεκριμένη μορφή θεού) καθως και τα δύο δεν μπορούν να αποδειχθούν. Μπορει να εικάζεις μπορει να θεωρεις δύο πιθανα σεναρια αλλά δεν μπορεις να το πιστεύεις. Πριν 100 η 1000 χρόνια ναι δεν θα ηταν μεμπτό να πιστεύεις κατι απο τα δύο καθως δεν υπηρχε η πρόσβαση στην πληροφορία και η ελευθερία του λόγου που υπάρχει τωρα, σημερα όμως? -αυτό λεω-

 

Αυτο δεν συνεπάγεται οτι οι απόψεις των αθεων και των θρήσκων ειναι ίδιες η παρόμοιες σε κάνενα επίπεδο. Την λέξη ατοπο την εννοώ μαθηματικά , οχι οτι με την εννοια οτι η πίστη δεν εχει αποτέλεσματα στην ζωη του ανθρώπου.

 

Το θέμα είναι πόσο πιθανό είναι να έχει δίκιο η κάθε ομάδα.

 

Οι πιθανότητες για δύο ενδεχόμενα που δεν αποδεικνύονται σε κανενα επίπεδο είναι πιστεύω ίσες σε θεωρητικό επίπεδο λόγω ελλειψης πληροφορίας.

 

Το δικαίωμα του αυτό όμως, του τρελού ή των τρελών, επηρεάζει τη ζωή όλων.

Αν αρχίζουν και ζουν όλοι σύμφωνα με την πεποίθηση ότι υπάρχουν οι νεράιδες, αυτομάτως πολλά πράγματα θα αλλάξουν και κατά κανόνα, θα πάνε προς τα πίσω.

Όταν π.χ. ο χριστιανός γνωρίζει πως φτιάχτηκε ο κόσμος, δεν έχει ανάγκη να ψάξει παραπάνω μέσω της επιστήμης να δει πως πραγματικά φτιάχτηκε. Το ότι εγώ πληρώνω π.χ. τους παπάδες από την τσέπη μου, το ότι βλέπω να έρχεται η ιερή φλόγα από τα Ιεροσόλυμα με τιμές "αρχηγού κράτους" και άτομα να κλαίνε και να προσκυνάνε, είναι το λιγότερο. Αλλά δε γίνεται να μη μιλήσεις. Δεν είναι μια κλειστή ομάδα που έχει κάποια περίεργα πιστεύω, είναι πολλοί και ζουν μαζί σου και σε αναγκάζουν να ζεις μια παράνοια.

Ό,τι πρόοδο κάναμε σαν ανθρώπινο γένος, βρήκε αντίθετη της αρχικά την Εκκλησία.

Ό,τι κερδίσαμε σε ανθρώπινα δικαιώματα, βρήκε απέναντι του αρχικά την Εκκλησία.

Σήμερα κλέβει λεφτά από τον κοσμάκη και είναι ενάντια στην επιστήμη ή στα δικαιώματα του ανθρώπου (δικαίωμα για έκτρωση, προφυλακτικά=αμαρτία, έρευνα για βλαστοκύτταρα κτλ.), κάποτε σκότωνε κυριολεκτικά όποιον δεν συμφωνούσε μαζί της. Είναι ΕΧΘΡΟΣ, η λογική του "ο καθένας πιστεύει ό,τι γουστάρει" δεν ισχύει και δεν είναι δικαιολογία. Δεν μπορώ εγώ π.χ. να πιστεύω ότι όποιος μου την δώσει παίρνω ένα μαχαίρι και τον σφάζω.

Όταν ειδικά βλέπεις άτομα που καλά καλά δεν ξέρουν και οι ίδιοι τι πιστέυουν ή τι λέει η θρησκεία τους, αλλά μπορούν να σε σταυρώσουν αν πεις κάτι για τον Χριστούλη τους, τότε ειδικά δεν μπορείς να κρατηθείς, πρέπει να μιλήσεις.

 

εγώ στο Post μου δεν μιλαω πουθενα για εκκλησία αλλα για θρησκεία. Ενω εσυ μιλάς περισσότερο για την εκκλησία και λίγοτερο για την θρησκεία.

 

Θρησκεία : Ο θεος , η πίστη σε κάποιον θεό

εκκλησία : Οι ανθρωποι, η πίστη σε αυτά που λενε η άνθρωποι για καποιο θεο (οι mercedes οιμετοχες οι περιουσίες οι δογματισμοι η ιερα εξεταση τα βασανιστήρια και όλες αυτές τις μαλακίες)

 

Επισης μιλάς οχι για αθεους αλλά για άθρησκους.

 

Αθεος : Πιστευει οτι δεν υπαρχει θεος

Αθρησκος : πιστευει οτι υπαρχει η μπορει να υπαρχει μια ανώτερη δύναμη αλλά δεν πιστευει σε αυτα που λενε όλες οι θρησκείες/εκκλησίες.

 

Οποτε δεν διαφωνείς μαζί μου απαραιτητα απλά μιλάς για διαφορετικα πράγματα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 577
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Δεν λέω καπου αυτο , δεν πιστευω οτι λένε το ίδιο. Αυτό που λεω είναι οτι ειναι εξίσου άτοπο να πιστεύεις ότι υπάρχει θεός η ότι δεν υπαρχει θεός (είδικα αν μιλάμε για μια συκεκριμένη μορφή θεού) καθως και τα δύο δεν μπορούν να αποδειχθούν. Μπορει να εικάζεις μπορει να θεωρεις δύο πιθανα σεναρια αλλά δεν μπορεις να το πιστεύεις. Πριν 100 η 1000 χρόνια ναι δεν θα ηταν μεμπτό να πιστεύεις κατι απο τα δύο καθως δεν υπηρχε η πρόσβαση στην πληροφορία και η ελευθερία του λόγου που υπάρχει τωρα, σημερα όμως? -αυτό λεω-

 

Αυτο δεν συνεπάγεται οτι οι απόψεις των αθεων και των θρήσκων ειναι ίδιες η παρόμοιες σε κάνενα επίπεδο. Την λέξη ατοπο την εννοώ μαθηματικά , οχι οτι με την εννοια οτι η πίστη δεν εχει αποτέλεσματα στην ζωη του ανθρώπου.

 

 

 

Οι πιθανότητες για δύο ενδεχόμενα που δεν αποδεικνύονται σε κανενα επίπεδο είναι πιστεύω ίσες σε θεωρητικό επίπεδο λόγω ελλειψης πληροφορίας.

 

 

 

εγώ στο Post μου δεν μιλαω πουθενα για εκκλησία αλλα για θρησκεία. Ενω εσυ μιλάς περισσότερο για την εκκλησία και λίγοτερο για την θρησκεία.

 

Θρησκεία : Ο θεος , η πίστη σε κάποιον θεό

εκκλησία : Οι ανθρωποι, η πίστη σε αυτά που λενε η άνθρωποι για καποιο θεο (οι mercedes οιμετοχες οι περιουσίες οι δογματισμοι η ιερα εξεταση τα βασανιστήρια και όλες αυτές τις μαλακίες)

 

Επισης μιλάς οχι για αθεους αλλά για άθρησκους.

 

Αθεος : Πιστευει οτι δεν υπαρχει θεος

Αθρησκος : πιστευει οτι υπαρχει η μπορει να υπαρχει μια ανώτερη δύναμη αλλά δεν πιστευει σε αυτα που λενε όλες οι θρησκείες/εκκλησίες.

 

Οποτε δεν διαφωνείς μαζί μου απαραιτητα απλά μιλάς για διαφορετικα πράγματα :)

 

Γιά άθεους μιλάω και κατάλαβα ακριβώς τι λες στο πρώτο σου ποστ και πάνω σε αυτό σου απάντησα, φυσικά και δεν είπα πουθενά ότι οι άθεοι και οι ένθεοι λένε τα ίδια πράγματα, απάντησα σε αυτό ακριβώς που είπες, ότι δεν είναι ισοπίθανα τα 2 σενάρια, υπάρχει/δεν υπάρχει Θεός.

Δυστυχώς δεν κατάλαβες τίποτα από αυτά που έγραψα και βγάζεις λάθος αυθαίρετα συμπεράσματα, το παράδειγμα που έφερα ήταν χαρακτηριστικό για το πως ένα σενάριο για το οποίο δεν έχουμε καμιά απολύτως απόδειξη για το αν ισχύει ή όχι δεν το κάνει και πιθανό.

Δεν ξέρω πόσο πιο απλά να το πω, απλά επαναλαμβάνω ότι σε καμιά περίπτωση δεν είναι ισοπίθανο το ενδεχόμενο να υπάρχει θεός με το να μην υπάρχει, όπως δεν είναι ισοπίθανο το σενάριο να υπάρχουν/δεν υπάρχουν δράκοι/ξωτικά/orcs/whatever, οπότε και οι δύο ομάδες ΔΕΝ έχουν το ίδιο δίκιο/άδικο στην τελική να πιστεύουν ό,τι πιστεύουν.

 

Την εκκλησία την ανέφερα απλά και μόνο για να σου πω πως το να πιστεύεις σε έναν θεό σήμερα δεν είναι χωρίς συνέπειες οπότε δεν ισχύει το "ας πιστεύει ο καθένας ό,τι πιστεύει". Από την στιγμή που εγώ προσωπικά, λόγω των πιστεύω κάποιων ατόμων, συναντώ προβλήματα στην προσωπική μου ζωή, φυσικά και θα τους πολεμήσω.

Η εκκλησία είναι αποτέλεσμα των πιστεύω αυτών των ατόμων, αν αύριο ξυπνούσαμε και συνειδητοποιούσαμε όλοι ότι δεν υπάρχει θεός, δεν θα υπήρχε και εκκλησία.

 

Πουθενά δεν μίλησα για άθρησκους, πουθενά δεν είπα ότι άθεοι/ένθεοι λένε τα ίδια πράγματα (είπα οι δύο ΟΜΑΔΕΣ είναι πάνω κάτω το ίδιο σύμφωνα με την λογική σου, έχουν το ίδιο δίκιο δηλαδή σύμφωνα με σένα) και το να μου εξηγήσεις την διαφορά άθεου με άθρησκου στο τέλος την βρίσκω σχεδόν προσβλητική αλλά το παραβλέπω γιατί πιστεύω ότι δεν είχες κακό σκοπό.

 

Με λίγα λόγια διαφωνώ κάθετα μαζί σου, ειδικά στην ιδέα σου ότι επειδή δεν έχουμε πληροφορίες για κάτι και δεν μπορούμε να είμαστε 100% σίγουροι, σημαίνει ότι είναι και πιθανό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Με λίγα λόγια διαφωνώ κάθετα μαζί σου, ειδικά στην ιδέα σου ότι επειδή δεν έχουμε πληροφορίες για κάτι και δεν μπορούμε να είμαστε 100% σίγουροι, σημαίνει ότι είναι και πιθανό.

 

Κατι είναι πιθανό επειδη δεν εχουμε πληροφορίες για αυτό και δεν ειμαστε 100% σιγουροι για το αν ίσχυει? Αυτη ειναι ιδεα μου? Αν αυτο πιστευεις οτι εννοώ δεν θα επρεπε να λες οτι κατάλαβες τι γραφω. Το σωστο είναι οτι όταν δεν εχουμε πληροφορίες για κατι δεν γνωρίζουμε την πιθανοτητα η όχι υπαρξης του αρα το να πιστευουμε οτι υπαρχει η δεν υπαρχει είναι πληρως υποκειμενικό και αστηρικτο αρα ατοπο (όσον αφορα την αντικειμενικότητα).

 

Επισης οταν δεν εχουμε πληροφορίες για κατι και δεν ειμαστε σίγουροι (στο θεμα υπαρξης θεου είμαστε 0% σίγουροι) σημένει οτι δεν γνωρίζουμε αν ίσχύει η όχι δηλαδη η πιθανότητα να ίσχυεί και να μην ισχύει είναι θεωρητικά η δια λόγω ελλειψης πληροφοριων. Για να είναι κατι απίθανο σημένει οτι εχουμε 100% πληροφορίες οτι δεν ειναι πιθανο, σε όλες τις αλλες ενναλακτικές σημενει ότι υπάρχει πιθανότητα να ισχύει εστω και μικρη. Αυτο που γραφω εγω και αυτό που γραφεις εσυ πιο πανω ειναι διαφορετικά πραγματα.

 

φυσικά και δεν είπα πουθενά ότι οι άθεοι και οι ένθεοι λένε τα ίδια πράγματα

 

Οχι ειπες οτι εγω εγραψα κατι τετοιο ενω αυτό δεν ιχσχυε.

 

απάντησα σε αυτό ακριβώς που είπες, ότι δεν είναι ισοπίθανα τα 2 σενάρια, υπάρχει/δεν υπάρχει Θεός.

Δυστυχώς δεν κατάλαβες τίποτα από αυτά που έγραψα και βγάζεις λάθος αυθαίρετα συμπεράσματα, το παράδειγμα που έφερα ήταν χαρακτηριστικό για το πως ένα σενάριο για το οποίο δεν έχουμε καμιά απολύτως απόδειξη για το αν ισχύει ή όχι δεν το κάνει και πιθανό.

 

Καταλαβα τι εγραψες αλλα δεν βρηκα καποιο σημειο στο παραδειγμα που εγραψες που δειχνει οτι ενα σεναριο για το οποίο δεν εχουμε καμια ενδειξη αν ισχύει ειναι απίθανο η λιγοτερο πιθανό απο καποιο αλλο για το οποιο δεν εχουμε επίσης πληροφορίες (αυτο είναι λογικο σφάλμα). Αν δεν ειναι απιθανο θα ειναι πιθανο. Δεν γινεται να ειναι πιθανο και απιθανο μαζι ουτε να είναι λιγότερο η περισσότερο πιθανο χωρις να έχουμε καμια αποδεδειγμένη πληροφορία για αυτό.

 

Στο θεμα με τα orcs τους δρακους κτλ εχεις στοιχεία εναντίον τους (είναι υλικά πλάσματα αλλα δεν εχουμε κανένα απολίθωμα, υποτίθεται ηταν πολιτισμενα αλλα δεν υπαρχει ιχνος καποιου πολιτισμου, αυτοι που εγραψαν μυθιστορηματα για αυτα παραδεχονται οι ίδιοι οτι είναι δημιουργηματα της φαντασίας τους και πολλά αλλα). Ετσι μπορουμε να πουμε οτι στο μυαλό μας είναι μικροτερη η πιθανότητα να υπαρχουν απο οτι να μην υπάρχουν στον πλανήτη μας καθώς εχουμε καποια στοιχεια. Αυτο ομως είναι διαφορερικο απο το θεμα υπαξης θεου η όχι και σου αντιπαραθέτω το ιδιο παραδειγμα σου

 

Ποια η πιθανότητα να υπαρχουν δρακοι orcs η νεραιδες στο συμπαν (500 δισεκατομύρια γαλαξίες 100 δισεκατομμύρια αστερια ανα γαλαξία 0-10 πλανήτες ανα αστερι). Επίσης δεν μπορει να αποδειχτεί αν το συμπαν είναι το Α και το Ω η απλα μέρος απο κατι αλλό (μπορει καλιστα να υπαρχουν και 500 δισεκατομμύρια συμπαντα) με τα μεσα που εχουμε. Είσαι ακομα σίγουρος οτι μπορεις να πεις ναι-οχι και να δώσεις περισσότερες η λιγοτερες πιθανότητες ΑΚΟΜΑ και για orcs και δρακους ποσο μαλλον για υπαρξη θεου η όχι. Μαλιστα μιλαμε για κατι -orc - που το μυαλό ενός ανθρωπου αυτοματα κατατάσει ως μυθικο πλάσμα και η λογική υποβάλλει οτι σε όλους μας ότι είναι ανύπαρκτο. Αλλο αυτό και αλλο οι πίθανότητες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η διαφορα ειναι οτι ο θρησκος θα κατσει ολη του την ζωη λατρευοντας αυτο που πιστευει και μεχρι εκει.

ο αλλος θα κατσει να ψαχτει και λιγο για αυτο το "ρε μπας και εχω αδικο?"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατι είναι πιθανό επειδη δεν εχουμε πληροφορίες για αυτό και δεν ειμαστε 100% σιγουροι για το αν ίσχυει? Αυτη ειναι ιδεα μου? Αν αυτο πιστευεις δεν θα επρεπε να λες οτι κατάλαβες τι γραφω. Το σωστο είναι οτι όταν δεν εχουμε πληροφορίες για κατι δεν γνωρίζουμε την πιθανοτητα η όχι υπαρξης του αρα το να πιστευουμε οτι υπαρχει η δεν υπαρχει είναι πληρως υποκειμενικό και αστηρικτο αρα ατοπο (όσον αφορα την αντικειμενικότητα).

 

Επισης οταν δεν εχουμε πληροφορίες για κατι και δεν ειμαστε σίγουροι (στο θεμα υπαρξης θεου είμαστε 0% σίγουροι) σημένει οτι δεν γνωρίζουμε αν ίσχύει η όχι δηλαδη η πιθανότητα να ίσχυεί και να μην ισχύει είναι θεωρητικά η δια λόγω ελλειψης πληροφοριων. Για να είναι κατι απίθανο σημένει οτι εχουμε 100% πληροφορίες οτι δεν ειναι πιθανο, σε όλες τις αλλες ενναλακτικές σημενει ότι υπάρχει πιθανότητα να ισχύει εστω και μικρη. Αυτο που γραφω εγω και αυτό που γραφεις εσυ πιο πανω ειναι διαφορετικά πραγματα.

 

 

 

Οχι ειπες οτι εγω εγραψα κατι τετοιο ενω αυτό δεν ιχσχυε.

 

 

 

Καταλαβα τι εγραψες αλλα δεν βρηκα καποιο σημειο στο παραδειγμα που εγραψες που δειχνει οτι ενα σεναριο για το οποίο δεν εχουμε καμια ενδειξη αν ισχύει ειναι απίθανο (αυτο είναι λογικο σφάλμα). Αν δεν ειναι απιθανο θα ειναι πιθανο. Δεν γινεται να ειναι πιθανο και απιθανο

 

Μπορούμε ποτέ να είμαστε 100% βέβαιοι πως κάποιος είναι στόκος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά τα άλλα, πόσους χιτώνες έχει η εκκλησία;

Φορούσε χρυσά στέμματα και κρατούσε σκήπτρα ο χριστός;

Οδηγούσε μερσεντές ή μουλάρι;

Όρκιζε τυράννους και δικτάτορες;

Όταν έβλεπε έμπορες στις εκκλησίες τους έλεγε μπράβο ή τους έδιωχνε κλωτσηδόν;

Ποιος πήγε τελικά το ντιβιντί στο Θέμο;

 

Η Εκκλησία ΕΙΝΑΙ ΑΕ και έχει μετοχές στο χρηματιστήριο. ΌΛΗ η Εκκλησία, όχι "κάποιοι παπάδες που έχασαν το δρόμο".

 

Πλάκα πλάκα, ο Χεσούς seems like a pretty nice guy. Σε βαθμό που μοιάζει πιθανό να υπήρξε πράγματι ένας τύπος (μαζί με πολλούς άλλους), ψιλοαλάνι, καλή καρδιά, αλτρουιστής κτλ. Και τον κάνανε κι αυτόν θρησκεία γαμώτεν...

 

Στο άσχετο, αν ο Θεός είναι παντογνώστης και ξέρει αν αύριο θα ζω ή όχι ή αν θα πάω για καφέ ή τσίπουρο, εγώ πώς έχω ελεύθερη βούληση;

 

αυτά τα λίγα παιδικά από μένα, γιατί βαριόμουν να γράφω στο θέμα με τους ΑΝΑΡΧΙΚΟΥΣΔΡΑΚΟΝΙΑΝΟΥΣΜΠΑΧΑΛΑΚΗΔΟΤΟΥΡΚΟΜΑΣΩΝΟΤΟΙΟΥΤΟΥΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα μπερδεύεις. Το αυτεξούσιο στο ''έδωσε'' για να τον διαλέξεις αν σου αρέσει και για να τον απαρνηθείς αν ΔΕΝ σου αρέσει.

 

...φυσικά η κάθε σου επιλογή έχει και τις ανάλογες συνέπειες. :devil:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα μπερδεύεις. Το αυτεξούσιο στο ''έδωσε'' για να τον διαλέξεις αν σου αρέσει και για να τον απαρνηθείς αν ΔΕΝ σου αρέσει.

 

...φυσικά η κάθε σου επιλογή έχει και τις ανάλογες συνέπειες. :devil:

 

Μα είναι παντογνώστης, ΞΕΡΕΙ αν θα τον διαλέξω ή όχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο άσχετο, αν ο Θεός είναι παντογνώστης και ξέρει αν αύριο θα ζω ή όχι ή αν θα πάω για καφέ ή τσίπουρο, εγώ πώς έχω ελεύθερη βούληση;

 

Ανακάλυψα καλή φιλοσοφική απάντηση σε αυτό, αλλά δε τι λέμε μην πάρουν αέρα οι φονταμενταλιστές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο άσχετο, αν ο Θεός είναι παντογνώστης και ξέρει αν αύριο θα ζω ή όχι ή αν θα πάω για καφέ ή τσίπουρο, εγώ πώς έχω ελεύθερη βούληση;

 

Και να πω ότι δεν βλέπεις Λοστ, πάει στο διάολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορούμε ποτέ να είμαστε 100% βέβαιοι πως κάποιος είναι στόκος;

 

ναι κανουμε ενα IQ τεστ βλεπουμε πόσο συχνα η tv του δείχνει star channel και voila.

 

προς τι η ερώτηση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανακάλυψα καλή φιλοσοφική απάντηση σε αυτό, αλλά δε τι λέμε μην πάρουν αέρα οι φονταμενταλιστές.

 

Για λέγε. Περιορισμένα δικαιώματα και έτσι; :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...