Προς το περιεχόμενο

Φίλτρα νερού


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια θα λειψω 2 βδομαδες απο το σπιτι και οταν γυρισω θα κανω αλλαγη φιλτρων ( Α.Ο.) και μεμβρανες ολα . Το καλυτερο θα ηταν να τα εβγαζα απο τωρα τα παλια να τα πεταξω και αφησω το συστημα χωρις φιλτρα και οταν επιστρεψω να βαλω τα καινουρια ? ή να τα αφησω οπως ειναι και τα αλλαζω οταν γυρισω ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 ώρες πριν, slk200gr είπε

Χώματα ίσως όχι αλλά από σκουριές πάτε πάρα πολύ καλά,ρώτα κάποιον που έχει διπλό φίλτρο στην Αθήνα ως είναι το πρώτο φίλτρο όταν το αλλάζει

Ναι Σκουριές έχει σίγουρα αλλά το θέμα είναι ότι και με ένα άνθρακα 0.5 τα κατάκρατας αύτα... απλά με ένα προφίλτρο δεν γεμίζει τόσο γρήγορα του άνθρακα ... Η καλύτερη επιλογή είναι λογικά προφιλτρο όπως λες στα 5 ή 1 micron , και μετά ένα κεραμικό από αυτά τα τριπλής φίλτρανσης, με μπλοκ άνθρακα και ζεολιθο ασημί κλπ ... χωρίς βέβαια να το έχω δοκιμάσει αλλά σκοπεύω να το κάνω κάποια στιγμή ... για αρχή το   Matrikx pb1 που εβαλα πάντως.  Φαίνεται τεράστια η διαφορά . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, dimitrisdim14 είπε

Ναι Σκουριές έχει σίγουρα αλλά το θέμα είναι ότι και με ένα άνθρακα 0.5 τα κατάκρατας αύτα... απλά με ένα προφίλτρο δεν γεμίζει τόσο γρήγορα του άνθρακα ... Η καλύτερη επιλογή είναι λογικά προφιλτρο όπως λες στα 5 ή 1 micron , και μετά ένα κεραμικό από αυτά τα τριπλής φίλτρανσης, με μπλοκ άνθρακα και ζεολιθο ασημί κλπ ... χωρίς βέβαια να το έχω δοκιμάσει αλλά σκοπεύω να το κάνω κάποια στιγμή ... για αρχή το   Matrikx pb1 που εβαλα πάντως.  Φαίνεται τεράστια η διαφορά . 

εγώ έχω μεγάλο πρόβλημα με την πίεση του νερού μπάνιο δεν μπορώ να κάνω χωρίς το πιεστικό,μου έκανε όμως εντύπωση ότι η πίεση είναι πάρα πολύ καλή παρόλο τα δύο φίλτρα που έχω βάλει ίσως να οφείλεται ότι είναι πιο ψυλη η παροχή, επιμένω να βάλεις ένα προφίλτρο τουλάχιστον πέντε micro, στο ένα σίγουρα θα στην κατεβάσει την πίεση αρκετά θα γλυτώσεις από το κυριο φίλτρο σου πολύ ταλαιπωρία, εγώ την άλλη φορά το προφίλτρο θα βάλω ένα micro

Επεξ/σία από slk200gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, slk200gr είπε

εγώ έχω μεγάλο πρόβλημα με την πίεση του νερού μπάνιο δεν μπορώ να κάνω χωρίς το πιεστικό,μου έκανε όμως εντύπωση ότι η πίεση είναι πάρα πολύ καλή παρόλο τα δύο φίλτρα που έχω βάλει ίσως να οφείλεται ότι είναι πιο ψυλη η παροχή, επιμένω να βάλεις ένα προφίλτρο τουλάχιστον πέντε micro, στο ένα σίγουρα θα στην κατεβάσει την πίεση αρκετά θα γλυτώσεις από το κυριο φίλτρο σου πολύ ταλαιπωρία, εγώ την άλλη φορά το προφίλτρο θα βάλω ένα micro

Σκέφτομαι να βάλω κάποια στιγμή όντως ένα προφιλτρο στα 5 micron  λέω για το martikx CTO η κάποιο αντίστοιχο ... Θα δω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, hamer είπε

Παιδια θα λειψω 2 βδομαδες απο το σπιτι και οταν γυρισω θα κανω αλλαγη φιλτρων ( Α.Ο.) και μεμβρανες ολα . Το καλυτερο θα ηταν να τα εβγαζα απο τωρα τα παλια να τα πεταξω και αφησω το συστημα χωρις φιλτρα και οταν επιστρεψω να βαλω τα καινουρια ? ή να τα αφησω οπως ειναι και τα αλλαζω οταν γυρισω ? 

Πόσα χρόνια την έχεις την μεμβράνη χωρίς αλλαγή; Αν σου κράτησε 3-4 χρόνια , καλό θα ήταν να κάνεις έναν καθαρισμό σε όλα τα κάνιστρα είτε με τα ειδικά φακελάκια απολύμανσης που πουλάνε ή αν δεν βρεις αυτά τα φακελάκια να κάνεις αυτό που έκανα εγώ , δηλαδή να τα καθαρίσεις με λίγο χλωρίνη.Ειδικά το κάνιστρο της μεμβράνης θέλει οπωσδήποτε απολύμανση μιας και τα περισσότερα μικρόβια εκεί συγκεντρώνονται.Αδειάζεις όλα τα κάνιστρα από τα φίλτρα , ρίχνεις μέσα μια μικρή ποσότητα χλωρίνης , τα σφραγίζεις και αφήνεις να περάσει νερό.Αφήνεις να δράσει η χλωρίνη για λίγο διάστημα και μετά βγάζεις το νερό και κάνεις ξεπλύματα με το νερό του δικτύου πριν βάλεις τα νέα φίλτρα πάνω.

Μια πατέντα που κάνω εγώ είναι να ξεπλένω τα 2 φίλτρα του άνθρακα που είναι πριν την μεμβράνη με bypass.Δηλαδή την έξοδο των φίλτρων άνθρακα την βγάζω από την είσοδο την μεμβράνης και με το νερό του δικτύου βγάζω όλα τα μαύρα σωματίδια σε ένα λεκανάκι.Διαφορετικά όλα αυτά τα μαύρα υπολείματα που πρωτοβγάζει ένα φίλτρο άνθρακα θα πήγαιναν πάνω στην μεμβράνη και ουσιαστικά θα την βρώμιζαν πολύ πιο γρήγορα.

Επίσης αποστειρώνεις έτσι και τη δεξαμενή αποθήκευσης του νερού αν και καλό είναι μετά από μερικά χρόνια να την πετάς και να παίρνεις καινούρια μιας και δεν κάνει τα τρελά λεφτά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, tarantules είπε

Πόσα χρόνια την έχεις την μεμβράνη χωρίς αλλαγή; Αν σου κράτησε 3-4 χρόνια , καλό θα ήταν να κάνεις έναν καθαρισμό σε όλα τα κάνιστρα είτε με τα ειδικά φακελάκια απολύμανσης που πουλάνε ή αν δεν βρεις αυτά τα φακελάκια να κάνεις αυτό που έκανα εγώ , δηλαδή να τα καθαρίσεις με λίγο χλωρίνη.Ειδικά το κάνιστρο της μεμβράνης θέλει οπωσδήποτε απολύμανση μιας και τα περισσότερα μικρόβια εκεί συγκεντρώνονται.Αδειάζεις όλα τα κάνιστρα από τα φίλτρα , ρίχνεις μέσα μια μικρή ποσότητα χλωρίνης , τα σφραγίζεις και αφήνεις να περάσει νερό.Αφήνεις να δράσει η χλωρίνη για λίγο διάστημα και μετά βγάζεις το νερό και κάνεις ξεπλύματα με το νερό του δικτύου πριν βάλεις τα νέα φίλτρα πάνω.

Μια πατέντα που κάνω εγώ είναι να ξεπλένω τα 2 φίλτρα του άνθρακα που είναι πριν την μεμβράνη με bypass.Δηλαδή την έξοδο των φίλτρων άνθρακα την βγάζω από την είσοδο την μεμβράνης και με το νερό του δικτύου βγάζω όλα τα μαύρα σωματίδια σε ένα λεκανάκι.Διαφορετικά όλα αυτά τα μαύρα υπολείματα που πρωτοβγάζει ένα φίλτρο άνθρακα θα πήγαιναν πάνω στην μεμβράνη και ουσιαστικά θα την βρώμιζαν πολύ πιο γρήγορα.

Επίσης αποστειρώνεις έτσι και τη δεξαμενή αποθήκευσης του νερού αν και καλό είναι μετά από μερικά χρόνια να την πετάς και να παίρνεις καινούρια μιας και δεν κάνει τα τρελά λεφτά.

Kαθε χρονο αλλάζω μεμβρανη και reminalizer και καθε 6μηνο τα άλλα 2 φιλτρα . Οποτε να τα αφησω πανω οπως ειναι να λιμνασουν 15 μερες και οταν ερθω κανω και απολυμανση , ή να τα βγαλω απο τωρα και να πεταξω τα παλια φιλτρα να μην καθονται πανω ?

Αυτο με την χλωρινη που λες το εγραφε και στο manual οταν το πρωτοεγκαταστησα και με εκανε θετικη εντυπωση , ειχε και δοσομετρητη μια μικρη ποσοτητα bleach οπως εγραφε για να απολυμανθει το συστημα .

Παντως ακομα και μετα απο ενα χρονο με το TDS που κανω μετρηση 0170 (ppm) εχει η βρυση και 0015 το φιλτρο οπως στην αρχη.

Επεξ/σία από hamer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι μεμβράνες απόσο γνωρίζω δεν είναι να αλλάζονται κάθε χρόνο.Είναι υπερβολικά σύντομο χρονικό διάστημα.Τι μεμβράνη έχει το σύστημά σου; Τι μάρκα είναι και τι γράφει το datasheet για το χρόνο αλλαγής; Έχεις DTS μετρητή να βλέπεις την απόδοσή της; Συνήθως οι μεμβράνες έχουν χρόνο ζωής από 2 έως 4 χρόνια ανάλογα την ποιότητα του νερού του δικτύου σου και το πόσα λίτρα νερό περνάνε από μέσα της.

Επεξ/σία από tarantules
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Aquasana RO

Μετα απο ενα χρονο με το TDS που κανω μετρηση (0170 ppm εχει η βρυση) και 0015 το φιλτρο ακομα καλυτερο απο οταν το βαζω που εχει στην αρχη  0020

  • 1 year RO membrane life**
  • 1 year remineralizer life**
  • 6 month carbon/ Claryum filter life

** Capacity depends on water quality and usage.

Φυσικα λεει οτι αλλαζει αναλογα με την ποσοτητα του νερου που θα φιλτραρει αλλα επειδη δεν μπορω να γνωριζω , αλλαζω όποτε λέει .

 

Το ερωτημα παραμενει ¨ Να τα αφησω πανω οπως ειναι να λιμνασουν 15 μερες και οταν ερθω κανω και απολυμανση , ή να τα βγαλω απο τωρα και να πεταξω τα παλια φιλτρα να μην καθονται πανω ?

Επεξ/σία από hamer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με τις τιμές αυτές έχεις μια απόδοση μεμβράνης κοντά στο 91% [   (170-15)/170   ].H μεμβράνη όσμωσης είναι να αλλαχθεί όταν το TDS δείξει ένδειξη κάτω από 90% καθαρού/δικτύου.

Αν ψάξεις στο νετ θα δεις οτι πολλοί αναφέρουν οτι ακόμα και μέχρι το 80% σε παίρνει να την αφήσεις.Εγώ τη δική μου την άλλαξα στα 4 χρόνια και είχε 88,5%.

Δεν γνωρίζω τι προδιαγραφές έχει η δική σου μεμβράνη αλλά για κάθε ένα χρόνο αλλαγή θα σου στοιχίζει ο κούκος αηδόνι φαντάζομαι.Αν κάνεις backflush στη μεμβράνη πχ μια φορά ανα εβδομάδα ή 2 εβδομάδες , τη διατηρείς σε καλή κατάσταση και δεν την μπουκώνεις με αποτέλεσμα να σου κρατήσει περισσότερο.

Εγώ είχα πάρει την DOW Filmtec 75GPD στα 37 ευρώ.

Όσον αφορά το ερώτημα , πιστεύω καλό κάνεις να βγάλεις τα φίλτρα και να τα πετάξεις , παρά να τα αφήσεις πάνω γιατί τα στάσιμα νερά δημιουργούν μικροοργανισμούς.

Εγώ ψάχνομαι τώρα να αντικαταστήσω την Α.Ο από 0,0001 micron με μια 0,001.Καταργείς το mineral μιας και πας σε nanofitration όπου αφήνει και περνάνε τα μέταλλα και ιχνοστοιχεία.

Δεν γνωρίζω όμως εαν χρειάζεται να αποθηκεύεις το νερό σε δεξαμενή.Αυτό εξαρτάται από την απόδοση της μεμβράνης.Παλαιότερα είχα δοκιμάσει μια holow fiber των 0,01 micron και όταν πήγα στο χημείο να εξετάσει το νερό ήταν σχεδόν ίδιο με του δικτύου μετά τα κλασικά απλά φίλτρα των 0,5micron.Τώρα έβγαλαν νέας γενιάς ΑΟ και θέλω να δοκιμάσω να δω αν όντως κάνει δουλειά.

 

Επεξ/σία από tarantules
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα παιδια,σε καινούριο σπιτι θα βαλω ενα τριπλο κεντρικης παροχης ,τι φιλτρα να βαλω?σκεφτομαι οτι το ενα πρεπει να ειναι αποσκληρυντης,τα υπόλοιπα δυο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η Αquaphor εχει φίλτρο που ενισχύει το νερό με μαγνήσιο. Το χρησιμοποιώ εδω και ενα χρόνο. Τι γνώμη εχετε για αυτό?

Επεξ/σία από Vag2010
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα φίλοι,

θέλω να βάλω ένα φίλτρο νερού κάτω από τον πάγκο με βρυσάκι στον νεροχύτη, που να αφαιρεί την οσμή του χλωρίου από το νερό της Αθήνας (περιοχή Κολωνού)

Πήγα στο Leroy, γιατί είχε πάρει ένας φίλος μου από εκεί κι έμεινε ευχαριστημένος από το αποτέλεσμα.Όλο το σετ το δίνουν στα 75€, ενώ το φίλτρο μόνο του έκανε 8€.

Άνοιξε μια συσκευασία ο πωλητής και μου έδειξε τα περιεχόμενα όπως φαίνονται στις φωτογραφίες.

Ένα ανοξείδωτο βρυσάκι που  κάπου το είχα δει στα 10€, ένα λάστιχο ψιλής διατομής , ένα ρακόρ που βίδωνε πάνω στο φίλτρο κι άλλο ένα που βιδώνει πάνω στα βρυσάκι.

 

Μήπως γνωρίζετε από που μπορώ να τα προμηθευτώ, ώστε να μην πληρώσω μαζεμένα 75€?

IMG_3520.JPEG

IMG_3521.JPEG

IMG_3522.JPEG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...