Προς το περιεχόμενο

Φίλτρα νερού


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

29 λεπτά πριν, saltofx_v είπε

η doulton βγαζει ειδικο φιλτρο και για τα αλατα, το Ultra carb SI

Πρόσεξες ότι δεν αναφέρει ποσοστό αφαίρεσης αλάτων; 

Δεν υπάρχει τρόπος ένα απλό φίλτρο να αφαιρεί τα άλατα και να μην χρειάζεται αντικατάσταση συχνά πυκνά από τα άλατα που θα παρέμεναν σε αυτό και θα το αχρήστευαν σύντομα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Conan2046 είπε

Πρόσεξες ότι δεν αναφέρει ποσοστό αφαίρεσης αλάτων; 

Δεν υπάρχει τρόπος ένα απλό φίλτρο να αφαιρεί τα άλατα και να μην χρειάζεται αντικατάσταση συχνά πυκνά από τα άλατα που θα παρέμεναν σε αυτό και θα το αχρήστευαν σύντομα.

δεν εχεις αδικο..ισως να κατακρατα λιγο περισσοτερο τα αλατα απο οτι τα υπολοιπα της φιλτρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από εμένα.

Καθώς μετακόμισα σε δικό μου σπίτι, αποφάσισα να κάνω μια μόνιμη και καλή λύση για φίλτρο νερού.

Από την ανάγνωση όλων των σελίδων της συζήτησης διαπίστωσα αρκετά πράγματα.

Ένα από τα πρωταρχικά και βασικότερα είναι οι μετρήσεις.

Πρώτα του νερού του δικτύου και κατόπιν του φιλτραρισμένου.

Ρωτώντας σε εργαστήρι της Θεσσαλονίκης οι τιμές που μου είπαν για κάθε μπουκαλάκι είναι 35 και 65 ευρώ

ο μικροβιολογικός και χημικός έλεγχος. (Δε λέω αντίστοιχα διότι δε θυμάμαι ποιο ποσό αφορά τον κάθε έλεγχο.)

Συνολικά 100, ποσό ασύμφορο όταν όλη η "εγκατάσταση" που θα κάνω δεν θα ξεπερνάει τα 250 - 300 ευρώ.

Έλεγξα λοιπόν τα μηνιαία αποτελέσματα του νερού του δικτύου μου,

που αποστέλλει ηλεκτρονικά η Δευα Πυλαίας Χορτιάτη.

Τα τελευταία αποτελέσματα είναι αυτά: Ημερήσιο-Δελτίο-Αποτελεσμάτων-18-07-2019.pdf

Νομίζω όμως ότι δεν επαρκούν. Πχ δεν αναφέρει κάπου σκληρότητα νερού ( CaCO3 )

Επίσης προσπαθώ να καταλάβω για την αγωγιμότητα.

Επειδή ασχολούμαι και με ενυδρεία, μετράω (με το απλό ebay TDS meter που διαθέτω) το νερό της βρύσης περίπου 930 (!) ppm (μιλάμε για αγωγιμότητα).

Η Δευα τη μετράει σε (μS/cm). Όταν μετατρέπω σε google converter τα μS/cm σε ppm μου βγάζει:

652 μS/cm = 417280 ppm 

Από ότι ξέρω μετά τα 1500 ppm το νερό κρίνεται ακατάλληλο.

Που ακριβώς κάνω το λάθος με τη μετατροπή?

Τέλος, τι άλλο στοιχείο θα μπορούσα να ζητήσω από τη Δευα σχετικά με το νερό του δικτύου μου?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απόσο γνωρίζω άλλο η αγωγιμότητα και άλλο η σκληρότητα του νερού.Η αγωγιμότητα μετριέται σε μS/cm όπως έγραψες και εσύ και το όριο για το πόσιμο νερό είναι τα 2.500 μS/cm.

Στη σκληρότητα μετράνε τα ppm (ή mg/l) του CaCO3.Aπό  0-70 το νερό είναι πολύ μαλακό , από 70-150 χαρακτηρίζεται μαλακό , 150-250 ελαφρώς σκληρό , 250-320 μέτρια σκληρό , 320-420 σκληρό νερό , και από 420 και πάνω πολύ σκληρό νερό.

Επίσης κοιτάς στην χημική ανάλυση να έχει νιτρώδη και νιτρικά τα οποία θα πρέπει να είναι μέσα στα όρια.Δηλαδή 50 mg/l για τα νιτρικά και 0,5 mg/l για τα νιτρώδη.

Επεξ/σία από tarantules
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την ακρίβεια to TDS είναι τρόπος μέτρησης όλων των στερεών που είναι διαλυμένα στο νερό.

Μία από τις μονάδες μέτρησης είναι και τα ppm

Η ισοτητα ειναι 1 ppm = 1.56 microS/cm (ή αλλιως μS/cm) (ανέτρεξα στα ενυδρειακά μου forum)

Χωρίς να είμαι ειδήμων,η σκληρότητα, (GH μετράει Ca & Mg, και η KH μετράει ανθρακική σκληρότητα (CO3 & HCO3)

Μετριέται σε mg/l ή (ppm) και σε Γαλλικούς, Αγγλικούς ή Γερμανικούς Βαθμούς.

Από δικές μου μετρήσεις στο νερό βρύσης (υγρά τέστ της ΑΡΙ) γνωρίζω ότι έχω σκληρό νερό

GH 13 Γερμανικούς Βαθμούς (περίπου 250 ppm) και ΚΗ 15 Γερμανικούς Βαθμούς (Υπάρχει και παράδοξο εδώ, θα έπρεπε να είναι η GH μεγαλύτερη από τη ΚΗ αλλά άλλη ιστορία αυτή...)

 

Για να μη ζαλιζόμαστε, δε ξέρω αν το δελτίο αποτελεσμάτων της Δεηα της περιοχής μου επαρκούν για να διαλέξω ανάλογο φίλτρο

pH 7,38

ΑΓΩΓΙΜΟΤΗΤΑ  609 μS/cm

NO3 4,54 mg/l

NO2, NH4+ , Mn, Fe τα έχει ως Δ.Α. (δεν ανιχνεύθηκαν)

Μπορώ λέτε να τους ζητήσω παραπάνω στοιχεία ή αυτή είναι δουλειά των εργαστηρίων (που μου ζήτησαν τα 100 ευρώ)? 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, atha100 είπε

 

Επειδή ασχολούμαι και με ενυδρεία, μετράω (με το απλό ebay TDS meter που διαθέτω) το νερό της βρύσης περίπου 930 (!) ppm (μιλάμε για αγωγιμότητα).

Η Δευα τη μετράει σε (μS/cm). Όταν μετατρέπω σε google converter τα μS/cm σε ppm μου βγάζει:

652 μS/cm = 417280 ppm 

Από ότι ξέρω μετά τα 1500 ppm το νερό κρίνεται ακατάλληλο.

Που ακριβώς κάνω το λάθος με τη μετατροπή?

 

Οι μονάδα μέτρησης όπως γράφεις είναι τα μS/cm, το ελληνικό μ αντιστοιχεί στα λεγόμενα micro (εκκατομυριοστά) και όχι στα mili (χιλιοστά) που βάζεις εσύ. Αν χρησιμοποιήσεις την σωστή μονάδα θα στο βγάλει 417,2. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, neten είπε

Μια ερωτηση φιλοι μου. Για το camelot εχει κανεις αποψη? Ευχαριστω πολυ. 

στην ουσία είναι με μπλοκ ενεργού άνθρακα . Όπως αλλά φίλτρα ενεργού άνθρακα του εμπορίου που υπάρχουν από 15-50€

Και λειτουργεί περίπου συνδρομιτικα ... Δλδ σ λένε πάρε την συσκευή του φίλτρου τσάμπα ή από 1000€ μόνο 150 και κάθε χρόνο θα μας δίνεις 120€ για το ανταλλακτικό . Και το olumpus έτσι λειτουργεί αλλά εκεί αγοράζεις την συσκευή 70€ και το ανταλλακτικό 45. Επίσης το Όλυμπους είναι κεραμικό εξωτερικά και εσωτερικά μπλοκ άνθρακα όπως το camelot., Καλύτερη φίλτρανση λόγο 2πλου φίλτρου . Ψαξε φθηνότερες λύσεις γτ σ αυτά πληρώνεις πολύ ακριβά τις διαφημίσεις στην τηλεόραση .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, neten είπε

Μια ερωτηση φιλοι μου. Για το camelot εχει κανεις αποψη? Ευχαριστω πολυ. 

Γιατί δεν το αγοράζεις να μας πεις εσύ τις εντυπώσεις σου; Απότι βλέπω και στη διαφήμισή τους στην tv πρέπει να είναι πολύ γαμάτο φίλτρο.Δεν μπορεί να λένε ψέματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην τηλεόραση δε λένε ποτέ ψέματα...

Tarantules, αν θυμάμαι καλά έχεις ro εξι σταδίων. Μπορείς να μου πεις σε παρακαλώ ποιας εταιρείας ειναι; Αν θες στείλε pm. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασα παρα πολλα κ πραγματικα χαθηκα... Γνωριζω παρα πολλα για το νερο λογο δουλειάς με τον καφε... 

Δεν περιμενα οτι θα δω αντισρεοφη οζμωση σε εκγατασταση σπιτιου... 

Θα θελα να κανω καποιες ερωτησεις οσον αφορα τα φίλτρα... 

Γτ ειναι 150 σελιδες 

Μπορω να παρω κατω παγκου φιλτρα κ να εχω καθαρο υγιεινο νερακι;  

Κ  τι κοστος πρεπει να διαθεσω 

Θα θελα ολοκληρωμενες προτασεις.. 

Επεισης οσοι εχετε αντιστωφη οζμωση μπορειτε να ρυθμησετε τιμες μαγνησιου; αν ναι θα εχετε ποιο γλυκο νερο... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, marvelakias είπε

Διάβασα παρα πολλα κ πραγματικα χαθηκα... Γνωριζω παρα πολλα για το νερο λογο δουλειάς με τον καφε... 

Ξεκινάς με ανάλυση του νερού που θες να φιλτράρεις. Σίγουρα θα το ξέρεις, αφού γνωρίζεις τόσα πολλά για το νερό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, marvelakias είπε

Διάβασα παρα πολλα κ πραγματικα χαθηκα... Γνωριζω παρα πολλα για το νερο λογο δουλειάς με τον καφε... 

Δεν περιμενα οτι θα δω αντισρεοφη οζμωση σε εκγατασταση σπιτιου... 

Θα θελα να κανω καποιες ερωτησεις οσον αφορα τα φίλτρα... 

Γτ ειναι 150 σελιδες 

Μπορω να παρω κατω παγκου φιλτρα κ να εχω καθαρο υγιεινο νερακι;  

Κ  τι κοστος πρεπει να διαθεσω 

Θα θελα ολοκληρωμενες προτασεις.. 

Επεισης οσοι εχετε αντιστωφη οζμωση μπορειτε να ρυθμησετε τιμες μαγνησιου; αν ναι θα εχετε ποιο γλυκο νερο... 

Θέλεις αργοσχωλο να σου γράψει ,διάβασε αν θέλεις να μάθεις και αν υπάρχει απορία να απαντηθεί,έλεος πια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...