Προς το περιεχόμενο

Φίλτρα νερού


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν, διαβάζοντας όλες τις σελίδες, και συζητώντας με κόσμο, κατέληξα σε μερικά συμπεράσματα.

Αυτά, δεν αφορούν αντίστροφες οσμώσεις.

Δεκτά τα σχόλια και οι αντιρρήσεις.

Χοντρικά και με κάθε επιφύλαξη:

 - Τσεκάρω το νερό του δικτύου μου.

Από όπου μπορώ. Είτε πληρώνοντας εργαστήρια είτε από την εταιρία ύδρευσης.

Θεσσαλονίκη που είμαι εγώ = σκληρό νερό, περισσότερα "άλατα"

Αθήνα από ότι ξέρω = μαλακό νερό.

 - Βάζω φίλτρο κάτω πάγκου, στο κρύο.

Έτσι το φίλτρο διαχέεται από το νερό μίας σωλήνωσης.

Επίσης δε διακινδυνεύουμε την εισβολή ζεστού νερού στο φίλτρο.

Τέλος δε "ξοδεύεται" το φίλτρο για πλύσιμο χεριών κτλ

 - Κοιτάμε να περνάμε το νερό από διαφορετικά στάδια. (ας πούμε 3 διαφορετικά)

Η μεμβράνη του τελευταίου σταδίου να είναι όσο δυνατών, μικρής διατομής.

0.1 Mc ίσως είναι αδύνατων να είναι όντως, αλλά ίσως 0,3 πχ να είναι οκ

Συμπαγές φίλτρο (ενεργού?) άνθρακα

 - Πιστοποιήσεις

Εδώ από ότι κατάλαβα γίνεται όλη η δουλειά.

Τα πιστοποιημένα προϊόντα κοστολογούνται ακριβά διότι προφανώς είναι τα ποιο αξιόπιστα

και κάνουν ό,τι λένε!

Κόστος πάνω από 1000ευρώ.

Οι ίδιες αυτές εταιρίες, βγάζουν και την οικονομικότερη σειρά (στα 500 με 800)

και παρακάτω υπάρχουν τα ~120 ευρώ με ~350 ας πούμε κατηγορία,

Εκεί κάνεις το σταυρό σου να μην πάρεις μούφα (fake πιστοποιήσεις και τσαρλατάνοι)

και ψάχνεις τις λεπτομέρειες, οι οποίες θα σε οδηγήσουν σε μια τίμια αγορά.

Σε αυτή τη τρίτη και καταραμένη κατηγορία είμαι και εγώ και ακόμα ψάχνω.

Όσον αφορά τις πιστοποιήσεις μπήκα NSF και είδα υπάρχουν ας πούμε η αποχλωρίωση και γεύση (κλαιν δηλ) σε κάποιο φίλτρο που με ενδιαφέρει.

Οι λεπτομέρειες είναι πολλές αλλά σε οδηγούν να αγοράσεις πχ με 200 ευρώ το οποίο για τις ανάγκες σου να είναι καλύτερο από αυτό των πχ350 ευρώ.

Πχ λεπτομέρεια!   Ένα θεματάκι που παίζει είναι το νερό που μένει στο σωληνάκι πριν το βρυσάκι, όταν αυτό είναι κλειστό

Κάπου το διάβαζα, αν θυμάται κάποιος...

- Δε χρειάζεται να πάρουμε για χιλιάδες λίτρα. Αρκεί να υπολογίσουμε περίπου πόσο πίνει ο καθένας στην οικογένεια.

- Δε ξεχνάμε οτι το σώμα προσαρμόζεται και πολλοί συνάνθρωποί μας είτε πίνουν κανονικά από βρύση,

ή πολλοί που - μεταξύ αυτών και εγώ - νομίζαμε ότι έκανε δουλειά το ~50 ευρώ φιλτράκι μας.

- Οι προδιαγραφές της αλλαγής των ανταλλακτικών να είναι ετησίως.

 - Συμπληρωματικά θα μπορούσε να μπεί ένα στάδιο στη κεντρική παροχή

Αυτά και κάποια που τώρα μου διαφεύγουν, είναι μερικά από αυτά που κατάλαβα εώς τώρα

 

 

 

 -

 

 

Επεξ/σία από atha100
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εν τω μεταξύ, ποιος από τους 2 που βρήκα εγώ, είναι ο επίσημος εισαγωγέας της Doulton στην Ελλάδα?

https://www.qwaterfilters.com/product/φίλτρο-νερού-κάτω-πάγκου-doulton-hip-duo-made-in-uk/

https://www.primato.gr/proionta/antallaktika-gia-filtra-nerou/filtra-nerou-doulton/

Έχει και ο http://www.doulton.solarage.gr/

στο  https://doulton.com/global-partners/

αναφέρει στη σελίδα του κάποια Doulton® Greece  45 Egnatia Street  Contact: Maria Kalogirou  +30 2310 531 111

Πράγμα που δεν υπάρχει στο ίντερνετ...

 

Τα Doulton δεν θα έχουνε θέματα με ενδεχόμενο brexit?

Κόστος - διαθεσιμότητα ανταλλακτικών κτλ?

 

Doulton πάντως βλέπω 2 σταδίων https://www.qwaterfilters.com/product/φίλτρο-νερού-κάτω-πάγκου-doulton-hip-duo-made-in-uk/

και με 1 πχ http://www.doulton.solarage.gr/kato-pagkou/

Θα ήθελα Doulton 3 σταδίων.

Μήπως γνωρίζει κάποιος?

 

Επεξ/σία από atha100
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα για πρώτη φορά ,μετά από 6 μήνες όπως έλεγαν οι οδηγίες άλλαξα το προφίλτρο αλλά μου φάνηκε πάρα πάρα πάρα πολύ καθαρό, μπορώ να πω ότι είναι σαν καινούργιο, η αλήθεια είναι ότι είμαι ένα άτομο οπότε δεν έχω μεγάλη κατανάλωση, βάζω δύο φωτογραφίες για να μου πείτε τη γνώμη σας

20190911_171909.jpg

20190911_171902.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, slk200gr είπε

Σήμερα για πρώτη φορά ,μετά από 6 μήνες όπως έλεγαν οι οδηγίες άλλαξα το προφίλτρο αλλά μου φάνηκε πάρα πάρα πάρα πολύ καθαρό, μπορώ να πω ότι είναι σαν καινούργιο, η αλήθεια είναι ότι είμαι ένα άτομο οπότε δεν έχω μεγάλη κατανάλωση, βάζω δύο φωτογραφίες για να μου πείτε τη γνώμη σας

20190911_171909.jpg

20190911_171902.jpg

Όντως πολύ καθαρό ρε φίλε. Ποια περιοχή είσαι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασσηρο Θεσσαλονίκης,ναι οκ είχα πάρει και ανάλυση και με ρωτούσαν και αυτοί που μένω γιατί το νερό Γενικά ήταν πολύ καλό αλλά ούτε σκουπίδια ούτε τίποτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, slk200gr είπε

Ασσηρο Θεσσαλονίκης,ναι οκ είχα πάρει και ανάλυση και με ρωτούσαν και αυτοί που μένω γιατί το νερό Γενικά ήταν πολύ καλό αλλά ούτε σκουπίδια ούτε τίποτα?

Έχω δει κάτι βίντεο που κάτι τέτοια φίλτρα βγαίνουν από μέσα καφέ από την λάσπη . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, slk200gr είπε

Σήμερα για πρώτη φορά ,μετά από 6 μήνες όπως έλεγαν οι οδηγίες άλλαξα το προφίλτρο αλλά μου φάνηκε πάρα πάρα πάρα πολύ καθαρό, μπορώ να πω ότι είναι σαν καινούργιο, η αλήθεια είναι ότι είμαι ένα άτομο οπότε δεν έχω μεγάλη κατανάλωση, βάζω δύο φωτογραφίες για να μου πείτε τη γνώμη σας

20190911_171909.jpg

20190911_171902.jpg

Μηπως δεν παιρνεις απευθειας απο την υδρευση αλλα εχεις ενδιαμεσα ντεποζιτο με πιεστικο?

Το λέω γιατι εγω Τριπολη το έχω ετσι και πιθανοτατα μεγαλο ποσοστο χωματος-ιζηματος που φαινεται με το ματι στα φιλτρα, κατακαθεται στο ντεποζιτο. Μεχρι τωρα χρησιμοποιω κανατα brita (1 φιλτρο 100lt το μήνα για 2 ενηλ και 2 παιδια) και εχω βραστήρα 3 χρονια και ειναι μεσα σαν καινουριος (λαμπει) χωρις ιχνος αλατων.

Επειδη λοιπον μου εχουν μεινει μονο 3-4 φιλτρα θα βαλω ενα συστημα κατω παγκου 2 σταδιων και έπεσα χθες σε αυτην την φιλτροθηκη 2 θεσεων ΑΝΟΞΕΙΔΩΤΗ με 99 ευρω.

https://shop.waterfresh.gr/product/%cf%83%cf%85%cf%83%ce%ba%ce%b5%cf%85%ce%ae-%ce%bd%ce%b5%cf%81%ce%bf%cf%8d-%ce%ba%ce%ac%cf%84%cf%89-%cf%80%ce%ac%ce%b3%ce%ba%ce%bf%cf%85-%ce%b4%ce%b9%cf%80%ce%bb%ce%ae-%ce%b1%ce%bd%ce%bf%ce%be%ce%b5/

Και θελω αποψεις για το αν αξιζει το ανοξειδωτο ή καλυτερα πλαστικο με 30 ευρω.

Θεωρω πως το Inox θα ειναι για μια ζωή και μαλλον πιο αντιμικροβιακο απο το πλαστικο αλλα δεν ξερω για αλλα μειονεκτηματα.

Συνολικα σκεφτομαι τα παρακατω απο το ιδιο site (εχετε αποψη για τα φιλτρα eiger? καλυτερη επιλογη τα pentek?)

Συσκευή Νερού Κάτω Πάγκου Διπλή Ανοξείδωτη inox  : 99

βρυσακι 18 ευρω  

Σωληνάκι 1 μέτρο + 2 τεμάχια Κούμπωμα Ασφαλείας in-line για Φίλτρα Νερού Ψυγείου

για πρωτο. Φίλτρο συμπαγή ενεργού άνθρακα 10» – 5μm Eiger Filter : 19 ευρω  
για δευτερο. Κεραμικό Φίλτρο νερού Eiger Filter 0,3μm : 24  ευρω
 
Περίπου 165 ευρω και μετα την πρωτη αλλαγη διαλεγω και αλλα φιλτρα με συνολικο κοστος ανα ετος 40 - 70 ευρω (με την brita εβγαινε 6x12=72 ευρω)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, slk200gr είπε

Σήμερα για πρώτη φορά ,μετά από 6 μήνες όπως έλεγαν οι οδηγίες άλλαξα το προφίλτρο αλλά μου φάνηκε πάρα πάρα πάρα πολύ καθαρό, μπορώ να πω ότι είναι σαν καινούργιο, η αλήθεια είναι ότι είμαι ένα άτομο οπότε δεν έχω μεγάλη κατανάλωση, βάζω δύο φωτογραφίες για να μου πείτε τη γνώμη σας

Αν το νερό που περνάει στο δίκτυο της περιοχής σου δεν έχει χώματα και ιζήματα και οι σωλήνες επίσης είναι σε καλή κατάσταση προφανώς και το φίλτρο δεν θα έχει σκουριές και ιζήματα, χωρίς να σημαίνει απαραίτητα ότι είναι και καλό, αυτό εσύ το ξέρεις, αφού θα μπορούσε να έχει από βαρέα μέταλλα, μικροοργανισμούς, υπολείμματα χλωρίου κλπ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχει δοκιμάσει κανείς το atlas filtri που βγαίνει με 0.02 microns με νάνο διήθηση ? Είναι ενεργού άνθρακα εξωτερικά με μεμβρανη 0.02 μέσα ... ? 

F2CDDAAA-DEED-4E2B-BA7C-3D2040770FA9.jpeg

8A834D8D-29DC-4550-B424-C30EA3E5739E.png

Επεξ/σία από dimitrisdim14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/9/2019 στις 5:29 ΜΜ, dimitrisdim14 είπε

Έχει δοκιμάσει κανείς το atlas filtri που βγαίνει με 0.02 microns με νάνο διήθηση ? Είναι ενεργού άνθρακα εξωτερικά με μεμβρανη 0.02 μέσα ... ? 

F2CDDAAA-DEED-4E2B-BA7C-3D2040770FA9.jpeg

8A834D8D-29DC-4550-B424-C30EA3E5739E.png

Ειναι ενεργου ανθρακα με μεμβρανη δηλαδη 2 σε 1. To 0.15 micron παντως θελει προφιλτρο κατα την αποψη μου 1 μικρο και οχι 5-10 που ειναι το συνηθες. Αν εχεις πολλα ιζηματα στο νερο θα πρεπει να βαλεις 2 προφιλτρα.

εχει 2 εκδοσεις: ενεργο ανθρακα+0.15 (57 ευρω)  ή ενεργο ανθρακα και 0.02 (αυτο δεν ξερω τιμή)

Αλλα 57 ΕΥΡΩ που βλεπω τιμή και 2 φιλτρα τουλάχιστον τον χρονο μου φαίνονται πολλα γιατι μπορει να φτασεις και 3 το χρονο. Θελει δοκιμη.

Εγώ έχω καταλήξει σε ένα σύστημα με 3 φιλτροθηκες που στην αρχικη συσκευασια εχει βρυσακι και ολα τα παρελκομενα +3 φιλτρα που επιλεγεις εσυ και 1 φιλτρο γραμμης 0.02μm Μεμβράνη UF-TLCHF-2T. περιπου 120ευρω ολα μαζι.

Επειδη εχω ντεποζιτο και τα πολλα κατακαθονται σκεφτομαι να ξεκινησω με ενα συνδιασμο:  

1. 1μm προφιλτρο ~4 ευρω

2. 0.5μm gak + KDF+Αποσκλήρυνση ~16 ευρω

3. 0.5μm matrikx PB ~22 ευρω

4. 0.02μm UF-TLCHF-2T.  ~20 ευρω (αυτο αφαιρει 99% απο ιους ενω το ατλας στα 0.15 όχι)

με σκοπο να αλλαζω τα 2 πρωτα καθε 6 μήνες και τα άλλα 2 καθε 12 και τα οποια σε πακετο θα βγαινουν και φτηνοτερα (~72 το χρόνο υπολογίζω)

αν δω οτι το 1. βουλωνει νωρις θα το βαλω 5μm την επόμενη φορά.

αν δω οτι το 4. μειωνει την ροη παρα πολυ θα το καταργησω και θα δουλευω με τα τρια μιας και το νερο στην Τριπολη δεν θεωρειται επιβλαβες και τη μεμβρανη την βαζω κυριως προληπτικα επειδη εχω μικτα παιδια.

παντως ολα εχουν να κανουν με το ποσα θελεις να δινεις σε συνδιασμο με τι θελεις να πετυχεις ή ειναι αναγκαιο να πετυχεις.

 

 

 
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, johnniek13 είπε

Ειναι ενεργου ανθρακα με μεμβρανη δηλαδη 2 σε 1. To 0.15 micron παντως θελει προφιλτρο κατα την αποψη μου 1 μικρο και οχι 5-10 που ειναι το συνηθες. Αν εχεις πολλα ιζηματα στο νερο θα πρεπει να βαλεις 2 προφιλτρα.

εχει 2 εκδοσεις: ενεργο ανθρακα+0.15 (57 ευρω)  ή ενεργο ανθρακα και 0.02 (αυτο δεν ξερω τιμή)

Αλλα 57 ΕΥΡΩ που βλεπω τιμή και 2 φιλτρα τουλάχιστον τον χρονο μου φαίνονται πολλα γιατι μπορει να φτασεις και 3 το χρονο. Θελει δοκιμη.

Εγώ έχω καταλήξει σε ένα σύστημα με 3 φιλτροθηκες που στην αρχικη συσκευασια εχει βρυσακι και ολα τα παρελκομενα +3 φιλτρα που επιλεγεις εσυ και 1 φιλτρο γραμμης 0.02μm Μεμβράνη UF-TLCHF-2T. περιπου 120ευρω ολα μαζι.

Επειδη εχω ντεποζιτο και τα πολλα κατακαθονται σκεφτομαι να ξεκινησω με ενα συνδιασμο:  

1. 1μm προφιλτρο ~4 ευρω

2. 0.5μm gak + KDF+Αποσκλήρυνση ~16 ευρω

3. 0.5μm matrikx PB ~22 ευρω

4. 0.02μm UF-TLCHF-2T.  ~20 ευρω (αυτο αφαιρει 99% απο ιους ενω το ατλας στα 0.15 όχι)

με σκοπο να αλλαζω τα 2 πρωτα καθε 6 μήνες και τα άλλα 2 καθε 12 και τα οποια σε πακετο θα βγαινουν και φτηνοτερα (~72 το χρόνο υπολογίζω)

αν δω οτι το 1. βουλωνει νωρις θα το βαλω 5μm την επόμενη φορά.

αν δω οτι το 4. μειωνει την ροη παρα πολυ θα το καταργησω και θα δουλευω με τα τρια μιας και το νερο στην Τριπολη δεν θεωρειται επιβλαβες και τη μεμβρανη την βαζω κυριως προληπτικα επειδη εχω μικτα παιδια.

παντως ολα εχουν να κανουν με το ποσα θελεις να δινεις σε συνδιασμο με τι θελεις να πετυχεις ή ειναι αναγκαιο να πετυχεις.

 

 

Το άτλας στα 0.02 δεν το βρήκα πουθενά Ελλάδα . Το άλλο στα 0.15 το βρήκα σε αρκετά μαγαζιά . Έχω ήδη ένα προφιλτρο στα 1 micron και ένα δεύτερο στα 0.5 ενεργού άνθρακα. Σκέφτομαι να βάλω τρίτη φιλτροθηκη για να μειώσω λίγο τα άλατα ... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...