Προς το περιεχόμενο

Φίλτρα νερού


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν και επίσημα πλέον έπειτα από email στην εταιρία  atlas filtri που έστειλα, μου επιβεβαίωσαν ότι η συσκευή άνω πάγκου τους είναι BPA FREE.  Μέσα στο σάιτ στην περιγραφή αναφέρει atoxic materials δλδ ότι είναι φτιαγμένο από μη τοξικά υλικά , αλλά δεν λέει πουθενά για BPA FREE. Οπότε για να διευκρυνηστει το θέμα , αυτή είναι η απάντηση τους...

Screenshot_20200428-170906.png

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα σε όλους,  

Μετά από μέρες ήρθε και εμένα το φίλτρο doulton κάτω πάγκου. Η διαδικασία σύνδεσης πανεύκολη . Είναι μόνιμα συνδεδεμένο στην παροχή κρύου και έχω καθαρό νερό και για πόση αλλα και πλύσιμο.  

Τώρα αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι ότι θελω να βρω ένα τρόπο να μετράω τα λίτρα που καταναλώνω ώστε να ξέρω πότε περίπου χρειάζεται αλλαγή.  Από ότι είδα ο πιο βολικός είναι ο digiflow 8000t. Υπάρχει κάτι άλλο πιο καλό η πρακτικό σε μετρητή νερού? 

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/4/2020 στις 4:41 ΜΜ, dimitrisdim14 είπε

Δεν πέφτει η πίεση . Αν έχεις καινούριες σωληνώσεις βάλε το matrikx cto plus ... 10€ και για 70.000 Λίτρα . Απλά δεν κραταει μόλυβδο . Απλά δεν κραταει βαρέα μεταλα . Αλλιώς το matrikx pb1 κραταει μόλυβδο μέχρι τα 9000 λίτρα . Και χλώριο μέχρι τα 22.000. 
επισημα specs εδώ 

http://www.kxmatrikxfilters.com/kx-matrikx-pb1-filter.pdf

Καλησπερα φιλε...ο μηχανισμος για το συγκεκριμενο φιλτρο ποιος ειναι,μπορεις να μου δωσεις λινκ απο σκρουτζ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, christosx13 είπε

Καλησπερα φιλε...ο μηχανισμος για το συγκεκριμενο φιλτρο ποιος ειναι,μπορεις να μου δωσεις λινκ απο σκρουτζ?

Σε οποιαδήποτε 10 ιντσών φιλτροθηκη μπαίνουν ... είτε άνω πάγκου είτε κάτω πάγκου

πάνω πάγκου 

 https://www.skroutz.gr/c/2458/Filtra-Neroy-Ano-Pagkou/m/1367/Atlas-Filtri.html?o=Φίλτρα+άνω+παγκου

κάτω πάγκου 
https://www.skroutz.gr/c/2459/Filtra-Neroy-Kato-Pagkou.html?from=catspan&o=φιλτρο+κατω+παγκου

 

Έχουν βγάζει ανανεωμένα μοντέλα στην matrikx . Το καινούριο matrikx pb1 κραταει 110.000 λίτρα χλώριο - το παλιό κράταγε 22.000 

14.000 μόλυβδο - το παλιό κράταγε 9600

1.900 λίτρα χημικά VOC - το παλιό δεν ανέφερε κάτι 

και 7600 λίτρα χλωραμινες - το παλιό pb1 δεν κράταγε χλωραμινες .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 minutes ago, dimitrisdim14 said:

Έχουν βγάζει ανανεωμένα μοντέλα στην matrikx . Το καινούριο matrikx pb1 κραταει 110.000 λίτρα χλώριο - το παλιό κράταγε 22.000 

14.000 μόλυβδο - το παλιό κράταγε 9600

1.900 λίτρα χημικά VOC - το παλιό δεν ανέφερε κάτι 

και 7600 λίτρα χλωραμινες - το παλιό pb1 δεν κράταγε χλωραμινες .

Έψαξα σε διάφορα e-shop αλλά δεν βρήκα κάπου να αναφέρονται οι νέες "τιμές".

Ξέρεις κάποιο Ελλάδα που να έχει τα "νέα" PB1?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, dimitrisdim14 είπε

Σε οποιαδήποτε 10 ιντσών φιλτροθηκη μπαίνουν ... είτε άνω πάγκου είτε κάτω πάγκου

πάνω πάγκου 

 https://www.skroutz.gr/c/2458/Filtra-Neroy-Ano-Pagkou/m/1367/Atlas-Filtri.html?o=Φίλτρα+άνω+παγκου

κάτω πάγκου 
https://www.skroutz.gr/c/2459/Filtra-Neroy-Kato-Pagkou.html?from=catspan&o=φιλτρο+κατω+παγκου

Έχουν βγάζει ανανεωμένα μοντέλα στην matrikx . Το καινούριο matrikx pb1 κραταει 110.000 λίτρα χλώριο - το παλιό κράταγε 22.000 

14.000 μόλυβδο - το παλιό κράταγε 9600

1.900 λίτρα χημικά VOC - το παλιό δεν ανέφερε κάτι 

και 7600 λίτρα χλωραμινες - το παλιό pb1 δεν κράταγε χλωραμινες .

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση.

Επειδη εδω και καποια χρονια εχω ΟΛΥΜΠΟΣ οπου το ανταλλακτικο εχει 45 ευρω βλεπω οτι αυτο που προτεινεις συμφερει πολυ. Απλα επειδη στην περιοχη που μενω το Ολυμπος καθε 4 μηνες περιπου που πεφτει η ροη νερου το βγαζω και το καθαριζω με σφουγγαρι οπου απο λευκο γινεται καφε απο τις βρωμιες  και εχει δημιουργηθει κανονικο επιστρωμα λασπης και εχω τη δυνατοτητα να το επαναφερω στην αρχικη κατασταση, μηπως μου δημιουργηθει προβλημα σε αυτο που οπως βλεπω ειναι πορωδες? Πιστευεις οτι θα αντεχε μονο του η υποχρεωτικα θα ηθελε και φιλτρο κεντρικης παροχης?

Το νεο που λες ειναι αυτο σωστα? https://www.skroutz.gr/s/21623258/Matrikx-PB1-0-5-μm.html#reviews

Επεξ/σία από christosx13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 λεπτά πριν, swstost είπε

Έψαξα σε διάφορα e-shop αλλά δεν βρήκα κάπου να αναφέρονται οι νέες "τιμές".

Ξέρεις κάποιο Ελλάδα που να έχει τα "νέα" PB1?

Δεν το έχουν φέρει ακόμα μάλλον . Σε όλα τα μαγαζιά στον Σκρουτζ βλέπω το παλιό το κλασσικΟ μοντέλο .

46 λεπτά πριν, christosx13 είπε

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση.

Επειδη εδω και καποια χρονια εχω ΟΛΥΜΠΟΣ οπου το ανταλλακτικο εχει 45 ευρω βλεπω οτι αυτο που προτεινεις συμφερει πολυ. Απλα επειδη στην περιοχη που μενω το Ολυμπος καθε 4 μηνες περιπου που πεφτει η ροη νερου το βγαζω και το καθαριζω με σφουγγαρι οπου απο λευκο γινεται καφε απο τις βρωμιες  και εχει δημιουργηθει κανονικο επιστρωμα λασπης και εχω τη δυνατοτητα να το επαναφερω στην αρχικη κατασταση, μηπως μου δημιουργηθει προβλημα σε αυτο που οπως βλεπω ειναι πορωδες? Πιστευεις οτι θα αντεχε μονο του η υποχρεωτικα θα ηθελε και φιλτρο κεντρικης παροχης?

Το νεο που λες ειναι αυτο σωστα? https://www.skroutz.gr/s/21623258/Matrikx-PB1-0-5-μm.html#reviews

Το Ολύμπος είναι 2 σταδίων . Κεραμικό και άνθρακα . Το κεραμικό έτσι λειτουργεί μ θέλει καθάρισμα μια στο τόσο γιατί μπουκώνει . Το μπλοκ ενεργού άνθρακα  Δεν θέλει καθάρισμα . Απλά όταν συμπληρώσει τα λίτρα η στο χρόνο πάνω αλλαγή . Δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα . Θα μπορούσες να βάλεις ένα νήμα πριν στην παροχή κρύου νερού κάτω από την βρύση σου , η ένα πολύ πιο απλό και φθηνό φίλτρο ανθρακα 10 micron για να κραταει τα χοντρά ,και τα χώματα ... όχι δεν είναι αυτό που έχει Σκρουτζ ...  αυτό στο Σκρουτζ είναι του 2017. Του 2020 είναι λίγο διαφορετικό .Το πάνω είναι το παλιό , και το κάτω με τις πράσινες λεπτομέρειες είναι το καινούριο .

0778746E-555A-4016-BA28-A16CA4AFD3E2.jpeg

D5C58C2B-06A6-4AFE-9D34-0AF31BF391E2.jpeg

Επεξ/σία από dimitrisdim14
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, σήμερα μου ήρθε το συγκεκριμένο φίλτρο https://shop.waterfresh.gr/product/midea-διπλό-φίλτρο-νερού-ανω-πάγκου-μαζί-με/ το σύνδεσα αλλά κάτι δεν πάει καλά με το φιλτράρισμα.. Υπάρχει περίπτωση να έχω κάνει κάτι λάθος; έβγαλα και ξαναέβαλα το δεύτερο φίλτρο με την μόνη διαφορά ότι όταν έχει ροή νερού φαίνεται να έχει 1-2 δάχτυλα νερό και όταν κλείνω το νερό ανεβαίνει στο 1/3 περίπου της φιλτροθήκης το στάσιμο νερό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/4/2020 στις 11:51 ΜΜ, Bakxos είπε

Καλησπέρα σε όλους,  

Μετά από μέρες ήρθε και εμένα το φίλτρο doulton κάτω πάγκου. Η διαδικασία σύνδεσης πανεύκολη . Είναι μόνιμα συνδεδεμένο στην παροχή κρύου και έχω καθαρό νερό και για πόση αλλα και πλύσιμο.  

Τώρα αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι ότι θελω να βρω ένα τρόπο να μετράω τα λίτρα που καταναλώνω ώστε να ξέρω πότε περίπου χρειάζεται αλλαγή.  Από ότι είδα ο πιο βολικός είναι ο digiflow 8000t. Υπάρχει κάτι άλλο πιο καλό η πρακτικό σε μετρητή νερού? 

Ευχαριστώ 

Δεν νομίζω ότι υπάρχει κάτι πιο απλό ή πρακτικό από αυτά που ανέφερες. Είχα ψαχτεί και εγώ και οτιδήποτε άλλο σκέφτηκα ήταν μπελάς και πιο πολύπλοκο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, telusgr είπε

Καλησπέρα, σήμερα μου ήρθε το συγκεκριμένο φίλτρο https://shop.waterfresh.gr/product/midea-διπλό-φίλτρο-νερού-ανω-πάγκου-μαζί-με/ το σύνδεσα αλλά κάτι δεν πάει καλά με το φιλτράρισμα.. Υπάρχει περίπτωση να έχω κάνει κάτι λάθος; έβγαλα και ξαναέβαλα το δεύτερο φίλτρο με την μόνη διαφορά ότι όταν έχει ροή νερού φαίνεται να έχει 1-2 δάχτυλα νερό και όταν κλείνω το νερό ανεβαίνει στο 1/3 περίπου της φιλτροθήκης το στάσιμο νερό 

Μήπως έχεις βάλει ανάποδα το βρυσάκι ? Εννοώ μήπως πρέπει να το βάλεις από την πίσω μεριά και την παροχή εκεί που έχεις το βρυσάκι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Βασίλης_29 είπε

Δεν νομίζω ότι υπάρχει κάτι πιο απλό ή πρακτικό από αυτά που ανέφερες. Είχα ψαχτεί και εγώ και οτιδήποτε άλλο σκέφτηκα ήταν μπελάς και πιο πολύπλοκο. 

Δεν θεωρώ ότι είναι καλή λύση το κάτω πάγκου στην παροχή κρύου νερού , και ειδικά το doulton μιας και είναι ακριβά και κρατάνε για λιγα λιτρα νερού  ... Εκτός ότι θα σου ρίξει  την πίεση , θα θες κάθε 3- 4μήνες αλλαγη φίλτρου .   Αν πλένεις πιάτα κλπ θα χαλάς πάρα πολλά λίτρα απο το φίλτρο σου ... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, dimitrisdim14 είπε

Δεν θεωρώ ότι είναι καλή λύση το κάτω πάγκου στην παροχή κρύου νερού , και ειδικά το doulton μιας και είναι ακριβά και κρατάνε για λιγα λιτρα νερού  ... Εκτός ότι θα σου ρίξει  την πίεση , θα θες κάθε 3- 4μήνες αλλαγη φίλτρου .   Αν πλένεις πιάτα κλπ θα χαλάς πάρα πολλά λίτρα απο το φίλτρο σου ... 

Εννοω για την μέτρηση της παροχής του φίλτρου. Δεν βρήκα κάτι καλύτερο από αυτά τα φίλτρα με ενσωματωμένο παροχομετρο. 

Τώρα για τα άνω η κάτω πάγκου, εγώ είμαι οπαδος των ανω πάγκου. 

Επεξ/σία από Βασίλης_29
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, dimitrisdim14 είπε

Μήπως έχεις βάλει ανάποδα το βρυσάκι ? Εννοώ μήπως πρέπει να το βάλεις από την πίσω μεριά και την παροχή εκεί που έχεις το βρυσάκι ?

Η φιλτροθήκη ήρθε έτοιμη, πέρα από τα φίλτρα δεν χρειάστηκε να κάνω κάτι άλλο και δεν είναι και η πρώτη φορά που έβαλα φιλτρα.. Εκτός και αν δεν έκατσε καλά και το πρώτο φίλτρο.. Θα τους πάρω τηλέφωνο βέβαια σήμερα.. Και το περίεργο είναι ότι το νερό φιλτράρεται από το εσωτερικό του φίλτρου προς τα έξω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, telusgr είπε

Η φιλτροθήκη ήρθε έτοιμη, πέρα από τα φίλτρα δεν χρειάστηκε να κάνω κάτι άλλο και δεν είναι και η πρώτη φορά που έβαλα φιλτρα.. Εκτός και αν δεν έκατσε καλά και το πρώτο φίλτρο.. Θα τους πάρω τηλέφωνο βέβαια σήμερα.. Και το περίεργο είναι ότι το νερό φιλτράρεται από το εσωτερικό του φίλτρου προς τα έξω 

Αυτό είδα κ εγώ ότι στο φίλτρο άνθρακα το νερό νερό βγαίνει από μέσα προς τα έξω . Αυτό σημαίνει ότι έχουν βάλει λάθος το βρυσάκι και το σωληνάκι παροχής , όταν το συναρμολογησαν . Δοκίμασε να τα αλλάξεις όπως σου είπα θα είσαι κομπλέ μετά νομίζω . Δλδ βάλε το βρυσάκι εκεί που είναι το τα η παροχή , και την παροχή εκεί που είναι τώρα το βρυσάκι ... Επίσης κάνε τραμπα και τα φίλτρα σου μεταξύ τους και θα είσαι κομπλέ . Αφού το νερό βγαίνει από μέσα αυτό σημαίνει , ότι η παροχή είναι λάθος συνδεδεμενη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, dimitrisdim14 είπε

Αυτό είδα κ εγώ ότι στο φίλτρο άνθρακα το νερό νερό βγαίνει από μέσα προς τα έξω . Αυτό σημαίνει ότι έχουν βάλει λάθος το βρυσάκι και το σωληνάκι παροχής , όταν το συναρμολογησαν . Δοκίμασε να τα αλλάξεις όπως σου είπα θα είσαι κομπλέ μετά νομίζω . Δλδ βάλε το βρυσάκι εκεί που είναι το τα η παροχή , και την παροχή εκεί που είναι τώρα το βρυσάκι ... Επίσης κάνε τραμπα και τα φίλτρα σου μεταξύ τους και θα είσαι κομπλέ . Αφού το νερό βγαίνει από μέσα αυτό σημαίνει , ότι η παροχή είναι λάθος συνδεδεμενη.

Όντως έχεις δίκιο, τα έχουν βάλει ανάποδα.. Τώρα που πήγα να δω τι παίζει το πρόσεξα.. Έχουν κάποιο τρόπο που βγαίνουν; κάποιο κούμπωμα κλπ; φοβάμαι μην χαλάσει κατι.. 

2020-04-30-10-03-49.jpg

2020-04-30-10-04-15.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...