Προς το περιεχόμενο

Φίλτρα νερού


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να ρωτήσω και εγώ κάτι παιδιά; Γιατί κανείς δεν προτιμάει φίλτρα που προσαρμόζονται στην απόληξη της μπαταρίας του νεροχύτη; Μιλάω για κάτι σαν αυτό παραδείγματος χάρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, MauroPaltoudias είπε

Να ρωτήσω και εγώ κάτι παιδιά; Γιατί κανείς δεν προτιμάει φίλτρα που προσαρμόζονται στην απόληξη της μπαταρίας του νεροχύτη; Μιλάω για κάτι σαν αυτό παραδείγματος χάρη.

Αυτό το συγκεκριμένο  είναι καλό φίλτρο και ποιοτικό . Απλά δεν τα προτιμάνε λόγο κόστους ανταλλακτικών οι περισσότεροι και μικρής αντοχής στο νερό .  

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Η ερώτηση έγινε επί τούτου, μιας και το έχω περίπου 3 μήνες (όντας κάτοχος brita on tap για περίπου έναν χρόνο, από το οποίο και έμεινα πλήρως δυσαρεστημένος).

Έχουμε πάρει τη μεγάλη έκδοση (με τα τέσσερα κυβικά μέτρα ή έως έναν χρόνο). Το κόστος του ανταλλακτικού είναι γύρω στα 45€, ποσό που δεν θεωρώ υπερβολικό για οικιακή χρήση εντός λεκανοπεδίου Αττικής (δυτικά είμαι και εγώ).

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, dimitrisdim14 είπε

Aquasana έχει και κάτω πάγκου ναι

Κανένα link από πού μπορώ να το αγοράσω?

3 ώρες πριν, dimitrisdim14 είπε

Aquasana έχει και κάτω πάγκου ναι

Κανένα link από πού μπορώ να το αγοράσω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, freelove είπε

Κανένα link από πού μπορώ να το αγοράσω?

Κανένα link από πού μπορώ να το αγοράσω?

http://www.aquasanahellas.com/aq_4050.html από Ελλάδα 

και από Αγγλία https://www.ebay.com/itm/114155014394

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/4/2020 στις 10:14 ΠΜ, dimitrisdim14 είπε

Δεν είναι απαραίτητο... Σε καλύπτει μια χαρά , το προφιλτρο μπαίνει για να κρατάει τα χοντρά για να μην βουλώνει γρήγορα το καλό φίλτρο σου ασ πούμε. Αλλά το aquasana θέλει αλλαγή κάθε 6 μήνες , σε τόσο χρόνο δεν προλαβαίνει να βουλώσει πιστεύω . Αν βάλεις βέβαια δεν θα κάνεις και κακό ... Πιο πολύ χώμα κρατάει πάντως το προφιλτρο ... Εγώ ας πούμε δεν έχω, γιατί το νερό στην Αθήνα δεν έχει χώμα ...  

Κατάλαβα να σαι καλά ευχαριστω και πάλι 

Χρόνια πολλά και με υγεία για όλους 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χριστός Ανέστη σε όλους σας. 

Έχω εγκαταστήσει εδώ και 6 μήνες στο σπίτι ένα σύστημα LOTUS DUO 10'' + Βρυσάκι + Φίλτρο Προπυλενίου Atlas CPP 110 25μm + Φίλτρο Συμπαγούς Ενεργού Άνθρακα Matrikx PB1 0,5μm. Σήμερα, μετά από 6 μήνες χρήσης, άλλαξα το φίλτρο προπυλενιου Atlas CPP 110, όπως προβλέπει ο κατασκευαστής. 

Ακολουθεί φώτο του παλιού φίλτρου (αριστερά) και του νέου (πόλη: Σέρρες), με εμφανή τη διαφορά (κίτρινο καφέ έγινε). 

Τι πίναμε τόσα χρόνια ήθελα να'ξερα 😮🤔

IMG_20200420_190202.jpg

Επεξ/σία από topmar
Λάθος καταχώρηση
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, topmar είπε

Χριστός Ανέστη σε όλους σας. 

Έχω εγκαταστήσει εδώ και 6 μήνες στο σπίτι ένα σύστημα LOTUS DUO 10'' + Βρυσάκι + Φίλτρο Προπυλενίου Atlas CPP 110 25μm + Φίλτρο Συμπαγούς Ενεργού Άνθρακα Matrikx CTO 0,5μm. Σήμερα, μετά από 6 μήνες χρήσης, άλλαξα το φίλτρο προπυλενιου Atlas CPP 110, όπως προβλέπει ο κατασκευαστής. 

Ακολουθεί φώτο του παλιού φίλτρου (αριστερά) και του νέου (πόλη: Σέρρες), με εμφανή τη διαφορά (κίτρινο καφέ έγινε). 

Τι πίναμε τόσα χρόνια ήθελα να'ξερα 😮🤔

IMG_20200420_190202.jpg

Γιατί έχεις βάλει matrikx CTO και όχι matrikx pb1?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimitrisdim14 είπε

Γιατί έχεις βάλει matrikx CTO και όχι matrikx pb1?

Λάθος καταχώρηση φίλε μου, το PB1 έχω, το άλλαξα. 

Σε ευχαριστώ πολύ για τις αναλυτικές πληροφορίες που μου είχες στείλει, με έσωσες! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, topmar είπε

Χριστός Ανέστη σε όλους σας. 

Έχω εγκαταστήσει εδώ και 6 μήνες στο σπίτι ένα σύστημα LOTUS DUO 10'' + Βρυσάκι + Φίλτρο Προπυλενίου Atlas CPP 110 25μm + Φίλτρο Συμπαγούς Ενεργού Άνθρακα Matrikx PB1 0,5μm. Σήμερα, μετά από 6 μήνες χρήσης, άλλαξα το φίλτρο προπυλενιου Atlas CPP 110, όπως προβλέπει ο κατασκευαστής. 

Ακολουθεί φώτο του παλιού φίλτρου (αριστερά) και του νέου (πόλη: Σέρρες), με εμφανή τη διαφορά (κίτρινο καφέ έγινε). 

Τι πίναμε τόσα χρόνια ήθελα να'ξερα 😮🤔

IMG_20200420_190202.jpg

Λίγο χώμα όλοι έχουμε φάει :) για τα υπόλοιπα να προβληματίζεσαι :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα και Χρονια Πολλα σε ολους με υγεια!

Εχω εδω κ ενα χρονο το συσυτημα κατω παγκο της ecosoft 2φιλτρων..

Προσφατα αλλαξα το 2ο (Pentek cbr2) κ θα αλλαξω και το πρωτο..(τωρα εχω matrikx cto+)...

σκεφτομαι να παρω το matrikx pb1...

Ειναι υπερβολη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, soulkeeper4 είπε

Καλησπερα και Χρονια Πολλα σε ολους με υγεια!

Εχω εδω κ ενα χρονο το συσυτημα κατω παγκο της ecosoft 2φιλτρων..

Προσφατα αλλαξα το 2ο (Pentek cbr2) κ θα αλλαξω και το πρωτο..(τωρα εχω matrikx cto+)...

σκεφτομαι να παρω το matrikx pb1...

Ειναι υπερβολη?

Pb1 είναι καλύτερο φίλτρο. Κρατάει μόλυβδο και βαρέα μέταλλα που δεν κρατάει το CTO+

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χριστός Ανέστη και καλησπέρα σε όλους. Μου πήρε πάνω από 1 μήνα για να κάτσω και να διαβάσω και τις 153 σελίδες!  Άκρη δεν έβγαλα παρόλα αυτά θα συνέχιζα να τα διαβάζω μπας και βγάλω άκρη! Τη βγάζω με εμφιαλωμένα συγκεκριμένα το ζαρός και το Θεώνη..είναι τα καλύτερα παγκοσμίως Έτσι τουλάχιστον ξέρω από ότι έχω ψάξει και πίνω και κανα ποτήρι από τη βρύση αραιά και πού για να παίρνω κάποια στοιχεία που χρειάζονται για τον οργανισμό πίνοντας όμως και από τη βρύση  παίρνω και αυτά που δεν χρειάζονται..

Τι θέλω;

Να σταματήσω τα εμφιαλωμένα γιατί είναι ταλαιπωρία μεγάλη.

Γιατρός μου είπε πάρε το άραγκον το ρωσικό φιλτρο κρατάει βαρέα μέταλλα χλώριο φυτοφάρμακα και μπλα μπλα μπλα.. ρώτησα και άλλους δύο γνωστούς ο ενας έχει το eclipse stand το οποίο σας το έχω βάλει φωτό(πανάκριβο) το οποίο όπως μου είπε έχει τέσσερα φαρμακευτικά φίλτρα και μία λάμπα λογικά UV και έτσι όπως ακριβώς μου τα είπε σας τα λέω...το έχει πάνω από 10 χρόνια...και ο άλλος μου είπε ότι έχει ένα Όλυμπος στήλη και ένα Geyser plus Nanotechnology φορητό δηλαδή το παίρνεις μαζί σου και το βάζεις όπου θέλεις πάντα με την προϋπόθεση ότι ταιριάζει και στην βρύση... με τις Παραπάνω πληροφορίες με τις πληροφορίες από αναζήτηση στο Google και με πληροφορίες από εδώ μέσα δεν βγάζω άκρη Γιατί όλα κάπου υστερούν πιστεύω ότι η καλύτερη λύση είναι να βάλω οπως είπε και ο γιατρός ένα σύστημα το οποίο θα κρατάει βαρέα μέταλλα χλώριο φυτοφάρμακα και ότι άλλο κάνει κακό και ταυτόχρονα να αφήνει να περνάνε τα απαραίτητα στοιχεία που μας δίνει το νερό της Βρύσης.

Αν έχετε να προτείνετε κάτι θα το εκτιμούσα  δεν εχω θεμα αν είναι άνω η κάτω πάγκου.

Μέσα από όλη αυτή την κουβέντα που έχετε ανοίξει εδώ μέσα και από όσα είδα κράτησα μόνο αυτό εδώ το όποιο από θεμα φιλτραρίσματος κάνει πολύ καλή δουλειά  απλά δεν ξέρω αν και αυτό κάπου υστερεί!   http://www.kentronerou.com/omicroniotakappaiotaalphakappaepsilonsigma-omicronsigmamuomegasigmaepsiloniotasigma.html# 

Sorry για τα κατεβατά απλά ψάχνω κάτι το οποίο να βγάζει ένα καλό γενικό σύνολο και να μην υστερεί σε κάτι όπως για παράδειγμα να φιλτράρει το χλώριο και να αφήνει να περνάνε  τα βαρέα μέταλλα..

Και πάλι Sorry για το κατεβατό.. 

Βρίσκομαι Νίκαια και Χαϊδάρι.

IMG-b8a98a6b24f10bd46e9b4da89eaa9486-V.jpg

Επεξ/σία από CheeBam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 22/4/2020 στις 1:44 ΜΜ, soulkeeper4 είπε

Καλησπερα και Χρονια Πολλα σε ολους με υγεια!

Εχω εδω κ ενα χρονο το συσυτημα κατω παγκο της ecosoft 2φιλτρων..

Προσφατα αλλαξα το 2ο (Pentek cbr2) κ θα αλλαξω και το πρωτο..(τωρα εχω matrikx cto+)...

σκεφτομαι να παρω το matrikx pb1...

Ειναι υπερβολη?

Αν δεν έχεις πιεστικό στο σπίτι, το pb1 θα σου κόψει αρκετή ροή λόγω μικρής διαπερατότητας. Έχεις το cbr2 ήδη στα 0.5μ, αν βάλεις και δεύτερο στα 0.5μ τα βλέπω σκούρα τα πράγματα χωρίς πίεση.

Στις 22/4/2020 στις 1:55 ΜΜ, dimitrisdim14 είπε

Pb1 είναι καλύτερο φίλτρο. Κρατάει μόλυβδο και βαρέα μέταλλα που δεν κρατάει το CTO+

Ναι αλλά τα κρατάει το cbr2 που έχει ήδη πρώτο.

Επεξ/σία από AgMa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, AgMa είπε

Αν δεν έχεις πιεστικό στο σπίτι, το pb1 θα σου κόψει αρκετή ροή λόγω μικρής διαπερατότητας. Έχεις το cbr2 ήδη στα 0.5μ, αν βάλεις και δεύτερο στα 0.5μ τα βλέπω σκούρα τα πράγματα χωρίς πίεση.

Ναι αλλά τα κρατάει το cbr2 που έχει ήδη πρώτο.

Έχεις δίκιο .. δεν το πρόσεξα ...  Είναι ίδια φίλτρα και τα 2 στην ουσία και το PB1 Kai to cbr2. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...