Προς το περιεχόμενο

Φίλτρα νερού


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
12 minutes ago, dimitrisdim14 said:

Αν το νερό είναι δεξαμενής , τότε πιθανό να θες φίλτρο που είναι για παθογόνα ... Όπως το pure UFC 0.01 microns που κρατάει αρκετά μικρόβια . Αλλά η καλύτερη λύση για νερό δεξαμενής είναι αντίστροφη όσμωση, αλλά θέλει υδραυλικό η εγκατάσταση της. Οπότε πολύ επιφυλακτικά , γιατί τι νερό δεξαμενής δεν ξέρεις πότε τι ποιότητας είναι , και τι μικρόβια υπάρχουν μέσα , θα σ πρότεινα όπως είπα το pure ufc0.01, με μεγαλη επιφύλαξη , γιατί η πιο σωστή λύση είναι όσμωση όπως είπα . Το UFC κάνει 45€ και μια καλή θήκη άνω πάγκου αλλά 30€. 

Δεν έχω παρακολουθήσει το topic, οπότε οι ορολογίες μου είναι τελείως άγνωστες, μαύρα μεσάνυχτα όπως καταλαβαίνεις ακόμα και για τα απολύτως βασικά.

Το φίλτρο αντίστροφης όσμωσης πάει κάτω από τον πάγκο και χρησιμοποιείται η υπάρχουσα βρύση ή θέλει ξεχωριστή? Σε αυτή την περίπτωση τι κοιτάω? Κάποιο συγκεκριμένο ή ό,τι να 'ναι?

Για το UFC + θήκη άνω πάγκου κοιτάω απλά από τις τιμές που είπες και πάνω ή κάτι συγκεκριμένο επίσης?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

8 λεπτά πριν, Thresh είπε

Δεν έχω παρακολουθήσει το topic, οπότε οι ορολογίες μου είναι τελείως άγνωστες. Μαύρα μεσάνυχτα όπως καταλαβαίνεις.

Συγκεκριμένα παραδείγματα και για τις 2 περιπτώσεις? Με και χωρίς υδραυλικό δλδ.

 Χωρίς υδραυλικο  η πιο καλή λύση με επιφύλαξη(λόγο δεξαμενής )  είναι το Pure UFC 0.01 και η Θήκη .

Η δεύτερη λύση με υδραυλικό και η σωστότερη εγκατάσταση και το καλύτερο και ασφαλέστερο αποτέλεσμα είναι αντίστροφη όσμωση . Κάτι δλδ σαν Αυτο . Σε οσμωσεις υπάρχει μεγάλη ποικιλία και διαφορες τιμές.  Αναλογα τα στάδια κλπ. Αν είχες νερό ελεγχόμενο , δεν θα χρειαζόταν όσμωση , αλλά η δεξαμενή είναι επίφοβο πράμα . Και η όσμωση , κάνει το μη πόσιμο νερό στην ουσία , πόσιμο . Οπότε είναι η καλύτερη επιλογή κατά την γνώμη μου . 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
16 minutes ago, dimitrisdim14 said:

Η δεύτερη λύση με υδραυλικό και η σωστότερη εγκατάσταση και το καλύτερο και ασφαλέστερο αποτέλεσμα είναι αντίστροφη όσμωση . Κάτι δλδ σαν Αυτο

Αυτό υποθέτω ότι έχει ανταλλακτικά/αναλώσιμα που θα πρέπει να αλλάζουν κάθε Χ λίτρα ή Υ χρόνο? 

Btw η χρήση στο εξοχικό θα είναι βαριά 2-3 μήνες το χρόνο, ίσως και 1-2.

Edit: Ok το πρόσεξα στις ιδιοτητες να το αναφέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, dimitrisdim14 είπε

Εγώ δουλεύω 1o στάδιο το matrikx pb1 και 2ο στάδιο το aquametix. Δεν νομίζω ότι είναι υπερβολή , γιατί ίσα ίσα που δεν επιβαρύνεται και το κύριο καλό σου φίλτρο με χώματα και τέτοια ... Επίσης το matrikx κρατάει το μεγαλύτερο μέρος χλωρίου και οσμών , οπότε πάλι το δεύτερο φίλτρο καιαριΖει ουσιαστικά άοσμο και ήδη φιλτραρισμένο νερό από άλλες ουσίες που δεν πιάνει το matrikx ... 

Για χώματα και τέτοια που λες, για 1ο στάδιο θα επέλεγα ένα προφίλτρο προπυλενίου που είναι γι' αυτή τη δουλειά, αλλά στο νερό της Αθήνας δεν χρησιμεύει ιδιαίτερα καθώς δεν έχει θέματα ιζημάτων.. Το PB1 εκτός των βασικών έχει μια έφεση στα βαρέα, γνώρισμα που φαίνεται να έχει κ το Aquametix σε ευρύτερο φάσμα.. Αν ήθελα να το παίξω 1+1 θα έβαζα 1ο κάτι που δεν πιάνει το Aquametix, δηλαδή τίποτα.. Έτσι πιστεύω ότι θα μπορούσε να σταθεί κ μόνο του σε άνω πάγκου συσκευή, όπου θα αποφεύγονταν η άσκοπη χρήση του πχ στη λάντζα.. Οπότε θα έβαζα 1ο κάποιο με εξειδίκευση στις χλωραμίνες και 2ο στα βαρέα μέταλλα..

Βέβαια οι πιο άνω εταιρείες δεν έχουν κάποια επίσημη πιστοποίηση που να σου δημιουργεί μια ατμόσφαιρα αξιοπιστίας των όσων περιγράφουν ότι υπόσχονται.. Η μια έχει NSF μόνο για τα υλικά κ όχι για την αποτελεσματικότητα κ η άλλη καθόλου, παραμόνο μια ανάλυση από κοινό εργαστήριο κ καλά στα πρότυπα NSF. Όποιος θέλει να μη τρώει κουτόχορτο καλύτερα να ψάχνει μόνος του στη σελίδα του NSF για όποιο φίλτρο ενδιαφέρεται. Από την άλλη να μου πεις, το ότι κάποια εταιρία  που δεν έχει δώσει ένα σκασμό δολλάρια στον NSF για να πάρει την πιστοποίηση, δεν μπορεί να έχει εξίσου αποτελεσματικά φίλτρα με μια άλλη που τα έσκασε; Δηλαδή μπορεί να 'ναι πλην άλλων κ παιχνίδι μάρκετινγκ, ωστόσο επειδή έχει να κάνει με τη υγεία, πολλοί δεν θέλουν να παίξουν και η πιστοποίηση αυτή τους εφησυχάζει.

Εγώ πάντως που έχω το Multipure Aquadome (MPAD) με NSF 42 Class1 κ 53, είμαι τρομερά ευχαριστημένος, όμως επικοινώνησα πρόσφατα με τον αντιπρόσωπο για να πάρω ένα για τους δικούς μου κ μου 'πε ότι το κατήργησε η εταιρία χωρίς να ξέρει το λόγο.. και το αμέσως επόμενο έχει τιμή απλησίαστη.. Θα έπαιρνα Aquasana με επίσης NSF42&53 αλλά ο εδώ έξυπνάκιας αντιπρόσωπος το πουλάει πολύ ακριβότερα απ' τον Αμερικάνο κ αλλάζει κ στους 6μήνες, ενώ ο εδώ Mutlipure τα πουλάει στην ίδια ακριβώς τιμή.. γι' αυτό κ τον προτίμησα. Τo Doulton αν δεν είχε μικρή αποτελεσματικότητα στη μονοχλωραμίνη θα το 'παιρνα χθες.. Τo Everpure αν δε  είχε 135€ κάθε χρόνο, προχθές.. Οπότε λέω να πάω σε συμβατικά 10" για να παίξω με συνδιασμούς κ να βγει πιο οικονομικά, αλλά με τόσες συγχυσμένες πληροφορίες χάνεις τη μπάλα..

Κάτι άλλο που αναρωτιέμαι είναι πώς το Aquametix των 79€ που φέρνει μια Primato χωρίς επίσημες πιστοποιήσεις, μπορεί να κατακρατά όντως 99,9% αρσενικό, ενώ για να να το πετύχει αυτό φίλτρο της Multipure που κάνει μπόμπα δουλειά σ' όλα τα υπόλοιπα με 95€ το ανταλλακτικό, πρέπει να αλλάξεις κατηγορία κ να πας σε ειδικό φίλτρο άνω των 500+€ που κουμπώνει ανταλλακτικό των 135€..

Αυτά τα ολίγα.. 😂

Επεξ/σία από chrisross86
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Thresh είπε

Αυτό υποθέτω ότι έχει ανταλλακτικά/αναλώσιμα που θα πρέπει να αλλάζουν κάθε Χ λίτρα ή Υ χρόνο? 

Btw η χρήση στο εξοχικό θα είναι βαριά 2-3 μήνες το χρόνο, ίσως και 1-2.

Edit: Ok το πρόσεξα στις ιδιοτητες να το αναφέρει.

Ίσως σε αυτή την περίπτωση η καλύτερη λύση  να είναι τα εμφιαλωμένα νερά , γιατί ότι φίλτρο και να βάλεις , αν το έχεις εκτός χρήσης για 10 μήνες το χρόνο , υπάρχει πιθανότητα να αναπτυχθούν μικροοργανισμοί μέσα από το στάσιμο νερό μιας και δεν θα έχει χλώριο . 

30 λεπτά πριν, chrisross86 είπε

Για χώματα και τέτοια που λες, για 1ο στάδιο θα επέλεγα ένα προφίλτρο προπυλενίου που είναι γι' αυτή τη δουλειά, αλλά στο νερό της Αθήνας δεν χρησιμεύει ιδιαίτερα καθώς δεν έχει θέματα ιζημάτων.. Το PB1 εκτός των βασικών έχει μια έφεση στα βαρέα, γνώρισμα που φαίνεται να έχει κ το Aquametix σε ευρύτερο φάσμα.. Αν ήθελα να το παίξω 1+1 θα έβαζα 1ο κάτι που δεν πιάνει το Aquametix, δηλαδή τίποτα.. Έτσι πιστεύω ότι θα μπορούσε να σταθεί κ μόνο του σε άνω πάγκου συσκευή, όπου θα αποφεύγονταν η άσκοπη χρήση του πχ στη λάντζα.. Οπότε θα έβαζα 1ο κάποιο με εξειδίκευση στις χλωραμίνες και 2ο στα βαρέα μέταλλα..

Βέβαια οι πιο άνω εταιρείες δεν έχουν κάποια επίσημη πιστοποίηση που να σου δημιουργεί μια ατμόσφαιρα αξιοπιστίας των όσων περιγράφουν ότι υπόσχονται.. Η μια έχει NSF μόνο για τα υλικά κ όχι για την αποτελεσματικότητα κ η άλλη καθόλου, παραμόνο μια ανάλυση από κοινό εργαστήριο κ καλά στα πρότυπα NSF. Όποιος θέλει να μη τρώει κουτόχορτο καλύτερα να ψάχνει μόνος του στη σελίδα του NSF για όποιο φίλτρο ενδιαφέρεται. Από την άλλη να μου πεις, το ότι κάποια εταιρία  που δεν έχει δώσει ένα σκασμό δολλάρια στον NSF για να πάρει την πιστοποίηση, δεν μπορεί να έχει εξίσου αποτελεσματικά φίλτρα με μια άλλη που τα έσκασε; Δηλαδή μπορεί να 'ναι πλην άλλων κ παιχνίδι μάρκετινγκ, ωστόσο επειδή έχει να κάνει με τη υγεία, πολλοί δεν θέλουν να παίξουν και η πιστοποίηση αυτή τους εφησυχάζει.

Εγώ πάντως που έχω το Multipure Aquadome (MPAD) με NSF 42 Class1 κ 53, είμαι τρομερά ευχαριστημένος, όμως επικοινώνησα πρόσφατα με τον αντιπρόσωπο για να πάρω ένα για τους δικούς μου κ μου 'πε ότι το κατήργησε η εταιρία χωρίς να ξέρει το λόγο.. και το αμέσως επόμενο έχει τιμή απλησίαστη.. Θα έπαιρνα Aquasana με επίσης NSF42&53 αλλά ο εδώ έξυπνάκιας αντιπρόσωπος το πουλάει πολύ ακριβότερα απ' τον Αμερικάνο κ αλλάζει κ στους 6μήνες, ενώ ο εδώ Mutlipure τα πουλάει στην ίδια ακριβώς τιμή.. γι' αυτό κ τον προτίμησα. Τo Doulton αν δεν είχε μικρή αποτελεσματικότητα στη μονοχλωραμίνη θα το 'παιρνα χθες.. Οπότε λέω να πάω σε συμβατικά 10" για να παίξω με συνδιασμούς κ να βγει πιο οικονομικά, αλλά με τόσες συγχυσμένες πληροφορίες χάνω τη μπάλα.

Κάτι άλλο που αναρωτιέμαι είναι πώς το Aquametix των 79€ που φέρνει μια Primato χωρίς επίσημες πιστοποιήσεις, μπορεί να κατακρατά όντως 99,9% αρσενικό, ενώ για να να το πετύχει αυτό φίλτρο της Multipure που κάνει μπόμπα δουλειά σε όλα τα υπόλοιπα με 95€ το ανταλλακτικό, πρέπει να αλλάξεις κατηγορία κ να πας σε ειδικό φίλτρο άνω των 500+€ που κουμπώνει ανταλλακτικό των 135€..

Αυτά τα ολίγα.. 😂

Το προπυλαινιο δεν το έχω σε εκτίμηση , γιατί κρατάει μόνο χώμα . Καλύτερα ένα γενικό φίλτρο πρώτου σταδίου , γιατί στο δικό μ σεταπ ,έχω μια φιλτροθηκη κάτω πάγκου απευθείας στην κρύα παροχή , και στην βρύση πανω έχω τον διανομέα για την άνω πάγκου με το aquametix . Στην ουσία δλδ η βρύση βγάζει νερό φιλτραρισμένο από το matrix πάντα για πλύσιμο φρούτων πιάτων κλπ , και όταν θέλω να πιω , το ήδη  καθαρό ας πούμε νερό του Μάτριξ περνάει από την άνω πάγκου και καθαρίζεται καλύτερα από το aquametix .. Ήθελα και η βρύση δλδ να βγάζει νερό άνευ χλωρίου με ένα απλό φθηνό φιλτράκι . 

Σχετικά με τις πιστοποιήσεις , είναι θέμα καθένα τι πιστεύει . Εγώ είμαι της άποψης ότι πολλές φορές ίσως είναι αυτό που είπες , και εταιρίες δεν παίρνουν πιστοποίηση για να μην πληρώνουν κάθε χρόνο λεφτά στο NSF . Γιατι κάθε χρόνο θέλει ανανέωση και λεφτά το nsf. Ίσως έτσι κρατάνε τις τιμές πιο χαμηλά για τον κόσμο . Επίσης το χειρότερο που μπορεί να πάθει κάποιος από μη πιστοποιημένο φίλτρο άνθρακα , είναι απλά να μην κρατάει όσα λέει , δεν μπορεί να πάθει κάτι άλλο . Ο άνθρακας , και να τον πιεις , δεν παθαίνεις απόλυτος τίποτα . Ίσα ίσα λειτουργεί ως αντιοξειδωτικό, και παλιότερα υπήρχαν και χάπια σκέψου κάψουλες με ενεργό άνθρακα μέσα σε σκόνη που τα έπινες για να τραβήξουν τις τοξίνες του οργανισμου. Οπότε δλδ και να πιεις άνθρακα είναι σχετικά άφοβο. Πολλές εταιρίες προτιμάνε να κάνουν έναν πλήρες έλεγχο σε εργαστήριο από το να σκάσουν χιλιάδες ευρώ στον NSF. Προσωπικά δεν κοιτάω αποκλειστικά το nsf. Το muλtipure και το aquasana έχουν 4 η 5 πιστοποιήσεις  nsf το καθένα . Γ αυτό και τα ανταλλακτικά ειναι ακριβά .  Επίσης πολλοί κατασκευαστές πλασάρουν ληγμενα ας πούμε πιστοποιητικά . Δλδ είχαν πάρει πιστοποίηση μια μόνο χρόνια ας πούμε το 2015 , και δεν ανανεωσαν ποτέ, και δεν υπάρχουν πια στην λίστα του nsf .  Παρόλα αυτά λένε ότι έχουν nsf , γιατί ισχυρίζονται ότι χρησιμοποιούν τα ίδια υλικά από πάντα . 

Τώρα σχετικά με το aquametix και το multipure, σίγουρα το multipure είναι ένα από τα καλύτερα φίλτρα , αλλά είναι νοοτροπίας Camelot . Δλδ δικά τους ανταλλακτικά και χρεώνουν οτι θέλουν . Είπες και μόνος σου θες μηχάνημα 550€ με ανταλλακτικό 135.

. Ενώ το άλλο είναι δεκαρι φίλτρο του εμπορίου ,  και μπαίνει σε μηχάνημα από 15-50€ δλδ.μια κλασική φιλτροθηκη οπότε και η τιμή διαμορφώνεται αλλιώς λόγο του ευρύτερου ανταγωνισμού πιστεύω. + Ότι δεν έχει nsf  σε αντίθεση με το multipure . Ίσως αν είχε να έκανε αντί για 80 που κάνει  τώρα , 150 το aquametix. Οπότε μην σ φαίνεται και πολύ περίεργο ... αν καταλαβαίνεις το σκεπτικό μου . Το ίδιο ισχύει και για το doulton που έχει ας πούμε nsf . Κοστίζει 55€ το εξάμηνο . Δλδ 110 το χρόνο . Σε αντίθεση με το aquametix πάλι που δεν έχει nsf και κοστίζει 80 το χρόνο . Δλδ αυτά τα 30€ ίσως είναι καθαρά το ποσό της πιστοποίησης , μιας και τα φίλτρα στα έγγραφα απόδοσης της envirotek είναι παρόμοια σε απόδοση . Αλλά όπως είπα και στην αρχή , καθένας επιλέγει ανάλογα . Άλλος θέλει πιστοποιήση οπωσδήποτε και με το δίκιο του , οπότε θα κοιτάξει αντίστοιχα φίλτρα ! Είναι ευτυχώς μεγάλη η αγορά και έχει πολλά ! 

Επεξ/σία από dimitrisdim14
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/7/2020 στις 6:23 ΜΜ, dimitrisdim14 είπε

Ίσως σε αυτή την περίπτωση η καλύτερη λύση  να είναι τα εμφιαλωμένα νερά , γιατί ότι φίλτρο και να βάλεις , αν το έχεις εκτός χρήσης για 10 μήνες το χρόνο , υπάρχει πιθανότητα να αναπτυχθούν μικροοργανισμοί μέσα από το στάσιμο νερό μιας και δεν θα έχει χλώριο . 

Το προπυλαινιο δεν το έχω σε εκτίμηση , γιατί κρατάει μόνο χώμα . Καλύτερα ένα γενικό φίλτρο πρώτου σταδίου , γιατί στο δικό μ σεταπ ,έχω μια φιλτροθηκη κάτω πάγκου απευθείας στην κρύα παροχή , και στην βρύση πανω έχω τον διανομέα για την άνω πάγκου με το aquametix . Στην ουσία δλδ η βρύση βγάζει νερό φιλτραρισμένο από το matrix πάντα για πλύσιμο φρούτων πιάτων κλπ , και όταν θέλω να πιω , το ήδη  καθαρό ας πούμε νερό του Μάτριξ περνάει από την άνω πάγκου και καθαρίζεται καλύτερα από το aquametix .. Ήθελα και η βρύση δλδ να βγάζει νερό άνευ χλωρίου με ένα απλό φθηνό φιλτράκι . 

Σχετικά με τις πιστοποιήσεις , είναι θέμα καθένα τι πιστεύει . Εγώ είμαι της άποψης ότι πολλές φορές ίσως είναι αυτό που είπες , και εταιρίες δεν παίρνουν πιστοποίηση για να μην πληρώνουν κάθε χρόνο λεφτά στο NSF . Γιατι κάθε χρόνο θέλει ανανέωση και λεφτά το nsf. Ίσως έτσι κρατάνε τις τιμές πιο χαμηλά για τον κόσμο . Επίσης το χειρότερο που μπορεί να πάθει κάποιος από μη πιστοποιημένο φίλτρο άνθρακα , είναι απλά να μην κρατάει όσα λέει , δεν μπορεί να πάθει κάτι άλλο . Ο άνθρακας , και να τον πιεις , δεν παθαίνεις απόλυτος τίποτα . Ίσα ίσα λειτουργεί ως αντιοξειδωτικό, και παλιότερα υπήρχαν και χάπια σκέψου κάψουλες με ενεργό άνθρακα μέσα σε σκόνη που τα έπινες για να τραβήξουν τις τοξίνες του οργανισμου. Οπότε δλδ και να πιεις άνθρακα είναι σχετικά άφοβο. Πολλές εταιρίες προτιμάνε να κάνουν έναν πλήρες έλεγχο σε εργαστήριο από το να σκάσουν χιλιάδες ευρώ στον NSF. Προσωπικά δεν κοιτάω αποκλειστικά το nsf. Το muλtipure και το aquasana έχουν 4 η 5 πιστοποιήσεις  nsf το καθένα . Γ αυτό και τα ανταλλακτικά ειναι ακριβά .  Επίσης πολλοί κατασκευαστές πλασάρουν ληγμενα ας πούμε πιστοποιητικά . Δλδ είχαν πάρει πιστοποίηση μια μόνο χρόνια ας πούμε το 2015 , και δεν ανανεωσαν ποτέ, και δεν υπάρχουν πια στην λίστα του nsf .  Παρόλα αυτά λένε ότι έχουν nsf , γιατί ισχυρίζονται ότι χρησιμοποιούν τα ίδια υλικά από πάντα . 

Τώρα σχετικά με το aquametix και το multipure, σίγουρα το multipure είναι ένα από τα καλύτερα φίλτρα , αλλά είναι νοοτροπίας Camelot . Δλδ δικά τους ανταλλακτικά και χρεώνουν οτι θέλουν . Είπες και μόνος σου θες μηχάνημα 550€ με ανταλλακτικό 135.

. Ενώ το άλλο είναι δεκαρι φίλτρο του εμπορίου ,  και μπαίνει σε μηχάνημα από 15-50€ δλδ.μια κλασική φιλτροθηκη οπότε και η τιμή διαμορφώνεται αλλιώς λόγο του ευρύτερου ανταγωνισμού πιστεύω. + Ότι δεν έχει nsf  σε αντίθεση με το multipure . Ίσως αν είχε να έκανε αντί για 80 που κάνει  τώρα , 150 το aquametix. Οπότε μην σ φαίνεται και πολύ περίεργο ... αν καταλαβαίνεις το σκεπτικό μου . Το ίδιο ισχύει και για το doulton που έχει ας πούμε nsf . Κοστίζει 55€ το εξάμηνο . Δλδ 110 το χρόνο . Σε αντίθεση με το aquametix πάλι που δεν έχει nsf και κοστίζει 80 το χρόνο . Δλδ αυτά τα 30€ ίσως είναι καθαρά το ποσό της πιστοποίησης , μιας και τα φίλτρα στα έγγραφα απόδοσης της envirotek είναι παρόμοια σε απόδοση . Αλλά όπως είπα και στην αρχή , καθένας επιλέγει ανάλογα . Άλλος θέλει πιστοποιήση οπωσδήποτε και με το δίκιο του , οπότε θα κοιτάξει αντίστοιχα φίλτρα ! Είναι ευτυχώς μεγάλη η αγορά και έχει πολλά ! 

Καλησπέρα Δημήτρη όλα καλά με nsf θέλει αρκετά λεφτά για να πάρεις την πιστοποίηση αλλά δεν παύει να είναι μία από τις ποιό αξιόπιστες πιστοποιήσεις. Εγώ προσωπικά κοιτάω να είναι πιστοποιημένα τα υλικά που χρησιμοποιούν τα φίλτρα. Τώρα όσο αφορά το aquametix στα 80ε και το doulton στα 55ε δεν λέω 110ε που είπες παραπάνω γιατί βάσει λίτρων αν δείς έχουν πολύ μικρές διαφορές (εγώ θα τα έλεγα και τα δύο 6μήνου) η διαφορά τιμής είναι τεράστια άσε που αν είχε nsf το aquametix δεν γνωρίζουμε στα πόσα λίτρα θα έπαιρνε την πιστοποίηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Παιδιά καλησπέρα έχετε να μου προτείνετε κάποιο σύστημα αντιστροφής όσμωσης μέχρι τα 150 ευρώ? Μένω σε νησί και νερό προέρχεται από τον δήμο από αφαλάτωση και γεωτρήσεις αλλά με κακό δυκτιο σιδεροσωληνες κλπ το θέλω για πόσιμο και για μαγείρεμα .. Έχω βρει 2-3 προϊόντα.. Τι γνώμη έχετε? Ευχαριστώ πολύ 

https://www.bestprice.gr/item/33730888/antistrofh-osmwsh-ro-5-stadiwn-antibakthriako-filtro-manometro.html?qid=3oH2hNZII8n_37b42&seq=1&qo=αντιστροφη+οσμωση&from=cat&ct=1w0EkD-14HLrr-2A9Fs,

https://www.bestprice.gr/item/53769726/antistrofh-osmwsh-6-stadiwn-me-lyxnia-uv-eco-01.html?qid=3oH2hNZII8n_37b42&seq=2&qo=αντιστροφη+οσμωση&from=cat&ct=t0zfe-3gsGE-48U26,5oenGkw6PQw

https://www.qwaterfilters.com/product/φίλτρο-ro-6-σταδίων-με-mineral-ball/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Την κανατα Brita, δεν νομιζω οτι εδω την εχουν και πολυ σε υποληψη, αλλα νομιζω οτι κανετε λαθος...

Εχει ενα χαρακτηριστικο, που την καθιστα μοναδικη! Εστω και αν δεν φτανει φυσικα, τα αλλα ακριβα και συνθετα φιλτρα, τα οποια ομως θελουν εγκατασταση...

Και ποιο ειναι το μοναδικο χαρακτηριστικο; Οτι ειναι 'portable'!!!!

Το καταλαβα, και το εκτιμησα αυτο, προσφατα. Δυστυχως, με την ελλειψη της.

Βρεθηκα για ολιγοημερες διακοπες σε ορεινο χωριο. Εχει δικτυο υδρευσης. Ομως, λιγο πριν φτασω στο χωριο, ειχε ριξει καταρρακτωδεις βροχες. Αποτελεσμα; Το νερο να ερχεται θολο!!!! Ολοι μου ελεγαν οτι ειναι λογω της βροχης.... Το θεμα ειναι οτι το νερο, δεν ξεθολωνε, οση ωρα και αν το αφηνες. Λογικο συμπερασμα; Ειχε σωματιδια, αν και με γυμνο ματι δεν ειδα κατι, ωστοσο ηταν ελαφρως κιτρινο. Αρα λογικα ειχε, εστω και σε μικροσκοπικη κλιμακα, 'χωμα'....

Και τοτε σκεφτηκα την κανατα, που την ειχα πισω στο σπιτι την πολη....αλλα οχι μαζι μου.

Βεβαια, την ακρη την βρηκα, γιατι οταν εισαι στην φυση, καπως θα την παλεψεις, κατι θα μηχανευτεις.... Πηγα λοιπον σε κοντινη πηγη, εκτος δικτυου υδρευσης, και γεμιζα μπουκαλια, με δροσερο κρυσταλλινο νερακι...

Αλλη φορα ομως, μαλλον καλου-κακου, θα παιρνω και την brita μαζι στις διακοπες.

Αληθεια, επειδη στα χαρακτηριστικα της δεν βλεπω να το αναφερει, αλλα παρομοια φιλτρα θα εχουν κι αλλοι και μαλλον η 'συμπεριφορα'/φιλτραρισμα φανταζομαι θα ειναι παρομοιο, για πειτε μου: φιλτραρει και τα μικροσωματιδια σκονης/χωματος; Δηλαδη το κιτρινο νερο, το βγαζει διαυγες, αφαιρωντας το οποιο εστω ανεπαισθητο χωμα;

Επεξ/σία από mindreader
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, mindreader είπε

Την κανατα Brita, δεν νομιζω οτι εδω την εχουν και πολυ σε υποληψη, αλλα νομιζω οτι κανετε λαθος...

Εχει ενα χαρακτηριστικο, που την καθιστα μοναδικη! Εστω και αν δεν φτανει φυσικα, τα αλλα ακριβα και συνθετα φιλτρα, τα οποια ομως θελουν εγκατασταση...

Και ποιο ειναι το μοναδικο χαρακτηριστικο; Οτι ειναι 'portable'!!!!

Το καταλαβα, και το εκτιμησα αυτο, προσφατα. Δυστυχως, με την ελλειψη της.

Βρεθηκα για ολιγοημερες διακοπες σε ορεινο χωριο. Εχει δικτυο υδρευσης. Ομως, λιγο πριν φτασω στο χωριο, ειχε ριξει καταρρακτωδεις βροχες. Αποτελεσμα; Το νερο να ερχεται θολο!!!! Ολοι μου ελεγαν οτι ειναι λογω της βροχης.... Το θεμα ειναι οτι το νερο, δεν ξεθολωνε, οση ωρα και αν το αφηνες. Λογικο συμπερασμα; Ειχε σωματιδια, αν και με γυμνο ματι δεν ειδα κατι, ωστοσο ηταν ελαφρως κιτρινο. Αρα λογικα ειχε, εστω και σε μικροσκοπικη κλιμακα, 'χωμα'....

Και τοτε σκεφτηκα την κανατα, που την ειχα πισω στο σπιτι την πολη....αλλα οχι μαζι μου.

Βεβαια, την ακρη την βρηκα, γιατι οταν εισαι στην φυση, καπως θα την παλεψεις, κατι θα μηχανευτεις.... Πηγα λοιπον σε κοντινη πηγη, εκτος δικτυου υδρευσης, και γεμιζα μπουκαλια, με δροσερο κρυσταλλινο νερακι...

Αλλη φορα ομως, μαλλον καλου-κακου, θα παιρνω και την brita μαζι στις διακοπες.

Αληθεια, επειδη στα χαρακτηριστικα της δεν βλεπω να το αναφερει, αλλα παρομοια φιλτρα θα εχουν κι αλλοι και μαλλον η 'συμπεριφορα'/φιλτραρισμα φανταζομαι θα ειναι παρομοιο, για πειτε μου: φιλτραρει και τα μικροσωματιδια σκονης/χωματος; Δηλαδη το κιτρινο νερο, το βγαζει διαυγες, αφαιρωντας το οποιο εστω ανεπαισθητο χωμα;

Υπάρχουν πολυ καλύτερα φορητά  φίλτρα πάντως να ξέρεις ! Ειδικά κάποια survival  κεραμικά με άνθρακα κλπ.

Σίγουρα είναι μια λύση εύκολη η  κανάτα δεν αμφιβάλω καθόλου γ αυτό , αλλά η κυρία δουλειά της Brita είναι η αφαλάτωση . 

Επίσης υπάρχουν και πολλά παγούρια όπως το oko τα διάφορα lifestraw κλπ που κάνουν πολύ καλύτερη δουλειά από την κανάτα  brita. Απλά πληροφοριακά στο λέω . 

Επεξ/σία από dimitrisdim14
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 16/8/2020 στις 12:18 ΠΜ, dimitrisdim14 είπε

Υπάρχουν πολυ καλύτερα φορητά  φίλτρα πάντως να ξέρεις ! Ειδικά κάποια survival  κεραμικά με άνθρακα κλπ.

Σίγουρα είναι μια λύση εύκολη η  κανάτα δεν αμφιβάλω καθόλου γ αυτό , αλλά η κυρία δουλειά της Brita είναι η αφαλάτωση . 

Επίσης υπάρχουν και πολλά παγούρια όπως το oko τα διάφορα lifestraw κλπ που κάνουν πολύ καλύτερη δουλειά από την κανάτα  brita. Απλά πληροφοριακά στο λέω . 

Παντως οι μπροσουρες της Brita δεν λενε μονο για αλατα, αφαιρει -γραφουν- και μεταλλα στο νερο...

----

Ισως οι ψαγμενοι γελασουν με αυτο που θα πω... θυμαμαι πολυ παλια (σχεδον σαν ονειρο) την γιαγια στο χωριο, που εβαζε στη βρυση βαμβακι με τουλι....ακομη κι αυτο, μετα απο καποιο καιρο, γινονταν καφετι...αρα ακομη κι αυτο, 'επιανε' καποιο απο το χωμα που τυχον ειχε το νερο... και δεν αφαιρει το φιλτρο της brita τυχον χωμα; Εντυπωση μου κανει.

===============================

Δωστε μου και επιλογες για μπουκαλι/παγουρι με φιλτρο που να αφαιρει μικροβια κλπ.

Εριξα μια ματια σε ebay, αλλα κυριως απο αμερικη βλεπω διαθεσιμοτητα (αρα πολλα λεφτα, με τελωνεια κλπ), ενώ στο skroutz στην Ελλαδα, λιγες επιλογες για oko και lifestraw.

Αν υπαρχει κατι καλο σε μπουκαλι/παγουρι, οικονομικο, και για μικροβια, αλλα και με γενικως καλη διαθεσιμοτητα σε Ελλαδα ή Ευρωπη εστω(ebay κλπ), προτεινετε.

Επεξ/σία από mindreader
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mindreader είπε

Παντως οι μπροσουρες της Brita δεν λενε μονο για αλατα, αφαιρει -γραφουν- και μεταλλα στο νερο...

----

Ισως οι ψαγμενοι γελασουν με αυτο που θα πω... θυμαμαι πολυ παλια (σχεδον σαν ονειρο) την γιαγια στο χωριο, που εβαζε στη βρυση βαμβακι με τουλι....ακομη κι αυτο, μετα απο καποιο καιρο, γινονταν καφετι...αρα ακομη κι αυτο, 'επιανε' καποιο απο το χωμα που τυχον ειχε το νερο... και δεν αφαιρει το φιλτρο της brita τυχον χωμα; Εντυπωση μου κανει.

===============================

Δωστε μου και επιλογες για μπουκαλι/παγουρι με φιλτρο που να αφαιρει μικροβια κλπ.

Εριξα μια ματια σε ebay, αλλα κυριως απο αμερικη βλεπω διαθεσιμοτητα (αρα πολλα λεφτα, με τελωνεια κλπ), ενώ στο skroutz στην Ελλαδα, λιγες επιλογες για oko και lifestraw.

Αν υπαρχει κατι καλο σε μπουκαλι/παγουρι, οικονομικο, και για μικροβια, αλλα και με γενικως καλη διαθεσιμοτητα σε Ελλαδα ή Ευρωπη εστω(ebay κλπ), προτεινετε.

Το oko για νερό πόλης είναι πολύ καλό . Τα lifestraw είναι ακόμα καλύτερα από το oko , αλλά πιο ακριβά και είναι λίγο πιο δύσκολο να πιεις γιατί θέλει δυνατό ρουφιγμα . Πολύ καλό λένε ότι  είναι το grayl . Έχει από ότι έχω δει στο σάιτ τους nsf 42 kai 53. Κάνει όμως 100€ . Από αμαζον Γερμανίας το βρίσκεις κάποιες φορές στα 70€.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω να βαλω φιλτρα κεντρικής παροχης. Οσο εχω διαβασει δε κανει να βαλεις ανθρακα παροτι σε μερικα μαγαζια λενε να βαλεις. 

Τα ατλας τα εχετε σε εκτιμηση; Δεν εχει ορατες βρωμιες το νερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τιποτε οικονομικοτερο απο oko και lifestraw, σε παγουρια που να φιλτραρουν νερο και με (τυχον) μικροβια;
Ειδα τιμες 70αρια, και αναρωτιεμαι αν υπαρχει και τιποτε οικονομικοτερο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, mindreader είπε

Τιποτε οικονομικοτερο απο oko και lifestraw, σε παγουρια που να φιλτραρουν νερο και με (τυχον) μικροβια;
Ειδα τιμες 70αρια, και αναρωτιεμαι αν υπαρχει και τιποτε οικονομικοτερο.

Το οκο είναι φθηνό κάνει αν θυμάμαι καλά 25-30€ πάντως .  Επίσης σχετικά με το οκο , εδώ η εταιρία δίνει μια λίστα με έναν μπουσουλα ας πούμε για το που μπορεί να χρησιμοποιηθεί στο παρακάτω λινκ .

Oko recommendations

Επεξ/σία από dimitrisdim14
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...