Προς το περιεχόμενο

Φίλτρα νερού


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκεφτομαι να αλλαξω το aquasana aq4000 εχετε να προτεινετε κατι παρομοια σε ποιοτητα αλλα πιο οικονομικο? Γιατι ειναι λιγο τσιμπημενο για καθε 6 μηνες αλλαγη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 ώρες πριν, geo1985geo είπε

Σκεφτομαι να αλλαξω το aquasana aq4000 εχετε να προτεινετε κατι παρομοια σε ποιοτητα αλλα πιο οικονομικο? Γιατι ειναι λιγο τσιμπημενο για καθε 6 μηνες αλλαγη...

Γενικά σαν φίλτρο είναι πάρα πολύ καλό το aquasana. Πόσο χρεώνει η εταιρία τα ανταλλακτικά φίλτρα ? Τα παίρνεις από ελληνική αντιπροσωπεία , η από έξω ?

11 ώρες πριν, tinapo είπε

Αν είναι MATRIKX Pb1 ?

Αφού αδειάσω τη φίλτρο θήκη θα την αφήσω να στεγνώσει το φίλτρο?

Κοίτα γενικά το κάνω κ εγώ αυτό καμία φορά αλλά όχι για τόσο πολύ . Μήνα ίσως . Απλά αδειάζω την φιλτροθηκη να μην μένει στάσιμο νερό μέσα . Τώρα δεν ξέρω βέβαια κατά πόσο είναι σωστό 100% . Πάντως έτυχε να βάλω μια φορά ένα Μάτριξ 3ων μηνών , μετά από 7 μήνες για λίγο και όλα φαινόντουσαν μια χαρά.   

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά. Εχω αυτήν την τριοδη βρύση νερου και το εξάρτημα που βγάζει νερό παροχής χαλασε, έχει δύο επιλογές να τρέχει νερό σε ροή και σαν ντουζ. Το πρόβλημα είναι ότι δεν αλλάζει την ροή σε ντουζ. Έχετε ιδέα πως φτιάχνει η πως το λένε να βρω ανταλλακτικο να το παραγγείλω . Την είχα πάρει από aliexress

IMG_20200713_010346.jpg

Επεξ/σία από skoudinio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, έχω διπλό φίλτρο κάτω πάγκου, συνήθως βάζω ως πρώτο ένα φίλτρο 5μm και στην συνέχεια εάν 0,5μm. Ως 0,5μm βάζω το Pentek SCBC-10.

Εάν βάλω και στις δύο θέσεις το Pentek SCBC-10 θα έχω καλύτερο αποτέλεσμα;

Είδα και αυτά που προτείνετε στο σιτε όπως πχ Doulton Ultracarb® Imperial Slimline OBE 0,5μm, αυτό θεωρείται πολύ καλύτερο από αυτό που βάζω;

 

Θέλω απόψεις για τα παραπάνω 1ο σε Θεσσαλονίκης Καλαμαριά(Άγιος Ιωάννης)

και Αμυγδαλεώνας Καβάλας (εκεί έχω βάλει διπλό Pentek SCBC-10, γιατί το νερό έχει οσμές, γενικά κάνει καλή δουλειά αλλά όχι τέλεια.)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, panosvo είπε

Καλημέρα, έχω διπλό φίλτρο κάτω πάγκου, συνήθως βάζω ως πρώτο ένα φίλτρο 5μm και στην συνέχεια εάν 0,5μm. Ως 0,5μm βάζω το Pentek SCBC-10.

Εάν βάλω και στις δύο θέσεις το Pentek SCBC-10 θα έχω καλύτερο αποτέλεσμα;

Είδα και αυτά που προτείνετε στο σιτε όπως πχ Doulton Ultracarb® Imperial Slimline OBE 0,5μm, αυτό θεωρείται πολύ καλύτερο από αυτό που βάζω;

Θέλω απόψεις για τα παραπάνω 1ο σε Θεσσαλονίκης Καλαμαριά(Άγιος Ιωάννης)

και Αμυγδαλεώνας Καβάλας (εκεί έχω βάλει διπλό Pentek SCBC-10, γιατί το νερό έχει οσμές, γενικά κάνει καλή δουλειά αλλά όχι τέλεια.)

 Το doulton ultracarb είναι καλύτερο ναι ... Αν δεν έχεις θέμα στην περιοχή σου με πίεση νερού κλπ , Βάλε το pentek 0.5 πρώτο και δεύτερο βάλε το doulton ultracarb OBE . Όχι όμως  το slim line . Το κλασικό ultracarb . 

Επεξ/σία από dimitrisdim14
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, panosvo είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση, καμία πηγή για αγορά από εξωτερικό έχουμε;

Γιατί από εξωτερικό? Παντού ίδια τιμή παίζει.  Ελλάδα πάντως θα το βρεις εδώ 

https://filtrato.gr/product/antallaktiko-keramiko-filtro-energou-anthraka-doulton-ultracarb-imperial-obe-05mm-10/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Στις 13/6/2020 στις 10:44 ΜΜ, dimitrisdim14 είπε

Να Σάι καλά @panaeolus ... !

Όταν λες ακριβό , πόσο κάνει αυτό ? 

60 ευρω ειναι η αλλαγη  ,νομιζω οτι δεν αξιζει να βαλω παλι το ιδιο

η εκγατασταση ειναι ετοιμη οποτε αν μπορω να παρω κατι αλλο καλυτερο,δεν νομιζω να ειναι απο τα καλα φιλτρα δεν ξερω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ παιδιά είχα αγοράσει ένα Olympus πριν 5 χρόνια για ένα σπίτι στην πόλη Σόφια της Βουλγαρίας όπου έμεινε 3 χρόνια. Δεν θυμάμαι χαρακτηριστικά φίλτρου και τα λοιπά, ήταν από αυτά με το βρυσάκι πάντως με ένα φίλτρο (΄μπορεί να πάρει άλλα ένα ή δύο διαφορετικά στην σειρά). Αυτό που θυμάμαι σίγουρα είναι πως κάθε max 3 μήνες, η ροή μειωνόταν και έπρεπε να βγάζω το φίλτρο και να το καθαρίζω καλά κάτω από τρεχούμενο νερό με ένα σφουγγαράκι κουζίνας προκειμένου να φύγει η στρώση από καφέ λάσπη-σκουργιά-μπίχλα που έπιανε. Ήταν σοκαριστικό ΚΑΘΕ φορά που το έκανα. Δεν ξέρω πραγματικά τι κάνουν τα άλλα φίλτρα γιατί δεν τα έχω δοκιμάσει, αλλά αυτά που είδα να κρατάει το συγκεκριμένο ήταν τρομερά! Θεωρώ πως λογικά κάθε ίδιου τύπου φίλτρο θα κάνει αντίστοιχα καλή δουλειά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, Tiramolas είπε

Εγώ παιδιά είχα αγοράσει ένα Olympus πριν 5 χρόνια για ένα σπίτι στην πόλη Σόφια της Βουλγαρίας όπου έμεινε 3 χρόνια. Δεν θυμάμαι χαρακτηριστικά φίλτρου και τα λοιπά, ήταν από αυτά με το βρυσάκι πάντως με ένα φίλτρο (΄μπορεί να πάρει άλλα ένα ή δύο διαφορετικά στην σειρά). Αυτό που θυμάμαι σίγουρα είναι πως κάθε max 3 μήνες, η ροή μειωνόταν και έπρεπε να βγάζω το φίλτρο και να το καθαρίζω καλά κάτω από τρεχούμενο νερό με ένα σφουγγαράκι κουζίνας προκειμένου να φύγει η στρώση από καφέ λάσπη-σκουργιά-μπίχλα που έπιανε. Ήταν σοκαριστικό ΚΑΘΕ φορά που το έκανα. Δεν ξέρω πραγματικά τι κάνουν τα άλλα φίλτρα γιατί δεν τα έχω δοκιμάσει, αλλά αυτά που είδα να κρατάει το συγκεκριμένο ήταν τρομερά! Θεωρώ πως λογικά κάθε ίδιου τύπου φίλτρο θα κάνει αντίστοιχα καλή δουλειά. 

Τα κεραμικά όπως το olympus τα κρατάνε εξωτερικά. Τα άλλα που είναι σκέτα ενεργού άνθρακα τα κρατάνε πάλι ,  αλλά εσωτερικά με αποτέλεσμα να μην βλέπεις τη βρώμα όταν το ανοίγεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, dimitrisdim14 είπε

Τα κεραμικά όπως το olympus τα κρατάνε εξωτερικά. Τα άλλα που είναι σκέτα ενεργού άνθρακα τα κρατάνε πάλι ,  αλλά εσωτερικά με αποτέλεσμα να μην βλέπεις τη βρώμα όταν το ανοίγεις. 

Αυτά του ενεργού άνθρακα μπορούμε να τα καθαρίσουμε?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους!

Περίπου 6-7 έτη κάνω δοκιμές με φίλτρα κάτω πάγκου....στην αρχη 2 χρονια με διπλά και μετα με ακριβοτερα αλλα μονά φιλτρα! τα τελευταια 3 ετη βαζω (σε τεσσερα σπιτια) αυτό 

 https://www.skroutz.gr/s/21841287/USA-Tech-PB-CLC-978-0-5-μm.html?from=catspan 

ομολογω πως ειμασταν ολοι ευχαριστημενοι μέχρις ότου μου προτειναν καποιο αλλο λεγοντας μου οτι αυτο δεν εχει πιστοποιηση NSF και δεν το φερνει αλλο στο καταστημα για να μην εχει προβληματα και συμφωνησα να το αλλαξω αν ηταν ετσι!!! Η αληθεια ειναι οτι ψαχνω και δεν βρισκω τιποτα ουτε στην σελιδα της nsf...

Στο δια ταύτα μου εδωσε αυτο....  https://www.skroutz.gr/s/21620895/Aqua-Filter-FCPS5-BL-AB-5-μm.html   το οποιο δεν θα πω οτι ειναι ασχημο ειδικα αν το πιεις κατευθειαν απο το ποτηρι αλλα παιδια εγω δεν ξετρελαθηκα και το  πιο κακο ειναι οτι δεν θελω να το πινω οσο ηθελα να πινω απο το αλλο φιλτρο κατι το οποίο πρεπει να αλλάξει άμεσα κ ακομα μια μεγάλη διαφορά που ειδα ειναι η οσμή!!! εγω κ απο αυτο κ απο τα αλλα φιλτρα εβαζα νερο στο μπουκαλι το γυαλινο για να το εχω διπλα μου εννοειται παντα καθαρο το μπουκαλι κ πλυμένο μεχρι κ με λευκό ξύδι....στα αλλα δεν εβγαζε οσμη κ μετα απο μια μερα....αυτο οντας το μπουκαλι καθαρο κ αδειο το μυριζω δεν μυριζει το γεμιζω επιτηδες ως την μεση δεν μυριζει αμεσως ....το κλεινω κ το αφηνω να κατσει μιση με μια ωρα το ανοιγω κ μυριζει....δεν βρωμαει άσχημα τελείως αλλα δεν τρελαινεσαι να το πιεις! δεν ξερω τι να πω εχω ξενερώσει...το εχω δυο μηνες

γιαυτο λοιπον αποφασισα αλλαγη κ θελω τα φωτα σας!

πρωτα απο ολα αν ξερει καποιος για τα usa tech  αν τελικα εχουν nsf η οχι!

κ δευτερον ειμαι ανάμεσα σε δυο!!!

https://www.skroutz.gr/s/21713754/Primato-Premium-UFC-0-01-μm.html

και τελος αυτο το οποιο μπορω να βρω στην πολη μου κ φαινεται να εχει ίδια χαρακτηριστηκα με το πρωτο 

https://www.skroutz.gr/s/23449755/Proteas-Filter-UF-PRO-01.html

 

να σας παραθεσω κ δυο φωτογραφιες απο το usa tech ετσι για την πλακα....στην μια ειναι το φιλτρο της μητερας μου που του αλλαξε τα φωτα 😂 κ στην αλλη το δικο μου μετα απο 12 μηνες χρηση

 

IMG_20200511_160523-min.jpg

IMG_20200512_162832-min.jpg

Επεξ/σία από Deacon
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, tinapo είπε

Αυτά του ενεργού άνθρακα μπορούμε να τα καθαρίσουμε?

Όχι αυτά δεν χρειάζονται καθάρισμα . Το κεραμικό αν δεν το καθαρίσεις βουλώνει και σταματάει να βγάζει νερό γιατί κλείνουν οι πόροι. Τα άνθρακα δεν έχουν τέτοιο θέμα . Απλά.οταν συμπληρωθούν τα λίτρα που λέει ο κατασκευαστής , σταματάνε να κρατάνε άλλο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Deacon είπε

Καλησπέρα σε όλους!

Περίπου 6-7 έτη κάνω δοκιμές με φίλτρα κάτω πάγκου....στην αρχη 2 χρονια με διπλά και μετα με ακριβοτερα αλλα μονά φιλτρα! τα τελευταια 3 ετη βαζω (σε τεσσερα σπιτια) αυτό 

 https://www.skroutz.gr/s/21841287/USA-Tech-PB-CLC-978-0-5-μm.html?from=catspan 

ομολογω πως ειμασταν ολοι ευχαριστημενοι μέχρις ότου μου προτειναν καποιο αλλο λεγοντας μου οτι αυτο δεν εχει πιστοποιηση NSF και δεν το φερνει αλλο στο καταστημα για να μην εχει προβληματα και συμφωνησα να το αλλαξω αν ηταν ετσι!!! Η αληθεια ειναι οτι ψαχνω και δεν βρισκω τιποτα ουτε στην σελιδα της nsf...

Στο δια ταύτα μου εδωσε αυτο....  https://www.skroutz.gr/s/21620895/Aqua-Filter-FCPS5-BL-AB-5-μm.html   το οποιο δεν θα πω οτι ειναι ασχημο ειδικα αν το πιεις κατευθειαν απο το ποτηρι αλλα παιδια εγω δεν ξετρελαθηκα και το  πιο κακο ειναι οτι δεν θελω να το πινω οσο ηθελα να πινω απο το αλλο φιλτρο κατι το οποίο πρεπει να αλλάξει άμεσα κ ακομα μια μεγάλη διαφορά που ειδα ειναι η οσμή!!! εγω κ απο αυτο κ απο τα αλλα φιλτρα εβαζα νερο στο μπουκαλι το γυαλινο για να το εχω διπλα μου εννοειται παντα καθαρο το μπουκαλι κ πλυμένο μεχρι κ με λευκό ξύδι....στα αλλα δεν εβγαζε οσμη κ μετα απο μια μερα....αυτο οντας το μπουκαλι καθαρο κ αδειο το μυριζω δεν μυριζει το γεμιζω επιτηδες ως την μεση δεν μυριζει αμεσως ....το κλεινω κ το αφηνω να κατσει μιση με μια ωρα το ανοιγω κ μυριζει....δεν βρωμαει άσχημα τελείως αλλα δεν τρελαινεσαι να το πιεις! δεν ξερω τι να πω εχω ξενερώσει...το εχω δυο μηνες

γιαυτο λοιπον αποφασισα αλλαγη κ θελω τα φωτα σας!

πρωτα απο ολα αν ξερει καποιος για τα usa tech  αν τελικα εχουν nsf η οχι!

κ δευτερον ειμαι ανάμεσα σε δυο!!!

https://www.skroutz.gr/s/21713754/Primato-Premium-UFC-0-01-μm.html

και τελος αυτο το οποιο μπορω να βρω στην πολη μου κ φαινεται να εχει ίδια χαρακτηριστηκα με το πρωτο 

https://www.skroutz.gr/s/23449755/Proteas-Filter-UF-PRO-01.html

να σας παραθεσω κ δυο φωτογραφιες απο το usa tech ετσι για την πλακα....στην μια ειναι το φιλτρο της μητερας μου που του αλλαξε τα φωτα 😂 κ στην αλλη το δικο μου μετα απο 12 μηνες χρηση

IMG_20200511_160523-min.jpg

IMG_20200512_162832-min.jpg

To usa tech ειναι της American Carbon Block (Paragon) που έχει όντως NSF.

Αν θέλεις να πας σε ultra Filtration η καλύτερη λυση το Premium UFC που φέρνει το φιλτρατο το οποίο ειναι το μοναδικό 0,01 micron. Τα αλλα ειναι απλά 0,1 micron. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Stergios Kot είπε

To usa tech ειναι της American Carbon Block (Paragon) που έχει όντως NSF.

Αν θέλεις να πας σε ultra Filtration η καλύτερη λυση το Premium UFC που φέρνει το φιλτρατο το οποίο ειναι το μοναδικό 0,01 micron. Τα αλλα ειναι απλά 0,1 micron. 

 

Στεργιο ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση φιλε μου εψαξα την American Carbon Block ομως βρηκα μονο την σελιδα της που ειναι το μονο ευκολο να κανεις μια σελιδα....

εγω τα ψαχνω εδω τον τελευταιο καιρο που ανακαλυψα την σελιδα και πιστευω οτι σε αυτη την σελιδα πρεπει να ειναι ολα που δηλωνουν οτι εχουν αυτη την πιστοποιηση

https://www.nsf.org/certified-products-systems   με προχειρες αναζητησεις δεν βρηκα την εν λογω εταιρια!

σιγουρα ξερεις κατι παραπανω για να το λες ομως

 βλεπω να πηγαινω στο Premium UFC γιατι ειναι το μοναδικο ultra filtration οπως λες σ'αυτο εχεις απολυτο δικιο κ ευχαριστω....το ειδα κ γω χθες κ ελεγα το αλλο μην ειναι τυπογραφικο λαθος γιατι αν πατησεις στις σελιδες των καταστηματων για να δεις το προτεας λεει οτι σταματα μεχρι κ 0.03μm....

Αυτο που εστειλα το Premium UFC ειναι των 4ων σταδιων το καινουριο ετσι?γιατι εχει κ ενα παλιο και δεν ειμαι σιγουρος

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...