Προς το περιεχόμενο

Φίλτρα νερού


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σχετικά με αγορά από εξωτερικό , έχω πάρει τουλάχιστον 5 φορές φίλτρα CBR-2 PENTEK, από Αμερική , κούτα 12 τεμ, με τιμή κάτω από το μισό όσο τα πουλάνε εδώ, μόνο δύο φορές πέρασε τελωνείο και σε αυτήν την περίπτωση πάλι βγήκαν ποιο φτηνά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, Deacon είπε

Στεργιο ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση φιλε μου εψαξα την American Carbon Block ομως βρηκα μονο την σελιδα της που ειναι το μονο ευκολο να κανεις μια σελιδα....

εγω τα ψαχνω εδω τον τελευταιο καιρο που ανακαλυψα την σελιδα και πιστευω οτι σε αυτη την σελιδα πρεπει να ειναι ολα που δηλωνουν οτι εχουν αυτη την πιστοποιηση

https://www.nsf.org/certified-products-systems   με προχειρες αναζητησεις δεν βρηκα την εν λογω εταιρια!

σιγουρα ξερεις κατι παραπανω για να το λες ομως

 βλεπω να πηγαινω στο Premium UFC γιατι ειναι το μοναδικο ultra filtration οπως λες σ'αυτο εχεις απολυτο δικιο κ ευχαριστω....το ειδα κ γω χθες κ ελεγα το αλλο μην ειναι τυπογραφικο λαθος γιατι αν πατησεις στις σελιδες των καταστηματων για να δεις το προτεας λεει οτι σταματα μεχρι κ 0.03μm....

Αυτο που εστειλα το Premium UFC ειναι των 4ων σταδιων το καινουριο ετσι?γιατι εχει κ ενα παλιο και δεν ειμαι σιγουρος

Καλημέρα φιλε μου, θα σου στειλω το απόγευμα το λινκ για το NSF. Πρόσεξε λίγο άλλο το Pure UFC της Siam Cast και άλλο κορεατικο. Το pure UFC είναι με μεμβράνη 0,01 και το άλλο είναι με 0,1 και δεν ειναι 4 σταδίων όπως λένε.  Ειναι 3. Θα σου στείλω την σελίδα του κατασκευαστή να το δεις. Δεν υπάρχει αναβαθμισμένο UFC. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Deacon είπε

Στεργιο ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση φιλε μου εψαξα την American Carbon Block ομως βρηκα μονο την σελιδα της που ειναι το μονο ευκολο να κανεις μια σελιδα....

εγω τα ψαχνω εδω τον τελευταιο καιρο που ανακαλυψα την σελιδα και πιστευω οτι σε αυτη την σελιδα πρεπει να ειναι ολα που δηλωνουν οτι εχουν αυτη την πιστοποιηση

https://www.nsf.org/certified-products-systems   με προχειρες αναζητησεις δεν βρηκα την εν λογω εταιρια!

σιγουρα ξερεις κατι παραπανω για να το λες ομως

 βλεπω να πηγαινω στο Premium UFC γιατι ειναι το μοναδικο ultra filtration οπως λες σ'αυτο εχεις απολυτο δικιο κ ευχαριστω....το ειδα κ γω χθες κ ελεγα το αλλο μην ειναι τυπογραφικο λαθος γιατι αν πατησεις στις σελιδες των καταστηματων για να δεις το προτεας λεει οτι σταματα μεχρι κ 0.03μm....

Αυτο που εστειλα το Premium UFC ειναι των 4ων σταδιων το καινουριο ετσι?γιατι εχει κ ενα παλιο και δεν ειμαι σιγουρος

Για να σου ξεκαθαρίσω λίγο το τοπίο και να καταλάβεις ...

PREMIUM  είναι όνομα που ανήκει στην εταιρία primato.  Αυτή συνεργάζεται με εταιρίες όπως η PURE , η PARAGON, η POLYMEM , και άλλες και πουλάει τα φίλτρα τους με το όνομα PREMIUM. Ένα από αυτά είναι το PREMIUM UFC λοιπόν , που παλιός το αγόρασε από την PURE και ήταν κίτρινο , και πλέον το αγοράζει από την POLYMEM. 

 

Το "παλιό-κιτρινο " θεωρητικά PREMIUM UFC  είναι αυτό που σ είπε ο Στέργιος , είναι το PURE UFC 0.01  της Siam Cast Nylon το οποίο και έχω δοκιμάσει  και ήταν άριστο φίλτρο .Και θα το βρεις αυτούσιο χωρίς αλλαγμένο όνομα κλπ  στο filtrato που σ είπε .

Το θεωρητικά "καινούριο-ασπρο " PREMIUM UFC δεν τι έχω δοκιμάσει ,  είναι μάλλον  0.03 απ' ότι καταλαβαίνω από τα έγγραφα παρακάτω και είναι της  κορεάτικης εταιρίας POLYMEM όπως με είχαν ενημερώσει από την  primato όταν είχα ρωτήσει  . Η περιγραφή  του φίλτρου της polymem και η ονομασία είναι αυτές PM 1004-3/IUF02&Carbon .

Παρακάτω στις εικόνες 

Με προβλημάτισε λίγο που λέει cut off particle size 0.03 (δλδ μέγεθος σωματιδίων που αποκόπτει 0.03)

αλλά λιγο  πιο  πάνω λέει  10->1->0.1 για τα τρία στάδια 

Αλλά αν δεις την  τιμή που λέει

Cut off  particle size 0.03.                 (92.5% removal 20C° κλπ)

Δηλαδή λέει ότι μειώνει τα σωματίδια μέχρι 0.03 microns 92.5% . Απ' αυτό εγώ καταλαβαίνω ότι είναι 0.03.

Και τελευταία τιμη έχει και το λατεξ , 0.05  μείωση 98.5% 

Αν ήταν 0.1 δεν θα ήταν δυνατόν να μειώνει σωματίδια  λάτεξ , που είναι 0.05micron . Οπότε για να τα μειώνει 98.5% σημαίνει ότι είναι κάτω από 0.05 . Και μάλλον 0.03.

παρόλααυτά έστειλα ένα email τώρα στην εταιρία polymem να δω αν θα μου απαντήσουν και τι θα μου πουν για να τι διευκρινησουμε !

 

 

Screenshot_20200716-144844_Samsung Internet.jpg

Screenshot_20200716-144857_Samsung Internet.jpg

Επεξ/σία από dimitrisdim14
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, dimitrisdim14 είπε

Για να σου ξεκαθαρίσω λίγο το τοπίο και να καταλάβεις ...

PREMIUM  είναι όνομα που ανήκει στην εταιρία primato.  Αυτή συνεργάζεται με εταιρίες όπως η PURE , η PARAGON, η POLYMEM , και άλλες και πουλάει τα φίλτρα τους με το όνομα PREMIUM. Ένα από αυτά είναι το PREMIUM UFC λοιπόν , που παλιός το αγόρασε από την PURE και ήταν κίτρινο , και πλέον το αγοράζει από την POLYMEM. 

Το "παλιό-κιτρινο " θεωρητικά PREMIUM UFC  είναι αυτό που σ είπε ο Στέργιος , είναι το PURE UFC 0.01  της Siam Cast Nylon το οποίο και έχω δοκιμάσει  και ήταν άριστο φίλτρο .Και θα το βρεις αυτούσιο χωρίς αλλαγμένο όνομα κλπ  στο filtrato που σ είπε .

Το θεωρητικά "καινούριο-ασπρο " PREMIUM UFC δεν τι έχω δοκιμάσει ,  είναι μάλλον  0.03 απ' ότι καταλαβαίνω από τα έγγραφα παρακάτω και είναι της  κορεάτικης εταιρίας POLYMEM όπως με είχαν ενημερώσει από την  primato όταν είχα ρωτήσει  . Η περιγραφή  του φίλτρου της polymem και η ονομασία είναι αυτές PM 1004-3/IUF02&Carbon .

Παρακάτω στις εικόνες 

Με προβλημάτισε λίγο που λέει cut off particle size 0.03 (δλδ μέγεθος σωματιδίων που αποκόπτει 0.03)

αλλά λιγο  πιο  πάνω λέει  10->1->0.1 για τα τρία στάδια 

Αλλά αν δεις την  τιμή που λέει

Cut off  particle size 0.03.                 (92.5% removal 20C° κλπ)

Δηλαδή λέει ότι μειώνει τα σωματίδια μέχρι 0.03 microns 92.5% . Απ' αυτό εγώ καταλαβαίνω ότι είναι 0.03.

Και τελευταία τιμη έχει και το λατεξ , 0.05  μείωση 98.5% 

Αν ήταν 0.1 δεν θα ήταν δυνατόν να μειώνει σωματίδια  λάτεξ , που είναι 0.05micron . Οπότε για να τα μειώνει 98.5% σημαίνει ότι είναι κάτω από 0.05 . Και μάλλον 0.03.

παρόλααυτά έστειλα ένα email τώρα στην εταιρία polymem να δω αν θα μου απαντήσουν και τι θα μου πουν για να τι διευκρινησουμε !

Screenshot_20200716-144844_Samsung Internet.jpg

Screenshot_20200716-144857_Samsung Internet.jpg

ναι ετσι ακριβως τα καταλαβαινω κ εγω! μονο που εγω δεν μπορουσα να βρω κατι συγκεκριμενο βασει του premium h γενικοτερα να βρω την εταιρια! οπως κ με το usa tech δεν μπορω να βρω...μονο που με ενημερωσε πιο πανω ο στεργιος για την εταιρια αλλα παλι δεν ωρηκα συγκεκριμενα πραγματα....σε καποια βρισκω στο nsf και εχει κ τις μετρησεις απο κατω!

τελος παντων ενημερωσε μας σε παρακαλω οταν θα εχεις απαντηση(και ευχαριστω που εστειλες)....στο τσακ ειμαι να παρω το premium αλλα ας περιμενω κ την απαντηση για να ξεδιαλυνει το θεμα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Deacon είπε

ναι ετσι ακριβως τα καταλαβαινω κ εγω! μονο που εγω δεν μπορουσα να βρω κατι συγκεκριμενο βασει του premium h γενικοτερα να βρω την εταιρια! οπως κ με το usa tech δεν μπορω να βρω...μονο που με ενημερωσε πιο πανω ο στεργιος για την εταιρια αλλα παλι δεν ωρηκα συγκεκριμενα πραγματα....σε καποια βρισκω στο nsf και εχει κ τις μετρησεις απο κατω!

τελος παντων ενημερωσε μας σε παρακαλω οταν θα εχεις απαντηση(και ευχαριστω που εστειλες)....στο τσακ ειμαι να παρω το premium αλλα ας περιμενω κ την απαντηση για να ξεδιαλυνει το θεμα!

Πάντως το pure UFC που έχω δοκιμάσει είναι πολύ καλό, και νομίζω ότι είναι καλύτερο και σε αντοχή χλωρίου .

NSF για τον άνθρακα της  pure και  αν δεις λέει 2600 γαλόνια που σημαίνει 10.000 λίτρα χλωρίου και οσμών κλπ.

Το premium UFC της polymem  απ' ότι είδα λέει αντοχή 3000λιτρα χλώριο στις φωτογραφίες σου έστειλα παραπάνω  , αντίθετα οι άνθρακες της pure είναι πολύ δυνατοί και έχουν μεγαλύτερη αντοχή σε χλώριο ...

Ότι Μ στείλουν από την polymem  θα ενημερώσω . 

Επεξ/σία από dimitrisdim14
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αγαπητοί φίλοι δεν σας προλαβαίνω,

Λοιπόν για το υποτιθέμενο USA Tech έχουμε και λέμε:

Το κατασκευάζει η Paragon (American Carbon Block) με κωδικό εργοστασίου: CB2510CL01
Τώρα στην Ελλάδα ποιος το φέρνει σαν USA Tech δεν γνωρίζω.

Πάμε να δούμε την πιστοποίηση: http://info.nsf.org/Certified/DWTU/Listings.asp?Company=24540&Standard=042 (θα το βρείτε στην μέση και ποιο κάτω με τον κωδικό του εργοστασίου.)

Για το φίλτρο τώρα της Polymen βρήκα αυτό από τον Έλληνα εισαγωγέα. Γενικά με τα micron έχω μπερδευτεί. Σίγουρα ένα φίλτρο που δεν έχει ξεκάθαρη ταμπέλα και ο καθένας το ονομάζει όπως θέλει δεν θα το επέλεγα.
 

UF-Internet.pdf

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Stergios Kot είπε

αγαπητοί φίλοι δεν σας προλαβαίνω,

Λοιπόν για το υποτιθέμενο USA Tech έχουμε και λέμε:

Το κατασκευάζει η Paragon (American Carbon Block) με κωδικό εργοστασίου: CB2510CL01
Τώρα στην Ελλάδα ποιος το φέρνει σαν USA Tech δεν γνωρίζω.

Πάμε να δούμε την πιστοποίηση: http://info.nsf.org/Certified/DWTU/Listings.asp?Company=24540&Standard=042 (θα το βρείτε στην μέση και ποιο κάτω με τον κωδικό του εργοστασίου.)

Για το φίλτρο τώρα της Polymen βρήκα αυτό από τον Έλληνα εισαγωγέα. Γενικά με τα micron έχω μπερδευτεί. Σίγουρα ένα φίλτρο που δεν έχει ξεκάθαρη ταμπέλα και ο καθένας το ονομάζει όπως θέλει δεν θα το επέλεγα.
 

UF-Internet.pdf 447 kB · 0 downloads

Και εγώ ψιλό μπερδεύτηκα... εδώ το ονομάζει Πρωτέας ο άλλος...

Αυτό που είπα και εγώ Στέργιο, και σε αυτό που έστειλες το αρχείο μέσα γράφει αποκόπτει σωματίδια  0,03μ και το 98.5% των σωματιδίων 0.05μ λατεξ  ... Πώς γίνεται λοιπόν να είναι 0,1?? Επίσης στο γράφημα μέσα το κατατάσσει στην κατηγορία microfiltration ... Ενώ το uf στο όνομα στον τίτλο του  παραπέμπει σε ultrafiltration.. 

Δεν ξέρω.. Αν μου απαντήσουν από την polymem θα δούμε.... Πάντως σε αυτή την περίπτωση καλύτερα ένα άλλο φίλτρο το οποίο έχει πιο ξεκάθαρα χαρακτηριστικά...

Επεξ/σία από dimitrisdim14
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Stergios Kot είπε

αγαπητοί φίλοι δεν σας προλαβαίνω,

Λοιπόν για το υποτιθέμενο USA Tech έχουμε και λέμε:

Το κατασκευάζει η Paragon (American Carbon Block) με κωδικό εργοστασίου: CB2510CL01
Τώρα στην Ελλάδα ποιος το φέρνει σαν USA Tech δεν γνωρίζω.

Πάμε να δούμε την πιστοποίηση: http://info.nsf.org/Certified/DWTU/Listings.asp?Company=24540&Standard=042 (θα το βρείτε στην μέση και ποιο κάτω με τον κωδικό του εργοστασίου.)

Για το φίλτρο τώρα της Polymen βρήκα αυτό από τον Έλληνα εισαγωγέα. Γενικά με τα micron έχω μπερδευτεί. Σίγουρα ένα φίλτρο που δεν έχει ξεκάθαρη ταμπέλα και ο καθένας το ονομάζει όπως θέλει δεν θα το επέλεγα.
 

UF-Internet.pdf 447 kB · 3 downloads

πρωτα απο ολα μπραβο κ ευχαρστω για τον κοπο σου

απο κει κ περα βλεπω το πρωτο να  εχει πιστοποιητηκο με αλλο κωδικο...οσο κ να θες δλδ ψαξε μονος δεν θα το βρεις αν κ ξαναλεω ημουν πολυ ευχαριστημενος

και το δευτερο που εστειλες ναι αυτο ειναι για το προτεας αλλωστε το γραφει κ πανω το ονομα και ειναι 0.1 οχι 0.01 που λεει το premium ufc! ασχετα μετα μεσα που μπαινουμε να δουμε γραφει 0.03 στο premium

κριμα μας μπερδευουν πολυ

κ κριμα πιστευω εχει πολυ ψευτικο πραγμα στην αγορα....παιζουν με την υγεια μας...καποιοι ειναι για φυλακη!

αναμένω νεοτερα να μας πεις απο polymem h polymen

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα και απο μενα. Διαβασα αρκετες σελιδες (ολες ειναι αδυνατον) αλλα εχω μπερδευτει.

Σκεφτομαι να βαλω φιλτρο στην κεντρικη παροχη ετσι ωστε και σωστο ποσιμο νερο να εχω αλλα και να μην δημιουργουνται προβληματα στις συσκευες/βρυσες απο τα αλατα (μενω Αττικη που δεν εχουμε τοσο σοβαρο προβλημα θεωρω, αλλα οκ).

Αυτο που καταλαβα ειναι οτι στην κεντρικη παροχη απαγορευεται να βαλεις ενεργου ανθρακα γιατι αφαιρει το χλωριο και μπορει να μολυνθει ξανα το νερο μεχρι να φτασει στην βρυση σου. Το ιδανικο ειναι να βαλεις και ενα δευτερο ενεργου ανθρακα στην βρυση (σωστα?) αλλα προς το παρον το αφηνω στην ακρη.

Εχετε να προτεινειτε καποιο σοβαρο και αξιοπιστο φιλτρο κεντρικης παροχης που να μην αφαιρει καθολου το χλωριο αλλα ολα τα υπολοιπα βλαβερα στοιχεια/αλατα, να εχει καλη ροη νερου και να μην χρειαζεται παρα πολυ συχνα αλλαγη?

Εκτος και αν ειναι υπερβολη για την Αττικη να βαλεις στην κεντρικη παροχη και μια καλυτερη λυση ειναι να παρεις ανω παγκου μονο για να το πινεις.

Επεξ/σία από ardi21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Περιμενοντας ακομα τα νεα απο polymem που θα στειλει ο Στεριος ψηνω να παρω αυτο το οικονομικο φιλτρο για να δω τι παιζει...γιατι γραφουν καλα λογια κ ειναι στο 1/5 της τιμης

που ειναι το premium ufc σιγουρα ομως καμια σχεση το ενα με το αλλο! Αλλα εφοσον δεν θελω αυτο που εχω αλλο πρεπει κατι να κανω...

την γνωμη σας παρακαλω https://www.skroutz.gr/s/21623258/Matrikx-PB1-0-5-μm.html

 

20/7/20 ενημερωση : αγορασα μολις το Primato Premium UFC 0.01 μm αντε να ερθει να το δοκιμασω να δουμε τι θα δουμε!

μετα απο πολυ ψαξιμο κ διαβασμα πιστευω ειναι ενα απο τα τοπ αν κανει οτι υποσχεται!

οσο το το usa tech που επαιρνα το εχουν σχεδον ολες οι εταιριες κ βαζουν πανω την ετικετα τους απλως!

οσο για το Aqua Filter FCPS5-BL-AB 5 μm me 5 micron που παω? κ η μυρωδια που βγαζει αν την βγαζει κ το Premium ufc τοτε ειναι απο το προπυλαινιο! 

22/7/20 ενημερωση : εβγαλα το aqua filter επιτελους κ ειχε μπιχλα σαν σκουρια αλλα δεν ειμαι κ σιγουρος τι ηταν...στις φλατζες! θα ανεβασω φςτογραφιες!

στο premium ufc απο primato htan 366 γραμμαρια ειπα να το ζυγισω ομως μου εμοιαξε ελαφρυ...στα θετικα ειναι οτι επιτελους δεν μυριζει πλεον στο γυαλινο μπουκαλι μεσα το νερο αρα παμε καλα!απο το 5μm στο 0.03 ουσιαστικα κ με 4 σταδια που ειναι το αλλο Εεε εχει διαφορα!!!

Εγω εχω μια αλλη απορια! Αν δεν βιδωσεις σωστα το φιλτρο κ η φλατζα πατησει στραβα....δεν  θα το καταλαβουμε οταν παμε να το γεμισουμε στην θηκη??? φανταζομαι δεν θα κανει τα κενα τσαφ τσαφ κ θα παρει κατευθειαν η θηκη νερο! εσεις τι λετε? μια φορα μου ετυχε αλλα δεν θυμαμαι αν γεμισε κατευθειαν....το ρωταω γιατι το εχω φοβο παντα οταν βιδωνω το φιλτρο!

rsz_img_20200721_174138.jpg

rsz_img_20200721_174150.jpg

Επεξ/σία από Deacon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/3/2020 στις 6:44 ΜΜ, TreckeR είπε

Καλησπέρα, ψάχνω και γω εδω και μερικούς μήνες για ενα φιλτρο γιατι το κακό με τα εμφιαλωμένα εχει παραγίνει. Κοιτάω το MPAD απο την multipure οπου έχει αρκετές πιστοποιήσεις. Το έχει δοκιμάσει κανείς? 

 

Στις 14/3/2020 στις 6:44 ΜΜ, TreckeR είπε

Καλησπέρα, ψάχνω και γω εδω και μερικούς μήνες για ενα φιλτρο γιατι το κακό με τα εμφιαλωμένα εχει παραγίνει. Κοιτάω το MPAD απο την multipure οπου έχει αρκετές πιστοποιήσεις. Το έχει δοκιμάσει κανείς?

Το έχω 3 χρόνια, άριστο φίλτρο αν και καταργήθηκε η παραγωγή του πρόσφατα και δεν καταλαβαίνω το λόγο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/7/2020 στις 12:30 ΠΜ, Geoka1982 είπε

Envirotech-Doulton-Chemical-Reduction-Test-Report.pdf  Δεν είπα ότι είναι ψεύτικα απλά αναφέρω οτι σε κεραμικά φίλτρα η doulton είναι η καλύτερη οι άλλοι απλά ακολουθούν και όταν βλέπεις ότι είναι και φθηνότερη δεν μπαίνεις καν σε διαδικασία να διαλέξεις. Σου παραθέτω και εγώ με την σειρά μου τα τεστ της doulton απο το ίδιο εργαστήριο.😉😀😀

Αν παρατηρήσατε, αναφέρει ότι το Ultracarb φιλτράρει τη μονοχλωραμίνη σε ποσοστό μόνο 64%. Κατά τα άλλα με είχε πείσει αλλά αυτό με ξενερώνει γιατί είναι βασική ουσία.. Είναι υπερβολή να πάμε σε διπλή λύση, π.χ. Matrikx Chloraguard + Doulton Imperial Ultracarb ή ένα μονό τύπου Aquametix που υποτίθεται τα πιάνει όλα, θα ήταν αρκετό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, chrisross86 είπε

Αν παρατηρήσατε, αναφέρει ότι το Ultracarb φιλτράρει τη μονοχλωραμίνη σε ποσοστό μόνο 64%. Κατά τα άλλα με είχε πείσει αλλά αυτό με ξενερώνει γιατί είναι βασική ουσία.. Είναι υπερβολή να πάμε σε διπλή λύση, π.χ. Matrikx Chloraguard + Doulton Imperial Ultracarb ή ένα μονό τύπου Aquametix που υποτίθεται τα πιάνει όλα, θα ήταν αρκετό;

Εγώ δουλεύω 1o στάδιο το matrikx pb1 και 2ο στάδιο το aquametix. Δεν νομίζω ότι είναι υπερβολή , γιατί ίσα ίσα που δεν επιβαρύνεται και το κύριο καλό σου φίλτρο με χώματα και τέτοια ... Επίσης το matrikx κρατάει το μεγαλύτερο μέρος χλωρίου και οσμών , οπότε πάλι το δεύτερο φίλτρο καιαριΖει ουσιαστικά άοσμο και ήδη φιλτραρισμένο νερό από άλλες ουσίες που δεν πιάνει το matrikx ... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Καλησπέρα

Θα ήθελα προτάσεις για φίλτρο άνω πάγκου ή βρύσης. Κάτι πάντως που να μην θέλει υδραυλικό για εγκατάσταση μιας και τα άτομα που θα το χρησιμοποιούν δεν το κατέχουν σε περίπτωση που είναι κάτι πιο περίπλοκο.

Χρήση σε εξοχικό για νερό από δεξαμενή μιας και δεν υπάρχει συχνά διαθέσιμο νερό  από το δίκτυο της ΕΥΔΑΠ (ναι στην Αττική), το οποίο ούτε αυτό πίνουν αν δεν κάνω λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, Thresh είπε

Καλησπέρα

Θα ήθελα προτάσεις για φίλτρο άνω πάγκου ή βρύσης. Κάτι πάντως που να μην θέλει υδραυλικό για εγκατάσταση μιας και τα άτομα που θα το χρησιμοποιούν δεν το κατέχουν σε περίπτωση που είναι κάτι πιο περίπλοκο.

Χρήση σε εξοχικό για νερό από δεξαμενή μιας και δεν υπάρχει συχνά διαθέσιμο νερό  από το δίκτυο της ΕΥΔΑΠ (ναι στην Αττική), το οποίο ούτε αυτό πίνουν αν δεν κάνω λάθος.

Αν το νερό είναι δεξαμενής , τότε πιθανό να θες φίλτρο που είναι για παθογόνα ... Όπως το pure UFC 0.01 microns που κρατάει αρκετά μικρόβια . Αλλά η καλύτερη λύση για νερό δεξαμενής είναι αντίστροφη όσμωση, αλλά θέλει υδραυλικό η εγκατάσταση της. Οπότε πολύ επιφυλακτικά , γιατί τι νερό δεξαμενής δεν ξέρεις πότε τι ποιότητας είναι , και τι μικρόβια υπάρχουν μέσα , θα σ πρότεινα όπως είπα το pure ufc0.01, με μεγαλη επιφύλαξη , γιατί η πιο σωστή λύση είναι όσμωση όπως είπα . Το UFC κάνει 45€ και μια καλή θήκη άνω πάγκου αλλά 30€. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...