Προς το περιεχόμενο

Φίλτρα νερού


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, koprana είπε

Καλημέρα σε όλους θέλω να βάλω φίλτρο νερού ποιο είναι καλύτερο της Κάμελοτ ή της Olympus 

Άμα σε ενδιαφέρουν πιστοποιήσεις κτλ η olympus δεν έχει NSF πιστοποίηση. Από την άλλη η καμελοτ έχει αλλά είναι πολύ ακριβή σαν εταιρεία.πολυ καλές πάντως σαν εταιρείες είναι multipure , aquasana , doulton , pentair, aquacera με τα φίλτρα aquametix και cerametix. Εγώ τόσο πολύ που το έχω ψάξει σε μια από αυτές θα πάω . Υπάρχουν πάρα πολλές εταιρείες εκεί έξω πάντως. Εγώ απλά σε λέω την άποψη μου από αυτά που έψαξα σε σελιδες Ελλάδα και εξωτερικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

31 λεπτά πριν, Amlet είπε

Καλησπερα Παιδια,

Για το νερο αυτο που σας παραθετω τι πιστευετε οτι μπορει να δουλεψει? Ενα καλο κεραμικο ή οσμωση?

Ευχαριστω πολυ!

nero.jpg

Σε ποια περιοχή είσαι? Έχει πολλά θειικα γενικά σκληρό πολύ νερό. Μόνο αντίστροφης όσμωσης φίλτρο για να δεις αποτελέσματα. Πόσο σε βγήκε? Καλό ήταν να έβλεπες και για αρσενικό διότι βλέπω λίγο από όλα έχεις. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια.Βοηθηστε σας παρακαλω εχω ημικρανίες και θεμα ορασης και δεν έχω τη δυνατότητα να διαβαζω πολλα απο το κινητό.Χρειαζομαι.ενα φιλτρο νερου με nsf να κρατα και ιους και βακτηρια για την περιοχη Αθηνα.τι μου προτεινετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Amlet είπε

Δεν εχω παρει τιποτα γιαυτο ρωταω εδω τα παιδια που ασχολουνται καιρο. Σερρες περιοχη

Για την σκληρότητα του νερού υπάρχουν διάφορες ρητίνες οι οποίες δεν ξέρω κατά πόσο κάνουν δουλειά. Ο μόνος σίγουρος τρόπος πάντως είναι αντίθετης όσμωσης . 

40 λεπτά πριν, Klairianna είπε

Καλησπερα παιδια.Βοηθηστε σας παρακαλω εχω ημικρανίες και θεμα ορασης και δεν έχω τη δυνατότητα να διαβαζω πολλα απο το κινητό.Χρειαζομαι.ενα φιλτρο νερου με nsf να κρατα και ιους και βακτηρια για την περιοχη Αθηνα.τι μου προτεινετε;

Θέλεις συγκεκριμένα να έχει πιστοποίηση nsf σε ιούς? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/2/2021 στις 11:15 ΠΜ, mix82g είπε

Αυτή είναι η ανάλυση από το σπίτι μου. Όπως βλέπετε τα νιτρικά είναι 23. Νομίζω τα άλλα καλά είναι  αρσενικό 1.1 είμαστε χαμηλά γενικά μόνο τα νιτρικά και λίγο η σκληρότητα νερου

IMG_20210217_111129.jpg

Ανάλυση νερού που κάνετε και πόσο κοστίζει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ksotiss είπε

Ανάλυση νερού που κάνετε και πόσο κοστίζει?

Αυτή που έκανα κοστίζει γύρω στα 120 ευρώ. 60 ευρώ είναι χημικά ,βιοχημικά βακτήρια κτλ αν θυμάμαι καλά. Απλά τα βαρέα μέταλλα είναι 15 ευρώ το καθένα. Τα έκανα στην Δράμα που είμαι. Παντού έχει εργαστήρια

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα,

Σκεφτομαι να παρω φιλτρο, καθως εδω και καιρο εχουμε σταματησει να πινουμε απο την βρυση ωστε να γλυτωσουμε κουβαλημα απο εμφιαλωμενα

 

Το συγκεκριμενο πως ειναι?

https://www.skroutz.gr/s/21769156/Digipure-9000S-Χρωμέ-με-Ανταλλακτικό-Φίλτρο.html

 

Κατι καλυτερο περιπου σε αυτο το budget ? ειτε ανω παγκου  ειτε βρυσης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γενικα για μηχανη esspresso υπάρχει κάπια καλή ευκολη λύση με φιλτρα ετσι ωστε να σταματησω το εμφιαλωμένο?

μιλαω πάντα και για την επιβαρυνση της μηχανης απο άλατα, την αλοιωση στην γευση του καφε, αλλα φυσικα και τον οργανισμό μας σε συνδυασμο με τα παραπάνω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, spiritclay είπε

γενικα για μηχανη esspresso υπάρχει κάπια καλή ευκολη λύση με φιλτρα ετσι ωστε να σταματησω το εμφιαλωμένο?

μιλαω πάντα και για την επιβαρυνση της μηχανης απο άλατα, την αλοιωση στην γευση του καφε, αλλα φυσικα και τον οργανισμό μας σε συνδυασμο με τα παραπάνω...

Ενημερωτικά τα εμφιαλωμένα νερά δεν έχουν όλα χαμηλή σκληρότητα. Για την δουλειά που θέλεις δες εδώ https://filtrato.gr/product/antallaktiko-filtro-ritinis-kai-energou-anthraka-10-ecosoft-ecomix-d531/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, spiritclay είπε

γενικα για μηχανη esspresso υπάρχει κάπια καλή ευκολη λύση με φιλτρα ετσι ωστε να σταματησω το εμφιαλωμένο?

μιλαω πάντα και για την επιβαρυνση της μηχανης απο άλατα, την αλοιωση στην γευση του καφε, αλλα φυσικα και τον οργανισμό μας σε συνδυασμο με τα παραπάνω...

Υπάρχουν 2 επιλογές σε στυλ μαξιλαράκι , πούντα ρίχνεις πίσω στην δεξαμενή νερού και μειώνουν τα άλατα και το χλώριο και καθαριζουν το νερό . Απλά πρέπει να γεμίζεις την δεξαμενή νερού από βράδυς, γιατί θέλει 7-8 ώρες το νερό για να καθαριστεί . Στα 12€ είναι περίπου της brita για 250 λίτρα νερού ή 6 μήνες χρήσης 938142825_Screenshot_20210224-091520_SamsungInternet.jpg.03892a99df54c768b5249dbf3e9b1b43.jpg

 

Και της BWT  στην ίδια τιμη αλλά είναι για 200 λίτρα αν θυμάμαι καλά , και 3 μήνες .  Είναι ιδανικά για μηχανές εσπρεσο Κάι τα 2.1196332529_Screenshot_20210224-091615_SamsungInternet.jpg.340a9a7388e232c6d947fc9fa9f12dc4.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω το Doulton HCP πλαστικό φίλτρο και αντιμετωπίζω δύο θέματα στα οποία θα ήθελα την βοήθεια σας. 

 

1ο. Το μεταλλικό βρυσάακι που βγαίνει το νερό από το φίλτρο έχει χάσει την ινοξ επίστρωση του στο τελείωμα του, εκεί που κουμπώνει με το σώμα του φίλτρου και νομίζω ότι έχει βγάλει κάτι σαν σκουριά, τι γίνεται με αυτό? Υπάρχει ανταλλακτικό? 771238165_IMG_20210228_210337(Large).jpg.957371121767d9c244d4b1ad91ec8ffd.jpg102971410_IMG_20210228_210319(Large).jpg.4fbafecd16fc8f30f62fd4afa0ed3244.jpg

 

2ο. Δεν μπορώ με τίποτα να ξεβιδώσω το σώμα του φίλτρου για να αλλάξω το ultracarb φίλτρο. Ενώ το έχω πάνω από ένα χρόνο και είμαι στο 4η αλλαγή φίλτρου, αυτή την φορά φαίνεται σαν να έχει κολλήσει για τα καλά. Δεν ξέρω τι να κάνω με αυτό το θέμα. Και το νερό έχει αρχίσει να έχει γεύση χλωρίου, ο αρχικός λόγος όπου τοποθετήσαμε το φίλτρο. 

Παρακαλώ δώστε τα φώτα σας. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/2/2021 στις 1:28 ΜΜ, Klairianna είπε

Καλησπερα παιδια.Βοηθηστε σας παρακαλω εχω ημικρανίες και θεμα ορασης και δεν έχω τη δυνατότητα να διαβαζω πολλα απο το κινητό.Χρειαζομαι.ενα φιλτρο νερου με nsf να κρατα και ιους και βακτηρια για την περιοχη Αθηνα.τι μου προτεινετε;

Ιοί και βακτήρια δεν υπάρχουν στο νερό της Αθήνας εκτός αν έχεις κάποιο τοπικό πρόβλημα πχ διαρροή αποχέτευσης που έρχεται σε επαφή με σωλήνα ύδρευσης ο οποίος έχει επίσης διαρροή. 

Αν επιμένεις πάντως, να κοιτάξεις για σύστημα αντίστροφης όσμωσης, τα φίλτρα δεν μπορούν να κάνουν κάτι σε ιούς και σε αρκετά βακτήρια. 

8 λεπτά πριν, p_under είπε

έχω το Doulton HCP πλαστικό φίλτρο και αντιμετωπίζω δύο θέματα στα οποία θα ήθελα την βοήθεια σας. 

 

1ο. Το μεταλλικό βρυσάακι που βγαίνει το νερό από το φίλτρο έχει χάσει την ινοξ επίστρωση του στο τελείωμα του, εκεί που κουμπώνει με το σώμα του φίλτρου και νομίζω ότι έχει βγάλει κάτι σαν σκουριά, τι γίνεται με αυτό? Υπάρχει ανταλλακτικό? 771238165_IMG_20210228_210337(Large).jpg.957371121767d9c244d4b1ad91ec8ffd.jpg102971410_IMG_20210228_210319(Large).jpg.4fbafecd16fc8f30f62fd4afa0ed3244.jpg

 

2ο. Δεν μπορώ με τίποτα να ξεβιδώσω το σώμα του φίλτρου για να αλλάξω το ultracarb φίλτρο. Ενώ το έχω πάνω από ένα χρόνο και είμαι στο 4η αλλαγή φίλτρου, αυτή την φορά φαίνεται σαν να έχει κολλήσει για τα καλά. Δεν ξέρω τι να κάνω με αυτό το θέμα. Και το νερό έχει αρχίσει να έχει γεύση χλωρίου, ο αρχικός λόγος όπου τοποθετήσαμε το φίλτρο. 

Παρακαλώ δώστε τα φώτα σας. 

 

 

Για το σωληνάκι δεν ξέρω αν μπορείς να βρεις μεμονωμένο που να ταιριάζει στο ίδιο φίλτρο. Ίσως αν ρωτήσεις την αντιπροσωπεία. Για το δοχείο του φίλτρου, παράξενο που δεν ξεβιδώνει, μήπως το βιδωσες με πολύ δύναμη; Βάλε περισσότερη δύναμη, αν συνεχίζει, ζέστανε νερό σε μια κατσαρόλα μέχρι τους 50 βαθμούς και βάλε μέσα το δοχείο, όταν ζεσταθεί καλά προσπάθησε πάλι να το ξεβιδωσεις, αν επιμένει και πάλι, μάλλον θα πρέπει να το πετάξεις, ρώτησε βέβαια και την αντιπροσωπεία μήπως έχουν κάποια δική τους λύση αν και δεν νομίζω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Για το δοχείο του φίλτρου, παράξενο που δεν ξεβιδώνει, μήπως το βιδωσες με πολύ δύναμη; Βάλε περισσότερη δύναμη, αν συνεχίζει, ζέστανε νερό σε μια κατσαρόλα μέχρι τους 50 βαθμούς και βάλε μέσα το δοχείο, όταν ζεσταθεί καλά προσπάθησε πάλι να το ξεβιδωσεις, αν επιμένει και πάλι, μάλλον θα πρέπει να το πετάξεις, ρώτησε βέβαια και την αντιπροσωπεία μήπως έχουν κάποια δική τους λύση αν και δεν νομίζω. 

έχω προσπαθήσει με πολύ δύναμη σε σημείο που φοβάμαι μην σπάσει, και το τρώω όλο το φαΐ μου 😛 

Με την θερμοκρασία τι θα κερδίσω? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...