Προς το περιεχόμενο

Φίλτρα νερού


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, p_under είπε

έχω προσπαθήσει με πολύ δύναμη σε σημείο που φοβάμαι μην σπάσει, και το τρώω όλο το φαΐ μου 😛 

Με την θερμοκρασία τι θα κερδίσω? 

Διαστολή του υλικού και ευκολότερη διαδικασία. Αν θες δύναμη F για να το ξεβιδωσεις χωρίς θερμοκρασία, με θερμοκρασία θες 0.9F και όσο πιο ζεστό τόσο μικρότερη η δύναμη. Επειδή είναι πλαστικό βάλτο οριακά στους 50 με 60 για να μην στραβωσει. Αν ήταν εξ' ολοκλήρου από μέταλλο θα σου έλεγα βράσε το και μέσα σε μια κατσαρόλα και μετά πιαστο με πυραντοχα γάντια. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

48 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Διαστολή του υλικού και ευκολότερη διαδικασία. Αν θες δύναμη F για να το ξεβιδωσεις χωρίς θερμοκρασία, με θερμοκρασία θες 0.9F και όσο πιο ζεστό τόσο μικρότερη η δύναμη. Επειδή είναι πλαστικό βάλτο οριακά στους 50 με 60 για να μην στραβωσει. Αν ήταν εξ' ολοκλήρου από μέταλλο θα σου έλεγα βράσε το και μέσα σε μια κατσαρόλα και μετά πιαστο με πυραντοχα γάντια. 

Θα το προσπαθήσω, σε ευχαριστώ για τις συμβουλές. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, p_under είπε

 

 

αν βαλεις WD40 και το αφησεις καποιες ωρες ή/και το τριψεις λιγο, παιζει να φυγει; το προτεινω γιατι στους πυρρους της πορτας που το δοκιμασα εφυγε η περισσοτερη σκουρια χωρις καν τριψιμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/2/2021 στις 9:38 ΜΜ, p_under είπε

1ο. Το μεταλλικό βρυσάακι που βγαίνει το νερό από το φίλτρο έχει χάσει την ινοξ επίστρωση του στο τελείωμα του, εκεί που κουμπώνει με το σώμα του φίλτρου και νομίζω ότι έχει βγάλει κάτι σαν σκουριά, τι γίνεται με αυτό? Υπάρχει ανταλλακτικό?

Για δες εδω...

https://www.skroutz.gr/c/2456/Parelkomena-Filtron-Neroy/f/1061562/vrysaki.html?o=test&order_by=pricevat&order_dir=asc

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρει κανένας αν από την σελίδα της NSF μπορούμε να δούμε πιστοποιήσεις απόδοσης? Έπεσα πάνω σε αυτό της Κάμελοτ. Όχι μόνο έχει πιστοποιησεις αλλά βλέπω πιστοποιήσεις απόδοσης που δεν έχουν άλλες εταιρείες.

 

Screenshot_2021-03-02-22-28-33-227_com.google.android.apps.docs.jpg

Screenshot_2021-03-02-22-28-55-755_com.google.android.apps.docs.jpg

Screenshot_2021-03-02-22-28-48-831_com.google.android.apps.docs.jpg

Screenshot_2021-03-02-22-28-40-703_com.google.android.apps.docs.jpg

Μπορούμε να δούμε αν αληθεύουν όλα αυτά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.nsf.org/about-nsf/regulatory-affairs/enforcement-actions

Εδώ έχει διάφορες εταιρίες οι οποίες τις έχουν κάνει παρατηρήσεις για ψευδή πιστοποιήσεις.δλδ κάποιες εταιρείες λένε ότι έχουν πιστοποίηση σε κάποιο προϊόν ενώ δεν έχουν .τις έχουν ανά έτος τις παρατηρήσεις και ποιες εταιρείες είναι.πληροφοριακα το στέλνω οποίος θέλει και ψάχνει αν αληθεύουν κάποιες πληροφορίες σχετικά με πιστοποιησεις

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά. Κάτι ακόμα που έμαθα από την επικοινωνία που είχα με την NSF (διότι ακόμα ψάχνω για φίλτρο λόγο κάποιον ουσιών στο νερό που με προβλημάτισαν) το όριο που δίνει ο οργανισμος προστασίας περιβάλλοντος των Ηνωμένων πολιτειών στο αρσενικό είναι 0,010mg/l. Στην Ευρώπη και στην Ελλάδα το έχουμε στο 10mg/l να φανταστείτε. Εν πάση περιπτώσει έχω ψάξει πολλα τα ανεβάζω και έχω ανεβάσει και άλλα διότι πολλοί θέλουν να ψάξουν για φίλτρο να έχουν έστω μια εικόνα . Ότι πληροφορίες μαθαίνουν καλό είναι . 

Στην ερώτηση όσο αφορά την πιστοποίηση την συγκεκριμένη ΝSF της camelot έχω λάβει την απάντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά και κάτι ακόμα που θέλω να διευκρινίσω διότι σε παλιότερες συζητήσεις έχουν ειπωθεί πολλές φορές. Οσο αφορά τις πιστοποιήσεις Envirotek , όπως της aquametix, cerametix , doulton κτλ οι ουσίες που μειώνει είναι στην αρχή του φίλτρου. Η Envirotek δεν πιστοποιει γενικά. Είναι μια εταιρία ανάλυσης νερού. Οι αναλύσεις οι οποίες έχει στα συγκεκριμένα φίλτρα και συγκεκριμένα της doulton θα σας πω, διότι το έψαξα  και είχα επαφές, να ξέρετε ότι είναι δοκιμή η οποία γίνεται στην αρχή του φίλτρου. Και όχι προς το τέλος. Από την doulton στην Αγγλία που μίλησα και ζήτησα την δελτίο απόδοσης του ultracarb  με έστειλαν αυτήν που σας στέλνω κάτω. Και προσέχω ας πούμε ότι phenol έχει 50% ενώ στην Envirotek 99 αν θυμάμαι καλά. Το ίδιο και σε κάποιες άλλες ουσίες όπως atrazine , linard, benzene που γράφει N/A. Τους έστειλα την πιστοποιηση Envirotek και τους ρώτησα για πιο λόγο στην Envirotek έχει άλλες τιμές  και άλλες σε αυτό που με έστειλαν. Όπως επίσης και τι σημαίνει το N/A σε κάποιες ουσίες. Και με απάντησαν ότι οι τιμές της Envirotek είναι στην αρχή του φίλτρου και συγκεκριμένα μέχρι τα 100γαλονια(το γράφει επάνω σε αντίθεση με το aquametix και cerametix που δεν γράφει τίποτα,πολύ πιθανό να μην είναι μετρημένες ούτε μέχρι τα 100 γαλόνια εκεί οι αρχικές τιμες) ενώ σε αυτό που με έστειλαν το πιστοποιητικο απόδοσης είναι μεχρι όλη την ζωή του φίλτρου 2200 λίτρα. Με λίγα λόγια κάποιες ουσίες στο τέλος δεν τις κρατάει, και κάποιες άλλες μειώνονται πολύ. Αυτό όσο αφορά για να απαντήσω για όλα αυτά τα κατεβατα από την Envirotek.

 

Filter Performance Table Global (July 20) (9).pdf

Και εδώ είναι της Envirotek. 

Envirotech-Doulton-Chemical-Reduction-Test-Report (9).pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπα να δοκιμάσω κάτι ακραίο , και να δουλέψω Aquametix+ Cerametix  σε διπλό σύστημα .

Ήρθε σήμερα το ανταλλακτικό μου φίλτρο . 20210305_091537.jpg.0cc677b5331991a801fb68dc64ab5aab.jpg

Παραγγείλα το Cerametix και ένα βιοστατικο πολυπροπυλενίου της ecosoft .20210305_091635.jpg.4de9c05415f9d0cbbb909a245c8323be.jpg20210305_091716.jpg.5ea247a7c1be54efd8359c45e88be8c0.jpg20210305_091853.jpg.83415b2004a6cb0818e8bb43ccc43a82.jpg

Έχω ήδη το aquametix , περίπου 8-9 μήνες . Θα βάλω και τα 2 μαζί στην συσκευή μου  αρχικά , μέχρι να φτάσει 12-13 μήνες χρήσης  το aquametix . 20210305_092133.jpg.0c1eed6f25eec0bec8c596acd1ce0f99.jpg Αργότερα όταν αλλάξω το aquametix , θα βάλω το πολυπροπυλενίου της ecosoft που έχω πάρει. Πολύ καλό πακετάρισμα. 

 

Επίσης έβγαλα το παλιό πολυπροπυλενίου που είχα της Aquafilter 1micron. Και όπως περίμενα έγινε καφέ χρώμα σε 4 μήνες !

20210305_093015.jpg.5c38be2f35f388282dfcd259bb305e79.jpg20210305_093029.jpg.dd18b96dcc4f3c3fd256a95b5e1309d9.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, dimitrisdim14 είπε

Είπα να δοκιμάσω κάτι ακραίο , και να δουλέψω Aquametix+ Cerametix  σε διπλό σύστημα .

Ήρθε σήμερα το ανταλλακτικό μου φίλτρο . 20210305_091537.jpg.0cc677b5331991a801fb68dc64ab5aab.jpg

Παραγγείλα το Cerametix και ένα βιοστατικο πολυπροπυλενίου της ecosoft .20210305_091635.jpg.4de9c05415f9d0cbbb909a245c8323be.jpg20210305_091716.jpg.5ea247a7c1be54efd8359c45e88be8c0.jpg20210305_091853.jpg.83415b2004a6cb0818e8bb43ccc43a82.jpg

Έχω ήδη το aquametix , περίπου 8-9 μήνες . Θα βάλω και τα 2 μαζί στην συσκευή μου  αρχικά , μέχρι να φτάσει 12-13 μήνες χρήσης  το aquametix . 20210305_092133.jpg.0c1eed6f25eec0bec8c596acd1ce0f99.jpg Αργότερα όταν αλλάξω το aquametix , θα βάλω το πολυπροπυλενίου της ecosoft που έχω πάρει. Πολύ καλό πακετάρισμα. 

 

Επίσης έβγαλα το παλιό πολυπροπυλενίου που είχα της Aquafilter 1micron. Και όπως περίμενα έγινε καφέ χρώμα σε 4 μήνες !

20210305_093015.jpg.5c38be2f35f388282dfcd259bb305e79.jpg20210305_093029.jpg.dd18b96dcc4f3c3fd256a95b5e1309d9.jpg

Υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος φίλε που αποφάσισες να βάλεις aquametix και cerametix? Είναι σχεδόν πανομοιότυπα φίλτρα.τις ουσίες που θα κρατήσει το aquametix της κρατάει ήδη το cerametix. Απλά αν το βάλεις σαν πρώτο φίλτρο δεν θα μπουκωνει το cerametix που θα το έχεις σαν δεύτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπερα παιδια, εχω ενα camelot παγκου, αυτο με τα 119€ το χρονο. Γινεται να τοποθετηθει το ιδιο κατω απο τον παγκο; το εχει κανει κανεις; Εχω να κανω την αλλαγη τον επομενο μηνα και θα προτιμουσα κατω απο τον παγκο για πιο "καθαρο" look.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mix82g είπε

Υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος φίλε που αποφάσισες να βάλεις aquametix και cerametix? Είναι σχεδόν πανομοιότυπα φίλτρα.τις ουσίες που θα κρατήσει το aquametix της κρατάει ήδη το cerametix. Απλά αν το βάλεις σαν πρώτο φίλτρο δεν θα μπουκωνει το cerametix που θα το έχεις σαν δεύτερο.

Όχι απλά είχα ήδη το aquametix , και απλά παραγγείλα λιγο νωρίτερα απο την ετήσια αλλαγή  το Cerametix.

Είναι ίδιος ο άνθρακας τους , και τα 2 έχουν άνθρακα aquametix μέσα . Αλλά το cerametix λόγο κεραμικού 0.2microns  είναι αρκετά ανώτερο . 

Σε 4 μήνες θα φύγει το aquametix όπως είπα. Αυτούς τους 4 μήνες , θα επιβαρύνεται  το Cerametix τα ελάχιστα ... Μετά θα βάλω προφιλτρο απλά πολυπροπυλένιο  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SagoniasSlutRos είπε

Kαλησπερα παιδια, εχω ενα camelot παγκου, αυτο με τα 119€ το χρονο. Γινεται να τοποθετηθει το ιδιο κατω απο τον παγκο; το εχει κανει κανεις; Εχω να κανω την αλλαγη τον επομενο μηνα και θα προτιμουσα κατω απο τον παγκο για πιο "καθαρο" look.

Ναι γίνεται. Το έχω κάνει εγώ. Απλά πρέπει να αγοράσεις την βρύση τους η οποία αν θυμάμαι καλά έχει 95 ευρώ. Είναι καλή Βρύση πάντως βαριά ανοξείδωτη. Αλλά αν θες μπορείς να βρεις και άλλη εμπορίου.

2 λεπτά πριν, mix82g είπε

Ναι γίνεται. Το έχω κάνει εγώ. Απλά πρέπει να αγοράσεις την βρύση τους η οποία αν θυμάμαι καλά έχει 95 ευρώ. Είναι καλή Βρύση πάντως βαριά ανοξείδωτη. Αλλά αν θες μπορείς να βρεις και άλλη εμπορίου.

Απλά θα πρέπει να γίνει τρύπα στον πάγκο για να μπει η βρύση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση, για να φιλτραρω το νερό σε βρύση μπάνιου (με εντοιχισμενη βρύση και περιορισμενο χώρο κατω απο το πάγκο), υδραυλικός έριξε την ιδέα για φιλτρο ψυγείου που ειναι κομπακτ και να το συνδεσει με ευκαμπτα σωληνάκια.
Εχει λογική; Θα έχει το φιλτρο θεμα με ζεστά νερά μιας και αυτα ειναι για ψυγεία;
Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, a_f_a είπε

Ερώτηση, για να φιλτραρω το νερό σε βρύση μπάνιου (με εντοιχισμενη βρύση και περιορισμενο χώρο κατω απο το πάγκο), υδραυλικός έριξε την ιδέα για φιλτρο ψυγείου που ειναι κομπακτ και να το συνδεσει με ευκαμπτα σωληνάκια.
Εχει λογική; Θα έχει το φιλτρο θεμα με ζεστά νερά μιας και αυτα ειναι για ψυγεία;
Ευχαριστώ

Να βάλει φίλτρο ψυγείου με ποιόν τρόπο ακριβώς?? Και εκτός των άλλων τα φίλτρα αυτά που λες βγάζουν συνήθως παροχή 1/4. Ψιλο άκυρη η σκέψη πρέπει να είναι επιστήμονας ο υδραυλικός. 

Μόλις τώρα, Geoka1982 είπε

Να βάλει φίλτρο ψυγείου με ποιόν τρόπο ακριβώς?? Και εκτός των άλλων τα φίλτρα αυτά που λες βγάζουν συνήθως παροχή 1/4. Ψιλο άκυρη η σκέψη πρέπει να είναι επιστήμονας ο υδραυλικός. 

Όταν λες λίγο χώρο τι εννοείς βγάλε μας μία φώτο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...