Προς το περιεχόμενο

Φίλτρα νερού


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 29/1/2018 στις 7:42 ΜΜ, kxman είπε

Χαιρετώ το forum. Θα ήθελα να μοιραστώ και εγώ την δικιά μου εμπειρία με φίλτρο olympus. Μετά από 2 χρόνια χρήσης η επιμετάλλωση αρχίζει να ξεφλουδίζει στη βάση του φίλτρου στο εσωτερικό σπείρωμα. Δεν ξέρω αν είναι εντός των προδιαγραφών της εταιρίας πάντως έμενα αυτό με αποθαρρύνει στο να το χρησιμοποιήσω .....και δεν είναι το μόνο επιμεταλλωμένο .. το ίδιο είναι και της doulton του οποίου αντίγραφο είναι το olympus..

καλησπέρα  και ι δικιά μου εμπειρία με φίλτρο olympus  κάτοχος 3 χρόνια της Olympus παίρνω και ξαναπαίρνω φίλτρο  συνεχώς στους τέσσερις με πέντε μήνες σε ξεκολλάει η βάση εκεί που βιδώνει είναι το τέταρτο στον πέμπτο μήνα το πολυ που θα πρέπει να αλλάξω αλλά δεν πρόκειται να το ξανά αλλάξω θα πάω σε άλλη εταιρεία σε κάτι άλλο τους πήρα τηλέφωνο τους ρώτησα μου είπανε να μην περνάει ζεστό, ζεστό δεν περνάει το εχω τσεκάρει πιστεύω ότι με τον καιρό χαλάει Απλά μου λένε ότι φταίει αυτο αν περνάει ζεστό Okay την πρώτη φορά μπορεί να μην το ήξερα και να πέρναγε τη δεύτερη την τρίτη την Τετάρτη δεν γίνεται ενώ είναι καλή η ποιότητα του νερού είναι πολύ δυσαρεστημένος γιατί μου βγαίνει 10 ευρώ το μήνα με αυτό τον τρόπο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα στην παρέα.
Γνωρίζει κανείς αν αυτή είναι φυσιολογική εικόνα της φιλτροθήκης;;...κατά την αλλαγή του φίλτρου. Είναι η πρώτη φορά που αλλάζω το φίλτρο μετά από χρήση ενός χρόνου

IMG_20210306_2206500.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, TFN είπε

Καλησπέρα στην παρέα.
Γνωρίζει κανείς αν αυτή είναι φυσιολογική εικόνα της φιλτροθήκης;;...κατά την αλλαγή του φίλτρου. Είναι η πρώτη φορά που αλλάζω το φίλτρο μετά από χρήση ενός χρόνου

IMG_20210306_2206500.jpg

Κομματάκια άνθρακα είναι? Βλέπω ότι έχει κομμάτια και στην υποδοχή του νερού που φέρνει στο ποτήρι σου. Δεν νομίζω να είναι λογικό. Πιο φίλτρο έχεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, mix82g είπε

Κομματάκια άνθρακα είναι? Βλέπω ότι έχει κομμάτια και στην υποδοχή του νερού που φέρνει στο ποτήρι σου. Δεν νομίζω να είναι λογικό. Πιο φίλτρο έχεις?

Λογικά άνθρακας είναι. Το pentair cbr 2-10.

Πάντως στο νερό δεν βγαίνουν🤔 🙄...είχα βάλει λίγο βαμβάκι σε ένα σουρωτήρι και δεν έδειξε κάτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, TFN είπε

Λογικά άνθρακας είναι. Το pentair cbr 2-10.

Πάντως στο νερό δεν βγαίνουν🤔 🙄...είχα βάλει λίγο βαμβάκι σε ένα σουρωτήρι και δεν έδειξε κάτι

Εμένα με κάνει εντύπωση που τα βλέπω στην υποδοχή που στέλνει το καθαρό νερό στο ποτήρι.

Είπα μήπως είναι από την αρχή όταν έβαλες να δουλέψει το φίλτρο να βγήκαν μερικά κομμάτια και να έμειναν εκεί αλλά στην υποδοχή δεν θα έπρεπε να είχε. 

Εκτός και αν όπως το κουνησες για να βγάλεις το φίλτρο τότε τα έβγαλε. Πρώτη φορά σε συμβαίνει? Έχεις ξανά αλλάξει φίλτρο?

2 ώρες πριν, d_gkal είπε

Ψάχνω να πάρω κανάτα με φίλτρο. 

Βρήκα την brita 3.5lt στα περίπου 20€ . 

Είναι οκ;

Η brita γενικά είναι από τις καλές εταιρείες που φέρνει αληθές πιστοποιήσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mix82g είπε

Εμένα με κάνει εντύπωση που τα βλέπω στην υποδοχή που στέλνει το καθαρό νερό στο ποτήρι.

Είπα μήπως είναι από την αρχή όταν έβαλες να δουλέψει το φίλτρο να βγήκαν μερικά κομμάτια και να έμειναν εκεί αλλά στην υποδοχή δεν θα έπρεπε να είχε. 

Εκτός και αν όπως το κουνησες για να βγάλεις το φίλτρο τότε τα έβγαλε. Πρώτη φορά σε συμβαίνει? Έχεις ξανά αλλάξει φίλτρο?

 

Πρώτη φορά το αλλάζω. Δεν ξέρω τι να πω, ότι το κούνησα, το κούνησα...και τι να τα έβγαλε αυτά εκείνη τη στιγμή και να κάθισαν κάτω;
Το θέμα είναι ότι από την αρχή είχα θέματα δλδ...αρχικά είχα βάλει φίλτρο της atlas filtri και μετά από χρήση λίγων ωρών είχα ανοίξει την φιλτροθήκη και μου άφηνε τέτοια σωματίδια στον πάτο (όχι σε τέτοιο βαθμό όπως τώρα). Είχα  αλλάξει 2 φίλτρα της atlas filtri και μου έκανε το ίδιο θέμα.

Μόνο όταν έβαλα το pentair ήταν καλά και γι'αυτό το κράτησα. Αλλά εκτός από την αρχή, που το άνοιξα για να το τσεκάρω ...σε διάστημα ενός χρόνου δεν το'χα ξανανοίξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, TFN είπε

Πρώτη φορά το αλλάζω. Δεν ξέρω τι να πω, ότι το κούνησα, το κούνησα...και τι να τα έβγαλε αυτά εκείνη τη στιγμή και να κάθισαν κάτω;
Το θέμα είναι ότι από την αρχή είχα θέματα δλδ...αρχικά είχα βάλει φίλτρο της atlas filtri και μετά από χρήση λίγων ωρών είχα ανοίξει την φιλτροθήκη και μου άφηνε τέτοια σωματίδια στον πάτο (όχι σε τέτοιο βαθμό όπως τώρα). Είχα  αλλάξει 2 φίλτρα της atlas filtri και μου έκανε το ίδιο θέμα.

Μόνο όταν έβαλα το pentair ήταν καλά και γι'αυτό το κράτησα. Αλλά εκτός από την αρχή, που το άνοιξα για να το τσεκάρω ...σε διάστημα ενός χρόνου δεν το'χα ξανανοίξει.

Να πάρεις ένα τηλ στην εταιρεία που το πήρες και να το αναφέρεις. Μήπως φταίει ότι το φίλτρο έφτασε γρήγορα σε κορεσμό?μπορεί γι'αυτό να λένε είτε να φτάσεις τα λίτρα που πρέπει για να το αλλάξεις είτε στο χρόνο ή στο εξαμηνο γιατί μπορεί αν περάσει ο καιρός να υπάρχουν τέτοια θέματα. . Μήπως πέρασε  ο χρόνος που έπρεπε να αλλαχτεί το φίλτρο και άρχισε να διαλύει ο άνθρακας? Δεν ξέρω να ρωτήσεις από εκεί που το πήρες . Αλλιώς είναι αστοχία υλικού δεν εξηγείται αλλιως

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά εχω το φίλτρο της multipure άνω πάγκου. Πρόσφατα είχα παρατηρήσει μείωση στη ροή , δεν έδωσα ιδιαίτερη σημασία, σήμερα όμως είδα μαύρο κομματάκι να πέφτει! Στη συνέχεια αφαίρεσα το τελικό φιλτρακι από το εξάρτημα που μπαίνει στη βρύση ( για να επιλέγεις νερό αφιλτράριστο η φιλτραρισμένο) και ήταν κατάμαυρο και από τις 2 πλευρές. Ανοίγοντας τέρμα τη βρύση έπεσαν κι άλλα κομματια. Έχει τύχει σε κάποιον άλλο?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, teleiomenos είπε

Παιδιά εχω το φίλτρο της multipure άνω πάγκου. Πρόσφατα είχα παρατηρήσει μείωση στη ροή , δεν έδωσα ιδιαίτερη σημασία, σήμερα όμως είδα μαύρο κομματάκι να πέφτει! Στη συνέχεια αφαίρεσα το τελικό φιλτρακι από το εξάρτημα που μπαίνει στη βρύση ( για να επιλέγεις νερό αφιλτράριστο η φιλτραρισμένο) και ήταν κατάμαυρο και από τις 2 πλευρές. Ανοίγοντας τέρμα τη βρύση έπεσαν κι άλλα κομματια. Έχει τύχει σε κάποιον άλλο?

 

Μαύρα κομμάτια τι εννοείς άνθρακας?? Το ότι μειώνεται η ροή είναι πολλές φορές από το φίλτρο ένδειξη ότι πρέπει να αλλαχτεί. Αλλά μήπως επειδή είχες αυτά τα μαύρα ήρθαν και μπουκωσαν? Και στην multipure τέτοιο πράγμα με κάνει εντύπωση. Επειδή είμαι στον δρόμο να πάρω κάτω πάγκου εγώ και για τα συγκεκριμένα φίλτρα πραγματικά δεν βρήκα όπου κ αν έψαξα κάτι αρνητικό.πολυ καιρό το ψάχνω δεν βρήκα φίλτρο να συγκριθεί με το multipure αλλά να με πεις  υπαρχουν αστοχίες σε όλα τα πράγματα βέβαια, μέσα στο πρόγραμμα είναι. Πάρε ένα τηλ στον τύπο που τα πουλάει να σου πει αν ξέρει κάτι παραπάνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, TFN είπε

Πρώτη φορά το αλλάζω. Δεν ξέρω τι να πω, ότι το κούνησα, το κούνησα...και τι να τα έβγαλε αυτά εκείνη τη στιγμή και να κάθισαν κάτω;
Το θέμα είναι ότι από την αρχή είχα θέματα δλδ...αρχικά είχα βάλει φίλτρο της atlas filtri και μετά από χρήση λίγων ωρών είχα ανοίξει την φιλτροθήκη και μου άφηνε τέτοια σωματίδια στον πάτο (όχι σε τέτοιο βαθμό όπως τώρα). Είχα  αλλάξει 2 φίλτρα της atlas filtri και μου έκανε το ίδιο θέμα.

Μόνο όταν έβαλα το pentair ήταν καλά και γι'αυτό το κράτησα. Αλλά εκτός από την αρχή, που το άνοιξα για να το τσεκάρω ...σε διάστημα ενός χρόνου δεν το'χα ξανανοίξει.

Μια χαρά είναι μην ανησυχείς τα περισσότερα φίλτρα απελευθερώνουν λίγο άνθρακα κατά την πρώτη χρήση. Τo άφησες να τρέξει αρκετά όταν το είχες βάλει; Και γενικά η pentair είναι από τις καλύτερες εταιρίες στον κόσμο δύσκολα να έχει θέμα το φίλτρο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Geoka1982 είπε

Μια χαρά είναι μην ανησυχείς τα περισσότερα φίλτρα απελευθερώνουν λίγο άνθρακα κατά την πρώτη χρήση. Τo άφησες να τρέξει αρκετά όταν το είχες βάλει; Και γενικά η pentair είναι από τις καλύτερες εταιρίες στον κόσμο δύσκολα να έχει θέμα το φίλτρο.

Μα δεν είναι στην αρχή το φίλτρο από ότι κατάλαβα. Είναι στο έτος επάνω στην αλλαγή. Αν ήταν από την αρχή ο άνθρακας εκεί, αυτά τα μαυρακια που είναι τώρα στην είσοδο που φεύγει το νερό θα είχαν φύγει από την βρυση.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, mix82g είπε

Μα δεν είναι στην αρχή το φίλτρο από ότι κατάλαβα. Είναι στο έτος επάνω στην αλλαγή. Αν ήταν από την αρχή ο άνθρακας εκεί, αυτά τα μαυρακια που είναι τώρα στην είσοδο που φεύγει το νερό θα είχαν φύγει από την βρυση.. 

Το κατάλαβα γιαυτό και ρωτάω το παιδί αν το είχε αφήσει να τρέξει αρκετά κατά την πρώτη χρήση.

1 λεπτό πριν, Geoka1982 είπε

Το κατάλαβα γιαυτό και ρωτάω το παιδί αν το είχε αφήσει να τρέξει αρκετά κατά την πρώτη χρήση.

Και το ότι είναι στην έξοδο του φίλτρου δεν λέει κάτι λογικά η σκόνη έχει κολλήσει επάνω στην συσκευή και δεν φεύγει. με την ροή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ομολογώ πως αυτό με την NSF που αναρτά τις εταιρίες που δεν φέρουν πιστοποίηση δεν το γνώριζα. Ψάχνοντας είδα και ελληνικές εταιρίες. 

Για την Doulton κάπου πήρε το μάτι μου μετρήσεις πέραν του ορίου που αναγράφει ο κατασκευαστής και ήταν εντυπωσιακές. Ξεπερνάει κατά πολύ το προτεινόμενο όριο του κατασκευαστή. 

Έχω χρησιμοποιήσει πολλές φορές το  CRB2 και δεν είχα δει τέτοιο πράγμα. (τσέκαρε αν η ροή του νερού είναι σωστή, αν καταλάθος κάποιος άνοιξε το ζεστό για ώρα στο φιλτραρισμένο, αν το προϊόν αγοράστηκε από επίσημο διανομέα και είναι γνήσιο, αν υπήρχε μεγάλο διάστημα χωρίς να χρησιμοποιηθεί, αν είχε χτυπήματα κατά την μεταφορά και τέλος αν η φιλτροθήκη σου είναι κινέζικη.

Με βάση την νέα διαφήμιση για ένα εμφιαλωμένο νερό από την Ρουμανία με έκανε εντύπωση που έλεγε το μοναδικό εμφιαλωμένο νερό χωρίς νιτρικά. Πράγματι σταματώντας σε ένα περίπτερο όλα τα ελληνικά εμφιαλωμένα είχαν νιτρικά. Απίστευτο μου φάνηκε. Οπότε μεγάλη προσοχή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, kapelosv είπε

καλησπέρα  και ι δικιά μου εμπειρία με φίλτρο olympus  κάτοχος 3 χρόνια της Olympus παίρνω και ξαναπαίρνω φίλτρο  συνεχώς στους τέσσερις με πέντε μήνες σε ξεκολλάει η βάση εκεί που βιδώνει είναι το τέταρτο στον πέμπτο μήνα το πολυ που θα πρέπει να αλλάξω αλλά δεν πρόκειται να το ξανά αλλάξω θα πάω σε άλλη εταιρεία σε κάτι άλλο τους πήρα τηλέφωνο τους ρώτησα μου είπανε να μην περνάει ζεστό, ζεστό δεν περνάει το εχω τσεκάρει πιστεύω ότι με τον καιρό χαλάει Απλά μου λένε ότι φταίει αυτο αν περνάει ζεστό Okay την πρώτη φορά μπορεί να μην το ήξερα και να πέρναγε τη δεύτερη την τρίτη την Τετάρτη δεν γίνεται ενώ είναι καλή η ποιότητα του νερού είναι πολύ δυσαρεστημένος γιατί μου βγαίνει 10 ευρώ το μήνα με αυτό τον τρόπο

Ίδιο φίλτρο έχουμε και εγώ 3 χρόνια το εχω, θα ήθελα να μου πεις τι ακριβώς ειναι αυτό που ξεκολλάει, σε εμένα απλα βουλωνει το φίλτρο στο 6 μηνο και επειδή δεν βγαίνει εύκολα το νερό λόγω πίεσης τρέχουν κάτι σταγόνες, καθαρίζω το φίλτρο και όλα εντάξει μετά, το αλλάζω στο έτος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...