Προς το περιεχόμενο

Φίλτρα νερού


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, Stergios Kot είπε

Ομολογώ πως αυτό με την NSF που αναρτά τις εταιρίες που δεν φέρουν πιστοποίηση δεν το γνώριζα. Ψάχνοντας είδα και ελληνικές εταιρίες. 

Για την Doulton κάπου πήρε το μάτι μου μετρήσεις πέραν του ορίου που αναγράφει ο κατασκευαστής και ήταν εντυπωσιακές. Ξεπερνάει κατά πολύ το προτεινόμενο όριο του κατασκευαστή. 

Έχω χρησιμοποιήσει πολλές φορές το  CRB2 και δεν είχα δει τέτοιο πράγμα. (τσέκαρε αν η ροή του νερού είναι σωστή, αν καταλάθος κάποιος άνοιξε το ζεστό για ώρα στο φιλτραρισμένο, αν το προϊόν αγοράστηκε από επίσημο διανομέα και είναι γνήσιο, αν υπήρχε μεγάλο διάστημα χωρίς να χρησιμοποιηθεί, αν είχε χτυπήματα κατά την μεταφορά και τέλος αν η φιλτροθήκη σου είναι κινέζικη.

Με βάση την νέα διαφήμιση για ένα εμφιαλωμένο νερό από την Ρουμανία με έκανε εντύπωση που έλεγε το μοναδικό εμφιαλωμένο νερό χωρίς νιτρικά. Πράγματι σταματώντας σε ένα περίπτερο όλα τα ελληνικά εμφιαλωμένα είχαν νιτρικά. Απίστευτο μου φάνηκε. Οπότε μεγάλη προσοχή

Φίλε έχω ψάξει παρά πολλά πράγματα όσο αφορά τα φίλτρα. Έχω μιλήσει με πολλές εταιρείες , multipure , aquasana, doulton  κτλ και με όλες είχα επαφή με την κεντρική τους εταιρεία Αγγλία για doulton και Αμερική για τις υπόλοιπες. Η μοναδική εταιρεία που έστειλα 5-6 φορές email και ποτέ δεν έλαβα απάντηση είναι η aquacera. Αυτό με προβλημάτισε πολύ . Βρήκα εταιρίες με NSF και οι οποίες  σε επαφή που είχα μαζί τους σε ερώτηση αν ισχύει η πιστοποίηση και είναι αληθινή απάντησε εννοείται. Και σε επαφή που είχα με την NSF με είπαν ότι υπάρχει πρόβλημα και λαθοι με τις συγκεκριμένες πιστοποιήσεις και ότι θα γίνουν οι απαραίτητες ενέργειες. Χωρίς να το θέλω δλδ έγινα και ρουφιάνος. Αλλά είναι κοροϊδία αυτό το πράγμα το να κοροϊδεύουν τον κόσμο. Παιζουν πολλές απάτες με πολλά φίλτρα.

Για την doulton μήπως λες αυτό που είχα στείλει πιο πίσω σε ότι αφορά το δελτίο απόδοσης που με έστειλαν απο την doulton , και το δελτίο απόδοσης από Envirotek ? Να κοιτάτε φίλτρα που έχουν δελτία απόδοσης που δείχνουν μέχρι το τέλος ζωής τους το τι ουσίες κρατάνε ακόμα και να είναι μεγάλα τα ποσοστά στις ουσίες που λένε ότι μειώνουν. Βέβαια αυτό εξαρτάται από το νερό και από το τι περιέχει . 

Να ξέρει γενικά ο κόσμος ότι το πρώτο πράγμα πάντα που πρέπει να κάνει πριν πάρει κάποιο φίλτρο είναι ανάλυση νερου. Να ζητήσει από τον εκάστοτε δήμο που ανήκει τις αναλύσεις νερού που κάνουν. Διότι οι δήμοι δεν κάνουν μόνο χημικές και μικροβιολογικές αναλύσεις αλλά και βαρέων μετάλλων κτλ . Το νερό είναι το μοναδικό που το έχουμε τόσο ανάγκη και πρέπει να μην το παίρνουμε αψηφιστα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 ώρες πριν, mix82g είπε

Μαύρα κομμάτια τι εννοείς άνθρακας?? Το ότι μειώνεται η ροή είναι πολλές φορές από το φίλτρο ένδειξη ότι πρέπει να αλλαχτεί. Αλλά μήπως επειδή είχες αυτά τα μαύρα ήρθαν και μπουκωσαν? Και στην multipure τέτοιο πράγμα με κάνει εντύπωση. Επειδή είμαι στον δρόμο να πάρω κάτω πάγκου εγώ και για τα συγκεκριμένα φίλτρα πραγματικά δεν βρήκα όπου κ αν έψαξα κάτι αρνητικό.πολυ καιρό το ψάχνω δεν βρήκα φίλτρο να συγκριθεί με το multipure αλλά να με πεις  υπαρχουν αστοχίες σε όλα τα πράγματα βέβαια, μέσα στο πρόγραμμα είναι. Πάρε ένα τηλ στον τύπο που τα πουλάει να σου πει αν ξέρει κάτι παραπάνω

Θα πάρω αλλά μετά από 3 χρόνια που είδα τόσα μαύρα κομμάτια......πάω για αλλού...ήδη σκέφτομαι aquasana

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, teleiomenos είπε

Θα πάρω αλλά μετά από 3 χρόνια που είδα τόσα μαύρα κομμάτια......πάω για αλλού...ήδη σκέφτομαι aquasana

Πρώτη φορά το βλέπεις στα 3 χρόνια? Μήπως πέρασε ζεστό νερό από μέσα και χάλασε ο άνθρακας? Έχω διαβάσει πολλά φόρουμ και κριτικές καταναλωτών  για τα συγκεκριμένα φίλτρα και πρώτη φορά το ακούω το συγκεκριμένο πρόβλημα. Και τα aquasana καλά είναι πάντως και πιστοποιημένα για αυτό που κάνουν. Είναι από τις κορυφαίες εταιρίες και από τις λίγες με πολλές πιστοποιησεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ζεστο το εχω μονιμα κλειστο για να μην γινει στραβη..... το τελικο συμβατικο φιλτρακι που εχει (σιτα) το εβγαλα και ηταν μαυρο και απο τις 2 πλευρες. το αφαιρεσα λοιπον βγηκε ενα σωρο μαυριλα και λεω μαλλον θα ειναι οκ. Το απιστευτο ειναι οτι βλεπω ασπρα μικρα κομματακια να αιωρουνται......εχω παθει σοκ! Μπορω να σου στειλω φωτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, teleiomenos είπε

Το ζεστο το εχω μονιμα κλειστο για να μην γινει στραβη..... το τελικο συμβατικο φιλτρακι που εχει (σιτα) το εβγαλα και ηταν μαυρο και απο τις 2 πλευρες. το αφαιρεσα λοιπον βγηκε ενα σωρο μαυριλα και λεω μαλλον θα ειναι οκ. Το απιστευτο ειναι οτι βλεπω ασπρα μικρα κομματακια να αιωρουνται......εχω παθει σοκ! Μπορω να σου στειλω φωτο

Για στείλε λίγο να δω. Αυτά μπορεί να είναι από την εσωτερική μεριά του φίλτρου . Πρέπει να έχει σαν μεμβράνη και να διαλύεται όμως? Τι φάση ? Πιο ακριβός φίλτρο έχεις το aquaversa?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα ! Θα ήθελα να ρωτήσω τη γνώμη σας γενικά για τα φίλτρα Veluda. Έψαξα στον NSF Και είδα ότι έχουν κάποια πιστοποίηση.

Επίσης ποιό μοντέλο θα προτείνατε;

Ευχαριστώ πολύ !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, nitse85 είπε

Καλησπέρα ! Θα ήθελα να ρωτήσω τη γνώμη σας γενικά για τα φίλτρα Veluda. Έψαξα στον NSF Και είδα ότι έχουν κάποια πιστοποίηση.

Επίσης ποιό μοντέλο θα προτείνατε;

Ευχαριστώ πολύ !

Μόνο NSF/ANSI 42 έχει και αυτό είναι για αισθητικης επιβεβαίωσης. Δεν έχει κάτι το τρομερό πολύ φτωχό σαν πιστοποίηση. Δεν πιστοποιεί η NSF ότι μειώνει κάποια συγκεκριμένη ουσία.υπαρχουν πολύ ανώτερα φίλτρα στο εμπόριο

31 λεπτά πριν, mix82g είπε

Για στείλε λίγο να δω. Αυτά μπορεί να είναι από την εσωτερική μεριά του φίλτρου . Πρέπει να έχει σαν μεμβράνη και να διαλύεται όμως? Τι φάση ? Πιο ακριβός φίλτρο έχεις το aquaversa?

Μήπως έχεις βάλει κανένα φίλτρο αποσκλήρυνσης? Μήπως είναι συσσωρευμενα άλατα από καμιά βρύση? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, nitse85 είπε

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση ! Θα μπορούσες να με κατευθύνεις έστω κάποιες μάρκες επιγραμματικά ;

Ευχαριστώ !

Aquasana,Everpure,Multipure,

Doulton,pentair,.

Επειδή μίλησες για NSF γι'αυτό στέλνω τις συγκεκριμένες.αυτές είναι εταιρίες με αληθές πιστοποιήσεις NSF. Κάποιες ακριβότερες κάποιες φθηνότερες. 

26 λεπτά πριν, nitse85 είπε

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση ! Θα μπορούσες να με κατευθύνεις έστω κάποιες μάρκες επιγραμματικά ;

Ευχαριστώ !

Το πρώτο πράγμα που προτείνω πάντως είναι έλεγχος στο νερό να δεις τι ουσίες περιέχει και κατά πόσο κάποιες μπορεί να θεωρηθούν επικίνδυνες. Μπορείς να ζητήσεις και από τον δημο να σε δώσουν κάποιες αναλύσεις. Έχω την εντύπωση ότι βάση νόμου κάθε χρόνο κάνουν έλεγχο στα νερά. Είναι δώρο αδωρο το να μην ξέρεις τι μπορεί να περιέχει το νερό και να πάρεις φίλτρο που να μην μειώνει τις ουσίες που περιέχει. Με κάποιο τρόπο πρέπει να ρωτήσεις τον δήμο και να σε δώσουν αναλύσεις. Δεν είναι μυστικό. είναι υποχρέωση του δήμου να δίνει τέτοια στοιχεία αν τους ζητηθεί

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/3/2021 στις 11:57 ΜΜ, TFN είπε

Λογικά άνθρακας είναι. Το pentair cbr 2-10.

Πάντως στο νερό δεν βγαίνουν🤔 🙄...είχα βάλει λίγο βαμβάκι σε ένα σουρωτήρι και δεν έδειξε κάτι

Και κάτι άλλο που ήθελα να αναφέρω χωρίς προφανώς να παίζει κάποιο ρόλο 

Το συγκεκριμένο φίλτρο pentair cbr2-10 κατασκευάζεται Κίνα. Μέσα στην σελίδα NSF αναγράφει που κατασκευάζονται τα φίλτρα.σε στέλνω να δεις για το συγκεκριμένο. Στο στέλνω και μεταφρασμένο. Ξαναλέω ότι δεν ισχυριζομαι ότι μπορεί να παίζει ρόλο σε αυτό . 

Αυτό το αναφέρω κιόλας διότι πολλοί πιστεύουν ότι σε κάποιες εταιρίες αμερικανικές όλα τα φίλτρα κατασκευάζονται Αμερική. Δεν είναι έτσι. Από την σελίδα NSF μπορούν να το δουν

Screenshot_2021-03-08-12-39-48-293_com.android.chrome.jpg

Screenshot_2021-03-08-12-40-30-154_com.android.chrome.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην παρέα. 

Ψάχνω καιρό για συσκευή φίλτρου νερού άνω πάγκου και ακόμη δεν έχω καταλήξει !! 

Είχα βάλει σαν προτεραιότητα το κλασικό της acuasana αλλά ρε παιδιά η αντιπροσωπεία είναι απογοήτευση έχει περάσει 1,5 μήνας και ακόμα αναμένουν παραλαβή και νομίζω μας κοροϊδεύουν λίγο. Σκέφτομαι με τέτοια αντιμετώπιση από τώρα αργότερα αν χρειαστούν αλλαγή τα φίλτρα τί θα γίνει ??

Πάμε παρακάτω τώρα είμαι ανάμεσα στην κλασική συσκευή της dulton με το βρυσάκι:

Doulton HCP + Ultracarb™

και δεύτερη επιλογή ένα της digipure 7700s που μοιάζει με αυτό της aquasana το οποίο έχει 2 φίλτρα (ενεργού άνθρακα + κεραμικό ) με την προϋπόθεση ότι στην πρώτη αλλαγή να μπούνε επώνυμα και τα 2.

Για το digipure θεωρώ ότι θα έχει καλύτερη φίλτρανση με 2 φίλτρα και επώνυμα π.χ dulton ή pentair , αλλά με αγχώνει η ποιότητα κατασκευής και αν είναι απόλυτα συμβατό με τα επώνυμα φίλτρα του εμπορίου.

Μπορεί κανείς να δώσει τα φώτα του παρακαλώ ??

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, bill tsouk είπε

Καλησπέρα στην παρέα. 

Ψάχνω καιρό για συσκευή φίλτρου νερού άνω πάγκου και ακόμη δεν έχω καταλήξει !! 

Είχα βάλει σαν προτεραιότητα το κλασικό της acuasana αλλά ρε παιδιά η αντιπροσωπεία είναι απογοήτευση έχει περάσει 1,5 μήνας και ακόμα αναμένουν παραλαβή και νομίζω μας κοροϊδεύουν λίγο. Σκέφτομαι με τέτοια αντιμετώπιση από τώρα αργότερα αν χρειαστούν αλλαγή τα φίλτρα τί θα γίνει ??

Πάμε παρακάτω τώρα είμαι ανάμεσα στην κλασική συσκευή της dulton με το βρυσάκι:

Doulton HCP + Ultracarb™

και δεύτερη επιλογή ένα της digipure 7700s που μοιάζει με αυτό της aquasana το οποίο έχει 2 φίλτρα (ενεργού άνθρακα + κεραμικό ) με την προϋπόθεση ότι στην πρώτη αλλαγή να μπούνε επώνυμα και τα 2.

Για το digipure θεωρώ ότι θα έχει καλύτερη φίλτρανση με 2 φίλτρα και επώνυμα π.χ dulton ή pentair , αλλά με αγχώνει η ποιότητα κατασκευής και αν είναι απόλυτα συμβατό με τα επώνυμα φίλτρα του εμπορίου.

Μπορεί κανείς να δώσει τα φώτα του παρακαλώ ??

Ευχαριστώ.

Γιατί δεν πας στο διπλό φίλτρο της doulton τότε και μπλέκεις με το digipure .

Επειδή σκεφτόμουν πριν λίγο καιρό για aquasana ισχύει αυτό , το ότι λόγο covid έχουν πολύ καθυστέρηση στις παραλαβές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το εχω δει και το διπλό της doulton έχεις δίκιο αλλά δεν θέλω να υπερβω τα 120€ καθώς μετα απο εκει και πέρα εχει πάλι αρκετές επιλογές και μπλέκεται λίγο το πράγμα 😉

Επεξ/σία από bill tsouk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, bill tsouk είπε

Το εχω δει και το διπλό της doulton έχεις δίκιο αλλά δεν θέλω να υπερβω τα 120€ καθώς μετα απο εκει και πέρα εχει πάλι αρκετές επιλογές και μπλέκεται λίγο το πράγμα 😉

Μπορείς να πάρεις το μονό της Doulton και όποτε θέλεις το κάνεις διπλό. Από ότι βλέπω με ένα λάστιχο μπορεί να το ενώσεις. Μπορείς να το κάνεις και τριπλό αν θέλεις. Αν και με αυτά που ακούγονται αν πάρεις μονό της Doulton θα μείνεις ευχαριστημένος. Μακριά από χρωμιωμένες συσκευές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/3/2021 στις 6:56 ΜΜ, Geoka1982 είπε

Το κατάλαβα γιαυτό και ρωτάω το παιδί αν το είχε αφήσει να τρέξει αρκετά κατά την πρώτη χρήση.

Και το ότι είναι στην έξοδο του φίλτρου δεν λέει κάτι λογικά η σκόνη έχει κολλήσει επάνω στην συσκευή και δεν φεύγει. με την ροή

σόρυ τώρα είδα το μήνυμα....ναι, αρχικά όταν το είχα βάλει το είχα αφήσει αρκετή ώρα να τρέξει. Είναι το φίλτρο στην αλλαγή του χρόνου. Έχουν καθίσει στην βάση της φιλτροθήκης ...για κάποιο λόγο (ευτυχώς) δεν βγαίνουν στο νερό. Μίλησα και με το μαγαζί που το πήρα...δεν το έχουν ξανασυναντήσει.

Έχω βάλει τώρα το καινούργιο...μετά από κάνα μήνα - δύο θα το ανοίξω να δω τι γίνεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...