Προς το περιεχόμενο

Φίλτρα νερού


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

τα TDS meter τι ακριβως μετρανε ;  

 

αγοραζοντας το instapure R2 δεν ειδα καμια διαφορα στο tds .  Και ο πατερας μου νομιζει δεν κανει καθολου δουλεια το φιλτρο  :P

 

μπορειτε να μου εξηγησετε γιατι ειμαι λιγο ασχετος... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μετράει την αγωγιμότητα του νερού και μέσω αυτής υπολογίζει πόσες ουσίες είναι διαλυμένες στο νερό.

Λογικό είναι να μην δει καμιά σημαντική διαφορά με το συγκεκριμένο φίλτρο αφού πέραν των μεγάλων σε μέγεθος σωματιδίων δεν νομίζω να αφαιρεί και πολλά πράγματα.

Ένας tds μετρητής είναι πιο χρήσιμος στα συστήματα αντίστροφης όσμωσης που αφαιρούν και τα άλατα και μπορείς να ελέγχεις έτσι με έμμεσο τρόπο την απόδοση τους.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου είχε διαφύγει τελείως οτι η αγωγιμότητα του υγρού εκφράζει την συγκέντρωση των διαλυμμένων ουσιών και αλάτων που υπάρχουν.

 

Το instapure R2 είναι 5μm.

 

http://hannagreece.gr/%CE%B7-%CE%B1%CE%B3%CF%89%CE%B3%CE%B9%CE%BC%CF%8C%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%B1-%CF%83%CF%84%CE%B1-%CF%85%CE%B3%CF%81%CE%AC-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%BB%CF%8D%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1/

 

Με ψήσατε και εμένα να μετρήσω το δικό μου νερό. Θα το κάνω αργότερα και θα πω αποτελέσματα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θέλω να αγοράσω φίλτρο ντους για απομάκρυνση όσο το δυνατόν μεγαλύτερου ποσοστού χλωρίου,

λόγω δερματίτιδας του τριχωτού κεφαλής.

Έχω διαβάσει τις πιο πρόσφατες σελίδες του νήματος,

αλλά δεν έχω καταφέρει να καταλήξω σε συγκεκριμένο προϊόν.

 

Αν μπορεί κάποιος με σιγουριά να προτείνει ένα—δύο.

 

Αθήνα βρίσκομαι.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θέλω να αγοράσω φίλτρο ντους για απομάκρυνση όσο το δυνατόν μεγαλύτερου ποσοστού χλωρίου,

λόγω δερματίτιδας του τριχωτού κεφαλής.

Έχω διαβάσει τις πιο πρόσφατες σελίδες του νήματος,

αλλά δεν έχω καταφέρει να καταλήξω σε συγκεκριμένο προϊόν.

 

Πριν λίγα χρόνια , όταν αποφάσισα να βάλω σύστημα αντίστροφης όσμωσης στο σπίτι , σκέφτηκα να βάλω και ένα φίλτρο κεντρικής παροχής 20 micron για να μην μπουκώνει εύκολα το 1ο στάδιο της όσμωσης που είναι 5 micron.

Αφού τα έβαλα και έμεινα ευχαριστημένος , λέω δεν βάζω και ένα φίλτρο στο μπάνιο να αφαιρεί το χλώριο; Ψάχνοντας λοιπόν για το τι υπάρχει στο εμπόριο , το μόνο που έβρισκα ήταν αυτά τα κλασικά βαρελάκια που τα βάζεις μέσα στο μπάνιο.

Πέφτω λοιπόν μια μέρα πάνω σε αυτό το βιντεάκι που εξηγούσε ποια η διαφορά του χλωρίου από τη μονοχλωραμίνη.Η 2η , είναι πολύ πιο επικίνδυνη από την πρώτη και το 99% των φίλτρων που ανέφερα ΔΕΝ την αφαιρούν από το νερό.

Δες το προσεκτικά το βίντεο που αναφέρει οτι έκανε και χημικές αναλύσεις και το επιβεβαίωσε.

Μπήκα στη διαδικασία να ψάξω να βρω φίλτρο που να αφαιρεί τη μονοχλωραμίνη και κατέληξα στο Pektek Chlorplus10 Carbon το οποίο το έβαλα δίπλα στο κεντρικής παροχής.

Δεν ξέρω εαν όντως κάνει δουλειά.Το έχω 1 χρόνο τώρα.Φαντάζομαι θα υπάρχουν και άλλα αντίστοιχα οπότε εαν κάποιος έχει υποψη του κάτι καλύτερο, είναι ευπρόσδεκτο να μας πει.

Πάντως αυτά τα βαρελάκια είναι ψιλοαπάτη.Από παλιά που τα είδα δει δεν μου γέμιζαν το μάτι αλλά μετά που είδα το βίντεο επιβεβαιώθηκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι δίνεις τζάμπα χρήματα πάντως.

Στο νερό που πίνεις πάντως μια χαρά καλλυμένος είσαι, ένα καλό φίλτρο ενεργού άνθρακα μια χαρά αφαιρεί το χλώριο και τα παράγωγα του. Πόσο μάλλον αν το συνδυάζεις και με αντίστροφη όσμωση.

Για το ντους τώρα που αναφέρεις για να δράσει ο άνθρακας χρειάζετα να έρθει σε επαφή το χλώριο και τα παράγωγα του με τον άνθρακα. για κάποιο χρόνο. Αμφιβάλλω δεδομένου ότι θέλουμε και πίεση στο νερό μας όταν κάνουμε ντους αν οποιοδήποτε φίλτρο μπάνιου δίνει τον απαιτούμενο χρόνο στον άνθρακα για να κρατήσει το χλώριο..

Τώρα να βάλεις ένα φίλτρο άνθρακα στην κεντρική παροχή δεν ξέρω τι θα πετύχεις, με όλο αυτό το νερό που καταναλώνουμε (φαί, τουαλέτα, μπάνιο κλπ) πόσο καιρό θα δρα; Κάθε πόσα λίτρα αναφέρει ότι χρειάζεται αλλαγή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που λες για το χρόνο που θέλει για να δράσει ο άνθρακας το σκέφτηκα κι εγώ.Ίσως και να έχεις και δίκιο.

Από την άλλη , το να δώσω 25 ευρώ το χρόνο για το συγκεκριμένο , δεν λέει και κάτι.

Το datasheet απόσο θυμάμαι λέει γύρω στα 190.000 λίτρα αλλά επειδή εγώ έχω ψηφιακό μετρητή στην κεντρική παροχή και βλέπω οτι δεν καταναλώνω πάνω από 80-90Κ το χρόνο , έστειλα email στην εταιρία για το αν μπορώ να το κρατήσω πάνω από χρόνο και μου είπαν οτι λόγω του άνθρακα καλό θα ήταν στο χρόνο πάνω να το πετάω.

Όπως και να έχει , πιστεύω είναι μικρό το κόστος οπότε καλό κάνω, κακό δεν κάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα

 

δεν την παλευω αλλο με το χλωριο και σκεφτομαι η να βαλω φιλτρο νερου η να παρω εμφιαλωμενο.

τι να προτιμησω?

 

επισης ειδα οτι οι καποιοι εχετε τετοιο φιλτρο http://www.solarage.gr/filtra-nerou/filtra-nerou-vrysis/filtro-nerou-vrysis-instapure-f2-lefko-filtro-r7 και οι αλλοι αυτο https://www.alibaba.com/product-detail/Doulton-water-filter-desktope-water-filter_700039520.html ποια ειναι η διαφορα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα .

Να ρωτησω κατι εαν ξερει καποιος να βοηθησει .

Ψαχνω "συμβατο" ανταλλακτικο φιλτρο για  OLYMPUS άνω πάγκου ( βασικα να κανει το σπειρωμα εκει ειναι ολο το θεμα ) .

Καπου μου ειπανε οτι κανει το " Doulton Imperial Ultracarb Ceramic Filter & Carbon" αλλα δεν εχω διασταυρωσει εαν ισχυει .

Καποιος που να ξερει στα σιγουρα υπαρχει ?

 

Ευχαριστω

 

h2afYXb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα φίλτρα για το μπάνιο εγώ δεν τα εμπιστεύομαι. Ο λόγος είναι οτι αν θες το νερό να είναι ζεστό, μειώνει αρκετά την απόδοση του φίλτρου. Πρέπει να υπάρχουν αποτελέσματα εργαστηριακά και μετρήσεις σε νερό θερμοκρασίας 40-45 βαθμών περίπου (στους 50 παθαίνεις εγκαύματα οπότε δεν παίζει). Αν οι μετρήσεις είναι για νερό βρύσης χωρίς να έχει ληφθεί υπόψη ο παράγοντας της θερμοκρασίας τότε δεν ισχύουν. Γενικά το χλώριο κατακρατείται με ένα οποιοδήποτε φίλτρο ενεργού άνθρακα, για ποσοστό κατακράτηση πρέπει να υπάρχουν μετρήσεις.


Καλησπερα .

Να ρωτησω κατι εαν ξερει καποιος να βοηθησει .

Ψαχνω "συμβατο" ανταλλακτικο φιλτρο για  OLYMPUS άνω πάγκου ( βασικα να κανει το σπειρωμα εκει ειναι ολο το θεμα ) .

Καπου μου ειπανε οτι κανει το " Doulton Imperial Ultracarb Ceramic Filter & Carbon" αλλα δεν εχω διασταυρωσει εαν ισχυει .

Καποιος που να ξερει στα σιγουρα υπαρχει ?

 

Ευχαριστω

 

Ίδιο φίλτρο έχουμε. Η γνώμη μου είναι να απευθυνθείς στον κατασκευαστή του φίλτρου και μην ψάχνεις για ανταλλακτικό άλλου κατασκευαστή. Δύσκολα θα βρεις να ταιριάζουν ακριβώς και ενδέχεται να πετάξεις τα λεφτά σου και να μην κάνει δουλειά ή να υπάρχουν διαρροές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφωνώ .

Προτιμω να παω σε κατι επωνυμο που θα βγει και πιο φτηνο στην τελικη παρα στα φιλτρα που ακριβοπουλαει η Olympus

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφωνώ .

Προτιμω να παω σε κατι επωνυμο που θα βγει και πιο φτηνο στην τελικη παρα στα φιλτρα που ακριβοπουλαει η Olympus

 

Δεν θα κάτσω να ανοίξω αντιπαράθεση για το ποιος κατασκευαστής είναι καλύτερος. Το μόνο που θα σου πω είναι στα ανταλλακτικά που ψάχνεις να βρεις, να κοιτάξεις αν είναι 0.5μm και αν χρειάζονται αλλαγή κάθε 12μήνες. Γιατί το ανταλλακτικό που ψάχνεις και έγραψες παραπάνω το βρήκα με τιμές γύρω στα 30ευρώ και θέλει αντικατάσταση κάθε 6μηνο, άρα στο έτος θα σου βγεί περίπου 60ευρώ όσο και της olympus. Πριν κοιτάξω να αγοράσω φίλτρο της olympus έκανα πολύ μεγάλη έρευνα αγοράς. Το κόλπο με το οποίο παίζουν πολλοί έμποροι και κατασκευαστές είναι οτι πουλάνε φίλτρα με ανταλλακτικά τα οποία θέλουν αλλαγή λιγότερους μήνες από 1 έτος, ενώ παίζουν και διαφορές στα microns. Για να κάνεις σωστή σύγκριση και έρευνα αγοράς πρέπει να δεις αυτά τα 2 στοιχεία να είναι κοινά, αλλιώς ανάγεις τις τιμές με το ανταλλακτικό που βρήκες. Όσες εταιρείες έψαξα και βρήκα για 0.5μm/12μηνο βγαίνουν περίπου με ίδια τιμή ή και ακριβότερα από olympus.

 

Αν θες άλλο φίλτρο να αγοράσεις καινούργιο φίλτρο από τον κατασκευαστή που θες. Δεν πρόκειται να βρεις ανταλλακτικό με ίδιο σπείρωμα, οι εταιρείες κοιτάνε να φτιάχνουν ένα σπείρωμα μοναδικό για την κάθε μια ώστε να μην μπορείς να δοκιμάσεις άλλο ανταλλακτικό. Εδώ κυκλοφόρησαν και μαϊμού ανταλλακτικά με την ταμπέλα  ολυμπους και δεν ταίριαζαν στο σπείρωμα, σιγά μην ταιριάξουν άλλου κατασκευαστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα η διαρκεια ζωης ειναι τα λιτρα και οχι ο χρονος ......

Μην το κανουμε σαν τις αντιπροσωπειες των αυτοκινητων ......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα .

Να ρωτησω κατι εαν ξερει καποιος να βοηθησει .

Ψαχνω "συμβατο" ανταλλακτικο φιλτρο για  OLYMPUS άνω πάγκου ( βασικα να κανει το σπειρωμα εκει ειναι ολο το θεμα ) .

Καπου μου ειπανε οτι κανει το " Doulton Imperial Ultracarb Ceramic Filter & Carbon" αλλα δεν εχω διασταυρωσει εαν ισχυει .

Καποιος που να ξερει στα σιγουρα υπαρχει ?

 

Ευχαριστω

 

h2afYXb.png

Από όσο μπορώ να γνωρίζω, οι παλαιές συσκευές Olympus, *μάλλον*, είχαν το ίδιο σπείρωμα με αυτό της Doulton (εσωτερικό). Οι καινούργιες συσκευές όμως, σίγουρα έχουν νέο σπείρωμα, εξωτερικό, και δέχονται μόνο τα φίλτρα της Olympus (άραγε γιατί…). Αυτό φαίνεται και στις φωτογραφίες των δύο φίλτρων που παραθέτω.

 

Έχεις τη συσκευή της Olympus ή κοιτάζεις να κάνεις πιθανούς συνδυασμούς?

post-169959-0-63284100-1495480680_thumb.jpg

post-169959-0-59994500-1495480688_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...